خدمات دوربین مداربستهخدمات

در دوربین های مدار بسته علامت n چه مفهومی دارد؟

آشنایی با علامت n در صفحه سیاه پس از روشن شدن دوربین مدار بسته

نکات برگزیده مطلب
  • ما در این مقاله در صدد هستیم تا شما را با مفهوم علامت n در دوربین های مدار بسته آشنا نماییم و راهکار حل این مشکل را به شما آموزش دهیم.
ع

علامت N امروزه جنایت و بزهکاری با سرعت عجیبی افزایش پیدا کرده است که این امر رعب و وحشت زیادی را در میان مردم دنیا ایجاد کرده است. از بهترین راه های حل این مسئله، استفاده نمودن از سیستم‌های امنیتی در گرداگرد اموال و املاک خود است.
استفاده از دوربین های مدار بسته در محل کار، در منزل و … سبب آسودگی خیال ما می شود. مشاهده‌ کامل محیط کار یا منزل، آن هم به صورت لحظه ای و زنده سبب می‌شود تا از بیشتر اتفاقات ناگوار و پر هزینه مانند رخ دادن یک آتش سوزی، به وقوع پیوستن یک جرم و جنایت، دزدی و … جلوگیری به عمل آید. همچنین استفاده از این سیستم امنیتی، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از سیستم قدیمی و استخدام نگهبان است. برای استفاده از این سیستم دوربین های مدار بسته تنها کافی است که شما هزینه اولیه خرید و نصب آن ها را بپردازید. پس از آن یک پوشش کامل از املاک و تجهیزات خود دارید که حتی در دور ‌ترین نقاط با استفاده از تلفن همراه خود می توانید لحظه به لحظه را رصد کنید و خطر ایجاد چالش برای املاک و تجهیزات شما نیز بسیار کمتر از زمانی است که نگهبان استخدام می کنید. امروزه انواع مختلفی از سیستم های امنیتی در بازار وجود دارد.

هر کدام از این سیستم‌های امنیتی دارای کارایی خاص خود بوده و برای کاربردی خاص مناسب هستند. بنابراین، بسته به نیاز شما (برای تامین امنیت محل کار، اموال و یا منزل) باید سیستم امنیتی مناسب خود را انتخاب کنید.

دوربین مدار بسته
کار با هر ابزاری نیز نیازمند آشنایی نسبی شما با آن ابزار است. دوربین های مدار بسته نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای کار با آن ها باید مهارت لازم را داشته باشید که در صورت لزوم بتوانید چالش های ایجاد شده را مرتفع نمایند و یا در مواقع لزوم در صورت نداشتن مهارت باید از یک فرد متخصص و کاربلد کمک بگیرید. در بعضی مواقع کاربران دوربین مداربسته و اپراتورها با یک سری علامت های خاص در تصویر دوربین مداربسته روبه رو می شوند. هر یک از این علامت ها معنایی دارند و شرایط و حالت خاصی را در دوربین مدار بسته شما بیان می نمایند. چنانچه شما در رویارویی با این علامت ها، مفهوم آن ها را بدانید، قادر خواهید بود به سهولت در راستای حل این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

دوربین‌های مدار بسته ( DVR )، برخی اوقات به دلایلی چون تغییر ولتاژ ورودی برق ، نقص داشتن هارد دوربین ، کم بودن فشار پاور ، نقص سخت افزاری یا بنا بر هر دلیل دیگری، خاموش شده و پس از روشن شدن، شما با یک تصویر سیاه مواجه می‌شوید که گوشه‌ی صفحه حرف n نوشته شده است. اما ظهور علامت n در دوربین مداربسته چه مفهومی دارد؟
ما در مقاله حاضر درصدد هستیم تا شما را با مفهوم این علامت آشنا کنیم. چنانچه اخیراً شما این علامت را روی دوربین خود مشاهده نموده اید و در این فکر هستید که دوربین مدار بسته خود را تعویض کنید، پیش از نهایی نمودن تصمیم خود این مقاله را مطالعه کنید.

وجود علامت n در دوربین مداربسته حاکی از تنظیمات نادرست دوربین، نقص اتصال در برد دستگاه یا وجود نوسانات برق است.
حتما بخوانید:   زیر آب پدالی روشویی چیست ؟ آموزش تعویض زیرآب روشویی

علامت n در دوربین مداربسته چه معنایی دارد؟

نام علامت n از استاندارد national television standards committee که اختصاراً به آن NTSC گفته می شود، گرفته شده است. استاندارد NTSC (کمیته سیستم ملی تلویزیون) به وسیله کمیته توسعه تلویزیون ملی ایالات متحده در سال 1952 ایجاد شده است. این نام برای گروهی برگزیده شده است که در طول زمان ابتدائاً سیستم تلویزیون سیاه و سفید و سپس تلویزیون رنگی را گسترش دادند. این گروه در ژاپن، ایالات متحده و همچنین بسیاری از کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. طبق استاندارد NTSC، یک تصویر از ۵۲۵ خط در کنار هم تشکیل شده است و همین طور تصویر با نرخ 29.97 فریم در ثانیه به نمایش در می آید.

علامت P چه مفهومی را می رساند؟

علامت P به استاندارد PAL اشاره دارد که از phase alternate line برگرفته شده است. PAL (خط متناوب فاز)، نام یک سیستم تلویزیونی است که در سال 1965 گسترش یافته است و عمدتاً در چین ، هنگ کنگ و خاورمیانه و به خصوص در اکثر کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه سیستم های مدار بسته ای که در کشورهای آسیایی از آن ‌ها استفاده می شود حتما باید در حالت PAL تنظیم بشو‌ند. طبق استاندارد، یک تصویر PAL متشکل از ۶۲۵ خط است و همچنین تصویر در این دوربین با سرعت 25 فریم در ثانیه نمایش داده خواهد شد.

حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

به چه دلیل سیستم NTSC در ثانیه 30 فریم است اما سیستم PAL در ثانیه 25 فریم است؟

دلیل این امر این است که برق درون کشور ایالات متحده ۱۱۰ ولت / ۶۰ هرتز است ، به همین خاطر سیگنال فرکانس میدان تلویزیون به صورت مستقیم فرکانس AC ۶۰ هرتز را دریافت می نماید و تشکیل دهنده دو یک فریم هستند. بنابراین ۶۰ که بر ۲ تقسیم شود برابر با ۳۰ است که حاکی از تعداد فریم های تلویزیون ایالات متحده است. اما برق چین ۲۲۰ ولت / ۵۰ هرتز است، و تقسیم بر ۲ طبیعتاً ۲۵ در ثانیه خواهد بود .

دلیل رویت علامت N در دوربین مدار بسته

چنانچه دوربین شما پس از خاموش و روشن شدن این علامت را نمایش می‌دهد، لازم است پیش از تعمیر دوربین مداربسته حتما ۳ عامل زیر را بررسی نمایید:

۱. تنظیمات دوربین دچار بهم ریختگی شده و نوع تصویر یا فریم آن تغییر کرده است.
۲. برد دستگاه اتصال داده
۳.نوسانات شدید برق که باعث تغییر حالت شده و حتی ممکن است موجب سوختن دوربین مداربسته شود.

بهم ریختن تنظیمات دوربین علت نمایش دادن علامت N

در صورتی که تنظیمات دوربین دچار بهم ریختگی شود، نوع ورودی دوربین تغییر می کند. تصور کنید تصویر در حالت نخست در حالت ورودی PAL یا P بوده است اما حالا با بهم ریختگی دوربین به حالت NTSC در آمده است. بنابراین دوربین مدار بسته شما با نمایش دادن علامت N به شما اعلام می کند که حالتش تغییر نموده است. دلیل دیگر این موضوع می‌تواند تغییر کردن فریم باشد. به عنوان مثال دوربین مدار بسته شما تنها تا ۲۵ فریم را پشتیبانی می‌کند، ولی اکنون تغییر پیدا کرده است و بر حالت ۳۰ فریم قرار گرفته شده است.
برای برطرف کردن این مشکل، دوربین مدار بسته خود را به دستگاه دیگری متصل نمایید و سپس به تنظیمات بروید. حال درون تنظیمات، نوع ورودی و فریم را به همان حالت پیشین خود بازگردانید. سپس دوربین را مجدد به دستگاه خود متصل کنید تا مشکل نمایش علامت n مرتفع شود.

بهم ریختگی دوربین

مفهوم علامت P و N در دوربین مداربسته به همراه ضربدر چیست؟

برخی مواقع احتمال دارد که در هنگام دیدن تصاویر دوربین مداربسته، ناگهان با علامت ضربدر روی P یا روی N روبه ‌رو شوید. اما دلیل نمایش علامت P و N و ضربدر روی آنها چیست؟
همانگونه که در قسمت بالا گفته شد P و N به نمایش تصویر در حالت PAL یا NTSC اشاره دارد. حال اگر با یک علامت ضربدر بر روی این دو یعنی P و N روبه رو شدید تنها کافی است که حالت دوربین مداربسته یا DVR را تغییر دهید. اگر بر روی PAL است آن را بر روی حالت NTSC قرار دهید و اگر بر روی NTSC است آن را بر روی حالت PAL قرار دهید. به همین سادگی علامت مورد نظر ناپدید می شود.

حتما بخوانید:   اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار

علامات به همراه ضربدر

علامت سوال در دوربین مداربسته به چه معناست؟

بعضی وقت‌ها در حالی که دوربین روشن است و کار می‌کند، در میان صفحه علامت سوال قرمزی پدیدار می گردد. برای برطرف کردن این مسئله، نخست باید به قسمت ویدیو بروید و در قسمت PTZ config یک سری گزینه ها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که control باید بر روی حالت Coaxial باشد و همچنین protocol روی حالت HD-AHD قرار گیرد. حتما ورودی دوربین را بر حالت PAL قرار دهید چون ممکن است به صورت خودکار بر روی وضعیت NTSC قرار گرفته باشد. زمانی که تغییرات را APPLY و دوربین مدار بسته را RESET نمودید، مشکل شما مرتفع شده و علامت سوال نیز حذف شده است.

چگونه متوجه شویم که دستگاه N است یا P ؟

حتما خصوصیات فنی دستگاه را مطالعه نمایید. تمام اطلاعات مورد نظر و کمک کننده به شما در مشخصات فنی دستگاه درج شده است. تصاویر را چک کنید. در قسمت نمایش قادر خواهید بود دوربین، کیفیت و رزولوشن را مشاهده نمایید. همچنین منوی دستگاه خود را ببینید.

کلام آخر

دوربین مدار بسته اصطلاحات اختصاری زیادی را در گستره خود جای داده است که پرداختن به تمام آن ها از حوصله شما خارج است ما در این مقاله تنها به تشریح چند اصطلاح و ایراد، علل پدیدار شدن و همچنین رفع آن ها پرداختیم که ان شاء الله شما با مطالعه مقاله ما علت ایراداتی که به دنبال رفع آن ها بودید را پیدا کرده باشید. در حال حاضر شما همراهان گرامی می‌دانید که دلیل نمایش دادن حرف N پس از قطعی دوربین های مدار بسته چیست و همچنین پدیدار شدن علامت سوال چه دلیلی دارد و در صورت مواجه شدن با این شرایط باید چگونه عمل کنید. در صورتی که این مقاله از مجله ایبک به نظرتان مفید بوده است، بسیار خوشحال می‌شویم که نظر خود را برای ما درج نمایید. و چنانچه همچنان سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان مجرب ایبک پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

 

در دوربین های مدار بسته علامت n چه مفهومی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی با علامت n در صفحه سیاه پس از روشن شدن دوربین مدار بسته-در دوربین های مدار بسته علامت n چه مفهومی دارد؟-بهم ریختن تنظیمات دوربین علت نمایش دادن علامت N

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا