تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل سوختن فیوز برد پکیج چیست | نحوه تست و تعویض فیوز برد پکیج

همانطور که می دانید برد پکیج مرکز فرماندهی دستگاه است. تمامی قطعات روی برد پکیج‌ مانند خازن ها، دیود ها و رله با همکاری دیگر قطعات برد عملکرد دستگاه پکیج را بدرستی مدیریت می کنند. فیوز شیشه ای یکی از قطعات بسیار مهم در برد است که از برد الکترونیکی محافظت می کند. در این مقاله از ایبک امداد به دلایل سوختن فیوز و نحوه تست و تعویض آن می پردازیم:

نحوه عملکرد فیوز برد پکیج

فیوز پکیج دارای یک نوار فلزی رسانا می باشد و در داخل محفظه‌ ای نارسانا جای گرفته است، اگر جریان الکتریکی از مدار بیشتر از اندازه مجاز عبور کند نوار فلزی ذوب می شود و با سوختن خود از عبور جریان الکتریکی بیش از اندازه مجاز جلوگیری می کند. فیوز پکیج یک محافظ است که با سوختن خود موجب می شود به دیگر قطعات الکتریکی برد آسیبی وارد نشود. در ادامه به دلایل سوختن فیوز برد الکترونیکی پکیج می پردازیم:

دلایل سوختن فیوز برد پکیج چیست؟

شدت جریان اضافه در برد باعث می شود فیوز سوخته تا از آسیب دیدن برد جلوگیری شود.

 • سوختن این قطعه در پکیج بدلیل  بروز یک اتصال کوتاه در قطعاتی که فرمان برد پکیج را اجرا می کنند رخ خواهد داد. اگر قطعات اجرایی فرمان برد پکیج دچار اتصالی یا یک اتصال کوتاه شوند، فیوز شیشه ای که روی برد پکیج وجود دارد می سوزد.
 • در تمامی پکیج ها ۶  قطعه وجود دارند که اجرا کننده فرمان برد می باشند. مانند رله برد، فن، شیر گاز برقی، پمپ سیرکولاسیون و شیر موتوری و هر یک به قسمت الکتریکی پکیج ارتباط داشته و عملکرد تمام آنها به برق بستگی دارد.

در ادامه این مقاله عملکرد هر یک از  قطعات در پکیج را بررسی می کنیم:

فیوز برد پکیج
Plumber adjusts gas boiler before operating.
سوختن پمپ سیرکولاسیون پکیج

مسئولیت به چرخش درآوردن آب در مدار یا سیرکوله کردن به عهده پمپ پکیج می باشد پمپ پکیج به کمک برق کار می کند. چنانچه پمپ دچار اتصالی شده و بسوزد فیوز شیشه ای در برد هم خواهد سوخت.

سوختن فن پکیج

فن پکیج با چرخش خود باعث می شود، قطعات اصلی دستگاه خنک شوند. همچنین گازهای حاصل از احتراق را از محفظه پکیج خارج می کند. چنانچه در این قطعه اتصال کوتاه رخ دهد، جریان برق شدت زیادی در برد پیدا کرده و باعث می شود تا فیوز شیشه ای بسوزد.

خرابی در محافظ برق پکیج

اکثر کاربران برای حفظ امنیت پکیج و محافظت از آن دو شاخه پکیج را به محافظ برق می زنند تا از آسیب های ناشی از نوسانات برق جلوگیری شود. چنانچه محافظ برق پکیج اتصال کوچک در داخلش رخ دهد، باعث می شود فیوز شیشه ای پکیج بسوزد.

سوختن شیر موتوری دستگاه پکیج

شیر موتوری پکیج وظیفه دارد، جهت جریان آب مدار را کنترل کند. شیر موتوری معین می کند چه مقدار آب در مدار دستگاه به سمت رادیاتور ها یا شیر های مصرفی حرکت کند. شیر موتوری به کمک برق باز و بسته می شود. اگر اتصالی کوتاه در این قطعه به وجود بیاید فیوز برد پکیج می سوزد.

یکسره شدن رله برد کنترل دستگاه پکیج

رله یکی از اصلی ترین قطعات روی برد پکیج است که با فیوز ارتباط نزدیکی دارد. رله روی برد به یک مدار الکتریکی متصل است و موجب می شود جریان برق به پکیج وارد شود.در همچنین تقویت کننده جریان برق نیز می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطرهای پکیج در منزل چیست؟ | آیا استفاده از پکیج در خانه زیان آور است؟

چنانچه رله برد بصورت یکسره شود جریان برق به شکل دائم و مداوم به روی برد خواهد رفت در نتیجه بدلیل شدت جریان برق ورودی  باعث سوختن فیوز برد می شود.

سوختن‌ بوبین ۲۲۰ ولتی شیر کنترل گاز دستگاه پکیج

شیر گاز پکیج دارای ۳ عدد بوبین است و وظیفه دارد جریان گاز در محفظه احتراق را تنظیم و قطع و وصل کند. یکی از بوبین ها با برق ۱۲ولت کار می کند و دو تا بوبین دیگر نیز با برق ۲۲۰ ولت کار می کنند.

اگر در بوبین های شیر گاز پکیج که با برق ۲۲۰ ولتی کار می کنند اتصالی کوتاهی رخ دهد فیوز برد پکیج خواهد سوخت.

از کجا باید تشخیص داد کدام قطعه موجب سوختن فیوز برد پکیج شده است؟

فیوز پکیج  قیمت ارزانی دارد و لازم نیست هزینه هنگفتی جهت خرید آن پرداخت کنید. چنانچه خودتان نیز به تعمیرات پکیج آشنایی داشته باشید، می توانید خیلی راحت و بدون زحمت فیوز برد را تعویض کنید ولی فقط تعویض این قطعه راه برطرف کردن این مشکل نمی باشد، زیرا اگر علت اصلی سوختن فیوز شیشه ای برد پکیج را ندانید، ممکن است هر چند وقت یک بار مجبور شوید فیوز برد را تعویض کنید و امکان دارد در این شرایط به برد پکیج هم آسیب وارد شده و هزینه های بسیار زیادی هم روی دست شما بگذارد.

از این‌ رو در این مرحله توصیه می شود بعد از آشنایی با تمام قطعات پکیج که می توانند باعث سوختن فیوز برد پکیج شوند، به سراغ بررسی و دلایل اصلی این ایراد در پکیج خود باشید.

تست محافظ برق پکیج

محافظ برق پکیج در دسترس ترین قطعه جهت عیب یابی و تعمیر می باشد، ابتدا به نحوه تست آن می پردازیم. چنانچه هر یک از نشانه های زیر را در محافظ برق دستگاه مشاهده کردید، این احتمال وجود دارد که دلیل سوختن فیوز شیشه ای دستگاه خراب شدن محافظ برق باشد:

 1. اگر محافظ برق هیچ خروجی نداشته باشد، نشانه این است محافظ قطع شده است. در این صورت قطعه خازن محافظ سوخته یا ضعیف شده است.
 2. محافظ برق دستگاه بدون مکث و سریع روشن شود، که در اینصورت  آی سی آن حتماً سوخته است.
 3. تمامی لامپ های محافظ کلاً خاموش هستند. دلایلی مانند خرابی ترانزیستور، خراب شدن رله و آی سی باعث این اختلال می شوند. چراغ سبز در محافظ همیشه باید روشن باشد.
 4. اگر لامپ قرمز محافظ برق روشن شده  باشد و بطور مداوم چشمک بزند، نشانه سوختن خازن، دیود و آی سی است که باعث بروز این مشکل شده اند.
 5. چنانچه تمام لامپ های محافظ به شکل همزمان روشن شوند، نشانه خرابی محافظ و سوختن فیوز برد است.
 6. محافظ بصورت یکسره قطع و وصل می شود.
 7. لامپ سبز رنگ روی محافظ روشن شده است، ولی محافظ جریان خروجی ندارد.
 8. چراغ سبز روشن می شود، ولی بلافاصله قرمز می شود.

چنانچه محافظ برق دستگاه پکیج شما هر یک از این‌ علائم خرابی های را داشته باشد، حتماً باید محافظ را تعویض کنید. سپس فیوز برد پکیج، را هم تعویض کنید.

اگر فیوز برد باز هم سوخت، نشانه این  می باشد که مشکل از دیگر قطعات داخلی پکیج است.

روش تست پمپ سیرکولاسیون پکیج

جهت اینکه متوجه شوید آیا پمپ سیرکولاسیون دستگاه دچار قطعی یا اتصالی شده، باید موارد زیر را دنبال کنید:

 • فقط باید با رعایت نکات ایمنی پمپ سیرکولاسیون را از پکیج باز کرده و به شکل جداگانه به برق متصل کنید.
 • چنانچه پمپ پکیج در این حالت کار کرد، پس مشکل از پمپ نیست. اما اگر پمپ دستگاه کار نکرد، باید این قطعه را تعمیر کنید.
 • توجه داشته باشید بعد از تعمیر و یا تعویض هر یک از این ۶ قطعه در دستگاه پکیج لازم می باشد تا حتماً فیوز برد را نیز تعویض کرده و عملکرد فیوز و پکیج را تست کنید. چنانچه مجدداً فیوز سوخت، پس باید به بررسی دیگر قطعات داخلی دستگاه بپردازید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب و راه اندازی آبگرمکن های ایستاده
تست رله برد پکیج

رله برد پکیج ۵ پایه دارد. برای مشخص کردن اینکه آیا دلیل سوختن فیوز برد خرابی این قطعه  می باشد یا نه، به یک مولتی متر احتیاج دارید.

 • باید پراپ مولتی متر را بر روی حالت تست دیود قرار داده، یکی از پراپ ها را هم به پایه اصلی و دیگری را نیز به پایه NC رله متصل  کنید.
 • معمولاً باید پایه های NC وصل باشند. یعنی صدای بوق از مولتی متر به گوش شما برسد. برای اینکه از نتیجه تست اطمینان پیدا کنید، باید، با برق ۹ ولت رله ۱۲ ولت را تست کنید.
تست شیر گازی پکیج

فن دستگاه پکیج از برق ۲۲۰ ولت تغذیه می کند و اگر خراب شود فن روشن نمی شود. در اینصورت پرشر دود نیز متصل نخواهد شد، و برد نیز به دستگاه فرمان روشن شدن را نمی دهد. جهت تست فن پکیج باید از دستگاه آوومتر کنید.

آوومتر را در حالت بوق قرار دهید و دو سر آنرا  وصل کنید. اگر صدای بوق از دستگاه آوومتر به گوش شما رسید، به این معنا است که فن دستگاه پکیج شما سالم است، ولی چنانچه از آوومتر صدایی به گوش شما‌ نرسید یعنی فن خراب است و احتیاج به تعمیر یا تعویض دارد.

نحوه تعویض فیوز سوخته برد پکیج

تعویض این قطعه بسیار ساده است. جهت تعویض فیوز سوخته دستگاه پکیج به مراحل زیر توجه کنید:

 1. دوشاخه محافظ پکیج را از پریز برق بکشید.
 2. قاب پکیج را باز کنید این محفظه دقیقاً در قسمت پایین پکیج و جلوی پکیج قرار گرفته است.
 3. بعد از باز کردن قاب دستگاه می توانید برد را ببینید. با فازمتر از عدم وجود جریان برق در برد مطمئن شوید.
 4. فیوز شیشه ای شبیه به لامپ کوچک است که روی برد پکیج قرار دارد.
 5. باید با نوک فازمتر کمی فشار به فیوز وارد کرده و فیوز را بردارید. اگر سیم‌ های محفظه شیشه‌ای در فیوز سوخته بود و یا سیم داخلی آن دچار قطعی شده بود حتماً فیوز سوخته است.
 6. یک فیوز مانند فیوز قبلی از بازار تهیه کرده و در جای خود قرار دهید.
 7. توجه کنید چنانچه فیوز در جای خود قرار بگیرد نصب آن بخوبی انجام شده است و دیگر نیازی به سیم کشی و لحیم کاری ندارید.

فیوز برد پکیج

 

نتیجه گیری

در این مقاله از عواملی که باعث سوختن فیوز برد پکیج می شود، موارد مهمی را توضیح دادیم و نحوه تشخیص دلایل سوختن این قطعه و همچنین مراحل تعویض فیوز برد الکترونیکی پکیج را برایتان بیان کردیم. چنانچه سوالی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

دلایل سوختن فیوز برد پکیج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

از کجا باید تشخیص داد کدام قطعه موجب سوختن فیوز برد پکیج شده است؟

امتیاز کاربر: ۲.۸ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا