تعمیراتتعمیرات کولر آبی

4 علت اصلی چکه کردن آب از کولر آبی

دلایل مختلف چکه کردن آب از کولر آبی

یکی از مشکلات رایجی که افراد هنگام استفاده از کولر آبی با آن مواجه می شوند چکه کردن آب از کولر است. علاوه بر این که کولر در چه حالتی چکه می کند خاموش یا روشن این اختلال نشان دهنده وجود نارسایی در کارکرد یکی از بخش های کولر است، سوالی که برایتان پیش می آید این است که در چنین شرایطی باید کدام قطعه از دستگاه را بررسی کنیم؟

ما در این مقاله از سایت ایبک با بررسی دلایل مختلف مشکل چکه کردن آب از کولر آبی در حالت خاموش و روشن، به شما در چگونگی رفع این نارسایی کمک خواهیم کرد.پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

علل مختلف چکه کردن آب از کولر آبی در حالت خاموش و روشن

کارکرد  کولر آبی بطور متوسط به آب  بستگی دارد و امکان چکه کردن آب از کولر آبی شما چه در حالت خاموش یا روشن  وجود دارد.

هنگامی که شما با این مشکل روبرو می شوید، باید با رسیدگی به کارکرد چند بخش، ریشه این مشکل را کشف کنید.

برای اینکه روال عیب یابی کولر را در کوتاه ترین زمان به انجام برسانید، خوب است که قبل از آن با قطعات مرتبط با کولر آشنایی لازم را داشته باشید.

در ادامه مطلب با اشاره به این قطعه ها، اطلاعات مورد نیاز را برای برطرف کردن این نارسایی در اختیار شما قرار خواهیم گذاشت.

علل چکه کردن اب از کولر آبی

چکه کردن آب از کولر به دلیل عدم اتصال صحیح شیلنگ آب کولر

آب مورد نیاز کولر به وسیله یک شیلنگ باریک تامین می شود و این شیلنگ، از طریق آب شهری آب را به کولر شما می رساند و چنانچه این شیلنگ به درستی به کولر متصل نباشد ، چکیدن آب از این قسمت قابل انتظار است.

محل پیوستن شیلنگ و کولر با استفاده از تجهیزاتی مانند چسب عایق بندی می شود تا از ایجاد نشتی در این محل جلوگیری شود.اما اگر عایق بندی در این ناحیه بنا به هر دلیلی از بین رفته باشد،به جای اینکه آب از مخزن کولر وارد شود از گوشه و جنب این پیوند خارج خواهد شد. از دلایل دیگر پدید آمدن این نارسایی وجود گسیختگی در ساختار شیلنگ است که سبب ترک زود هنگام آب از ان می شود.

حتما بخوانید:   نحوه ی تعمیر کردن پوسیدگی بدنه یخچال

شما برای بهبود این مشکل ابتدا باید طریقه اتصال شیلنگ به کولر را رسیدگی کنید. اگر  عایق بندی این قسمت از بین رفته بود، شیلنگ را خارج کرده و سپس بار دیگر آن به طور کاملا درست و عایق بندی کامل پیوند دهید تا این نشتی از بین برود، ولی اگر اتصال شیلنگ مشکلی نداشت و چکیدن آب به دلیل گسیختگی شیلنگ بود، شما باید جهت بهبود مشکل شیلنگ را تعویض کنید.

چکه کردن آب از کولر به دلیل خرابی شیر شناور کولر

وظیفه شیر شناور کولر جلوگیری از ورود بیش از حد آب به مخزن کولر است و طریقه عملکرد آن این گونه است که وقتی آب به بالاترین سطح ممکن می رسد، شیرشناور نیز به همان میزان بالا می آید و مسیر ورود آب را می بندد تا از وارد شدن آب بیش از حد به مخزن جلوگیری کند.

چکه کردن آب کولر به دلیل خرابی شیر شناور

چنانچه شیر شناور کولر شما خراب باشد، پس از پر شدن مخزن ورود آب همچنان ادامه پیدا می کند و سبب چکه کردن آب از کولر و به خصوص از بدنه آن خواهد شد. بوجود آمدن این مشکل می تواند بدلیل نصب نادرست شیر شناور و یا خرابی آن باشد و در چنین شرایطی شما باید در طول روند بررسی عیب آن باید مشکل را به طور دقیق شناسایی و  کارهای لازم در جهت بهبود آن را در نظر بگیرید.

با وجود این که تنظیم و تعمیر شیر شناور کولر یک کار تخصصی محسوب می شود اما شما نیز می توانید جهت رفع این مشکل تلاش کنید. جهت برطرف کردن این مشکل ابتدا شما باید به شیر شناور دسترسی پیدا کنید سپس از سالم بودن آن اطمینان لازم را به دست آورید. در این راستا شیر شناور را به سمت بالا ببرید.

اگر پس از بالا بردن شیر شناور جریان آب ورودی قطع شد، این قطعه بار دیگر باید تنظیم شود ولی اگر پس از پیش بردن این مرحله همچنان آب وارد مخزن می شد، به این معناست که شیرشناور کولر شما خراب است و باید آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که قطعه جایگزین را حتما از مراکز معتبر تامین کنید.

حتما بخوانید:   دلیل کار نکردن صفحه نمایش یخچال های هوشمند چیست ؟

چکه کردن آب از کولر به علت وجود نشتی در سینی کولر

سینی یا کفی کولر بر اثر نزدیکی دائمی با آب به گذشت زمان دچار پوسیدگی و خوردگی خواهد شد که سبب نشتی در این قسمت و چکه کردن آب از کولر در حالت خاموش و روشن است. به عبارتی دیگر در چنین شرایطی تا زمانی که آب در مخزن باشد، چکه آب نیز ادامه دارد. اگر پس از رسیدگی سینی کولر متوجه وجود نشتی در آن شدید، با استفاده 2 راهکاری که در ادامه مطلب ذکر می کنیم می توانید برای بهبود این مشکل اقدام کنید.

در راهکار اول کفی کولر را باید به طور کامل عوض کنید. البته دقت کنید که عوض کردن کفی کولر به تخصص بالایی نیازمند است و افراد عادی نباید در این جهت اقدامی کنند. اگر شما مشکلی با هزینه بالای این تعویض ندارید، با همکاری یک فرد متخصص مقدمات تعویض سینی را فراهم کنید.

نشتی سینی کولر از دلایل چکه کردن اب از کولر آبی

در راهکار دوم شما نیز باید بدون اینکه سینی را عوض کنید باید این نشتی را از بین ببرید. رایج ترین روشی که در این جهت مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از ایزوگام است که نشتی کفی کولر را کاملا می پوشاند. شما با انجام دادن مراحلی که در ادامه به آن می پردازیم، می توانید این روند را به طور کامل طی کنید.

  • در گام اول اتصال کولر با شبکه برق شهری را قطع کنید.
  • سپس آب موجود در مخزن کولر را خالی کنید و منتظر بمانید تا سینی خشک شود.
  • بعد از اینکه سینی به طور کامل خشک شد سطح آن را سنباده به کشید تا برای قرارگرفتن ایزوگام آماده باشد
  • در گام بعدی با استفاده از حرارت، ایزوگام را در قسمت موردنظر قرار دهید و آن را محکم بچسبانید.
  • پس از چسباندن ایزوگام کمی صبوری پیشه کنید تا اتصال ایزوگام با بدنه کولر به صورت کامل برقرار شود.
  • اکنون آب را دوباره وارد مخزن کرده و جریان برق را متصل کنید.
  • چنانچه که دیگر آب از کولر شما چکه نمی کرد بدین معناست که شما این مسیر را کاملا درست طی کردید. اما اگر چنین نبود شما باید این مراحل را با دقت بیشتری انجام دهید.
حتما بخوانید:   انواع یخچال فریزر ویترینی چیست و چه مزایایی دارد؟

چکه کردن آب از کولر به دلیل عملکرد نادرست شیر سرریز کولر

شیر سرریز در حقیقت یک لوله کوتاه است که با استفاده از پیچ و مهره سوراخ موجود در سینی کولر قرار می گیرد. این شیر وظیفه دارد که از خروج آب قبل از پر شدن مخزن جلوگیری کند و همچنین کمک می کند به  خارج شدن آب هنگام پر شدن مخزن و عمل نکردن شیر شناور.

چکه کردن آب از کولر آبی به دلیل خرابی شیر سر ریز

این شیر پس از اینکه وارد مرکز سوراخ سینی می شود با کمک یک واشر در موقعیت خود محکم می شود اما اگر این شیر به دلایلی مانند  هرز شدن و یا رسوب گرفتگی به طور صحیح در جایگاه خود قرار نگیرد، صد درصد باعث چکه کردن آب از کولر شما می شود.

اگر علت چکه کردن آب از کولر در حالت خاموش و روشن شیر سرریز باشد، در قدم اول شما باید سعی کنید تا اتصال آن را به طور درست برقرار کنید ولی اگر آسیب وارد شده به این شیر زیاد بود، تنها راه پیش رو این است که شیر و یا واشر را کامل تعویض کنید.

در چنین شرایطی به یکی از فروشگاه های معتبر مراجعه کرده و یک شیر سرریز و یا یک واشر با کیفیت را تهیه کنید و نشتی موجود را بهبود ببخشید.

جمع بندی

در این مقاله با بررسی دلایل چکه کردن آب از کولر در حالت خاموش و روشن تلاش کردیم که تمامی اطلاعات لازم را برای رفع این مشکل در اختیار شما قرار دهیم.اگر تجربه کافی برای رفع این نارسایی ندارید، پیشنهاد ما این است که تعمیر کولر خود را به یک فرد متخصص بسپارید.

ما در این مطلب به 4 دلیل اصلی چکه کردن آب از کولر آبی اشاره کردیم و راهکارهای موثر برای جلوگیری و رفع این مشکل را نیز قید کردیم. در بعضی از موارد می توان با تعویض یک قطعه به چکه کردن آب خاتمه داد.

اما در برخی موارد همانطور که گفته شد نیاز به یکسری تعمیرات تخصصی است. بنابرین از متخصصین و یا نمایندگی های معتبر می توان برای رفع مشکل کمک خواست.

چکه کردن آب از کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای آشنایی با دلایل چکه کردن آب از کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا