خدمات پرستاری و مراقبتی

اتاق کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

اتاق کودک نقش مهمی در رفتار ها و روحیات کودک دارد به همین دلیل باید ویژگی های خاصی را در آن رعایت کنید. اتاق کودک باید یک مکان مناسب برای بازی، استراحت، خواب، سرگرمی و همچنین فعالیت های ذهنی کودک باشد تا بتواند به رشد او کمک کند.

اتاق کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

فضای فیزیکی اطراف کودک و اتاق خواب او برای حفظ سلامتی و ایمنی کودک، اهمیت بسیاری دارد. اتاقی که برای کودک در نظر می گیرید باید دارای شرایط خاصی باشد. برای اینکه از مواجه شدن کودک با مواد خطرناک شیمیایی جلوگیری کرده باشید باید اقداماتی را انجام دهید:

 •  اتاق کودک را در نمای جنوبی خانه در نظر بگیرید تا نور خورشید به اندازه کافی به آن جا بتابد.
 • هیچ گاه وسایل گرمازا را در دسترس کودکان قرار ندهید.
 • اگر می خواهید اتاق کودک خودتان را رنگ بزنید، باید حداقل دو ماه قبل از اینکه کودک متولد شود، رنگ کردن اتاق به اتمام رسیده باشد. در غیر این صورت بهتر است نوزاد را در اتاق دیگری بخوابانید تا دو ماه از رنگ کردن اتاق بگذرد.
 • دقت داشته باشید که نوزاد نیاز به مکان سالم برای تنفس دارد. برای تهویه هوای اتاق بهتر است برای مدت طولانی آن را خالی نگه داشته و درب و پنجره ها را باز کنید.
 • یکی دیگر از مواردی که برای ایمنی کودک باید در نظر بگیرید، جنس پرده است. باید جنس الیاف ارگانیک برای پرده در نظر بگیرید. اگر پرده از جنس چوب بوده و یا حتی تکه های سرب در انتهای پرده قرار داشت، باید حتماً مطمئن باشید که در دسترس کودک شما قرار ندارد.
 •  در اتاق کودک از فرش های پرز بلند استفاده نکنید زیرا این فرش ها کانون اجتماع گرد و غبار بوده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در کودکان خواهد شد.
 • برای رختخواب کودک توصیه می کنیم از جنس مواد طبیعی مثل ترمه، ابریشم، پشم و پنبه استفاده کنید و برای ضدعفونی کردن و همچنین نظافت وسایل از ضدعفونی کننده کمک بگیرید.
 •  جهت کم کردن امواج الکترومغناطیسی، باید دستگاه‌های الکترونیکی را که غیر ضروری هستند در شب خاموش کنید.
 • برای اینکه از مسمومیت با مونوکسید کربن در کودک خود جلوگیری کنید، بهتر است مداوم تأسیسات ساختمان را کنترل کنید و از عملکرد صحیح وسایل سرمایشی و گرمایشی مطمئن شوید.
 • برای اتاق کودک بهتر است از وسایل و مواد طبیعی استفاده کنید زیرا کودکان به طور مداوم با این وسایل در تماس هستند، کودکان معمولاً زیاد عرق کرده و گاهی ممکن است بدن برهنه خود را به وسایل داخل اتاق بچسبانند. طبق تحقیقات انجام شده بعضی از سرطان ها در اثر ارتباط بدن برهنه و عرق کرده با وسایل پلاستیکی ایجاد می شود و ممکن است کودک در سال های آینده به سرطان دچار شود.
 • بهترین جنس که برای وسایل کودک می توانید انتخاب کنید وسایل چوبی می باشد.

اتاق کودک

رنگ مناسب برای اتاق کودک

برای رنگ اتاق کودک دقت داشته باشید که هیچگاه به پیشنهاد فروشنده که رنگ های پرفروش و پرطرفدار را به شما پیشنهاد می‌کند، اکتفا نکنید. برای این منظور حتماً باید جنسیت کودک و همچنین شرایط سنی او را در نظر گرفته سپس تصمیم بگیرید. اگر تصمیم دارید اتاق کودک خود را کاغذ دیواری کنید، بهتر است به جنس کاغذ دیواری توجه کنید. بعضی از کاغذ دیواری های موجود در بازار، دارای استانداردهای لازم نیستند و ممکن است باعث پخش شدن گرده های ریز در فضا شوند و این برای دستگاه تنفسی کودک شما ضرر دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمندان چه اهمیتی دارد؟

هنگام خریدن وسایل برای اتاق کودک به حساسیت زا نبودند و همچنین قابل شستشو بودن آنها توجه کنید. رنگ وسایل از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است برای دیوار، رنگ های ملایم و شاد را انتخاب کنید. زیرا بعضی از رنگ ها برای اتاق نوزاد و یا نوجوان مناسب تر هستند. مثلاً رنگ آبی، سبز ملایم و لیمویی برای اتاق کودک بسیار مناسب و آرام بخش است ولی برای رنگ مبل گزینه های دیگری هم می توانید انتخاب کنید. باید برای مبل اتاق کودک، رنگی انتخاب کنید که شاد و زنده بوده و کودک را شاداب کند. اولین فکری که به ذهن والدین می رسد انتخاب کردن طرح های کودکانه جهت کاغذ دیواری است، ولی شما می توانید به جای این کار یک فوم مناسب انتخاب کرده و آن را روی دیوار اتاق نصب کنید تا فرزندتان در روی آن نقاشی های دلخواه خود را نصب کند. به این ترتیب کودک شما به عمل گرایی بودن گرایش پیدا می کند. نصب فوم های نقاشی مزیت های زیادی داشته و یکی از آنها این است که کودک به نقاشی علاقه مند می شود، و از کثیف شدن دیوار ها و به هم ریختگی اتاق هم جلوگیری خواهد شد. این کار باعث می شود کودک با اطرافیان و محیط آشنا شده و بتواند سازگاری صحیح اجتماعی را به خوبی یاد بگیرد.

نور مناسب برای اتاق کودک

علاوه بر رنگ مناسب که باید برای اتاق کودک انتخاب کنید، باید نور طبیعی را هم برای اتاق در نظر داشته باشید. اتاق کودک باید به گونه ای باشد که نور طبیعی به آنجا بتابد و انتخاب پرده های مناسب هم اهمیت زیادی دارد. برای اتاق کودک پرده های شیک می تواند بسیار مناسب باشد، زیرا عبور نور را در اتاق تنظیم می کند. اگر می خواهید پرده پارچه ای انتخاب کنید، باید حتماً دقت داشته باشید که الیاف آن طبیعی باشد تا به راحتی نور از آن منعکس شود. در صورت انتخاب پرده های ضخیم باید از آستر استفاده کنید تا بتوانید در روز پرده ها را کنار بزنید. کودکان به وسیله نور طبیعی بهتر می توانند رنگ ها را تشخیص دهند. ممکن است کودک برای انجام تکالیف و یا نقاشی کردن به نور طبیعی احتیاج داشته باشد. پنجره اتاق کودک باید به شکلی باشد که حشرات نتوانند وارد اتاق شوند.

انتخاب تخت خواب مناسب برای اتاق کودک

وقتی کودک شما بزرگتر شد و دیگر نیازی به استفاده از گهواره نبود، حتماً باید یک تختخواب مناسب برای او انتخاب کنید. تخت خواب باید کیفیت بالایی داشته و کودک در روی او راحت باشد. تخت خواب باید به شکلی باشد که کودک حداقل دو سال بتواند از آن استفاده کند. اگر با کمبود جا روبرو هستید می توانید تخت تاشو بخرید. تخت خواب برای کودک زیر دو سال، حتماً باید ایمن باشد. داشتن حفاظ برای تختخواب کودک ضروری و لازم است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  هورمون های شادی و افزایش آن در سالمندان با کمک پرستار سالمند

کمد لباس و اسباب بازی برای اتاق کودک

یکی دیگر از وسایلی که برای اتاق کودک ضروری است کمد لباس و همچنین کمد اسباب بازی است. بهتر است یک کمد با کیفیت و جادار برای اتاق کودک در نظر بگیرید زیرا ممکن است کودک با بزرگ شدن، استفاده بیشتری از آن بکند‌. کمد باید به اندازه ای باشد که کودک برای چندین سال بتواند از آن استفاده کند. معمولاً بعضی از کودکان اسباب بازی های بسیار زیادی دارند، باید کمد اسباب بازی به اندازه‌ای باشد که تمام اسباب بازی های کودک در آن جای بگیرد.

فرش مناسب برای اتاق کودک

با توجه به اینکه کودکان بازیگوش بوده و تحرک زیادی دارند باید حتماً اتاق آنها فضای امنی برای بازی باشد. حتماً از فرشی در اتاق کودک استفاده کنید که دارای الیاف طبیعی باشد. با طرح های کودکانه و شاد، اتاق را برای کودکان خود دلچسب و دلنشین کنید. فرش باید غیر لغزنده بوده و برای جست و خیز کودک ایمن باشد.

رعایت پاکیزگی و بهداشت اتاق کودک

یکی از ویژگی هایی که برای اتاق کودک اهمیت زیادی دارد رعایت پاکیزگی و بهداشت اتاق است. کودکان پوست حساسی داشته و حتماً باید وسایل اتاق آنها مانند پتو، بالشت، روتختی و.. کاملاً تمیز بوده و از جنس مناسب باشند. جنس کتان پلی استر و یا کتان خالص می تواند برای پوست کودک شما بسیار مناسب باشد.

باید به طور مداوم روبالشتی، روتختی و پتوی کودک را تمیز بشویید. همچنین تمیز کردن وسایل بازی کودک از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بعضی از کودکان عادت دارند اسباب بازی ها را در دهان می گذارند. در صورت کثیف بودن اسباب بازی ها، ممکن است آلودگی وارد بدن کودک شده و او را بیمار کند.

طراحی کردن فضای بازی در اتاق کودک

وسایلی که شما برای سرگرمی و بازی کودک در نظر می گیرید به سن و سال کودک شما بستگی دارد. دقت داشته باشید که ویژگی اتاق کودک باید به صورتی باشد که بتوانیم بگوییم ۲ منظوره است. مثلاً می توانید از فرشی استفاده کنید که طرح مسیر یک مسابقه را دارد و یا از تخت طرح دار استفاده کنید. وسایل اتاق کودک می توانند اسباب بازی کودک هم باشند. استفاده از اسباب بازی هایی که می تواند به رشد فکری کودکان کمک کند در اتاق کودک، جزو ضروریات محسوب می شود.

یک تاب در اتاق کودک نصب کنید.

اگر اتاق کودک شما فضای کافی دارد می توانید تاب بازی در آن نصب کنید. فقط باید دقت داشته باشید که در هنگام بازی کودک، موارد ایمنی کاملاً رعایت شود.

اتاق کودک

سخن پایانی

ویژگی های اتاق کودک می تواند نقش بسیار مهمی در رفتارها و روحیات کودک داشته باشد. شما باید به این نکته مهم کاملاً توجه کنید و محیطی مناسب و دلچسب برای استراحت، خواب و همچنین بازی و سرگرمی کودک فراهم کنید. وقتی کودک شما بزرگ می شود مطمئناً علائق شخصی او هم تغییر خواهد کرد. آنگاه باید دکوراسیون اتاق کودک را  متناسب با علاقه او تغییر دهید. بهتر است اتاق کودک بزرگ و دلباز باشد زیرا فضاهای کوچک و تنگ باعث ناامیدی و پرخاشگری کودک خواهد شد و می تواند در رفتار او تأثیر زیادی بگذارد.

اتاق کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کمد لباس و اسباب بازی برای اتاق کودک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا