تعمیرات مایکروفر

استفاده از ظروف فلزی در مایکروفر چه خطراتی دارد ؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مایکروفرها چگونه کار می‌کنند؟ یا اینکه چه اتفاقی می افتد که بعضی افراد از آتش گرفتن و جرقه زدن های مکرر مایکروفر خانه شان شکایت می‌کنند؟ تعداد زیادی از کاربران با وجود توصیه های مکرر در مورد نحوه کار با ماکروفر، هنوز اطلاع کافی از خطرات استفاده از ظروف فلزی در ماکروفر ندارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که استفاده زیادی از ماکروفر دارید، توصیه میکنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید. یکی از لوازمی که امروزه تقریباً در تمامی آشپزخانه ها یافت می‌شود، مایکروفر است که نسبت به بقیه دستگاه های گرم کننده  از قبیل فر یا توستر، عملکرد متفاوتی دارد. در واقع، نوع کارکرد خاص و متفاوت مایکروفرها باعث شده که قرار دادن بعضی ظروف مثل ظروف فلزی در داخل آنها ممنوع باشد.

قرار دادن فلزات در مایکروفر چه عواقبی دارد؟

شاید شنیده باشید که فلزات در مایکروفر می‌توانند موجب آتش‌سوزی شوند. اما اینکه چطور قرار دادن یک ظرف فلزی می‌تواند چنین خطرات جبران ناپذیری به همراه بیاورد، موضوعی است که سعی داریم در این مقاله به طور کامل به آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی کامل با نحوه عملکرد مایکروفر، متوجه شوید که زمان استفاده از فلزات در مایکروفر چه فرآیندی منجر به ایجاد جرقه و در نهایت آتش‌سوزی خواهد شد.

نحوه عملکرد مایکروفر چگونه است؟

پیش از اینکه به سوال “آیا گذاشتن ظرف فلزی در مایکروویو خطرناک است؟”  پاسخ دهیم، بد نیست ابتدا با نحوه کار ماکروفر آشنا شویم. شاید آشنایی با نحوه عملکرد این وسیله الکتریکی به ما کمک کند تا علت قرار ندادن ظرف فلزی در مایکروفر را به طور کامل درک کنیم.

 مایکروفر چگونه کار می‌کند؟

  • زمانی که مایکروفر به برق متصل است، برق AC یعنی همان برق متناوب شهری وارد ترانس‌های ولتاژ می‌شود.
  • وجود این ترانس‌ها باعث افزایش ولتاژ برق شده که در نهایت این ولتاژ وارد قطعه‌ای با عنوان لامپ مگنترون می‌شود.
  • ورود برق به لامپ مگنترون باعث می‌شود که دمای لامپ تا حد زیادی بالا رود و شروع به ساطع کردن اشعه از خود کند.
  • این اشعه های تولید شده همان امواج الکترومغناطیسی هستند که وظیفه آنها گرم کردن غذای موجود در مایکروفر شماست.
  • قطعه دیگری که می‌توانید در مایکروفر به وضوح مشاهده کنید، ورقه‌ای به نام صفحه میکا است که دقیقا در مقابل لامپ مگنترون قرار گرفته است.
  • وظیفه این ورقه، متمرکز کردن و همسو کردن امواج الکترومغناطیسی تولید شده به سمت غذاست.
  • جنس بدنه مایکروفر عموماً یک نوع شیشه عایق است که می‌تواند در زمان برخورد امواج به بدنه داخلی ماکروفر از بروز جرقه جلوگیری کند. دلیل وجود چنین انتخابی هم این است که امواج تولید شده از مگنترون وقتی با فلزات بدون لعاب برخورد می‌کنند، گرمای به شدت زیادی تولید می‌کنند که می‌تواند منجر به بروز جرقه و آتش‌سوزی شود.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماکروفر در زعفرانیه|عیب‌یابی و تعمیر ماکروفر

نکته: مواد تولید شده از شیشه و پلاستیک و یا هر گونه مواد غیر فلزی دیگر، قادرند امواج الکترومغناطیسی را از خود عبور دهند. تنها مواد فلزی هستند که این امواج را بازتاب کرده  و موجب ایجاد جرقه می‌شوند.

 مایکروفر

گذاشتن ظرف فلزی در ماکروویو چه عواقبی دارد؟

از آنجایی که فلزات گرمای بالای امواج را تا حد زیادی جذب می‌کنند، در این شرایط به سرعت جرقه میزنند. فلزات امواج مایکروویو را بازتاب می‌کنند و در نتیجه این امواج به دیواره ها برخورد می‌کنند. هر چقدر ظرف فلزی شما بزرگتر باشد، احتمال وقوع آتش‌سوزی بیشتر است.

در چه حالتی فویل آلومینیومی در ماکروفر جرقه نمیزند؟

توجه کنید که فویل آلومینیومی‌ که استفاده می‌کنید، نباید زیاد ضخیم باشد. از فویلی استفاده کنید که نازک و کاملا صاف باشد. اگر فویل شما دارای نقاط تیز و چروکیده باشد، امکان وقوع جرقه و آتش‌سوزی بسیار بالا می‌رود. فویل را به گونه‌ای قرار دهید که از دیواره ها و طرفین حداقل 2.5 سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

آیا قرار دادن لیوان استیل در مایکروفر مشکلی ایجاد می‌کند؟

بله! گذاشتن ظروف استیل در مایکروفر می‌تواند منجر به بروز جرقه و آتش‌سوزی شود. جالب است بدانید که اگر یک لیوان استیل در مایکروویو قرار دهید، به دلیل جنس خاص این ظروف، مواد داخل لیوان گرم نمی شوند. در چنین حالتی شما می‌توانید برای گرم کردن چای، قهوه و یا حتی آب، از ظروف مناسبی که مخصوص استفاده در ماکروفر هستند، استفاده کنید.

آیا قرار دادن قالب‌های فلزی کیک در ماکروفر اشکالی دارد؟

بله! قرار دادن اینگونه ظروف در مایکروفر می‌تواند موجب خسارات جبران ناپذیری برای استفاده‌ کنند‌گان شود.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مایکروفر بوش BOSCH | عیب یابی و تعمیرات

چند نکته مهم درباره قرار دادن ظروف فلزی در مایکروویو

زمانی که می‌خواهید از فویل آلومینیومی استفاده کنید، سعی کنید حداکثر یک چهارم غذا را داخل فویل بپیچید. قبل از اینکه غذای مورد نظرتان را داخل مایکروفر قرار دهید، دقت کنید تا ظروف فلزی مانند چاقو، چنگال یا قاشق در ظرف یا داخل مایکروفر جا نمانده باشد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، قرار دادن ظروف استیل در مایکروویو بسیار خطرناک است. پس از انجام آن پرهیز کنید. اگر در زمان استفاده از دستگاه متوجه بروز جرقه شدید، به سرعت برنامه را قطع کنید و پریز ماکروفر را از برق بکشید. در صورتی که متوجه آتش‌سوزی در داخل مایکروفر شدید، برای خاموش کردن آتش به هیچ وجه از آب استفاده نکنید. چون این آب ممکن است به بخش‌های الکتریکی دستگاه نفوذ کند و باعث بروز اتصالی و سوختن دستگاه شما شود. برای خاموش کردن آتش در ماکروفر، حتما از کپسول آتشنشانی استفاده کنید.

چرا فلزات درون ماکروفر می‌توانند موجب آتش‌سوزی شوند؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، قرار دادن فلزات در داخل مایکروفر ممکن است منجر به بروز خطرات جبران ناپذیری در آشپزخانه شما شود. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که استفاده از چه ظروفی در ماکروفر مجاز است و مشکلی ایجاد نمیکند. برای گرم کردن غذا در ماکروفر، همیشه سعی کنید از ظروف شیشه‌ای، غیر فلزی و یا پلاستیکی استفاده کنید. خوشبختانه این جنس ظروف، امواج الکترومغناطیسی را منعکس نمیکنند و استفاده از آنها برای ماکروفر شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. مثلا می‌توانید از یک ورق آلومینیومی نازک و صاف برای گرم کردن غذا در ماکروفر استفاده کنید. اما اگر بی احتیاطی کنید و برای مثال یک قاشق یا چنگال فلزی در ظرف غذا در ماکروفر جا بگذارید، در یک لحظه ممکن است ماکروفر شما دچار آتش‌سوزی شود. یک مورد دیگر که افراد کمتری از آن مطلع هستند و می‌تواند به سادگی منجر به جرقه زدن در ماکروفر شود، قرار دادن ظروف شیشه‌ای دور طلایی در ماکروفر است. نقش طلایی که دور این مدل ظروف قرار دارد ممکن است به نظر شما صرفاً یک رنگ ساده باشد! اما این نقش طلایی رنگ در واقع یک نوع فلز است که سریعاً بعد از قرار گرفتن در داخل مایکروفر، شروع به جرقه زدن کرده و می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود.

چند نکته برای استفاده از فویل آلومینیومی در مایکروویو

در ادامه مطلب علاوه بر خطرات گذاشتن ظرف فلزی در مایکروفر، به بررسی نحوه استفاده درست از فویل آلومینیومی می‌پردازیم. یک اشتباه متداول کاربران در هنگام استفاده از ماکروفر، گرم کردن ساندویچ ها به همراه فویل آلومینیومی در مایکروفر میباشد. در بسیاری از مواقع مشاهده شده که به دلیل گرم شدن، فویل آلومینیومی شروع به جرقه زدن می‌کند که می‌تواند تنها در چند ثانیه منجر به آتش‌سوزی مایکروویو و منزل شما شود. شاید همه ما بارها از این نوع فویل ها در داخل فر آشپزخانه استفاده کرده باشیم. همین امر باعث شده بسیاری از فویل آلومینیومی در داخل مایکروفر هم استفاده کنند. اما باید دقت داشته باشید که عملکرد فر و فرآیند تولید گرما در آن، با مایکروفر بسیار متفاوت است. در واقع در فرها از طریق جریان الکترونیکی و گرم شدن المنت ها، غذا گرم و پخته می‌شود. این در حالی است که در مایکروفرها این امواج الکترومغناطیسی هستند که به یخ زدایی و گرم شدن غذا کمک می‌کنند.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیر مایکروفر فریجیدر Frigidaire

توجه: ابتدا ساندویچ را از داخل فویل آلومینیومی در بیاورید و سپس آن را داخل مایکروفر قرار دهید.

 مایکروفر

آیا میتوانیم به جای فویل آلومینیومی از وسیله دیگری استفاده کنیم؟

اگر نگران این هستید که خرده های غذای شما داخل مایکروفر پخش شود و همه جا را آلوده کند، بهترین راه این است که غذایتان را در داخل سینی شیرینی پزی در ماکروفر قرار دهید. در صورتی که مقاومت در مقابل حرارت برایتان اهمیت زیادی دارد، می‌توانید از لاینر سیلیکونی نیز استفاده کنید.

 سخن آخر

در این مقاله، ابتدا روش کار مایکروفر برای گرم کردن غذا را به طور کامل توضیح دادیم و در ادامه به این موضوع پرداختیم که چگونه ظروف فلزی می‌توانند به سادگی باعث ایجاد جرقه و آتش‌سوزی در مایکروویو شوند و به منزل و آشپزخانه شما آسیب جدی وارد کنند. همچنین در مورد استفاده از فویل های آلومینیومی بعنوان روکش ساندویچ ها و مواد غذایی دیگر توضیح دادیم و اسامی تعدادی از ظرفهای فلزی ممنوعه در ماکروفر را عنوان کردیم و توضیح دادیم که به جای فویل آلومینیومی در ماکروفر، می‌توانید از سینی آشپزی هم استفاده کنید. با در نظر گرفتن تمام مطالبی که عنوان شد، دقت داشته باشید که به هیچ وجه ظروف فلزی را در ماکروفر قرار ندهید. چون استفاده از ظروف فلزی در مایکروفر به سادگی و تنها در چند دقیقه می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به آشپزخانه و منزل مسکونی شما وارد کند. در حالی که تنها با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید با خیالی آسوده و در زمانی کوتاه، مواد غذایی مورد نظرتان را در ماکروفر قرار دهید و از غذای گرم لذت ببرید.

 

98989

31

قرار دادن فلزات در مایکروفر چه خطراتی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قرار دادن فلزات در مایکروفر چه خطراتی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا