تعمیرات تلویزیون

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی چیست

در روزگار جدید الکترونیکی، به نظر می آید هر روز اختراع های تازه ای وارد بازار محصولات خانگی می شود و یکی از به روز ترین و زیباترین اختراعات در زمینه وسایل برقی، فناوری تلویزیون های منحنی می باشد. البته، اگر از علاقه‌مندان به سینما هستید، فناوری تلویزیون منحنی برای شما چیز جدیدی نیست، به این دلیل که صفحه‌های نمایش فیلم اغلب به علت روش انعکاس نور از تصویر خمیده هستند. مزایا و معایب تلویزیون های منحنی یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود افراد در زمان خرید تصمیم به خریدن یک دستگاه تلویزیون منحنی داشته باشند یا خیر.

چندین سال می باشد که صفحه نمایش های خمیده کوچکتر راه خود را به خانه ها باز نموده اند. البته این فناوری نیز دارای مزیت ها یا عیب هایی می باشد که آشنایی با مزایا و معایب تلویزیون های منحنی به شما در انتخاب یک دستگاه خوب برای خرید کمک زیادی می کند.

روش کار تلویزیون منحنی چگونه است

در کل اصلی ترین هدف از ساخت تلویزیون های مدل منحنی، فراهم آوردن یک شرایط عالی برای تجربه کردن حس یک سینمای واقعی در خانه می باشد. معمولا تلویزیون های منحنی دارای ابعاد بزرگی مانند ۸۰ اینچ می باشند و همچنین زاویه دید این دستگاه بیشتر از تلویزیون های صفحه تخت معمولی موجود در بازار است.

تکنولوژی ساخت تلویزیون های منحنی به شکلی می باشد که زاویه انحنای این دستگاه ها به طرف بیرون دستگاه (یعنی به سمت شخصی که جلوی تلویزیون نشسته) می باشد. هرچه از این تلویزیون ها دورتر شوید، کمتر متوجه انحنای صفحه نمایش این دستگاه ها خواهید شد.

در کل، شما فقط موقعی متوجه انحنای صفحه می شوید که در یک فاصله خیلی کمی از تلویزیون منزل خود نشسته باشید. اما در هر صورت، در هر فاصله ای از این دستگاه که باشید کیفیت و وضوح تصویر تلویزیون های منحنی بسیار بالا می باشد.

در برخی از دستگاه های تلویزیون منحنی، می توانید به آسانی تلویزیون خود را فقط با فشار دادن یک دکمه به حالت صفحه تخت تغییر دهید. اگرچه گوشی های اندروید در گروه فناوری های صفحه نمایشگر های بسیار بزرگ قرار نمی گیرند، اما باید بگوییم که صفحه نمایش های منحنی مزیت های زیادی را برای این اسمارت فون ها به ارمغان آورده است.

حتما بخوانید:   وارد شدن به منوی مخفی تلویزیون سامسونگ | تغییر تنظیمات تلویزیون سامسونگ از منوی مخفی

البته قابل ذکر است که زاویه انحنای مربوط به صفحه نمایش گوشی های هوشمند امروزی با زاویه انحنا در تلویزیون های منحنی متفاوت است. در کل، صفحه نمایش خمیده یک گوشی هوشمند تأثیر هرگونه انعکاس روی صفحه را کاهش می دهد که می تواند میزان نور، کنتراست و همچنین رنگ تصویر دستگاه را کاهش دهد.

مزیت های تلویزیون منحنی چه می باشد

لذت تماشای فیلم را افزایش می دهد

شاید دلیل اصلی گرایش افراد به فناوری تلویزیون های منحنی افزایش لذت تماشای فیلم با این دستگاه های منحنی باشد. این نوع تلویزیون ها باعث می‌شوند زمان تماشای ویدیو، دنیای مقابل شما وسیع‌تر و گسترده تر به نظر برسد، بنابراین بیشتر در آنچه می‌بینید در فیلم غرق می‌شوید! این ایده به ظاهر معمولی و ساده یکی از دلایل اصلی پرطرفدار بودن فناوری تلویزیون منحنی در بین تماشاگران سینماست!

حس عمق و بینش بیننده را افزایش دهید

به طور معمول اشخاصی که برای بار اول از تلویزیون منحنی برای تماشای فیلم استفاده می نمایند، می گویند که حتی تماشای یک ویدیو دو بعدی در این تلویزیون ها حس دیدن یک فیلم سه بعدی را در اشخاص ایجاد می کند! این به این دلیل می باشد که کج کردن لبه های تصویر تلویزیون به طرف بیننده، درک بصری از عمق چیزی را که به آن نگاه می کنید افزایش می دهد.

برند بزرگ سامسونگ با اعمال کردن پردازش های مربوط به افزایش عمق روی تصویر در دستگاه های منحنی خود، حس عمق میدانی در یک ویدئو را به بینندگان دستگاه خود اعمال می نماید. فناوری تلویزیون منحنی برند سامسونگ به حالتی می باشد که کنتراست ناحیه های مختلف تصاویر دستگاه به طور متفاوتی تنظیم می گردد و به چشم بیننده اجازه می دهد عمق تصاویر را در زمان تماشای فیلم بهتر درک نماید.

حس عمق و بینش بیننده را افزایش دهید

میدان دید را افزایش می دهد

طبق گفته های ابتدای مقاله، فناوری تلویزیون منحنی برای افزایش دادن میدان دید صفحه نمایش تلویزیون یا مانیتور طراحی شده می باشد. تا کردن لبه های این صفحه نمایش ها به طرف بینندگان، میدان دید این دستگاه ها را در مقایسه با تلویزیون های صفحه تخت افزایش می دهد. این موضوع را می توان با یک مثال اینگونه توضیح داد:

در ذهن خود بین موقعیت قرار گیری سر تان و دو لبه یک دستگاه تلویزیون مدل صفحه تخت با اندازه 65 اینچی دو خط صاف رسم کنید. حالا تصور نمایید که به جای این تلویزیون قبلی، یک دستگاه تلویزیون منحنی 65 اینچی در همان محل وجود دارد. دوباره، این دو خط خیالی را بین محل قرارگیری سر و لبه های تلویزیون منحنی رسم نمایید.

اگر تخیل ذهنی شما کمی قوی باشد، متوجه خواهید شد که زاویه به وجود آمده میان این دو خط خیالی، هنگامی که آن را به دو لبه یک تلویزیون منحنی متصل می کنید، بیشتر از زمانی می شود که این دو خط را در لبه تلویزیون معمولی وصل می کنید. در کل، هر دو برابر به نظر می آیند، ولی یک تلویزیون منحنی نسبت به یک تلویزیون صفحه تخت، عرض بیشتری روی دیوار می گیرد.

حتما بخوانید:   با ویژگی‌های تلویزیون اسمارت یا هوشمند آشنا شوید

آیا کنتراست تصاویر در تلویزیون های منحنی بیشتر از صفحه تخت است

این یک نکته بسیار خوبی می باشد! تحقیق های زیادی نشان دهنده این است که تلویزیون‌های منحنی نور زیادتری را نسبت به تلویزیون‌های غیر منحنی بر روی چشم افراد متمرکز می نماید (مثلاً مانند یک عدد دیش ماهواره برای تمرکز سیگنال روی LNB).

همین امر باعث می گردد که چشمان شما بین 1.5 تا 1.8 برابر بیشتر کنتراست را از نور یک تلویزیون منحنی نسبت به تلویزیون های صفحه تخت دریافت نماید. البته برای اینکه بتوانیم این موضوع را اثبات کنیم باید دو تلویزیون صفحه تخت و صفحه منحنی را که دارای ویژگی های یکسانی هستند را در کنار هم قرار داده و بررسی نماییم. اما با توجه به تجربه می توانیم بگوییم که همه تلویزیون های منحنی که در بازار وجود دارند کنتراست تصویر بسیار بالایی را دارند.

فاصله دید یکنواخت چیست

استدلال تلویزیون های منحنی این است که انحنای تلویزیون های خمیده با انحنای چشم انسان (تحدب سطح چشم) متناسب می باشد و بنابراین این دستگاه ها تصویر واضح تر و راحت تری نسبت به یک تلویزیون صفحه تخت به افراد ارائه می دهند. این استدلال منشأ خود را در صفحه منحنی سینماها می‌یابد.

در سینما ها این انحنا تصویر باعث این می گردد که با وجود صفحه نمایش بزرگ، گوشه های تصاویر در حال پخش همیشه شارپ و واضح باشد. شرکت سامسونگ این بحث را خیلی جدی گرفت! در حالی که تلویزیون هایی با حالت دایره ای و با شعاع حدود 4200 میلی متر در کارخانه خود تولید نموده است، بهترین نقطه تماشای این تلویزیون ها فاصله 3.2 متری از دستگاه می باشد.

طبق تحقیق های انجام شده در کشور های آمریکا و آلمان، مشخص شده است که اکثر مردم به طور معمول از فاصله 3.2 متری تلویزیون تماشا می کنند. البته به صورت کلی بحث «فاصله دید یکنواخت» معمولا برای تلویزیون های بزرگتر از 70 اینچ به کار می رود و در اینچ های کوچکتر تلویزیون زیاد متوجه این تفاوت در دو دستگاه نخواهید گشت.

فاصله دید یکنواخت

زاویه دید کدام تلویزیون موثرتر است

البته این سوال با عقل سازگار نیست! زیرا در واقعیت این گونه به نظر می آید که انحنای لبه های یک صفحه نمایش باعث می گردد که نتوان تصاویر آن را به خوبی از کناره ها دید. اما در اوایل بحث، ذکر شد که تلویزیون های منحنی دارای زاویه دید «کارآمدتری» نسبت به تلویزیون های صفحه تخت هستند. این موثرترین زاویه دید چیست؟ در واقع اکثر تلویزیون های LCD با زاویه دید مشکل دارند.

حتما بخوانید:   نحوه دسترسی به منوی مخفی در تلویزیون ال جی چیست؟

این مدل از تلویزیون ها نور را از راه آرایه های کریستال مایع ساطع می نمایند و زمانی که از یک تلویزیون LCD از کناره به تصویر نگاه می کنید، اشباع رنگ در این دستگاه و همچنین کنتراست تصویر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اما، در تلویزیون های منحنی، خمیدگی لبه تصویر باعث نوردهی بهتر و در نتیجه تصویر بهتر می شود.

یعنی شما با هر زاویه ای که بخواهید در این دستگاه تصویر را مشاهده کنید، کم شدن اشباع رنگ و همچنین کاهش کنتراست را تجربه نخواهید کرد. در کل زاویه دید تلویزیون ها منحنی کمتر از نمایشگر های صفحه تخت می باشد که در ادامه معایب فناوری تلویزیون های منحنی را شرح داده ایم.

فناوری های تازه تلویزیون لذت تماشای فیلم و انیمیشن را افزایش می دهد.

دکوراسیون شیک و نوین با تلویزیون های منحنی

البته شاید نشود با این دلیل فردی را برای خرید یک تلویزیون منحنی قانع کرد، اما تجربه به ما ثابت کرده است که اکثر افراد تلویزیون های منحنی را بهتر و زیباتر از دیگر تلویزیون های صفحه تخت می شناسند و احساس می نمایند که استفاده از تلویزیون منحنی در یک دکوراسیون باعث زیباتر شدن خانه می شود.

تلویزیون های منحنی چه معایبی دارند

  1. بازتاب نور محیط در دستگاه های تلویزیون منحنی در تصویر بیشتر به چشم می خورد.
  2. انحنای لبه تلویزیون زاویه دید را کاهش می دهد. اگر با زاویه بیشتر از 35 درجه در مقابل یک تلویزیون منحنی آن را تماشا می کنید، گوشه های تلویزیون را به خوبی نمی توانید ببینید.
  3. برای به دست آوردن بهترین نتایج از یک تلویزیون منحنی، باید مقداری در مقابل تلویزیون بنشینید.
  4. برای لذت بردن بیشتر از فیلم ها، تلویزیون های منحنی باید بسیار بزرگ (بیش از 65 اینچ) باشند.
  5. نصب کردن تلویزیون های منحنی بر دیوار سخت می باشد و بهترین کار این می باشد که این دستگاه را روی میز مخصوص قرار دهید.
  6. برند های سامسونگ و ال‌جی در حال حاضر تولید کننده تلویزیون های منحنی هستند، این دو برند بر این باورند که تولید تلویزیون‌های منحنی سخت تر، دیرتر و گران‌تر از مدل‌های تخت موجود است. بنابراین قیمت بیشتری نیز دارند.

تلویزیون های منحنی نیز مثل دیگر تلویزیون ها بعد از زمانی استفاده دچار خرابی می گردند و همچنین ممکن است باعث از کار افتادن قسمت هایی از تلویزیون گردد. اگر مشکلی در این تلویزیون‌ها مشاهده کردید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان اقدام به تعمیرات این دستگاه نکنید که منجر به از بین رفتن کل تلویزیون می‌شود. می توانید برای تعمیر این دستگاه از افراد متخصص کمک بگیرید.

31

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مزایا و معایب تلویزیون های منحنی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x