تاریخ

ملی شدن صنعت نفت یعنی چی | 29 اسفند و تاریخچه صنعت نفت

29 اسفند چه روزیست؟ | بعد از ملی شدن صنعت نفت چه بر سر ایران آمد؟

از اولین روزهایی که حفر چاه نفت در ایران انجام شد، همواره چشم دشمنان به دنبال استعمار سرزمین ما بوده و در هر فرصتی سعی در گرفتن امتیازهایی در خصوص استخراج نفت ایران داشته اند. کشوری همچون انگلیس از ابتدای سالهای استخراج نفت و از زمان قاجار تلاشی برای گرفتن امتیازات نفتی داشت که در نهایت منجر به قراردادی مبنی بر استخراج نفت توسط شرکت های انگلیسی شد. اما این قرارداد با مخالفت هایی از طرف نمایندگان مجلس آن زمان رو به رو شد و در نهایت مخالفت هایی که صورت گرفت، کودتایی ایجاد شد و مردم به این مسئله معترض شدند. سرانجام شرایط به سمتی رفت که مجلس مجبور شد که ملی شدن صنعت نفت را در 29 اسفند 1329 تایید نماید. بر همین مبنا است که روز بیست و نهم اسفند هر سال به روز ملی شدن صنعت نفت نامگذاری و تعطیل اعلام می شود.

29 اسفند چه روزی است؟

روز 29 اسفند در تاریخ ایران مصادف با روز ملی شدن صنعت نفت می باشد و به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ایرانیان در برابر استثمار آمریکا و انگلیس یاد می شود. پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت توسط کمیسیون نفت شورای ملی در تاریخ 17 اسفند مطرح شد و سپس در مجلس به تصویب رسید.

در نهایت مجلس سنا آن را در 29 اسفند تایید نمود. در حال حاضر روز 29 اسفند به عنوان تعطیلی رسمی در تقویم ایران است و در سال‌ های غیر کبیسه مصادف با 20 مارس و در سال کبیسه مصادف با 19 مارس می باشد. 29 اسفند 1401 روز دوشنبه و 27 شعبان در تقویم قمری است.

ملی شدن صنعت نفت یعنی چه؟

یکی از نقاط برجسته و غرور انگیزی که در زمان پهلوی شکل گرفت، ملی شدن صنعت نفت می باشد. این مسئله که در راستای مخالفت با مستعمره شدن کشورمان توسط انگلیس انجام شد، تاثیر بسیار مثبتی بر مبارزات ضد استعماری دیگر در خاورمیانه شد. دکتر مصدق از جمله رجال سیاسی دوران پهلوی است که نقش بسیار تاثیرگذاری در نهضت ملی شدن صنعت نفت داشته است و امروزه مردم ایران از او به عنوان قهرمان دوران پهلوی یاد می کنند.

حتما بخوانید:   روز جهانی عروسک چه روزی است؟

مصدق توانست با ایجاد فضای باز سیاسی در سال 1320 نگاه افکار عمومی و سایر رجال سیاسی را به مسئله نفت معطوف کند و صنعت نفت و جایگاه آن را میان مردم تشریح نماید.

‏رزم آرا نخست وزیر دوران پهلوی بود که با صنعت ملی شدن نفت مخالف بود و اعتقاد داشت که ایرانیان توان فنی در خصوص مباحث مربوط به نفت و مشتقات آن را ندارند. در نهایت این فرد مورد ترور قرار گرفت و مبحث ملی شدن صنعت نفت به صورت جدی در مجلس مطرح شد.

در تاریخ 24 اسفند 1329 به تصویب مجلس رسید و بعد از تایید محمدرضا شاه پهلوی به عنوان یک قانون تبدیل شد. در همین راستا روز بیست و نهم اسفند در تاریخ ملت ایران به عنوان روز ملی شدن صنعت نفت ثبت گردیده است.

ملی شدن صنعت نفت یعنی چی | تاریخچه صنعت نفت ایران

روند اجرای ملی شدن صنعت نفت

با پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت و روند اجرایی شدن آن در سراسر کشور آیت الله کاشانی طی اعلامیه ای تلاش و اهتمام جهت اجرای این امر را مسئله ای دینی عنوان نمود و وظیفه هر مسلمانی دانست که در این راه جان و مال خود را فدا کند.

بعد از این اعلامیه علمای دیگر چون عباسعلی شاهرودی، بهاءالدین محلاتی، آیت الله سید محمدتقی خوانساری، سید محمود روحانی قمی و کلباسی این مسئله را تاکید نمودند و با صدور اعلامیه های دیگری بر لزوم ملی کردن صنعت نفت اهتمام ورزیدند. از آنجایی که مسئله نفت با دیانت قاطی شده بود و به عنوان یک وظیفه دینی مطرح شد، انگیزه اصلی مردم در حمایت از این نهضت فراهم شد.

 البته سپهبد رزم آرا تا جای ممکن در مقابل این نهضت جنگید و در نهایت با ترور این نخست وزیر شرایط جهت ملی شدن نفت خط فراهم شد. بعد از ترور رزم آرا توسط خلیل طهماسبی اوضاع به طور کامل عوض شد و مردم با هدایت آیت الله کاشانی تظاهرات و راهپیمایی های گسترده ای را در سطح کشور برپا کردند.

سرانجام در تاریخ 29 اسفند 1329 قانون ملی شدن نفت به تصویب رسید و محمدرضا شاه پهلوی آن را به رسمیت شناخت.

بعد از ملی شدن صنعت نفت

بعد از اینکه صنعت نفت در ایران ملی شد و کلیه حقوق انگلیسی ها لغو گردید، این کشور نتوانست از مزایای بیشماری که از استخراج نفت در ایران به دست می آورد، صرف نظر کند. در همین راستا به دیوان لاهه شکایت خود را مطرح کرد و مدعی شد که ایران با وجود امضای معاهدات، به تعهدات خود عمل نکرد و مسئله ملی شدن صنعت نفت ایران را غیرقانونی اعلام نمود.

حتما بخوانید:   20 ثروتمند طول تاریخ | پولدارترین افراد جهان 2023

اما دکتر مصدق در دفاعیات خود مطرح نمود که دیوان لاهه صلاحیت رسیدگی به این شکایت را ندارد. بعد از بررسی‌ ها و تحقیقات فراوان ایران توانست عدم صلاحیت دیوان لاهه ثابت کند.

در نهایت رای دیوان بدین شکل صادر شد: این دادگاه صلاحیت رسیدگی به شکایت دولت انگلیس علیه ایران را ندارد و قانون ملی شدن صنعت نفت ایران بدون کوچکترین مشکلی می تواند به ثبت برسد. کلیه قرارهایی که بر علیه دولت ایران صادر شده اعتبار ندارد و ملغی اعلام می شود.

ملی شدن صنعت نفت یعنی چی | تاریخچه صنعت نفت ایران

مواد قانونی مربوط به ملی شدن صنعت نفت

بعد از تایید محمدرضا شاه پهلوی و تلاش دکتر مصدق در این خصوص طرح اجرای ملی‌ شدن نفت در ۹ ماده به تصویب دو مجلس رسید که به طور خلاصه عبارتند از:

  • جهت اجرای مواد قانون 24 و 29 اسفند درمورد ملی ‌شدن صنعت نفت در تمامی مناطق کشور هیئتی مختلط از 5 تن از نماینده های مجلس سنا و 5 تن از نماینده های شورای ملی با انتخاب هر دو مجلس و وزیر دارایی یا قائم مقام او شکل می گیرد.
  • دولت وظیفه دارد سریعا شراکت ایران و انگلیس و قرارداد حاصل از آن را برهم زند و از نمایندگان انگلیسی که در ایران حضور دارند، خلع ید نماید. در صورتی که لغو قرارداد خساراتی را برای ایران به همراه داشت، تا 125 درصد از عایدات نفتی را جهت جبران خسارت به دولت انگلیس تسلیم نماید. البته این به معنای تسلیم کامل عایدات نیست بلکه صرفا به عنوان ودیعه پولی را به بانک ملی ایران یا هر بانک دیگری که مورد اعتماد دو طرف است، بسپارد. این مبلغ در حقیقت ضمانتی در خصوص نسخ معاهده محسوب می شود.
  • دولت موظف است که تمامی مطالبات شرکت را که به حق و منطقی می باشد، پرداخت نماید و تمامی دعاوی مطرح شده علیه دولت ایران را بررسی نموده و ضررهای آن را جبران نماید. البته هیئت مختلفی که ناظر بر این امر می باشد باید ابتدا نظریات خود را به تصویب مجلس برساند.
  • از تاریخ 29 اسفند تمامی عایدات نفتی متعلق به ملت ایران است و دولت موظف است با در نظر گرفتن این درآمد و عایدات، ابتدا حساب شرکت را رسیدگی کند سپس منابع نفتی را اختصاص به آبادانی کشور دهد.
  • هیئت مختلط وظیفه دارد هر چه سریعتر اساسنامه ای را در خصوص شرکت ملی نفت تنظیم نماید و متخصصینی را جهت نظارت بر روند اجرای کار معرفی کند. البته این اساسنامه باید به تصویب مجلس برسد.
  • تمهیداتی باید در نظر گرفته شود تا متخصصان خارجی به ایرانی تبدیل شوند به این صورت که طبق قواعد خاص هر ساله مسابقه را جهت فراگیری علوم مختلف در رشته های مربوط به صنعت نفت برگزار نماید و از میان این افراد صلاحیت متخصصان را تایید کند. بعد از تصویب هیئت وزیران این متخصصان با هزینه دولت به خارج از کشور اعزام شوند و علوم مربوط به صنعت نفت را فرا گرفته با این تعهد که به کشور برگردند و به وطن خود خدمت نمایند.
  • تمامی کشورهای دیگر که نفت اشتراکی را از شرکت انگلیس و ایران خریداری می کردند، می توانند با همان مبلغ گذشته نفت مورد نیاز خود را از شرکت ایرانی خریداری کنند و کسانی که از قبل خریدار نفت های ایران بودند، در این مورد مقدم هستند.
  • تمامی پیشنهادات هیئت دولت و گزارشات آن جهت تصویب مجلس شورای ملی به کمیسیون نفت ارجاع می شود.
  • هیئت مختلط وظیفه دارد بعد از تصویب قانون گزارش عملیاتی خود را به مجلس تقدیم کند و در صورتی که نیاز به فرصت بیشتری دارد درخواست تمدید مدت نماید. البته ذکر دلایل منطقی در این خصوص الزامی است.
حتما بخوانید:   لیست زمان سال تحویل تا 50 سال قبل | سال تحویل 1500

ملی شدن صنعت نفت یعنی چی | تاریخچه صنعت نفت ایران

نتیجه گیری

در نهایت بعد از ملی شدن صنعت نفت کودتای بزرگی از کشورهای آمریکا و انگلیس نسبت به دکتر مصدق شکل گرفت. اما نهضت ملی نفت توانست در این خصوص مقابله به مثل نماید و این دستاورد بزرگ در تاریخ ایران برای همیشه ماندگار گردد.

همچنین ملی شدن کانال سوئز در مصر نیز برگرفته از نهضت ملی نفت ایران است. همین مسئله باعث شد که روز بیست و نهم اسفند هر سال به مناسبت ملی شدن صنعت نفت در ایران تعطیل اعلام گردد.

31

ملی شدن صنعت نفت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تاریخچه ملی شدن صنعت نفت در سال 1329

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x