تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل داغ نشدن حوله خشک کن حمام چیست؟

یکی از وسایل انتقال حرارت در محیط حمام و سرویس بهداشتی حوله خشک کن است. این وسیله با ظاهر کوچک دارای قابلیت های زیادی می باشد. چنانچه حوله خشک کن داغ نکند تمام قابلیت های خود را از دست خواهد داد. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم بطور مفصل این موضوع را بررسی کرده و به نحوه برطرف کردن این مشکل بپردازیم:

خاموش بودن سیستم پکیج و حرارت مرکزی

حوله خشک کن در ساختمان مانند رادیاتور ها حرارت خود را به واسطه گردش آب گرم از پکیج یا موتورخانه دریافت می کند. چنانچه پکیج یا سیستم حرارت ساختمان خاموش شده باشد، آب گرم در لوله های خشک کن وجود ندارد.

ابتدا باید علت داغ نشدن حوله خشک کن را بررسی کنید و مطمئن شوید موتورخانه و یا پکیج روشن می باشند.

تنظیم نادرست دمای پکیج

برای داغ شدن حوله خشک کن پکیج را به حالت زمستانه تغییر  دهید تا مسیر گرمایشی در سیستم مرکزی شروع به کار کند. در مرحله بعد دمای رادیاتور را متناسب با گرمای مورد نیاز خود تنظیم کنید. پس از تنظیم پکیج، درجه شوفاژ را با ولوم دمای موتورخانه تنظیم کنید.

سیستم گرمایش باید روی ۷۵ درجه سانتی گراد قرار داشته باشد تا حرارت حوله خشک کن و رادیاتور ها مناسب باشند.

حوله خشک کن

کم بودن فشار بار پکیج یا شوفاژ

فشار بار پکیج مقدار آبی می باشد که در داخل مدار گرمایشی در حال گردش است. چنانچه فشار بار در پکیج کم باشد گردش آب هم در مدار به مشکل بر می خورد. رادیاتور ها و حوله خشک کن نیز سرد می شوند.

در حالت عادی فشار بار پکیج باید بین یک و نیم بار تا دو بار باشد. چنانچه بعد از بررسی فشار دستگاه متوجه شدید فشار بار پکیج پایین است، باید شیر پرکن در زیر پکیج را باز کرده و صبر کنید تا فشار دستگاه به دو بار برسد بعد از آن دوباره شیر پرکن را ببندید.

بالانس نبودن رادیاتورهای پکیج

به طور معمول سیستم حرارتی  حوله خشک کن و چند رادیاتور به لوله های مدار گرمایشی متصل است. که تمام آنها به وسیله گردش آب گرم از خروجی پکیج گرم می شوند.

 • بالانس نبودن رادیاتور یعنی میزان فشار آب گرم ورودی به حوله خشک کن و رادیاتورها تنظیم نمی باشد. بصورتی که رادیاتور هایی که به پکیج نزدیک تر هستند آب گرم بیشتری نیز دریافت می کنند و به همین دلیل گرم تر هم می باشند. ولی حوله خشک کن که از پکیج دورتر است، آب گرم کمتر دریافت  کرده و داغ نمی شود.
 • جهت بالانس کردن رادیاتور ها و حوله خشک کن باید از شیر های آنها کمک بگیرید.
 • دو عدد شیر رفت و برگشت در حوله خشک کن و رادیاتور وجود دارد. جهت برقراری تعادل سیستم باید هر چه از پکیج دورتر می شوید، شیر پایین رادیاتور را بیشتر باز کنید. زمانی که به رادیاتور آخر رسیدید شیر برگشت آن بطور کامل باز است و تمام سیستم، حرارت مطلوب و یکسانی خواهد داشت.
حتما بخوانید:   تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

خراب شدن پمپ پکیج یا پمپ موتورخانه

فرقی ندارد حوله خشک کن شما به موتور خانه متصل است یا به پکیج، در هر حال یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل داغ نشدن حوله خشک کن می تواند به علت خراب شدن پمپ سیرکولاسیون پکیج یا پمپ موتور خانه باشد.

 • این پمپ وظیفه به گردش درآوردن آب در مدار گرمایش یا سیرکوله کردن را به عهده دارد. چنانچه خراب یا ضعیف شود، آب گرم را بخوبی نمی تواند در مدار به گردش درآورد و در نتیجه حوله خشک کن سرد خواهد شد.
 • بیشتر خرابی های پمپ سیرکولاتور به علت تجمع رسوبات در پمپ، شکستن پروانه و کثیف شدن صافی پمپ به وجود می آید و علائمی مانند تولید صداهای بلند، لرزش شدید و داغ کردن از خود نشان می دهد.

برای برطرف کردن این مشکل حتماً باید از تعمیرکار متخصص کمک گرفته تا پمپ شما را تعمیر کند. در بیشتر موارد چاره ای جز تعویض پمپ ندارید.

هوا گرفتگی حوله خشک کن

زمانی که در لوله های حوله خشک کن هوا جمع می شود آب گرم  بخوبی در لوله ها چرخش ندارد.

 • نشانه های هوا گرفتن لوله ها، سرد بودن نرده های پایین حوله خشک کن می باشد.
 • صدایی مانند کوبیدن در حوله خشک کن به گوش شما می رسد و به شما یادآوری می‌کند که حوله خشک کن نیاز دارد که هواگیری شود.
 • روش هواگیری تقریباً شبیه به هواگیری رادیاتور های شوفاژ می باشد، ابتدا باید سیستم حرارت مرکزی را خاموش کنید تا آب مدار سرد شود. سپس باید شیر بالای حوله خشک کن را با آچار مخصوص کمی باز کنید تا هوای داخل آن خارج شود. زمانی که آب بطور کامل از شیر تخلیه شد، یعنی هواگیری انجام شده است.

لوله کشی نامناسب غیر اصولی در حوله خشک کن

ممکن است به هنگام لوله کشی رادیاتور ها و پکیج ها از لوله های نامناسب استفاده شده باشد. یا مسیر لوله کشی پر از پیچ و خم باشد. در اینصورت ممکن است حوله خشک کن داغ نکند. چون پیچ و خم ها باعث به هدر رفتن حرارت می شود. همچنین بدلیل پیچ و خم لوله ها تا آب گرم به حوله خشک کن برسد ممکن است سرد شود.

حتما بخوانید:   علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست | نحوه تست ترموکوپل و بوبین

رسوب گرفتگی در مبدل های پکیج

عوامل زیادی موجب رسوب گرفتگی در مبدل پکیج می شوند مانند بی کیفیت بودن جنس مبدل، حرارت زیاد آب گرم داخل مبدل و سختی زیاد آب.  زمانی که رسوبات در مبدل های ثانویه و اولیه در پکیج زیاد می شود، آب به درستی گرم نمی شود و در نتیجه رادیاتور ها و حوله خشک کن سرد می شود.

سرویس های دوره ای پکیج و همچنین اسید شویی مبدل ها می تواند باعث از بین رفتن رسوبات به هم چسبیده در مبدل ها شده و رادیاتور ها و حوله خشک کن بخوبی گرم شوند.

جرم گرفتن لوله های حوله خشک کن

اگر جنس لوله های حوله خشک کن نامرغوب و نامناسب باشد به مرور زمان از داخل دچار خوردگی می شود و ذرات معلق در آب و شن ریزه ها باعث تشکیل جرم می شوند.

وجود جرم در حوله خشک کن و لوله های رادیاتور باعث وارد شدن فشار به پمپ دستگاه پکیج می شود. اگر آب گرم در مبدل پکیج، حرارت زیادی داشته باشد و پکیج هم آب گرم را بخوبی به حوله خشک کن برساند، ولی اگر مسیر آب در لوله ها مسدود شده باشد حتی اگر آب گرم گردش خوبی داشته باشد به دلیل گرفتگی لوله ها گرما به هدر می رود.

می توانید لوله های حوله خشک کن را با فشار آب شستشو دهید. برای این کار موارد زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا پکیج را خاموش کنید ورودی آب پکیج را ببندید، یکی از شیرهای آب گرم در ساختمان را باز کرده و شیر پرکن پکیج را هم باز کنید تا فشار پکیج به صفر برسد.
 • زیر پکیج چهار شلنگ وجود دارد تمام آنها را باز کنید. ورودی آب سرد را با مغزی به شوفاژ متصل کنید.
 • در این مرحله شلنگ برگشت را درون سطل بزرگ قرار داده و شیر آب را باز کنید تا زمانی که آبی که خارج می شود کاملاً صاف و زلال شود.
 • بعد از انجام این مراحل تمام شلنگ ها را کامل ببندید. سپس شیرهای حوله خشک کن و رادیاتور ها را باز کنید. باید شیر برقی را باز کنید تا پکیج آبگیری کرده و به فشار یک و نیم بار برسد.

ایجاد سوراخ در حوله خشک کن

امکان دارد حوله خشک کن به دلیل عدم هواگیری، نشتی و تجمع آب روی لوله ها دچار خوردگی و سوراخ شدگی شود. عوامل دیگری مانند ضربه خوردن می تواند موجب سوراخ شدن حوله خشک کن شما شود. سوراخ شدن لوله ها آب گرم باعث می شود آب داخل آنها به بیرون نشت کند و موجب سرد شدن حوله خشک کن شود.

حتما بخوانید:   راهنمای تبدیل آبگرمکن کپسولی به گاز شهری

ظرفیت حرارتی پکیج کم باشد

چنانچه ظرفیت پکیج شما کمتر از مقدار مورد نیاز ساختمان باشد هر چقدر پکیج تلاش کند نمی تواند به درستی حوله خشک کن را گرم نگه دارد. حتی ممکن است دیگر رادیاتور های شوفاژ هم حرارت خوبی نداشته باشند. در این شرایط باید ظرفیت حرارتی پکیج را ارتقا داده و دستگاه را تعویض کنید.

دور بودن بیش از اندازه حوله خشک کن تا پکیج

زمان انتخاب ظرفیت مناسب به متراژ ساختمان خود دقت کنید. چون متراژ ساختمان و همچنین میزان فاصله رادیاتور ها و حوله خشک کن هر چقدر بیشتر باشد پکیج از ظرفیت بالاتری باید استفاده کند و هرچه از پکیج دور تر می شوید حرارت رادیاتور ها و حوله خشک کن نیز کمتر می شود.

خلاصه مطالب

در این بخش خلاصه مطالب ذکر شده در این مقاله را جهت یادآوری مرور می کنیم:

 1. حوله خشک کن فقط یک وسیله لاکچری و لوکس در سرویس بهداشتی و حمام نیست. این وسیله با حرارت خود فضای داخل حمام را گرم کرده و به خشک شدن لباس ها و دفع رطوبت کمک بسیاری می کند.
 2. اصلی ترین دلیل مشکل حوله خشک کن به علت عدم گردش آب گرم در آن می باشد که می تواند به دلیل تجمع رسوبات، خرابی پمپ و یا هوا گرفتن لوله حوله خشک کن باشد.
 3. چنانچه ظرفیت پکیج متناسب با نیاز ساختمان باشد، شما با مشکل داغ نکردن حوله خشک کن مواجه نخواهید شد.

برای برطرف کردن این مشکل باید پکیج را تعمیر کنید. سرویس دوره ای پکیج، رادیاتور ها و حوله خشک کن از مشکلات جدی آن جلوگیری می کند و همچنین باعث افزایش طول عمر پکیج و تمامی قطعات آن خواهد شد.

حوله خشک کن

نتیجه گیری

داغ بودن حوله خشک کن در گرم کردن حمام بسیار دلچسب خواهد بود. خرابی این وسیله مشکلات زیادی را برای شما بوجود می آورد. در این مقاله از دلایل داغ نشدن حوله خشک کن و همچنین نحوه برطرف کردن آنها مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. چنانچه سوالی در مورد این موضوع داشتید می توانید با قسمت پشتیبانی مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

31

دلایل داغ نشدن حوله خشک کن حمام چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل جرم گرفتن لوله های حوله خشک کن چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x