تعمیرات کولر گازی

دلایل صدای بلند کولر گازی چیست

اکثر مدل های خنک کننده های کولر گازی دارای تکنولوژی عایق صدا و موتور های دو مرحله ای (با امکان تغییر دادن سرعت دستگاه) برای حفظ سطح صدا زیر پنجاه و پنج دسی بل هستند. پس اگر در حین کار صداهای عجیب و غریبی از کولر گازی خود شنیدید، به آنها توجه کنید، ممکن است معنای این صداها نشان دهنده نیاز به تعمیر یا نگهداری کولر گازی باشد. برای این کار می توانید از کارشناسان حرفه ای کمک بخواهید.

نادیده گرفتن صداهای زیاد کولر گازی می تواند مشکلات کم و ساده را به هزینه های زیاد و سنگین تبدیل نماید.

درباره کولر گازی دیواری

کولر گازی یا دستگاه اسپلیت گاز را تبدیل به مایع و همچنین مایع را تبدیل به گاز می کند و سرمای به وجود آمده از این فرآیند را به محیط انتقال می دهد.

کولر های گازی یا همان اسپلیت نیز از دو بخش به وجود آمده است که بخشی در داخل اتاق یا خانه قرار می گیرد و به اسم پنل داخلی شناخته می شود و بخشی که بیرون نصب می شود پنل بیرونی نام دارد.

دلایل صدای زیاد کولر گازی

در کندانسور جسم خارجی وجود دارد

شنیدن صدای بدون علت در کولر گازی در مواقعی که در حالت عادی کار می کند نشان دهنده وجود جسم خارجی در کولر می باشد. در چیلرهای اسپلیت یا مدل دو تکه، پنل بیرونی خارج از خانه است. به علت گرمای پنل بیرونی منبع خوبی برای استفاده پرنده ها و لانه این حیوانات می باشد.

اگر صدای این چنینی را شنیدید، کولر دستگاه را خاموش کرده و پنل را به کمک یک چراغ قوه به دقت چک کنید. اگر چیزی در پانل وجود دارد، آن را بردارید.

 شکستن و کج شدن پره های فن کولر گازی

یکی از علت هایی که باعث به وجود آمدن صدا در کولر های گازی می گردد، شکستن پره ها یا کج شدن قطعه هایی مانند پره های فن در دستگاه کولر گازی می باشد. برای چک کردن دلیل صدای پنل درونی کولر گازی باید تیغه های فن را بررسی کنید، در صورت خم شدن یا کج بودن آن ها را به شکل قبل برگردانید. به تیغه های فن هیچگونه فشاری وارد نکنید و در موقع نیاز از تکنسین حرفه ای کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   آموزش نصب و راه اندازی کولر گازی زانتی Zanetti | روش جابجایی کولر گازی زانتی

دلایل صدای بلند کولر گازی

کولر گازی تراز نیست

علت صدای زیاد کولر گازی شما ممکن است تراز نبودن دستگاه باشد، این عدم تراز بودن ممکن است از طرف پنل درونی یا پنل بیرونی باشد که در هنگام نصب به دقت تراز نشده است. آگاهی داشته باشید که نصب دستگاه کاری نمی باشد که افراد نابلد انجام دهند، برای نصب از افراد متخصص کمک بگیرید.

فریم جلوی کولر شل است و صدای تق تق می دهد

از دیگر علت های صدای کولر گازی این می باشد که درب ورودی کولر به درستی بسته نشده است. اگر فریم جلویی در کولر گازی به خوبی بسته نشود صدای کلیک ایجاد می کند. با باز کردن فریم جلویی دستگاه و بستن آن می توانید این مشکل را حل کنید. مراقب باشید به درب کولر گازی فشار زیادی وارد ننمایید.

پایه های کندانسور شل شده است; صدای تق تق در کولر ایجاد می کند

هنگامی که صدایی مانند کوبیدن قطعات را احساس می کنید، نشانه آن می باشد که بخشی از داخل کولر شما شکسته یا شل گشته است. مانند پیچ ​​پیستون، سیم سربی یا میل لنگ. همینطور امکان دارد مشکل از  تعادل نداشتن بخش درونی تزریق هوا باشد. صداهای ضربه امکان دارد نشان دهنده این باشد که سیستم باید کمپرسور یا موتور را تعویض کند. شکستگی یا کثیف نازل ها یا دمنده های هوا دلیل دیگری برای صداهای کوبیدن است. بنابراین بهتر است کولر را باز کنید و داخل نازل های هوا را با یک برس نرم و رطوبت دار از خاک و گرد و غبار تمیز نمایید.

صدای کمپرسور زیاد

معمولا منبع صدای بلند کولر گازی کمپرسور دستگاه می باشد. در طول عمر دستگاه ها، قطعات کم کم فرسوده شده و صدا ایجاد می کنند. تعمیر و نگهداری دستگاه یکی از مواردی است که این مشکلات را به عقب می اندازد و عمر کولر گازی شما را زیاد می کند و همراه با تمیز کردن، صدای بلند دستگاه قطع می گردد. اگر کمپرسور کولر گازی تان صدای زوزه مانند می‌دهد، باید سریعاً از یک تکنسین کمک بخواهید، زیرا امکان دارد سیم‌پیچ‌ها در موتور دستگاه نیمه سوخته یا روتر مشکل داشته باشد. در شرایط این چنینی بهتر می باشد که کمپرسور را عوض نمایید زیرا ارزش هزینه تعمیر را ندارد.

حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن کولر گازی چیست؟ نحوه برطرف کردن آن

قطعات شل است یا دستگاه به درستی نصب نشده است

فرقی ندارد کولر گازی را خودتان نصب کنید و یا از افراد متخصص برای نصب این دستگاه کمک بگیرید، باید از نصب درست دستگاه اطمینان حاصل کنید. اولین قدم برای اطمینان این می باشد که فورا کولر گازی را روشن نمایید و اگر صدای بلندی شنیدید، از یک تکنسین بخواهید دستگاه را باز کند و دوباره آن را نصب نماید.

گاهی ممکن است به دلیل نصب نامناسب و یا گذشت مدتی، اتصالات قطعات کولر گازی شل گردد و یا اینکه یکی از پایه های دستگاه شما در محل خاصی قرار نگیرد و باعث ایجاد صدا در پنل کولر گازی شما شود. برخی از اشخاص پایه های مربوط به کولر گازی را روی پنجره خانه نصب می نمایند که با گذشت زمان باعث ایجاد زنگ زدگی در پنجره و همچنین انتقال ارتعاشات از کولر به پنجره و ایجاد صدا های بلند می شود. بهتر می باشد برای کولر خود یک پایه مخصوص بخرید تا شیشه تکان نخورد.

چرا کولر گازی صدایی شبیه به کلیک های کوچک ایجاد می کند

شنیدن یکسره این صدا های کلیک می تواند برای افرادی که در آن فضای زندگی یا کار هستند بسیار اذیت کننده باشد. این صدا می تواند شروع یا اتمام یک چرخه مربوط به خنک کننده را نشان دهد، تا این بخش همه چیز عادی است. اما یک کلیک مداوم یا ادامه دار نشان دهنده عدم کنترل سیکل یا خرابی ترموستات می باشد. کولر گازی شما دارای قطعه های الکتریکی زیادی است، به همین دلیل لازم می باشد سالی یک بار به وسیله یک فرد حرفه ای بررسی گردد و قبل از جدی شدن خرابی ها تعمیر کولر گازی برطرف شود.

دلایل صدای بلند کولر گازی

دلیل صدای نویز در زیر کمپرسور کولر گازی چیست

گاهی مواقع کولر گازی روشن است و با وجود اینکه خوب کار می کند بوی سوختگی و صدای کم پیوسته از خود متصاعد می شود و این صدا به این معنی است که موتور فن یا آبپاش شما سوخته و دیگر امکان چرخش ندارد. ضربه هایی که این خرابی به موتور یا قطعه کمپرسور دستگاه وارد می نماید باعث ایجاد صدا می شود. اگر این صدا و همچنین بوی سوختن کولر گازی خود را احساس کردید، در اسرع وقت آن را خاموش کنید و برای رفع آن از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

چرا کولر گازی صدای جیر جیر می دهد

این صداها از فن یا دمنده می آیند و از داخل کانال کولر به گوش تان می رسند (اما بلندتر و اذیت کننده تر از سایر صداهای کولر گازی می باشند). وقتی کمپرسور های یونیت خارجی و فن های یونیت داخلی به دلایلی به خوبی چرخش نمی کند، گیر می نماید و این صدا را تولید می کنند. “درست کار نکردن” به معنای تیغه های شکسته یا کثیف است. می توانید با استفاده از دفترچه راهنما کولر منزلتان را باز کرده و تیغه های موتور را با پارچه سبک پاک کنید اما در صورت خرابی موتور باید با فرد حرفه ای تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که فن کولر گازی را روغن کاری کنید تا صدای جیرجیر کولر برطرف شود.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی وستینگ هاوس | نمایندگی تعمیرات کولر گازی وستینگ هاوس

چرا کولر گازی پنجره ای صدا می دهد

کولر گازی های مدل پنجره ای برعکس کولر های گازی که دو تکه می باشند، دارای ساختاری تکی هستند. در کولرهای گازی دو تکه به علت اینکه موتور و کمپرسور دستگاه از پنل درونی آن جدا است، صدای موتور کولر گازی به داخل خانه انتقال نمی یابد. اما کولرهای مدل پنجره ای و همینطور کولرهای گازی مدل پرتابل یا مدل متحرک، موتور و پنل به شکل یک جا در کنار هم هستند و همین امر دلیل ایجاد سر و صدای بالای آنها می گردد. با این وجود که صدای بلند کولر گازی مدل پنجره ای دلیلی از منطق ساختاری این دستگاه می باشد، اما امکان دارد علت هایی که در بالا درباره دلیل سر و صدای  زیاد کولر گازی اسپلیت هم ذکر می شود، شامل مدل پنجره ای این دستگاه نیز شده باشد.

اگر همه این روش ها را امتحان نموده اید و صدای دستگاه تان رفع نگشت، پیچ‌های مربوط به کندانسور خارجی یا پنل درونی را به دقت زیادی برسی و در صورت نیاز با یک پیچ گوشتی به خوبی محکم نمایید. شل شدن این پیچ‌ها قطعه ها را در درون کولر به لرزش در می‌آورد و همچنین با گذشت زمان باعث سایش یا معیوب شدن آن‌ها می گردد. سینی‌ها نیز سر و صدای بالایی به وجود می آورند. اگر زمان نصب بر دیوار سینی قرار داده اید، از سفت بودن پنل بر روی آن اطمینان پیدا کنید تا لرزش دستگاه، تمام سینی را به صدا نیاندازد. همان طور که مشاهده کردید، بیشتر ایرادات یک کولر گازی با سر و صدا زیاد مرتبط با نصب غلط می باشند پس در زمان نصب و سرویس دستگاه، دقت نمایید.

31

دلایل صدای بلند کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل صدای بلند کولر گازی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x