ایرانگردی

زیباترین جنگل های شمال ایران کدامند | جنگل های مازندران و گیلان

جذاب ترین مناطق طبیعی شمال کشور که حتما باید ببینید

ایران کشوری چهار فصل است و تمامی منابع طبیعی از قبیل دریا، جنگل، کویر، آبشار و … را دارد. یکی از این منابع که در شمال کشور به وفور یافت می شود، جنگل است. شما می ‌توانید با سفر به شمال از دیدن زیباترین جنگل های شمال در استان مازندران و گیلان لذت ببرید. جنگل های شمال شامل گونه های مختلف جانوری و گیاهی است و بخش توقف توجهی از جنگل های هیرکانی در شمال کشور وجود دارد.

زیباترین و بهترین جنگل شمال

هرچه بیشتر به شمال سفر کنید، با طبیعت زیبا و بکر آن بیشتر روبرو خواهید شد. برخی از مناطق جنگلی هستند که هنوز توسط انسان ها کشف نشده اند و بسیاری از افراد از وجود آن بی خبرند. به همین جهت با رفتن به آنجا طبیعت خالص را مشاهده خواهید کرد و هیچگونه  ردپایی از انسان آن در آن وجود ندارد.

در پاسخ به این سوال که زیباترین جنگل های شمال کدام است؟ نمی توان به یکی و دو مورد بسنده کرد. بلکه این مسئله کاملا سلیقه ای می باشد و بسیاری از افراد ممکن است جنگلی را زیبا بدانند که از نظر افراد دیگر جنگل زیباتر از آن نیز وجود داشته باشد. به همین خاطر در اینجا به چند مورد از بهترین و زیباترین جنگل های شمال اشاره می کنیم و امکانات رفاهی و تفریحی آن را نیز ذکر می کنیم.

جنگل تنگ دار نوشهر

این جنگل به آمازون ایران معروف است. در جنگل تنگ دار تنها صدایی که می شنوید، صدای آب و پرندگان است. رودخانه ‌ای بزرگ و خروشان از میانه این جنگل عبور می کند. در صورتی که بخواهید به ابتدای تنگه برسید، باید حدود ۴۰۰ متر را در آب قدم بزنید و این زیباترین تجربه زندگیتان خواهد شد. چرا که عمق آب در برخی از نقاط عمیق می شود و هیجانی بی نظیر را برای شما ایجاد می کند. این جنگل در روستای کشک سرا واقع شده است. بسیاری از جنگل نوردان معتقدند که جنگل نوردی در تنگ دار نوشهر حس پیاده روی در آمازون را به انسان می دهد.

جنگل لاجیم

یکی دیگر از زیباترین جنگل های شمال می توان به جنگل لاجیم در منطقه سوادکوه اشاره کرد که دارای پوشش گیاهی سرسبز و متنوعی است. در این جنگل شاهد درختان سر به فلک کشیده کهنسالی خواهید بود که توانستند در خلال یخبندان سال های دور دوام بیاورند.

حتما بخوانید:   لیلا کوه کجاست؟ جاذبه های لیلا کوه لنگرود

نگل لاجیم در روستای لاجیم شهرستان سوادکوه قرار دارد. البته جاذبه های دیدنی روستای لاجیم صرفاً به جنگل آن محدود نمی‌ شود. بلکه برج لاجیم، جنگل اچو، پیرنعیم و سوخته سرا نیز از دیگر مکان های دیدنی این روستای توریستی می باشد. به جهت اینکه جنگل لاجیم در روی کوه واقع شده است، حیواناتی همچون روباه را نیز در آنجا مشاهده خواهید کرد. آرامشی که این جنگل دارد را در هیچ کجای دنیا نخواهید یافت.

سیسنگان

سیسنگان واقع در شهرستان نوشهر استان مازندران یکی از بی‌ نظیرترین جاذبه های طبیعت گردی محسوب می شود که می توانید در کنار آن جنگل و دریا را همزمان مشاهده کنید. این پارک زیبا در مسیر جاده نوشهر به نور قرار دارد. مساحت این جنگل بیشتر از ۶۰۰ هکتار است که در نوار ساحلی دریای خزر در واقع شده است. پارک جنگلی سیسنگان یکی از بهترین منابع شمشاد در خاورمیانه محسوب می شود. حیواناتی همچون پلنگ، خرس قهوه‌ ای، روباه، گراز و … در آن مشاهده شده است.

جنگل دالخانی

یکی دیگر از زیباترین جنگل های شمال ایران که در استان مازندران واقع شده است، جنگل دالخانی است. این جنگل در شهرستان تنکابن وسعتی حدود ۶۰۰ هکتار دارد. پوشش گیاهی این جنگل دارای تنوع بسیار بالایی است. حیواناتی همچون شغال و خرس در جنگل دالخانی به وفور مشاهده می شوند.

منابع طبیعی دیگری همچون دریاچه، رودخانه و آبشار نیز در جنگل های دالخانی قرار گرفته اند که باعث تمایز آن نسبت به دیگر جنگل های شمالی کشور شده است. جاذبه های طبیعی دیگری همچون دریاچه سد میجران، آبشار سیاسرد، پیچ هفت شهدا، ییلاق گرسماسر و … نیز در این منطقه قرار دارند.

جنگل دوهزار

شهر تنکابن میزبان جنگل دیگری به نام جنگل دوهزار نیز است. در ماه های اردیبهشت تا پایان تابستان جنگل دوهزار مکانی بکر برای جنگل نوردی محسوب می شود. تنها صدایی که از این جنگل به گوش تان می رسد صدای پرنده و رودخانه است.

از آنجا که این جنگل به کوه سیالان متصل می شود، برای کوهنوردی نیز از مسیر جنگل دوهزار عبور می کنند. مسیر فتح قله سیالان از جنگل دوهزار حدود ۵ ساعت می باشد که توصیه می کنیم حتما با افراد حرفه ای همراه شوید.

زیباترین جنگل های شمال

جنگل تیله کلار

یکی دیگر از زیباترین جنگل های شمال جنگل تیله کلار واقع در سلمان شهر استان مازندران است. این جنگل همواره مه آلود است و زیبایی آن را دو چندان می کند. وجود رودخانه های زیبا در دل این جنگل باعث می شود که بتوانید آب و جنگل را در کنار هم داشته باشید. بنابراین برای اتراق جای بسیار مناسبی است. در صورتی که به این جنگل زیبا سفر کردید، حتما از دریاچه داریوک که در نزدیکی آن قرار دارد، دیدن کنید.

حتما بخوانید:   امامزاده ابراهیم شفت ، دهکده رنگی گیلان زمین

جنگل لفور

لفور منطقه ‌ای در  شهرستان سوادکوه استان مازندران است که پر از مقاصد گردشگری و طبیعت زیبا می باشد. جنگل نوردی و طبیعت گردی در جنگل های لفور همواره یکی است مقاصدی است که کوهنوردان و جنگل نوردان تمایل دارند آن را تجربه کنند.

در این جنگل تنوع بی شماری از گیاهان و حیوانات را مشاهده خواهید کرد. انواع درختان هیرکانی در این جنگل وجود دارند. از جمله جاذبه های فوق العاده زیبای جنگل لفور می توان به آبشار اسکلیم، هفت آبشار تیرکن، آبشار گزو، پلنگ دره، سد لفور و … اشاره کرد. برای این که بتوانید به جنگل لفور سفر کنید، باید در استان مازندران به شهرستان سوادکوه بروید و از آنجا به سمت جنگل لفور حرکت کنید.

روستاهای اطراف این جنگل امکانات متنوعی برای اقامت شبانه مسافران در اختیارشان قرار می دهند. از قبیل کلبه های چوبی. بهترین زمان جهت بازدید از این منطقه اوایل اردیبهشت تا اواخر تابستان است است.

جنگل گیسوم

یکی دیگر از معروف ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی استان گیلان، جنگل گیسوم است که در نوار ساحلی دریای خزر واقع شده است. در طول سال تفاوتی نمی کند که در کدام فصل قرار داشته باشیم، در هر صورت مسافران و بازدیدکنندگان زیادی علاقه مند هستند که به جنگل گیسوم سفر کنند. چرا که این جنگل در هر فصلی از سال زیبایی های خاص خود را دارد.

این جنگل در مسیر رشت به آستارا قرار دارد و از توابع پره سر واقع در شهرستان تالش می باشد. از قابلیت های بی نظیر و منحصر به فرد جنگل گیسوم می توان به دسترسی آن به دریای مازندران اشاره کرد که باعث ایجاد چشم اندازی بی نظیر از جنگل و دریا کنار هم شده است.

در این جنگل حیواناتی همچون خرس، گرگ، پلنگ، خرگوش، بز کوهی و … زندگی می کنند. امکانات متنوعی برای گردشگران فراهم شده که می‌ توانند شب را در این جنگل سپری کنند.

پارک جنگلی سراوان

یکی دیگر از زیباترین جنگل های شمال می توان به پارک جنگلی سراوان اشاره کرد که در استان گیلان واقع شده است. این جنگل به جهت وجود مردابی سبز رنگ بسیار معروف می باشد. وسعت این منطقه حدود ۳۰۰ هکتار است و دریاچه آن در قسمت ورودی جنگل قرار گرفته و جمله تفرجگاه‌های معروف رشت به حساب می آید. گونه های متنوعی از گیاهان ممرز، انجیلی، کاج، سرو، توسکا و … در این جنگل به چشم می خورد. حیواناتی همچون خرگوش، انواع خزندگان، دارکوب، کبک، قرقاول، و … نیز در آن یافت می شوند.

حتما بخوانید:   معرفی کامل و تاریخچه شهر قم

جنگل فتاتوی خمام

این جنگل در منطقه ای نزدیک به رشت قرار دارد که بهترین و زیباترین جنگل های هیرکانی شمال ایران محسوب می شود و در فهرست میراث ملی و طبیعی نیز ثبت شده است. زمین شناسان آهنگ جنگل های فتاتوی خمام را به عنوان موزه طبیعی زنده می شناسند.

از دیدنی های آن می توان به مرداب دهنه سر شیجان، چراگاه های طبیعی، مرداب جیره سر و … اشاره کرد. آب و هوای جنگل در فصول بهار و تابستان بسیار عالی است.

جنگل سیاهکل

جنگل سیاهکل یکی از محبوب ترین جنگل های شمال و استان گیلان در بین دوستداران طبیعت است. این جنگل بر روی کوهی مرتفع قرار دارد و پوشیده از درختان انبوه پیچ در پیچ است. خانه های ییلاقی شگفت انگیزی را می توان در اطراف جنگل سیاهکل مشاهده کرد و با ادامه پیاده روی و جنگل نوردی در این منطقه زیباترین مناظر طبیعی در آستان شما خواهد بود.
رودخانه های جوشان و آبشار لونک از بکرترین جاذبه های طبیعی جنگل سیاهکل هستند که دارای تنوع گونه های جانوری و گیاهی بالایی می باشد. اگر قصد چادر زدن در جنگل سیاهکل گیلان را دارید، می توانید از آخرین روزهای بهار تا آخرین روزهای تابستان از میان این جنگل زیبا سفر کنید. این جنگل و مناظر طبیعی اطراف آن در فصل پاییز بسیار دیدنی است.

زیباترین جنگل های شمال

کشپل

پارک جنگلی کشپل از جمله جذاب ترین جنگل های استان مازندران و شهرستان نور است. که در منطقه چمستان واقع شده است.

یکی از ویژگی های خاص این منطقه وجود چشمه های آبگرم در اطراف این جنگل است. پارک جنگلی کشپل بیش از 21 هکتار مساحت دارد و چشمه های جوشان در این منطقه پراکنده است. چشمه های متعدد و عبور رودخانه لاویج از وسط آن، فضای سبز و زیبایی را دو چندان کرده است.
این جنگل در مسیر روستای لاویج قرار گرفته و از جنگل چمستان، کوه لاویج و آبگرم می گذرد. گونه های مختلف گیاهی مانند توسکا، کاج اروپایی، بلوط، افرا، و ممرز در این منطقه قرار دارند.
امکاناتی مانند منبع آب معدنی، آلاچیق، رستوران، خواربارفروشی، زمین بازی کودکان، زمین بزرگسالان، توالت و نمازخانه در پارک جنگلی کشپل تعبیه شده است که در دسترس گردشگران است.

98989

31

زیباترین جنگل های شمال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی جنگل های بکر و دست نخورده مازندران و گیلان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا