خدمات نظافتیخدمات

بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی

رفع بوی بد سینک ظرفشویی یکی از چالش برانگیزترین کارهایی است که یک صاحب خانه می‌تواند انجام دهد. تنها چیزی که بدتر از مشکل لوله کشی است، چیزی است که خانه شما را بوی بد می‌دهد! اگر یک سینک بدبو محیط خانه شما را خراب می‌کند، ممکن است ندانید که چه چیزی باعث این بو می‌شود یا چگونه از شر آن خلاص شوید. همچنین ممکن است نگران باشید که این بو به این معنی است که هزینه لوله کشی بزرگی در راه است.

سینک شما کار سختی دارد. تصور کنید همه چیزهایی که در یک هفته در سینک شما فرو می‌روند، به خصوص اگر زباله دانی دارید. با گذشت زمان، حتی تمیزترین سینک خانه شروع به تجمع باکتری‌های ایجاد کننده بو یا انسداد می‌کند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با رفع بوی بد سینک ظرفشویی بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

بهترین روش‌های رفع بوی بد سینک ظرفشویی

اول، مهم است که علت ایجاد بو در سینک ظرفشویی را بدانید. در حالی که در آشپزخانه شما، غذا و چربی معمولاً مشکل دارند، در قسمت‌های دیگر خانه‌تان ممکن است دلایل دیگری برای بو پیدا کنید. در اینجا چند منبع متداول دیگر بوی بد فاضلاب آورده شده است:

 • فاضلاب:  با تجزیه فاضلاب، دود و گازهای مضر آزاد می‌کند. این گازها ناخوشایند هستند و بوی فاضلاب قدیمی می‌دهند. هنگامی که تله‌های تخلیه خالی وجود دارد، گازهای فاضلاب می‌توانند از طریق زهکشی شما نفوذ کنند. معمولاً بوی فاضلاب در زهکشی‌های نامنظم ایجاد می‌شود.
 • کپک:  بوی کپک مستقیماً به وجود کپک در نزدیکی فاضلاب شما نسبت داده می‌شود. معمولاً بوی کپک در زهکشی‌ها زمانی ایجاد می‌شود که نشتی در زهکش یا لوله‌هایی که به آن متصل می‌شوند وجود داشته باشد.
 • خطای لوله کش : لوله کش‌ها مانند بقیه افراد کامل نیستند. گاهی اوقات اشتباه می‌کنند. خطاهای ساده مانند فراموش کردن نصب تله‌های تخلیه یا دریچه‌های فاضلاب می‌تواند باعث ایجاد بوی شدید فاضلاب شود.

خوشبختانه مراقبت از گرفتگی فاضلاب نسبتا آسان است. شما می‌توانید لوله‌های فاضلاب خود را خودتان تمیز کنید یا تیم لوله کش حرفه‌ای را برای انجام این کار استخدام کنید. اکنون، بیایید چند راه برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی را مورد بحث قرار دهیم!

سطح آب را به دام بیندازید

یکی از رایج‌ترین دلایلی که زهکشی شما شروع به بوی بد می‌کند، زمانی است که گازهای فاضلاب به داخل خانه شما نفوذ می‌کنند. این عامل معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سطح آب در تله شروع به تبخیر یا خشک شدن کامل کند. زمانی که زهکش به طور مکرر مورد استفاده قرار نگیرد، مانند زهکشی در زیرزمین، آب در تله در نهایت خشک می‌شود. این زهکش‌های کف به سختی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حتما بخوانید:   راهکارهای حمل وسایل سنگین در اثاث‌کشی

این نوع بو نه تنها بدبو است، بلکه می‌تواند برای سلامتی شما نیز خطرناک باشد. برای اطمینان از اینکه سطح آب تله به اندازه‌ای است که گازهای مضر فاضلاب را ببندد، تقریباً یک لیتر آب در فاضلاب بریزید و روی آن را با چند قاشق غذاخوری روغن آشپزی پر کنید. این برای اطمینان از این است که آب به راحتی تبخیر نمی‌شود و تله را بسته نگه می‌دارد. این کار را حدوداً 3 تا 4 بار در سال انجام دهید تا تله‌های تخلیه آب بدنتان در شکل خوبی باشند. با این روش می‌توانید به راحتی رفع بوی بد سینک ظرفشویی خود را انجام دهید.

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

آب داغ بریزید

آب داغ یا جوش برای سینک شما شما عالی است. آب جوش به ذوب شدن کثیفی‌های سخت شده کمک می‌کند که می‌توانند باعث ایجاد بوی بد از فاضلاب شما شوند. آب جوش ساده می‌تواند در برابر رفع بوی بد سینک ظرفشویی شما بسیار قدرتمند باشد.

در واقع، اگر آب جوشیده‌ای از پخت و پز یا تهیه غذایتان باقی مانده است، به جای اینکه بگذارید خنک شود، آن را در آبکش بریزید. شستن زهکشی خود با آب جوش روشی عالی برای اطمینان از اینکه چربی و چربی داخل زهکشی سفت نمی‌شود و باعث گرفتگی آن نمی‌شود. مهمتر از آن، از آنجایی که آب جوش سمی نیست، به لوله‌های شما آسیب نمی‌رساند، حتی اگر به طور قابل توجهی قدیمی و ضعیف باشند. آب جوش یکی از بهترین روش‌ها برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی شما به شمار می‌آید.

جوش شیرین بپاشید

آیا می‌دانستید که پاشیدن دوره‌ای جوش شیرین در سینک ظرفشویی می‌تواند باعث رفع بوی بد سینک ظرفشویی شود؟ این راه همچنین یک راه خوب برای بدون بو نگه داشتن زهکشی است. جوش شیرینی که اجازه داده می‌شود در زهکش بماند، به جای خروج از خانه، همه بو را جذب کرده و از بین می‌برد.

بهترین زمان برای پاشیدن جوش شیرین چه زمانی است؟ می‌توانید این کار را حداقل یک بار در هفته درست پس از شستن ظرف‌ها انجام دهید. اگر به تعطیلات می‌روید، کار خوبی است که قبل از خروج، مقداری جوش شیرین را در سینک ظرفشویی خود بپاشید.

سرکه داغ بریزید

آیا این اولین باری است که در مورد استفاده از سرکه داغ می‌شنوید؟ بیشتر ما با استفاده از سرکه سفید در برابر بوی بد دهان آشنا هستیم، اما سرکه داغ؟ در واقع، سرکه داغ یک راه عالی برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی شما است. در واقع یک پاک کننده عالی برای قهوه ساز شما نیز می‌باشد.

قسمت‌های مساوی از سرکه سفید و آب را در محفظه آب قهوه ساز خود بریزید و قبل از خاموش کردن آن اجازه دهید نیم دم دم بکشد. پس از یک ساعت، چرخه دم کردن را تمام کنید. حالا به جای دور ریختن آن سرکه داغ، آن را در زهکشی بریزید تا از آن بوی بد مجرای شما مراقبت کند. علاوه بر این، می‌توانید سرکه و جوش شیرین را برای قدرت رام‌کنندگی بیشتر بو ترکیب کنید!

حتما بخوانید:   کناف چیست و چگونه از کناف در نمای داخلی استفاده می شود؟

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

فلنج سینک را تمیز کنید

فلنج فلزی سینک واقع در بالای محل دفع زباله، جایی که دفع زباله با تخلیه سینک می‌رسد، یک مخزن متداول برای زباله‌های مواد غذایی است. این قسمت به راحتی شسته نمی‌شود و بنابراین برای برداشتن آن نیاز به شستشو دارد. با جدا کردن زباله از پریز برق شروع کنید (یا برق را از جعبه شکن قطع کنید). سپس، چند حبه صابون ظرفشویی مایع را روی سر اسکراب چوب ظرفشویی بفشارید، موهای آن را به آرامی با آب شیر خیس کنید، سپس عصا را در فاضلاب سینک پایین بیاورید تا بالای فلنج سینک بمالید. پس از تمیز کردن فلنج سینک، شیر آب سرد را به مدت 30 ثانیه باز کنید تا هر گونه زباله شل از فلنج خارج شود.

تیغه‌های دفع و صفحه پروانه را با یخ و نمک ضدعفونی کنید

از آنجایی که تیغه‌های زباله و صفحه پروانه چرخشی که تیغه‌ها به آن وصل شده‌اند، همگی در خیساندن مواد غذایی نقش دارند، آن‌ها به راحتی بقایای غذا را جمع می‌کنند که در نهایت می‌تواند بوهای مضر منتشر کند. تیغه‌ها و صفحه پروانه را با انداختن دو فنجان تکه یخ در سینک ظرفشویی و سپس یک فنجان نمک خوراکی تمیز کنید.

در حالی که شیر آب سرد باز است، زباله دان را باز کنید و آن را اجرا کنید تا یخ کاملاً خرد شود. عمل سایشی یخ و نمک باید هر گونه بقایای مواد غذایی و باقیمانده روی تیغه‌های دفع و صفحه پروانه را شل و بلند کند. بقایای غذا و بوی تند آن در زهکشی می‌رود.

محل دفع زباله را با پوست مرکبات خوشبو کنید

گاهی اوقات، ذرات غذای پودر شده نمی‌توانند از دفع زباله خارج شوند و در عوض روی دیوارهای واحد دفع گیر می‌کنند. در آنجا پوسیده می‌شوند و بوی ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. اسید سیتریک موجود در پوست پرتقال، لیمو و سایر مرکبات می‌تواند بقایای مواد غذایی را از دیواره‌های دفع و زهکشی سینک حل کند، البته ناگفته نماند که بوی نامطبوع را با رایحه‌ای شیرین جایگزین می‌کند.

سه تا پنج تکه پوست مرکبات را در زهکشی سینک بیندازید و به مدت 30 ثانیه در محل تخلیه زباله قرار دهید تا پوست آن آسیاب شود، اسید آزاد شود و سینک بو داده شود. پوست میوه‌های استفاده نشده را در یک ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید تا دفعه بعد که به آن نیاز دارید، مقداری از این خوشبو کننده سینک را در اختیار خواهید داشت.

جلوگیری از بوی بد دفع زباله

هنگامی که غذا در لوله‌ها می‌نشیند، زباله‌ها شروع به بوی بد می‌کنند. شما می‌توانید با شستشوی آب داغ در سینک بعد از هر بار استفاده از دفع زباله از این امر جلوگیری کنید. فقط آب داغ را در سینک بریزید و بگذارید حدود 30 تا 40 ثانیه کار کند. دفع را اجرا کنید و هر بار با آب گرم دنبال کنید. انجام این کار تا حد زیادی به کاهش بوی بد دفع زباله کمک می‌کند.

علاوه بر این، قبل از بروز مشکل، زمانی را برای تمیز کردن مرتب زباله‌های خود اختصاص دهید. برای تمیز کردن ملایم‌تر، به سادگی مقداری صابون ظرفشویی و آب داغ را در اختیار خود قرار دهید، آن را با درپوش وصل کنید و سپس کمی دور ریختن را اجرا کنید. سپس درپوش را بردارید و لبه‌های ورودی را بشویید تا گیر کرده روی غذا پاک شود.

حتما بخوانید:   بوی بد دستشویی را چگونه از بین ببریم

یکی دیگر از روش‌های عالی برای تمیز کردن زباله‌ها و رفع بوی بد سینک ظرفشویی، پر کردن آن با مقدار مناسبی یخ و نمک است. هنگامی که این مواد را با مواد موجود در آن دفع می‌کنید، ساینده هستند و به شکستن و حذف کثیفی، تجمع و چسبیده روی مواد غذایی از سیستم شما کمک می‌کنند.

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

چگونه از ایجاد بوی بد در آینده جلوگیری کنیم؟

استفاده صحیح از دفع زباله به جلوگیری از گرفتگی و ایجاد بوی بد در جاده کمک می‌کند. این بهترین روش‌ها را دنبال کنید تا دفن زباله‌ها به‌خوبی کار کند و آشپزخانه‌تان بوی تازه‌ای بدهد:

 • هرگز چربی یا چربی حیوانی را در زهکشی یا دفن زباله نریزید.
 • تا زمانی که تمام ضایعات غذا به طور کامل مصرف شود، دستگاه را روشن بگذارید.
 • همیشه در حین عملیات دفع زباله از آب سرد استفاده کنید، زیرا به خنک شدن موتور کمک می‌کند.
 • پس از استفاده از دفع، آب داغ را برای چند دقیقه از داخل آن بگذرانید تا اطمینان حاصل کنید که تمام باقیمانده مواد غذایی شسته شده است.
 • هفته‌ای یک بار مقداری مایع ظرفشویی را در سطل زباله بریزید و پس از بستن زباله دان، مدتی آب داغ را اجرا کنید.

چرا بوی زهکش آشپزخانه به وجود می‌آید؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا زهکشی آشپزخانه شما ممکن است بو بدهد:

 1. تجمع مواد غذایی و زباله در لوله فاضلاب: هر چیزی که سینک خود را به غیر از آب می‌گذارید، می‌تواند به کناره‌های لوله‌ها بچسبد یا در U-bend بنشیند. با گذشت زمان، باکتری‌ها باعث پوسیدگی و بوییدن آن می‌شوند.
 2. بوی لوله‌های شما از فاضلاب می‌آید: اگر به دلیل نشتی یا تبخیر، آب در خم U شما وجود نداشته باشد، گازهای فاضلاب می‌توانند لوله شما را بالا ببرند. راه حل این است که تله را برای نشت یا انسداد بررسی کنید. برای تعمیر، ممکن است لازم باشد تله را بردارید و آن را تمیز کنید.

اگر سینک آشپزخانه شما بو می‌دهد چه باید کرد؟

تشخیص علت مشکل:

 • آب به آرامی تخلیه می‌شود یا اصلاً تخلیه نمی‌شود: زباله‌ها لوله را مسدود می‌کنند و باعث انسداد و بو می‌شوند.
 • بوی غذای فاسد می شود: مواد غذایی پوسیده، چربی‌ها، روغن‌ها و گریس به دو طرف لوله می‌چسبند.
 • بوی آن مانند تخم مرغ فاسد است: گازهای فاضلاب به دلیل مشکل در تله از لوله خارج می‌شوند.

بوی سینک آشپزخانه با رفع گرفتگی‌ها، تمیز کردن لوله‌ها با محلول‌های شیمیایی آماده یا خانگی یا رفع گرفتگی تله به راحتی رفع می‌شود.

رفع بوی بد سینک ظرفشویی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مقاله ای برای شناخت بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا