مجله لوازم خانگی

قطع شدن ناگهانی برق چه تاثیری بر لوازم خانگی دارد؟

نکات کلیدی و اصولی در هنگام قطع شدن برق | تاثیر محافظ بر لوازم برقی

با شروع فصل گرما معمولا قطعی برق در سطح کشور بسیار گسترده می باشد و از این طریق ممکن است آسیب های زیادی به لوازم برقی منازل وارد گردد. به صورت کلی اکثر لوازم برقی موجود در منازل، از نوعی برق تولیدی تغذیه می کنند. در هنگام قطع شدن ناگهانی برق ممکن است یک سری نوساناتی به آن ها وارد شود که قاعدتا با ایجاد مشکلاتی همراه است. معمولا برای قطع شدن ناگهانی برق چاره ای وجود ندارد، اما با یک سری راه حل ها به راحتی می توانید از ایجاد خسارت به لوازم برقی خود جلوگیری کنید. ولتاژ ورودی به تمام لوازم برقی یکسان نیست، پس به همین دلیل ممکن است قطع شدن برق به تمامی لوازم آسیب وارد نکند. تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی بسیار گسترده می باشد که در ادامه توضیحاتی در این خصوص ذکر شده است.

تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی

قطع و وصل شدن برق به صورت گسترده ممکن است مشکلاتی جدی را برای لوازم برقی منازل شما به وجود آورد که در این صورت شما مجبور هستید لوازم برقی را تعمیر و یا تعویض کنید. در این مواقع ممکن است هزینه زیادی را برای درست کردن لوازم برقی بپردازید، پس جلوگیری از خراب شدن لوازم برقی بهترین گزینه می باشد تا شما هزینه ای اضافی بابت آن ها پرداخت نکنید. بعضی از لوازم برقی ها نسبت به دیگر لوازم، از حساسیت بیشتری برخوردار هستند که ممکن است کوچکترین قطع و وصل شدن برق سبب آسیب به آن ها گردد.

این لوازم به گونه ای هستند که ممکن است در مقابل قطعی برق از خود مقاومت نشان دهند و در مواقعی توانایی کنترل سیستم و موتور خود را ندارند. به همین علت بیشتر در معرض خطر می باشند. در فصل های تابستان به دلیل گرمای شدید ممکن است قطعی برق بسیار دیده شود که در این صورت ممکن است موتور و یا برد لوازم برقی دچار آسیب شوند. خراب شدن این دو قطعه در مواقعی ممکن است تعمیر گردد، ولی بیشتر اوقات در اثر خراب شدن موتور و یا برد تعویض این دو قطعه بسیار هزینه بر است. برای جلوگیری از این مشکلات معمولا راه حل های زیادی پیشنهاد می شود که کافی است در این زمینه اطلاعاتی دقیق داشته باشید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر چرخ گوشت ویکنز | نمایندگی چرخ گوشت Vicenz

چگونه قطعی برق سبب آسیب به لوازم برقی می شود؟

قطع شدن برق با خرابی لوازم برقی یک رابطه مستقیم دارد. زیرا زمانی که به صورت ناگهانی برق ورودی به دستگاه قطع می شود ممکن است شوکی به آن وارد گردد و یا اینکه وصل شدن برق به صورت ناگهانی بسیار خطرناک می باشد. تغییر ولتاژ ورودی به لوازم خانگی تا حدود زیادی سبب آسیب به سیستم الکترونیکی آن ها می شود و در کارکرد لوازم خانگی اختلالی را ایجاد می گرداند.

بنابراین برای جلوگیری از آسیب به لوازم خانگی باید مدیریت کنید و نکات لازم را در این زمینه به درستی رعایت کنید. کنترل کردن ولتاژ ورودی لوازم برقی، بهترین راه حل برای جلوگیری از خراب شدن آن ها می باشد که در این مواقع برای هرکدام از لوازم خانگی باید به صورت دقیق ولتاژها را کنترل نمایید. بیشترین آسیب در زمان قطع و وصل شدن برق به لوازمی همچون تلویزیون، یخچال، اجاق گازهای برقی و کامپیوتر وارد می شود، که در این صورت ممکن است خسارتی را به بار آورد.

خراب شدن این لوازم در هنگام قطع شدن برق به دلیل این است که این لوازم به صورت کامل به پریز برق متصل بوده و در حال کارکردن می باشند. زمانی که به صورت ناگهانی ولتاژ ورودی به آن قطع می شود، خطری را در سیستم الکترونیکی دستگاه وارد می کند.

تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی

نکات لازم در هنگام قطع شدن برق

معمولا در فصل های گرم سال بیشتر شاهد قطع شدن برق هستیم. پس در این مواقع بهتر است به یک سری نکات دقت نمایید تا مشکلی برای لوازم خانگی شما رخ ندهد. با رعایت نکات زیر تا حدود زیادی از مشکلات لوازم برقی منزل خود می توانید جلوگیری کنید. در هنگام قطعی برق برای لوازم برقی زیر، به رعایت نکات گفته شده بپردازید.

تلویزیون

زمانی که تلویزیون شما خاموش می باشد، بهتر است دو شاخه آن را از پریز جدا کنید. زیرا ممکن است زمانی که به صورت ناگهانی برق قطع شود قطعات موجود در آن دچار آسیب شوند. همچنین اگر در هنگام روشن بودن تلویزیون برق قطع شد، همان لحظه دو شاخه را از پریز جدا کنید. زیرا در هنگام وصل شدن برق یک ولتاژ به صورت ناگهانی به آن وارد می شود و اختلالی در کارکرد تلویزیون ایجاد می کند.

حتما بخوانید:   تعمیر آبمیوه گیری سانی Sunny در منزل | عیب یابی و رفع مشکل

یخچال

یخچال های ساید بای ساید گرچه نسبت به دیگر یخچال ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند، اما این مسئله دلیل بر با کیفیت بودن آن نمی باشد. بلکه در هنگام نوسانات برقی موتور یخچال دچار خسارت شدیدی می شود. خراب شدن این نوع یخچال در برابر نوسانات برقی، به دلیل کارکرد بیش از اندازه موتور آن خواهد بود، که اگر ولتاژ ورودی به درستی به آن وارد نشود سبب آسیب به قطعات موتور می شود. بنابراین بهترین راه حل برای جلوگیری از خراب شدن قطعات این نوع یخچال جدا کردن دو شاخه از پریز در زمان قطع شدن برق است.

اجاق گاز برقی

یکی دیگر از لوازم خانگی که در معرض خطر در هنگام قطعی برق می باشد، اجاق گاز بوده، زیرا در مقابل نوسان های برقی تحمل چندانی ندارد. معمولا اجاق گازها تا حدودی می توانند ولتاژ ورودی را تحمل کنند. در این صورت ولتاژ ناگهانی سبب آسیب به قطعات داخلی اجاق گاز شده و خطرات جدی تری را به وجود می آورد. برای جلوگیری از خراب شدن این نوع لوازم برقی بهتر است در صورت قطع شدن برق به صورت کلی دو شاخه آن را از پریز جدا کنید تا در صورت وصل شدن برق یک ولتاژ سنگین به آن تحمیل نگردد.

کامپیوتر

از جمله لوازم برقی که در معرض آسیب در هنگام قطع و وصل شدن برق هستند، کامپیوتر می باشد. برای اینکه از خراب شدن این لوازم برقی تا حدود زیادی جلوگیری کنید، بهتر است از سیستم محافظ استفاده کنید تا مشکلی در هنگام قطع شدن برق رخ ندهد. با استفاده از محافظ مناسب و با کیفیت، خیالتان از سلامت کامپیوتر راحت باشد زیرا ولتاژ ورودی به دستگاه را کنترل و مدیریت می کند.

به صورت کلی لوازم برقی مقدار ولتاژ طبیعی آن ها 220 ولت و نوسان برقی آن ها 50 هرتز می باشد که با وجود این نوع برق و ولتاژ هیچ خطری به لوازم خانگی وارد نخواهد شد. در صورت قطع شدن برق اگر به صورت ناگهانی، برق وصل شود و مقدار نوسان برق بیش از این اندازه باشد احتمال سوختن لوازم برقی بسیار شایع خواهد بود.

تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی

استفاده از محافظ برای کنترل نوسانات برقی

یکی از راه حل هایی که می تواند لوازم برقی شما را از نوسانات برقی حفظ کند، استفاده از محافظ می باشد که بسیار تضمینی است. محافظ برقی با داشتن فیوزی مجهز می تواند نوسانات برقی را کنترل کند و از ولتاژهای بالا تا حدود زیادی جلوگیری نماید. یک محافظ خوب و پر قدرت شامل یک سری ویژگی می باشد که شما با دانستن این ویژگی می توانید راحت تر از محافظ برقی مناسب خریداری نمایید. ویژگی یک محافظ خوب و قوی شامل موارد زیر است:

  • مجهز به مدار اتوماتیک
  • یک محافظ خوب برای کنترل جریان الکتریکی باید یک مدار اتوماتیک مجهز را دارا باشد.
  • مجهز به دو خروجی
  • محافظ خوب شامل دو خروجی مناسب برای حفاظت از ولتاژ در محدوده موردنظر می باشد.
  • مجهز به صفحه LCD
حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات اتو تکنو Tecno | دلایل داغ نشدن اتو تکنو

برای خرید یک محافظ اساسی باید دقت کنید که صفحه ی LCD  بر روی محافظ وجود داشته باشد تا شما بتوانید عملکرد دستگاه را مشاهده کنید.

  • مجهز به چراغ نمایشگر
  • یک محافظ قوی شامل یک چراغ می باشد که نشان دهنده وضعیت دستگاه خواهد بود.
  • مجهز به فیلتر
  • محافظی که مناسب لوازم برقی منازل شما می باشد باید شامل یک سری فیلترها باشد تا بتواند نویزهای برق شهری را به طور کامل از بین ببرد.
  • مجهز به فیوز مینیاتوری

یکی از مهم ترین ویژگی یک محافظ خوب مجهز بودن آن به فیوز مینیاتوری خواهد بود.

هنگامی که قصد خرید محافظ را دارید، حتما حواستان باشد محافظ مناسب لوازم برقی خود را خریداری کنید. زیرا محافظ یخچال ممکن است با محافظ های دیگر تفاوت هایی داشته باشد. همچنین در هنگام خرید، به نکات لازم برای یک محافظ خوب را به دقت رعایت کنید تا خرید مطمئنی را تجربه کنید.

نتیجه گیری

به صورت کلی لوازم برقی شما در برابر نوسانات برقی بسیار حساس می باشند که بهترین راه حل برای جلوگیری از خراب شدن آن ها در مقابل این مشکل، قطع کردن آن ها از سیستم برق خواهد بود که  لوازم برقی شما را از خطرات زیادی حفظ می کند. همچنین با استفاده از محافظ هم می توانید ولتاژهای ورودی به دستگاه را کنترل و مدیریت کنید که در این صورت تا حدود زیادی مشکلات نوسانات برقی برطرف می شود.

زمانی که شما در این زمینه از اطلاعات کافی برخوردار باشید راحت تر می توانید مشکل خود را برطرف سازید و از ایجاد خسارت های احتمالی جلوگیری نمایید. بهتر است در فصل های گرم سال نسبت به قطع و وصل شدن های ناگهانی برق توجه کنید. زیرا تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی بسیار گسترده و وسیع می باشد.

31

تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تاثیر نوسانات و قطعی برق بر لوازم خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x