خانواده

راهکار صرفه جویی مصرف آب در خانه | صرفه جویی آب

بیشترین درصد آب در اقیانوس‌ها و دریاها قرار دارد که شور بوده و برای استفاده مناسب نیست. بنابراین آب شیرین و قابل شرب در جهان بسیار کم است. به همین علت برای صرفه‌جویی در مصرف آب و مدیریت منابع آبی باید برنامه‌ریزی داشته باشید. البته باید بدانید که آب فقط برای انسان‌ها نبوده و گیاهان و حیوانات نیز برای زندگی به آن نیاز دارند. از طرف دیگر ما از آب فقط برای خوردن استفاده نمی‌کنیم، از آب برای شستشو، پخت و پز و… نیز استفاده می‌شود.

همچنین برای تولید مواردی مانند لباس یا در صنعت و کشاورزی نیز از آب استفاده می‌شود. آب مورد نیاز از دریاچه‌ها و خانه‌ها به دست می‌آید. تغییرات آب و هوایی موجب شده است که کمبود آب ایجاد شود. با توجه به گزارشاتی که از طرف کارشناسان محیط زیست ارائه شده است، متأسفانه مردم جهان در آینده با کمبود جدی آب مواجه می‌شوند، مگر اینکه برای صرفه‌جویی در مصرف آب خود فکری داشته باشند. با استفاده از راهکارهای ساده می‌توانید در مصرف آب صرفه‌جویی زیادی داشته باشید.

شیرهای آب اضافه را ببندید

نباید اجازه دهید که مصرف آب از کنترل شما خارج شود. در هنگام مسواک زدن می‌توانید شیر آب را ببندید. در این صورت در هر دقیقه ۶ لیتر آب صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین می‌توانید برای شستشوی دست فشار آب را کم کنید. چنانچه شیر آب با مشکل نشتی مواجه شده است، برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. با این کار می‌توانید در هفته از هدر رفتن ۶۰ لیتر آب صرفه‌جویی کنید.

صرفه‌جویی در آب هنگام دوش گرفتن

شاید ندانید که در هر دقیقه‌ای که زیر دوش هستید، ۱۷ لیتر آب مصرف می‌کنید. در هنگام استحمام باید در مواقعی که شامپو می‌زنید یا از لیف استفاده می‌کنید، دوش آب خود را ببندید.

پیشنهاد می‌شود که در حمام خود از سردوش‌های کارآمد استفاده کنید. این کار موجب می‌شود که آب با فشار بیشتری به بدن شما بریزد و کف شامپو یا صابون که بر روی بدن و سر شما وجود دارد زودتر از روی بدن و سر شسته شوند. با این ترفند می‌توانید صرفه‌جویی در مصرف آب را انجام دهید. بدین ترتیب بهای قبض آب شما کاهش پیدا خواهد کرد. بهتر است که حمام کردن را به گونه‌ای تنظیم نمایید که کم مصرف، مفید و کوتاه باشد.

قبل از پر شدن لباسشویی آن را روشن نکنید

مصرف انرژی و آب لباسشویی پر از لباس در مقایسه با دو بار روشن کردن دستگاه نیمه پر بسیار کمتر خواهد بود. با رعایت همین نکته ساده و کوچک می‌توانید که در مصرف برق و آب ماهیانه خود صرفه‌جویی زیادی داشته باشید و هزینه‌های خود را کاهش دهید. برای روشن کردن لباسشویی خود عجله نکنید و اجازه دهید که رخت‌های چرک به اندازه کافی جمع شوند و ظرفیت دستگاه تکمیل شود.

ضایعات مواد غذایی را کاهش دهید

برای تولید سبزیجات، میوه‌ها، غلات و دیگر مواد غذایی آب زیادی مورد نیاز است. بنابراین در صورتی که از مواد غذایی به گونه‌ای استفاده کنید که کمترین هدر رفت را داشته باشند، موجب صرفه‌جویی در آب می‌شوید. هر ساله چندین تن زباله تولید می‌گردد که نیمی از آنها شامل مواد خوراکی می‌باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پاف مبل چیست؟ | انواع پاف مبل و کاربردهای آنها

صرفه‌جویی در مواد غذایی می‌تواند موجب صرفه‌جویی در مصرف آب نیز شود و به اقتصاد خانواده و کشور کمک خواهد کرد. برای این کار می‌توانید هنگام خرید مواد غذایی به اندازه خرید نمایید تا مقدار دورریز شما به کمترین حد برسد.

زمان آبیاری باغچه و باغ را اصلاح نمایید

برای اینکه بتوانید صرفه‌جویی در آب را انجام دهید، یکی از راهکارها این است که آبیاری گیاهان خود را در بهترین زمان انجام دهید. گیاهانی که در فضای باز هستند را در پایان روز و یا در اوایل صبح باید آبیاری کنید. به این ترتیب آب در زیر نور خورشید سریع تبخیر نخواهد شد. در هنگام آبیاری کردن پاشیدن آب روی گیاهان یا درختان لازم نیست، فقط باید خاک گیاهان خود را آبیاری نمایید تا ریشه‌ها به صورت مستقیم آب را دریافت کنند.

باید بدانید که در فصل‌های گرم سال مانند تابستان، حیوانات هم نیاز به آب دارند. به جای اینکه هر روز چمن‌های حیات خود را آبیاری کنید، برای پرندگان می‌توانید ظرفی از آب را بگذارید. پرندگان از آن نوشیده و هم خود را در آن می‌شویند. حشرات دیگر مانند زنبور عسل نیز از آب می‌خورند.

ذخیره کردن آب باران

با ذخیره کردن آب باران می‌توانید ۵۰۰۰ لیتر در سال صرفه‌جویی در آب داشته باشید. شما می‌توانید با این آب گیاهان باغچه خود را آبیاری کنید یا برای شستشوی خودرو از آن استفاده نمایید. باید بدانید که آب باران برای آبیاری باغچه و گیاهان از آب تصفیه شده بهتر است. با استفاده از این راهکار هم از هدر رفتن آب باران جلوگیری می‌کنید و هم در مصرف آب شرب صرفه‌جویی می‌شود.

دو زمانه کردن سیفون سرویس بهداشتی

با توجه به اینکه سیفون سرویس بهداشتی به صورت مرتب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین اگر این سیستم بهینه شود، موجب صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد. سیفون‌های دو زمانه از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند. اگر نمی‌توانید سیفون را به روز کنید، در مخزن سیفون قدیمی خود یک بطری آب معدنی پر قرار دهید. با این روش وقتی که سیفون هر بار زده می‌شود، به اندازه حجم آب داخل بطری در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد.

ظروف را با دست نشویید

در صورتی که ماشین ظرفشویی دارید، پیشنهاد می‌شود که برای شستشوی ظروف خود حتماً از آن استفاده کنید. در صورتی که دستگاه شما بزرگ است، باید اجازه دهید که ظرف‌های کثیف جمع شوند تا ظرفیت آن پر شود. سپس آن را روشن نمایید. هرگز دستگاه را به صورت نیمه پر روشن نکنید. استفاده از ماشین ظرفشویی در مقایسه با شستن ظروف با دست موجب مصرف آب کمتری خواهد شد. بنابراین برای صرفه‌جویی در مصرف آب هرگز توصیه نمی‌شود که آنها را با دست بشویید.

صرفه‌جویی در مصرف آب با جوشاندن آب به اندازه نیاز

برای آنکه در مصرف آب صرفه‌جویی شود، یکی دیگر از راهکارها این است که آب را به اندازه مورد نیاز خود بجوشانید. برای درست کردن دمنوش یا چای لازم نیست که کتری را پر از آب نمایید. انجام این کار موجب صرفه‌جویی در مصرف آب، هزینه‌ها و انرژی خواهد شد. آبی که جوشاندید بیش از نیازتان بود، پس از سرد شدن آن را دور نریزید. برای مصارف دیگر مانند شستشو می‌توانید از آن استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برای نگهداری کاکتوس به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

صرفه‌جویی در مصرف

لوله‌های آب را بررسی نمایید

شلنگ ماشین ظرفشویی و لباسشویی خود را به صورت دوره‌ای و به صورت منظم از لحاظ نشتی مورد بررسی قرار دهید. شیر مرکزی منزل خود را بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید که می‌توانید در هنگام اضطرار آن را قطع کنید. چنانچه متوجه شدید لوله نشتی دارد و دچار ترکیدگی شده است، قبل از اینکه مشکل شدیدتر شود، جریان آب را با استفاده از شیر مرکزی قطع کرده و اقدامات لازم برای تعمیرات را انجام دهید.

برای اینکه منابع آبی حفظ شوند، بهتر است که شماره تماس سازمان آب را بدانید. در مواقعی که متوجه شدید در خیابانی یا کوچه‌ای ترکیدگی لوله رخ داده است، باید به آنها اطلاع دهید. این کار سبب صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد.

نکات مهم برای صرفه‌جویی در مصرف آب

  • برای صرفه‌جویی در مصرف آب پیشنهاد می‌شود که برای آبیاری از روش قطره‌ای استفاده نمایید.
  • بهتر است مواد باقیمانده در ظرف‌ها در کمترین زمان ممکن جدا شده و بلافاصله مورد شستشو قرار بگیرند، در این صورت آب کمتری مصرف می‌شود.
  • همچنین پیشنهاد می‌شود که برای شستشوی سبزی‌ها آنها را در ظرفی پر از آب بخیسانید و پس از آن آبکشی انجام دهید. این کار موجب صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد.
  • اگر قصد استفاده از مواد غذایی منجمد را دارید، بهتر است آنها را زودتر از یخچال بیرون آورید تا برای باز شدن یخ آنها از آب استفاده نکنید.
  • در مورد صرفه‌جویی در مصرف آب با فرزندان خود صحبت کرده و آنها را آگاه کنید و از خرید سرگرمی‌ها و اسباب بازی‌هایی که به جریان آب نیاز دارند خودداری کنید.
  • در هنگام نظافت کردن حیاط و یا پارکینگ به جای اینکه از فشار شیر آب استفاده کنید، از جارو استفاده نمایید. این کار موجب می‌شود که در مصرف آب به مقدار زیادی صرفه‌جویی شود.
  • تا جایی که امکان دارد از سیستم‌های آب تزیینی مانند فواره‌ها استفاده نکنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود. همچنین این سیستم را در محلی نصب نمایید که هدر رفته آب به علت باد و تبخیر کمتر باشد.
  • به اندازه کافی آب خنک را در یخچال نگهداری نمایید تا برای خنک شدن آب، شیر آب را برای مدتی باز نگذارید.
  • برای شستشوی اتومبیل خود از سطل آب استفاده نمایید. استفاده از شلنگ آب برای شستن اتومبیل موجب هدر رفت آب خواهد شد.

صرفه‌جویی در مصرف آب

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه درصد بسیار کمی از آب قابل شرب است، باید برای صرفه‌جویی در مصرف آب برنامه‌ریزی داشته باشید و اهمیت آن را بدانید. صرفه‌جویی در مصرف آب را به سادگی از خانه خود شروع کنید. می‌توانید در هنگام شستن ظرف، شستن لباس، مسواک زدن و یا آبیاری گیاهان خود با رعایت برخی از نکات بسیار ساده و مهم به شیوه‌های هوشمندانه‌ای در مصرف آب صرفه‌جویی نمایید. اگر هر کس صرفه‌جویی در مصرف آب را انجام دهد، به مقدار زیادی می‌توان از هدر رفتن آب و از کمبود آب در آینده جلوگیری نمود.

با چند راهکار صرفه‌جویی در مصرف آب را از خانه خود شروع کنید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا