تعمیرات تاسیسات برقی

دلایل نوسانات برق منزل چیست | نحوه برطرف کردن نوسانات برق منزل

یکی از مشکلات بزرگ و دردسر ساز که خسارات زیادی برای لوازم برقی بوجود می آورد، نوسانات برق است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که لوازم برقی منزلتان به دلیل کم و زیاد شدن ولتاژ برق سوخته باشند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به بررسی دلایل نوسانات برق همچنین نحوه برطرف کردن این مشکل بپردازیم:

نوسانات برق چیست؟

مقدار جریان برق در تمام این کشورهای جهان یک حد و اندازه مشخصی دارد.

 1. چنانچه میزان ولتاژ برق کمی پایین تر یا بالاتر از آن اندازه باشد، نشان می دهد که برق دچار نوسانات شده است.
 2. در ایران مقدار جریان برق 220 ولت و شدت جریان نیز 50 هرتز می باشد به همین علت تمامی لوازم های خانگی برقی که در کشور تولید می شوند و حتی لوازم وارداتی که از خارج وارد ایران می شوند باید در این محدوده ولتاژ قرار داشته باشند.
 3. وقتی ولتاژ ورودی ساختمان شما محدوده 220 ولت کمتر یا بیشتر باشد می گویند در ساختمان نوسان برق به وجود آمده است. تنها افزایش جریان برق موجب خسارت دیدن لوازم برقی نخواهد شد، افت شدید ولتاژ هم می تواند یکی از عوامل مهم در سوختن لوازم برقی منزل شما باشد.
 4. چنانچه جریان کافی به وسایل برقی نرسد، شدت جریان برق در تمام وسایل برقی شما نیز زیاد خواهد شد که می‌تواند عامل مؤثری در ذوب شدن بیشتر قطعات الکترونیکی و در نتیجه سوختن آنها شود.
 5. مشخص می شود که در نوسانات برق منزل شما کاهش شدید ولتاژ هم می تواند، مانند افزایش ولتاژ برق خسارت های زیادی به لوازم برقی خانگی شما وارد کند.

دلیل نوسانات برق منزل چیست؟

کم یا زیاد شدن ولتاژ یا نوسان برق می‌تواند به دلایل گوناگونی در ساختمان شما ایجاد شود. از مهمترین دلایل نوسان برق می توان موارد زیر را نام برد:

نوسانات برق

خراب شدن ترانس های برق

ترانس وسیله ای است که جهت حل نوسانات برق در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. ولی اگر میزان شدت جریان برق بیش از اندازه باشد، ممکن است ترانس خراب شود و دیگر قادر نباشد نوسانات برق را رفع کند.

حتما بخوانید:   روش تعویض کلید و پریزهای برق | تعویض کلید تک پل و دو پل
استفاده از وسایل برقی بسیار پر مصرف

میزان تحمل بار الکتریکی هر ساختمان به ظرفیت فیوز های نصب شده و کنتور برق بستگی داشته و سنجیده می شود. اگر از وسایل برقی پرمصرف به طور هم همزمان استفاده کنید قطعاً کنترل زیر بار زیاد مانده و این موضوع به شکل کم یا زیاد شدن برق یا نوسان بروز می کند.

خیس شدن سیم های برق منزل

اگر سیم های منزل شما بصورت روکار اجرا شده باشند در معرض آسیب های زیادی قرار دارند. مثلاً امکان دارد به علت بارش های شدید باران یا نشتی لوله های آب و فاضلاب مرطوب یا خیس شوند. این موضوع باعث اتصالی کردن سیم ها و نوسان برق می شود.

خراب شدن لوازم برقی منزل

گاهی ممکن است سیم پیچی لوازم الکترونیکی شما خراب شده باشد و جریان برق را زیاد یا کم کند. البته نقص در سیم پیچ های لوازم برقی تنها دلیل نوسان برق نیست حتی امکان دارد اتصالی دو شاخه برق هم باعث زیاد و کم شدن جریان شود.

خوردگی و فرسودگی سیم های برق منزل

یکی از دلایل مهم نوسان برق این می باشد که سیم ها دچار فرسودگی و خوردگی شده و روکش آنها از بین رفته است. اگر یک جسم رسانا به سیم های هادی برخورد کند باعث بروز نوسان برق می شود.

افزایش پیدا کردن فشار بار شبکه

چنانچه وسایل برقی پرمصرف را بصورت همزمان روشن کنید، باعث می شود در شبکه فشار بار افزایش پیدا کرده و موجب زیاد یا کم شدن جریان برق شود و باعث ایجاد نوسان برق منزل شما شود. بهتر است هنگام استفاده از وسایل الکتریکی از میزان برق مصرفی آنها مطلع باشید.

عدم استفاده از ظرفیت مناسب کنتور های برق سه فاز یا تک فاز

کنتورهای برق به طور کلی در دو نوع سه فاز و تک فاز وجود دارند که معمولاً از کنتور های برق تک فاز در خانه های مسکونی و کنتورهای برق سه فاز جهت استفاده از مصارف صنعتی به کار گرفته می شوند. بعضی از منازل به جریان بالا نیاز دارند و باید حتماً از کنتور برق سه فاز در ساختمان استفاده کنند. چنانچه کنتور برق تک فاز داشته باشند جریان شبکه بخوبی تأمین نمی شود و در نتیجه جریان برق منزل آنها نوسان پیدا می کند.

عوامل طبیعی مانند رعد و برق

آخرین دلیلی که می توان جهت ایجاد نوسانات برق ساختمان ها از آنها نام برد به وجود آمدن وقایع طبیعی مانند رعد و برق است. زمانی که آذرخش ایجاد می شود بطور ناگهانی مقدار زیادی اضافه بار به سیم های داخل ساختمان وارد می شود. اگر در این زمان دستگاه های شما محافظ برق نداشته باشند، احتمال سوختگی آنها به علت نوسان شدید برق وجود دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند به هنگام رعد و برق در محیط خارج از ساختمان حضور نداشته باشید. دو شاخه تمام لوازم های برقی ساختمان را هم از پریز بکشید. برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از نوسانات برق تمامی لوازم خانگی خود را مجهز به محافظ برق کنید تا دچار آسیب نشوند.

حتما بخوانید:   عیب‌یابی کرکره برقی | مشکلات رایج کرکره برقی

مهمترین اقدام جهت جلوگیری از نوسانات برق

برای رفع اثرات ناشی از نوسانات برق روی تمامی لوازم های برقی باید ریشه نوسانات را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید.

 • اگر این مشکل ریشه یابی نشود حتی محافظ برق هم نمی تواند حافظ لوازم برقی شما شود. بهتر است از یک برقکار ماهر بخواهید سیم کشی برق منزل شما را بخوبی بررسی و دلیل کم و زیاد شدن جریان برق را پیدا کند.
 • چنانچه مشکل بدلیل اتصالی در پریز ها، خوردگی روکش سیم های برق یا ضعیف بودن سیم ها باشد برقکار می تواند با تعویض کلید و پریز ها یا سیم کشی ساختمان شما، مشکل را برطرف کند.
 • اگر وسایل برقی که در منزل خود استفاده می‌کنید غیر استاندارد باشد توزیع برق بیشتر از حد تغذیه می کنند.

استفاده از دستگاه محافظ برق جهت جلوگیری از نوسانات برق

دستگاه محافظ برق وسیله ای است که دوشاخه لوازم برقی خانگی را به آنها متصل می کنند تا از سوختن لوازم برقی به دلیل نوسانات برق جلوگیری کند.

نحوه استفاده از محافظ برق بسیار آسان می باشد این دستگاه جریان برقی ورودی را دائم چک می کند و اگر ولتاژ ورودی بیشتر یا کمتر از حد مجاز به مصرف کننده برسد دستگاه جریان برق را قطع کرده و مانع از رسیدن ولتاژ بالا به مصرف کننده می شود. با متعادل شدن جریان برق، دستگاه دوباره شروع به کار می کند. محافظ برق در محل هایی استفاده می شود که قطع شدن لحظه ای برق مشکلی ایجاد نکند.

استفاده از یو پی اس برای جلوگیری از نوسانات برق

یو پی اس UPS یکی از تجهیزات برق اضطراری است. این دستگاه به باتری هایی متصل می باشد که بصورت همیشگی برق در آنها وجود دارد. از این وسیله بعنوان منبع تغذیه یاد می شود. چنانچه برق ورودی به هر دلیلی قطع شده یا دچار نوسان شود این دستگاه عمل کرده تا برق را وارد ساختمان می کند.

حتما بخوانید:   روش سیم کشی و نصب لامپ مهتابی ال ای دی

این دستگاه نوسانات برق را بررسی می کند چنانچه ولتاژ برق زیاد یا کم باشد آنرا تنظیم می کند.

استفاده از استابلایزر جهت جلوگیری از نوسانات برق

برای برطرف کردن مشکل نوسان برق منزل بهترین راهکار این است که:

 1. دلیل اصلی زیاد و کم شدن برق را پیدا کرده و سپس آنرا برطرف کنید.
 2. شما فقط در اینصورت می توانید از لوازم محافظتی جهت برطرف کردن مشکل نوسان برق ساختمان خود استفاده کرده و از نتیجه آن بهره ببرید.
 3. تثبیت کننده جریان برق یا استابلایزر یکی از تجهیزات محافظتی بسیار مهم است که انتخاب آنرا به شما پیشنهاد می کنیم.
 4. این وسیله بصورتی طراحی شده که کمترین میزان نوسانات برق ورودی به ساختمان را بخوبی شناسایی کرده و به راحتی ولتاژ ورودی به وسایل الکتریکی را روی 220 ولت الی 230 ولت حفظ می کند.
 5. تثبیت کننده برق یا استابلایزر می تواند جریان برق مورد نیاز مصرف کننده را به میزان مورد نیاز آن فراهم کند. پس این وسیله هم نوسانات برق را شناسایی می کند و  هم با تنظیم ولتاژ برق ورودی به مصرف کننده می تواند مدیریت جریان برق دستگاه را به عهده بگیرد.
 6. از مزیت های اصلی استابلایزرها در مقایسه با دیگر دستگاه های محافظ برق این می باشد که استابلایزر را جهت مدیریت برق ورودی به یک ساختمان می توان استفاده کرد. محافظ برق فقط قابلیت استفاده برای یک مصرف کننده را دارد.
خلاصه مطالب

خلاصه مطالب ذکر شده در این مقاله را جهت یادآوری با شما مرور می کنیم:

 1. اگر جریان برق از یه اندازه مشخص بالاتر یا پایین تر برود می گویند نوسان برق بوجود آمده است.
 2. نوسانات برق بدلایل مختلفی می تواند به وجود بیاید مانند کنتور برق نامناسب، استفاده همزمان از لوازم برقی پرمصرف، ایراد در سیم کشی ساختمان، خیس شدن سیم های برق، ایجاد رعد و برق و اتصالی لوازم برقی.

قبل از استفاده از محافظ های برق بهتر است نوسان برق ساختمان را ریشه یابی کرده و سپس آنرا برطرف کنید.

نوسانات برق

جمع بندی

در این مقاله با دلایل نوسانات برق منزل آشنا شدید و همچنین از نحوه پیشگیری از خسارت های ناشی از نوسانات برق مطالب مهمی را برایتان بیان کردیم. در صورت مشاهده نوسانات برق در ساختمان بهترین راهکار این است که از برقکار ماهر بخواهید سیم کشی برق ساختمان شما را بررسی و مشکل را برطرف کند. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

31

دلایل نوسانات برق منزل چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه برطرف کردن نوسانات برق منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x