تعمیرات تاسیسات برقیتعمیرات

بلبرینگ پمپ آب چیست و چه کاربردی دارد و علائم خرابی آن چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بلبرینگ پمپ آب خانگی یک قطعه فلزی در داخل پمپ آب است که باعث حرکت محور یا شفت داخل پمپ آب می شود و همچنین به پروانه پمپ آب متصل می شود که با چرخش محور پمپ آب شروع به حرکت می کند. در واقع پمپ آب را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: قسمت مکانیکی که شامل پروانه و کاسه نمدی است که در تماس مستقیم با آب هستند و قسمت الکتروموتور پمپ آب که در تماس با آب نیست. آب و قسمت الکتریکی، پمپ آب را تشکیل می دهد. در قسمت الکتروموتور بلبرینگ پمپ آب به همراه شفت یا محور قرار می گیرد اما در پمپ های صنعتی از بلبرینگ در قسمت مکانیکی نیز استفاده می شود.

این دو بلبرینگ در داخل پمپ آب خانگی یکی در بالای شفت و دیگری در پایین شفت قرار می گیرند و با چرخش آنها شفت داخل پمپ آب نیز می چرخد. در واقع می توان گفت که اگر بلبرینگ داخل پمپ آب نباشد، پمپ آب عملاً قادر به کار نیست. زیرا عملکرد پمپ آب به چرخش محور داخل پمپ و پروانه آن بستگی دارد تا بتوان آب را به داخل لوله ساختمان پمپ کرد. حال اگر بلبرینگ مشکل داشته باشد و به آرامی حرکت نکند می تواند در کل عملکرد پمپ آب مشکل ایجاد کند.از طرفی می توان گفت تمامی بلبرینگ ها پس از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند و بلبرینگ های پمپ آب نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

 

اجزای پمپ آب خانگی

کاهش فشار آب در برخی از ساختمان‌های مسکونی و تجاری یکی از دلایل استفاده از پمپ آب خانگی است. کاربرد اصلی این پمپ‌های آب افزایش فشار آب است. پمپ‌ها انواع مختلفی دارند. اگر می‌خواهید پمپی بخرید که بالاترین میزان کارایی را داشته باشد و تعداد دفعات تعمیر پمپ آب را به حداقل برساند، باید موارد زیر را در نظر بگیرید :

 1. اندازه ساختمان
 2. تعداد طبقات
 3. تعداد شیرهای آب در ساختمان
 4. میزان آب مصرفی ساکنین ساختمان
حتما بخوانید:   میزان در آمد شغل برقکاری چقدر است | برقکار ساختمان

برخی از اجزای هر پمپ عبارتند از :

 • بلبرینگ پمپ آب
 • پوسته پمپ
 • پمپ دیفیوز
 • حلقه سایش پمپ
 • حلقه خنک کننده پمپ
 • نوار گرافیتی پمپ

همه این موارد به اضافه برخی اجزای دیگر که ممکن است فقط در برخی از پمپ‌های آب وجود داشته باشند، مسئول افزایش فشار آب هستند.

بلبرینگ پمپ آب

بلبرینگ در پمپ آب خانگی چه نقشی دارد؟

در گذشته اختراع چرخ تحولی عظیم در صنعت محسوب می شد. مدتی بعد روتورها وارد بازار صنعت شدند و تغییرات بلبرینگ عمدتاً نقش چرخش در پمپ آب را ایفا می کند. این قطعه از یک طرف به موتور الکتریکی و از طرف دیگر به پروانه متصل می شود. الکتروموتور انرژی لازم برای چرخش را به بلبرینگ منتقل می کند، این قسمت محور داخل پروانه را نیز می چرخاند. بنابراین در صورت بروز مشکل در عملکرد بلبرینگ پمپ آب ، راندمان پمپ مختل می شود و باید سریعاً اقدامات لازم برای تعویض بلبرینگ الکتروموتور انجام شود. از دیگر وظایف بلبرینگ پمپ آب می توان به جلوگیری از سایش قطعات، روغن کاری قطعات، سرعت و بی صدا بودن گردش قطعات اشاره کرد.

وجود اصطکاک بین قطعات در برخی موارد و بعضی از دستگاه ها مفید و کاربردی است اما در برخی دیگر مشکلاتی مانند خوردگی، سایش و… را به همراه دارد و در واقع همین عامل باعث شد به فکر ایجاد بلبرینگ بیفتند. این قطعه بارهای محوری، شعاعی و گاهی هم محوری و هم شعاعی را تحمل می کند. اندازه بلبرینگ ها استاندارد است و استفاده از هر کدام منحصر به فرد است.

علائم خرابی بلبرینگ داخل پمپ آب خانگی

بلبرینگ نیز مانند سایر قطعات امکان خرابی دارد. در صورت خرابی این قطعه، پمپ آب دیگر قادر به پمپاژ نبوده و عملاً از کار میفتد. لازم به ذکر است که خرابی پمپ نه تنها باعث کار نکردن پمپ می شود بلکه گاهی اوقات پمپ روشن است اما به دلیل خرابی بلبرینگ پمپ آب نیروی جنبشی ایجاد نمی کند. این حالت به دلیل عدم چرخش شفت در اثر آسیب یا خوردگی این قسمت و در نتیجه ثابت ماندن پروانه رخ می دهد. برخی از علائم خرابی پمپ:

 • افت فشار
 • ایجاد صداهای غیرعادی
 • لرزش شدید پمپ
 • آب پمپ نمی شود
 • در تماس بین یاتاقان و محور داخل پمپ مشکل وجود دارد
 • وجود روان کننده های نامناسب

له شدن بلبرینگ یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است برای این قطعه پیش بیاید. این مشکل به دو دلیل برای بلبرینگ رخ می دهد که عبارتند از:

 • فشار جانبی به بدنه یاتاقان

تنش های ایجاد شده در پمپ آب می تواند به بلبرینگ پمپ آب فشار وارد کند. این کشش ها در واقع حرکت میدان متحرک این قسمت حول محور را با مشکل مواجه می کند و به مرور زمان باعث خرابی و نقص در گوی های بلبرینگ می شود. خراب شدن بدنه شفت، تاب برداشتن یا شکستن پروانه، ایجاد مشکل در یکی از دو بلبرینگ باعث ایجاد مشکل در عملکرد این قطعه می شود.

 • نقص در سیستم روغن کاری این قطعه

ایجاد نقص فنی در سیستم روغن کاری بلبرینگ که به دلیل خشک شدن این قطعه رخ می دهد، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که می تواند عملکرد آن را با مشکل مواجه کند. هنگامی که کاسه نمدی یا واشر آب بند پاره می شود، گریس ماهیت خود را از دست می دهد و قفسه های بلبرینگ خشک می شوند. این امکان وجود دارد که یکی پس از دیگری از قفسه خارج شوند. نتیجه همه این اتفاقات خرابی بلبرینگ پمپ آب و در نهایت خرابی پمپ آب است.

حتما بخوانید:   یخساز دستی یخچال چگونه کار می‌کند؟

چه عواملی باعث ایجاد صدا در بلبرینگ پمپ آب می شود؟

وقتی بلبرینگ‌ پمپ آب شما در حین کار صداهای غیرعادی می دهد، شکی نیست که بلبرینگ شما مشکل دارد. صداهایی که می شنوید ممکن است ناشی از آسیب به خط متحرک بلبرینگ باشد، به همین دلیل است که عناصر دوار در حین چرخش از بلبرینگ پریده و باعث ایجاد نویز می شود. دلایل مختلفی برای صداهای غیر معمول بلبرینگ وجود دارد، اما شایع ترین آنها آلودگی است، ممکن است در هنگام نصب بلبرینگ به گرد و غبار یا کثیفی محل کار توجه نکرده باشید یا گرد و غبار زیادی در بلبرینگ‌ پمپ آب معلق باشد.

مورد بعدی که وجود دارد این است که در حین کار روغن کاری بلبرینگ‌ پمپ آب ممکن است محافظ و واشر بلبرینگ آسیب دیده باشد که در این صورت این حفاظ ها و واشرها دیگر تأثیری در جلوگیری از آلودگی ندارند و باعث خرابی بلبرینگ می شوند. این مشکل معمولا در محیط هایی که آلودگی زیاد وجود دارد رخ می دهد. همچنین ممکن است در طی فرآیند روغنکاری آلودگی ایجاد شود. وجود هرگونه ذرات، آلودگی در گریس یا روغن باعث خراب شدن بلبرینگ در طول زمان می شود. این ذرات وارد مسیر حرکت بلبرینگ شده و باعث پرش عناصر حرکتی می شود که در نتیجه صداهای غیرعادی تولید می شود.

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

 

 • مرحله اول؛ برق را قطع کنید و پروانه پمپ آب را باز کنید.

اولین قدم برای تعویض بلبرینگ پمپ آب این است که پمپ آب را جدا کرده و درپوش آن را باز کنید. سپس پس از بازکردن پروانه‌های پمپ به راحتی می‌توانید به محور پمپ دسترسی داشته باشید. این محور یا شفت نیز دارای درپوشی است که با پیچ بسته می‌شود.

 • مرحله دوم؛ دسترسی به دینام پمپ آب

پس از گذراندن مرحله قبل و باز کردن درب شفت پمپ، اکنون به دینام پمپی که بلبرینگ‌ها روی آن نصب شده اند دسترسی خواهید داشت. برای تعویض بلبرینگ‌ها باید دینام را بیرون بیاورید و بلبرینگ‌ها را از محور شفت جدا کنید. اگر بلبرینگ‌‌ها پوسته یا زنگ زده باشند، این می‌تواند کمی مشکل باشد. راه حل استفاده از آچار فرانسه است.

 • مرحله سوم؛ بلبرینگ‌های فرسوده را با بلبرینگ‌های جدید جایگزین کنید.

در این مرحله باید بلبرینگ‌های قدیمی و فرسوده را جدا کرده و با بلبرینگ‌های جدید جایگزین کنید. برخی افراد پس از باز کردن درب شفت و نگاه کردن به بلبرینگ‌ها فکر می‌کنند حالشان خوب است. اما اگر احساس می‌کنید که بلبرینگ‌ها به اندازه کافی عمر کرده‌اند بهتر است آنها را تعویض کنید زیرا ممکن است دوباره مشکل ساز شوند.

حتما بخوانید:   تعمیر قفل درب آسانسور و دلایل خرابی آن

بلبرینگ پمپ آب

قیمت بلبرینگ پمپ آب

اگر بلبرینگ‌ها به عمر مفید خود رسیده‌اند، باید آن ها را با بلبرینگ‌های جدید تعویض کنید. قیمت بلبرینگ پمپ آب نیز به کیفیت این قطعه بستگی دارد. برخی از افراد برای کاهش هزینه تعویض بلبرینگ پمپ آب، قطعات استوک یا دست دوم را خریداری می‌کنند. توجه داشته باشید که این اقدام ممکن است هزینه‌ها را کاهش دهد، اما ممکن است مجبور شوید پس از مدتی دوباره پمپ آب را تعمیر کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم برای تعویض قطعات پمپ آب از قطعات مرغوب استفاده کنید. برای تهیه قطعات مرغوب نیز بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه کرده و یا از سایت های اینترنتی ایمن، سفارش خود را ثبت نمایید. به این ترتیب می توانید یک خرید مطمئن داشته باشید.

 

کلام پایانی

در صورت نیاز به متخصصین جهت عیب یابی و بررسی وضعیت پمپ آب و بلبرینگ پمپ آب می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر و بررسی خرابی بلبرینگ پمپ آب کافیست به وب سایت ما مراجعه کرده و سفارش خود را به صورت رایگان ثبت کنید. متخصصان در زمان مشخص شده توسط شما به محل اعزام می شوند و مشکل را برطرف می کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

همه چیز درباره بلبرینگ پمپ آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علائم خرابی بلبرینگ داخل پمپ آب خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x