تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل نشت آب از آب سردکن

چرا آب اضافه از آب سردکن یخچال می ریزد ؟

دلایل نشت آب از آب سردکن چیست ؟

در تابستان از آب سردکن بیشترین استفاده را می کنیم و اگر در کارکرد آن اختلال به وجود بیاید برای همه ی ما بسیار ناخوش آیند می باشد . دقت داشته باشید گاهی احتمال دارد سینی زیر آب سرد کن شما ، پر از آب شود و شما گمان کنید که آب سردکن دچار نشتی شده است .  حتی گاهی افراد ماهر هم در این امر دچار اشتباه می شوند پس بهتر است که در وهله ی اول سینی زیر  آب سردکن را چک کنید و اگر متوجه شدید که پر شده است ، آن را خالی کنید تا از ریزش آب به بیرون جلوگیری شود، در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم دلایل نشت آب از آب سردکن را برای شما توضیح دهیم لطفا با ما همراه باشید .

 

دلایل نشت آب از آب سردکن

دلایل نشت آب از آبسرد کن

یکی از مشکلاتی که بسیاری از شما احتمال دارد با آن روبه رو شوید ، نشت آب از دستگاه آب سردکن می باشد . در ادامه ی مطالب می خواهیم دلایل این مشکل را برای شما توضیح دهیم :

 • اگر دریچه ی پشتی دستگاه درست و کامل بسته نشده باشد می تواند باعث ایجاد نشتی آب از دستگاه آب سردکن شود .
 • یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن  این مشکل ، سوراخ شدن بدنه ی آب سردکن می باشد . اگر بدنه ی آب سردکن شما سوراخ شود باعث نشتی  آب خواهد شد .
 • در بیشتر آب سردکن هایی که به لوله کشی شهری وصل هستند احتمال سوراخ شدن شلنگ وجود دارد ، اگر شلنگ سوراخ شود باعث نشتی آب در دستگاه آب سردکن خواهد شد .
 • دقت کنید احتمال دارد که سینی زیر دستگاه پر شود و از زیر دستگاه آب نشت کند .
 • اگر شاسی دستگاه شما خراب شود باعث چکه کردن آب خواهد شد .
 • اگر پمپ دستگاه آب سردکن ضعیف شود در اینصورت احتمال دارد که شما شاهد نشتی آب از آب سردکن باشید .
حتما بخوانید:   تعویض و تعمیر فن یخچال جنرال الکتریک | نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

بررسی دلایل نشتی آب از آب سردکن

دلایل نشت آب از آبسرد کن

مهمترین دلیل نشت آب از دستگاه آب سردکن می تواند بسته نشدن کامل دریچه ی پشتی باشد  . اگر کمی دقت کنید یک پیچ کوچک نقره ای را می بینید که جهت تخلیه ی آب در دستگاه تعبیه شده ، این پیچ حتما باید بدلیل جلوگیری از نشتی آب ، آب بندی شده باشد .

یکی دیگر از دلایل نشتی آب ، قسمت منبع پلاستیکی دستگاه می باشد که در صورت تعویض این قسمت مشکل رفع خواهد شد .

دلیل دیگر به وجود آمدن مشکل ،در قسمت استیل آب گرم و یا سرد است . البته افزایش فشار آب هم می تواند باعث نشتی آب به بخش های بیرون دستگاه شود .. البته مواردی که گفتیم اهمیت زیادی ندارد و به سادگی می توان آن را برطرف کرد ولی اگر با وجود تمام بررسی و کارهایی که انجام دادید ، باز هم نشتی آب ادامه داشت حتما آن را جدی بگیرید و برای رفع آن به شخص متخصص مراجعه کنید تا از خراب شدن قسمت های دیگر دستگاه جلوگیری کنید .

گاهی امکان دارد که گرفتگی لوله ها باعث زیاد شدن فشار آب شود اگر با این مشکل روبه رو شدید ، در ابتدا شیر آب ورودی به آب سردکن را باز کرده و آن را از آب سردکن جدا کنید سپس سرکه و آب را با یکدیگر مخلوط کرده به داخل لوله های دستگاه بریزید ، این کار باعث خواهد شد محلول سرکه و آب در لوله ها ، گرفتگی و رسوبات را از بین ببرد . به احتمال زیاد با این روش گرفتگی لوله ها برطرف خواهد شد .

 

نکات مهم در رابطه با بررسی دلایل نشتی آب از آب سردکن

همانطور که گفتیم مخزن آب سردکن از جنس استیل و یا پلاستیک می باشد . که این موضوع روی قیمت دستگاه بسیار تاثیر گذار است ، برای اینکه آب از منبع سرریز نشود باید حتما مخزن عایق بندی شده باشد و وجود هر ترک یا روزنه ای باعث نشت آب خواهد شد . حتما توجه کنید که اگر ترک ترمیم نشد حتما باید منبع آب را تعویض کنید .

گاهی اتصالات داخلی می تواند باعث نشتی شود که این می تواند به دلیل ضعیف بودن اتصالات باشد ، در صورت مشاهده ی این مورد ، حتما سریع آب سردکن را خاموش کنید و اتصال لوله ها را هم از پشت دستگاه قطع کنید ، بعد از آن پمپ آب را چک کرده و از نصب صحیح آن اطمینان پیدا کنید .

اگر دستگاه شما عمر طولانی کرده باشد احتمال چکه کردن شیرهای آب در آن بیشتر است و باعث پر شدن آبریز دستگاه خواهد شد در صورت بروز این مشکل ، با عوض کردن اتصالات پمپ آب گرم و سرد می توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید . دقت داشته باشید هیچگاه از سینی تخلیه برای بیرون ریختن باقی مانده ی چای یا مواردی مشابه آن ، استفاده نکنید زیرا منافذ آبریز فقط برای آب درست شده و موارد دیگر باعث گرفتگی و مسدود شدن منافذ خواهد شد .

حتما بخوانید:   روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

گاهی امکان دارد اتصالات داخلی دستگاه شما ضعیف یا حتی قطع شود که به مرور زمان باعث نشتی آب خواهد شد برای حل این مشکل بهترین راه حل جایگزینی اتصالات می باشد .

دلایل کم شدن فشار آب آب سردکن

امکان دارد گاهی فشار آب آب سردکن ، کم شده باشد و زمان زیادی باید منتظر شوید تا لیوان شما پر شود . این مشکل دلایل مختلفی دارد که برایتان بیان می کنیم :

 • هواگیری مخزن آب
 • کم شدن آب مخزن
 • کم شدن توان دستگاه
 • فشار کم آب
 • تغییر کردن دمای آب آب سردکن
 • خاموش بودن سوئیچ آب گرم
 • استفاده مداوم و زیاد از دستگاه
 • خالی شدن مخزن آب
 • برقرار نبودن ارتباط برق دستگاه

 

چه قسمت هایی از آب سردکن احتمال دارد آب بدهد ؟

شاید بخواهید بدانید که چه قسمت هایی از آب سردکن احتمال دارد دچار نشتی شود  ، در ادامه ی مطالب ، این قسمت ها را برای شما نام برده و راهکارهایی را جهت جلوگیری از این مشکل برای شما بیان می کنیم :

 • قسمت پشت دستگاه آب سردکن
 • سینی زیر دستگاه آب سردکن
 • مخزن آب سردکن شلنگ آب سردکن

 

راه های جلوگیری از نشت آب در آب سردکن

گاهی امکان دارد متوجه وجود آب در زیر دستگاه آب سردکن شوید و نمی دانید که نشتی از کجاست و چه کاری باید انجام دهید ما می خواهیم راهکارهایی برای جلوگیری از این مشکل را برای شما بیان کنیم لطفا با ما همراه باشید :

 • احتمال دارد پیچی که در پشت دستگاه شما قرار دارد شل شده باشد ، برای حل این مشکل کافی ست که پیچ نقره ای رنگی را که در پشت دستگاه قرار دارد ، سفت کنید تا به این طریق از نشتی آب جلوگیری کرده باشید .
 • اگر بدنه ی مخزن آب دستگاه ، در جای خود ، درست قرار نگرفته باشد باعث نشتی آب خواهد شد ، در اینصورت می توانید این اتصال را اصلاح کرده و از نشت آب جلوگیری کنید .
 • در صورت سوراخ بودن شلنگ ، شما شاهد نشتی آب خواهید بود برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل بهتر است به صورت دوره ای ، شلنگ را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید .
 • در زیر شاسی دستگاه آب سردکن ، سینی قرار دارد که اگر این سینی پر شود باعث سرازیر شدن آب خواهد شد .
 • آب سردکن هایی که به آب لوله کشی وصل هستند ، احتمال دارد از محل اتصالات و لوله ، آب نشتی کند . در این صورت بهتر است که اتصالات را بررسی کرده و بست ها را سفت کنید تا این مشکل برطرف شود .
 • اگر خراب بودن شاسی باعث نشت آب شده حتما در اولین فرصت با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص ، برای تعمیر آن اقدام کنید .
 • توجه داشته باشید حتما از مخزن هایی استفاده کنید که دارای عایق بندی در محل اتصال به دستگاه باشند .
 • اگر پمپ آب سردکن خراب و یا ضعیف شده باشد ، می تواند ایجاد نشتی کند . برای جلوگیری از زنگ زدن و خراب شدن اجزای دیگر دستگاه ، بهتر است که هر چه سریعتر پمپ را تعویض کنید .
حتما بخوانید:   آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

برای آب سردکن از بطری مناسب استفاده کنید

گاهی اوقات مشاهده می شود که بعد از خرید آب سردکن ، از دستگاه کمی آب سرازیر شده و بعد از مدتی قطع می شود . دقت داشته باشید که آب سردکن های ایستاده ، در مدل های مختلفی تولید می شوند . در روی بعضی از این آب سردکن ها که منبع خور هستند ، فقط باید از مخزن ساده استفاده کنید و بطری های مدل مختلف به آن وصل نخواهد شد . پس باید منبعی متناسب با دستگاه آب سردکن خود انتخاب کنید . آب سردکن های ایستاده بطور معمول بدون مخزن فروخته می شوند پس حتما در هنگام خرید از فروشنده جزئیات لازم را سوال کنید مثلا بعضی از گالن های فیلتر دار بر روی هر مدلی از آب سردکن نصب نمی شود . پس حتما در هنگام خرید جزئیات کامل را از فروشنده بپرسید .

نتیجه گیری از دلایل نشت آب از آب سردکن

نشت آب از آب سردکن نه تنها باعث کثیفی اطراف دستگاه می شود بلکه احتمال دارد باعث خرابی قسمت های داخلی و خارجی آب سردکن نیز بشود . ما در مقاله بالا از ایبک امداد برای شما دلایل نشت آب از آب سردکن را بیان کردیم همچنین راهکارهای رفع این مشکل را هم گفتیم تا از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه آب سردکن جلوگیری کرده و طول عمر دستگاه شما زیاد شود .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

دلایل نشت آب از آب سردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش کامل حل مشکل دلایل نشت آب از آب سردکن

امتیاز کاربر: 2.15 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا