تعمیراتتعمیرات ساختمان

دلایل بالا‌ نرفتن فشار پمپ آب موتور خانه ساختمان چیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از لوازم پر استفاده در خانه ها پمپ آب می باشد که روی منبع قرار می گیرد ، در خانه های ویلایی پمپ آب الزامی نمی باشد و بهتر است که در خانه های آپارتمانی استفاده شود ، در اکثر روز های گرم در فصل تابستان فشار آب کمتر خواهد شد و اگر که شما از پمپ استفاده کنید دیگر همچین مشکلی برایتان پیش نمی آید ، البته ممکن است این دستگاه هم مانند دیگر دستگاه های برقی دچار خرابی شود و یکی از رایج ترین خرابی در این دستگاه بالا نرفتن فشار پمپ آب می باشد .

اکثر افرادی که پمپ را در خانه قرار می دهند ، انتظار دارند که همان اول آب با فشار زیاد از شیر های خانه بیرون بیاید ، اگر که پمپ خانه شما به درستی کار نکرد و فشار آب را زیاد نکرد ، بدانید که یه جایی از کار مشکل دارد و پمپ آب دچار مشکلی شده است ، اکثر کسانی که در طبقات بالای ساختمان ها زندگی می کنند برایشان اتفاق میفتد ، هنگامی که فشار پمپ آب بالا نرود ، کسانی که در طبقات بالا زندگی می کنند دچار مشکل خواهند شد ، برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید ابتدا علت این اتفاق را پیدا کنید و بعد از آن دنبال راهی برای تعمیر آن باشید .

خراب شدن پروانه پمپ یا قطعه های دیگر پمپ آب

پمپ آب برای اینکه بتواند به درون ساختمان آب را پخش کند نیاز به پروانه دارد . اگر فشار پمپ آب بالا نمی رود ، احتمال دارد که پروانه خرابی های مثل پوسیدگی ، کاویتاسیون ، خوردگی داشته باشد ، اگر که پروانه پمپ آب نتواند به خوبی کار خود را انجام دهد پمپ دچار کاهش فشار خواهد شد ، بودن خرابی در هر بخش از پمپ می تواند دلیل به وجود آمدن این مشکل باشد .

در صورتی که با خراب شدن پروانه پمپ به مشکل کم شدن فشار بر خوردید  ، اول از همه کاویتاسیون را بررسی کنید ، در اصل این اصلاح یعنی اینکه داخل دستگاه هوا وجود دارد ، اگر که کنتور آب قطع شود باعث می شود تا پمپ به صورت خشک کار کند و پروانه خراب خواهد شد ، کل این اتفاقات پشت سر هم، باعث می شود تا فشار آب کم شود . رفتن شن و ماسه داخل پروانه می تواند باعث خرابی آن شود .

حتما بخوانید:   دلایل پارگی و از بین رفتن لوله رطوبت گیر کولر گازی

بعضی از افراد به این معتقدند که اگر گره های پره سالم مانده است پس نیازی به تعویض آن نداریم ، معمولا این حرف در پروانه پمپ صدق نمی کند ، اگر خرابی ایجاد شد حتما پره های پمپ آب را تعویض کنید و یک پره سالم را جایگزین آن کنید، اگر فقط مشکل پروانه ها باشند پس از تعویض آن با پروانه سالم، می بینید که فشار پمپ آب شما در حال بازگشت به حالت اولیه و زیاد شدن است . بهتر این است تعویض این قطعه را به عهده یک فرد حرفه ای و ماهر بسپارید .

مشکل در کلید اتومات یا پرشر سوئیچ

معمولا پمپ هایی که جدیداً تولید می شوند یک کلید اتومات یا پرشر سوئیچ به همراه خود دارند ، وظیفه ی این کلید اتومات کنترل دستگاه می باشد ، کار پرشر سوئیچ این است به پمپ فرمان می دهد در چه زمانی روشن و خاموش شود ، در اصل این قطعه با کنترل کردن جریان ورودی برق به پمپ آب ، مقدار فشار پمپ آب یا روشن و خاموش شدن آن را مشخص می کند . بسته به مقدار فشار پمپ ، بار کلید اتومات و اندازه ی آن متغیر می باشد ، هنگامی که در پمپ شما یک پرشر سوئیچ قرار گرفته باشد دیگر نباید نگران خاموش یا روشن شدن آن باشید .

این قطعه مانند کلید مکانیکی بر روی پنج راه نصب شده است ، اگر که این قطعه را روی پمپ به خوبی متصل نکرده باشیم ، امکان دارد که مشکلاتی مانند : کارکردن مداوم پمپ ، خاموش و روشن شدن ، بالا نرفتن فشار پمپ آب برای پمپ به وجود بیاید .

نشانه ی خراب شدن کلید اتوماتیک چیست ؟

پمپ آب

اگر عواملی که در پایین برایتان بیان کردیم مشاهده کردید به احتمال زیاد کلید اتومات پمپ شما خراب شده است :

  • داغ یا گرم شدن محفظه ی پمپ
  • لرزش پمپ و بالا رفتن فشار داخلی آن
  • خارج شدن آب گرم از پمپ آب

اگر که اشکال از به هم ریختگی تنظیمات فشار اتومات است ، برای اینکه بتوانیم آن را حل کنیم باید CUT-ON و CUT-OFF را تنظیم کنیم ، اکثرا بالا نرفتن فشار پمپ به علت مشکل در پرشر سوئیچ می باشد ، شما می توانید این مشکل را با فشار دادن دکمه های CUT-ON و CUT-OFF حل کنید ، اگر که مشکل حل نشد و فشار آب در پمپ بالا نرفت ، شما مجبور خواهید شد تا اتصالات داخلی کلید اتومات را چک کنید تا اگر اشکال از این قطعه بود سریعاً آن را حل کنید.

حتما بخوانید:   یخچال ساید بای ساید و نحوه لوله کشی آن

نشتی آب ، یکی از دلایل بالا نرفتن فشار پمپ

قبل از اینکه به تاثیر نشتی آب در این دستگاه بپردازیم بهتر است که با سیستم لوله کشی آشنا شویم  ، وجود نشتی آب در لوله یکی از اصلی ترین دلایل کم شدن فشار آب می باشد ، سیستم لوله کشی ساختمان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است مثل : بوشن ، لوله ، مغزی ، شیر یک طرفه ، ماسوره ، سه راهی . کل این قطعاتی که نام بردیم به هم متصل می باشند و کل این ها یک شبکه گسترده از لوله کشی ساختمان را تشکیل خواهند داد ، اگر که در بین این قطعات مغزی وجود نداشته باشد باعث نشتی آن خواهد شد و در نتیجه فشار پمپ پایین خواهد آمد .

اگر در خود پمپ یا حتی سیستم لوله کشی نشتی پیدا شده باشد آنگاه پمپ نخواهد توانست که تمام فشار را به اندازه لازم پر کند وقتی قسمت جلوی پوسته می خواهد فشار آب را بالا ببرد به دلیل نشتی نمی تواند آب را کامل منتقل کند، داشتن یک نشتی کوچک آب می تواند از فشار آب کم کند. اگر متوجه شدید که شیر یکطرفه خراب است یا اینکه طبق استاندارد آن را نصب نکرده اند، اگر لوله ها نشتی داشته باشد آنگاه در زمان خیلی کم، فشار آب هم کم خواهد شد و همین دلیل باعث می شود که پمپ دوباره شروع به کار کند.

اگر به زبان ساده تر به خواهیم بگوییم اگر شما اصلاً مصرف آب نداشته باشید پمپ نشتی کوچک خود را مثل یک مصرف کننده می بیند و فشار پمپ آب کم شده و پمپ دوباره کار خود را شروع می کند برای اینکه این مشکل را حل کنید باید این قسمت را از محل اتصال لوله تقویت و یا تعویض کنید.

آب کافی برای پمپاژ وجود ندارد

پمپ آب

علت بروز این مشکل بسیار ساده می باشد اگر شما از منبع آب برای ذخیره کردن آب مصرفی استفاده می کنید وقتی منبع خالی از آب شود ممکن است شما با این مشکل روبرو شوید ولی اگر پمپ به طور مستقیم از لوله های شهری آب را به ساختمان شما وارد می کند کم بودن فشار آب احتمالاً باعث بالا نرفتن فشار پمپ خواهد شد اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید باید در اینگونه مواقع از همسایه های خود سوال کنید و ببینید آیا آنها هم با فشار آب پایین رو به رو هستند یا خیر؟

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر سولاردام دوو Daewoo | کاربرد و نحوه استفاده

اگر متوجه شدید که این فشار کم آب فقط برای شما وجود دارد بهتر است که به این مورد توجه کنید که شاید لوله ها دچار ترکیدگی و یا نشتی می باشد اگر لوله آب ورودی منزل شما دچار نشتی شده باشد باعث می‌شود که فشار پمپ آب کم شود برای رفع مشکل باید ابتدا وجود نشتی را تشخیص دهید و ببینید آیا لوله های منزل شما دچار نشتی شده یا خیر؟ برای بررسی کردن این مورد ابتدا تمام شیرهای خانه را ببندید و بعد عدد روی کنتور را یادداشت کنید بعد از گذشت تقریباً یک ساعت دوباره کنتور را بررسی کنید.

یک ساعت صبر کنید و بعد دوباره کنتور را نگاه کنید اگر عدد روی کنتور بالا رفته و عدد بیشتری را نشان می دهد به احتمال زیاد ساختمان شما دچار ترکیدگی لوله شده است و شما باید به دنبال پیدا کردن این ترکیدگی و یا نشتی باشید بعد از اینکه محل دقیق این ترکیدگی و یا نشتی لوله را یافتید باید آن را تقویت یا تعویض کنید وقتی مشکل را برطرف کردید مطمئن باشید که مشکل پمپ آب شما هم حل خواهد شد ولی اگر متوجه شدید که ساختمان شما ترکیدگی و یا نشتی لوله ندارد باید حتماً با شرکت آب و فاضلاب تماس بگیرید تا آنها کم بودن فشار آب را برطرف کنند.

نتیجه گیری :

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلیل بالا نرفتن فشار پمپ آب را به طور کامل توضیح دادیم و روش برطرف کردن آن را هم بیان کردیم شما با مطالعه این مقاله می توانید دلایل بروز این مشکل را شناسایی کنید و اقدامات لازم را هم برای برطرف کردن آن انجام دهید ولی اگر با راهنمایی های ما، موفق به حل مشکل پمپ آب خود نشدید حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید و رفع مشکل خود را به آنها بسپارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

علت بالا نرفتن فشار پمپ آب چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشانه ی خراب شدن کلید اتوماتیک چیست ؟

امتیاز کاربر: 3.9 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x