لوازم اداری‌

کارتریج چیست | انواع مختلف کارتریج موجود در بازار

کارتریج چیست؟ | انواع مختلف کارتریج موجود در بازار، نکات مهم استفاده از کارتریج

امروزه در اکثر شرکت ها و اداره ها پرینتر ازجمله ملزومات اصلی می باشد. چه افراد کارمند و چه افراد دانشجو برای گرفتن پرینت از اسناد مهم نیاز به پرینتر دارند. برای پرینت گرفتن از اسناد در دستگاه پرینتر ملزوماتی به کار برده شده است. کارتریج پرینتر نیز از جمله ملزومات به کار رفته در پرینتر می باشد. برای اینکه بتوانید از این دستگاه بهتر استفاده کنید بهتر است، که با انواع کارتریج پرینتر آشنا باشید و وظیفه و کاربرد آن را بدانید.

کارتریج پرینتر چیست؟

کارتریج پرینتر یک مخزن می باشد، که جوهری که برای چاپ کردن مدارک و اسناد مورد نیاز است در آن قرار دارد. با توجه به اینکه از چه پرینتری استفاده می نمایید، کارتریج شما نیز به آن بستگی خواهد داشت. اگر از پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌کنید، کارتریج جوهری و چنانچه از پرینترهای لیزری استفاده می‌کنید، از کارتریج تونر استفاده می گردد. بنابراین کارتریج نیز دو نوع تونر و جوهری دارد، که با توجه به دستگاه پرینتر مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت کارتریج با تونر

چنانچه در زمینه پرینتر و لوازم اداری تازه کار باشید امکان دارد، که در مورد ملزوماتی که در دستگاه پرینتر وجود دارد اطلاعات زیادی نداشته باشید. در این شرایط اکثر افراد تفاوت کارتریج با تونر را نمی‌دانند و امکان دارد، که در انتخاب آنها برای دستگاه پرینتر مشکل داشته باشند.

همانطور که گفته شد کارتریج پرینتر منبع یا انباری است، که برای نگهداری تونر یا جوهر مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برخی از مصرف کنندگان به طور اشتباه کارتریج را ماده لازم و عامل اصلی برای چاپ اسناد می‌دانند و نمی دانند، که درون آن تونر یا جوهر وجود دارد.

کارتریج

کارتریج لیزری

کارتریج لیزری پودر ریزی است، که از پلی استر ساخته می‌شود. با توجه به اینکه پلی استر جنس پلاستیکی دارد، الکتریسیته را در خود نگه می دارد و چیزهایی که بار منفی دارند را به خود جذب می کند. کارتریج تونر مانند کارتریج جوهری از اجزا و بخش های گوناگونی مانند کارتریج و چیپست ساخته شده است. اما چیزی که موجب تفاوت کارتریج جوهری با تونر می شود بخشی به اسم درام می‌باشد. این قطعه فقط در کارتریج لیزری وجود دارد، که موجب می شود تصاویر با کیفیت تری چاپ شود.

باید بدانید، که درام هم به دو دسته تقسیم می شود. در کارتریج های لیزری برای ظاهر شدن و چاپ اسناد به حرارت و گرما نیاز است. به همین علت وقتی کاغذ از دستگاه بیرون می‌آید گرمای زیادی دارد.

کارتریج جوهری

در ابتدا بهتر است توجه داشته باشید، که کارتریج های جوهری خود به دو دسته پیگمنت و دای تقسیم می گردند. این تقسیم بندی به علت جوهری است، که در آنها به کار می رود. کارتریج دای دارای مایع رنگی بوده و کارتریج پیگمنت حاوی رنگدانه است. این دو نوع کارتریج جوهری از لحاظ کیفیت و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند و تفاوت آنها زیاد است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین پرینتر های جوهر افشان | راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان

در کارتریج دای ۹۵% عنصر تشکیل دهنده آب می‌باشد و این موجب می شود، که کیفیت پایین تری داشته باشد و قیمت آن نیز پایین‌تر است. مدارک و اسنادی که با کارتریج پرینت و چاپ می شوند در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش مقاومت خوبی ندارند. چون فقط روی کاغذ لایه نازکی از آنها چاپ می گردد. بنابراین وقتی با این دو عامل مواجه می‌شوند از بین رفته و به سرعت محو می شوند.

ولی جوهر پیگمنت پودری فشرده است، که داخل کارتریج می باشد و در آن با آب مخلوط می گردد. مدارک و اسنادی که با این جوهر چاپ می‌شوند پررنگ تر از حد معمول هستند و کیفیت آنها بالاتر است. همچنین این جوهر با بیشتر مدل‌های پرینتر سازگاری دارد. این عوامل سبب می گردند، که جوهر پیگمنت قیمت بالایی داشته باشد و افرادی که از جوهر پیگمنت استفاده می کنند، بیشتر بوده و فروش آن بیشتر است.

در مورد کارتریج جوهری نکته مهمی که وجود دارد این است، که برای مدت طولانی نباید آنها را بدون استفاده نگه دارید. وقتی پلمپ کارتریج باز می‌شود چنانچه در زمان کمی استفاده نکنید، کارتریج بلا استفاده شده و خشک خواهد شد. کارتریج جوهری به سه رنگ زرد قرمز و آبی تقسیم می‌گردد و رنگ مشکی نیز همراه آنها است.

یکی از قطعه های اصلی کارتریج جوهری چیپست است. این قطعه عامل ارتباط دهنده و متصل پرینتر با کارتریج می‌باشد و جوهر باقی مانده در کارتریج را به مصرف کنندگان اعلام می‌کند. وقتی که کارتریج به صورت صحیح نصب شد، سیستم به پرینتر دستورات چاپی را ارسال می کند و دستگاه برای گرفتن چاپ رنگی باید ترکیب کارتریج مشکی و بکیت رنگی را انجام دهد.

تفاوت کارتریج جوهر افشان و کارتریج لیزری

از جمله تفاوت های مهم بین کارتریج جوهر افشان و کارتریج لیزری قابل شارژ بودن کارتریج لیزری می‌باشد. البته کارتریج جوهر افشان نیز می‌تواند شارژ شود اما ممکن است، که به آن آسیب های سخت افزاری وارد شود. به همین سبب افراد سرویس کار شارژ کردن کارتریج پرینتر را توصیه نمی کنند.

از جمله نکاتی که خریداران پرینتر به آن توجهی ندارند، هزینه و قیمت مواد مصرفی و ملزومات می‌باشد. قیمت دستگاه پرینتر تنها موردی نیست، که باید توجه کافی به آن داشته باشید. باید هزینه های مواد آن را نیز بدانید و در نظر داشته باشید.

در بازار پرینترهای جوهری نسبت به پرینتر های لیزری هزینه کمتری دارند و این موجب می گردد، که کاربران در اکثر مواقع پرینتر جوهری را انتخاب کنند، ولی باید بدانید، که هزینه خرید کارتریج اصل و ملزومات برای پرینتر جوهری در طول مدت یک ماه تقریباً یک سوم قیمت خریدن یک پرینتر می‌شود.

طول عمر و ظرفیت کارتریج جوهری از کارتریج تونر بسیار کمتر است. این به این معنا است که چنانچه کاربر حجم کاری بالایی دارد، باید ماهانه برای خرید کارتریج یک سوم قیمت خرید پرینتر را بپردازد.

کارتریج استارتر

وقتی که دستگاه پرینتر جدید تهیه می‌کنید، برای تهیه کارتریج لازم نیست، که اقدامی انجام دهید. چون به عنوان اشانتیون درون دستگاه کارتریج قرار داده شده است، که به آن کارتریج استارتر می‌گویند. این کارتریج تقریباً ۴۰ درصد ظرفیت پر شده است ولی اورجینال و اصل می‌باش. وقتی که کارتریج تمام می‌شود منبع تامین رنگ پرینتر به صورت کامل و صد درصد شارژ می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فیوزینگ پرینتر چیست | نقش فیوزینگ پرینتر در دستگاه

کارتریج

کارتریج طرح

وقتی که کارتریج پرینتر تمام می‌شود، چنانچه کارتریج آسیب جدی ندیده است و کیفیت آن حفظ شده است، می توانید چندین بار دوباره شارژ نمایید. با توجه به نوع کارتریج تعداد دفعاتی که کارتریج را شارژ می کنید، می تواند از پنج بار تا سی بار متغیر باشد. برخی از افراد این سوال به ذهنشان می رسد، که وقتی کارتریج شارژ می‌کنیم، کیفیت اسنادی که چاپ می‌شوند، پایین تر است؟ باید در جواب این سوال پاسخ داد، بله. وقتی کارتریج شارژ می‌شود کیفیت مواد درون منبع مثل کارتریج اصلی نیست.

برخی افراد ترجیح می‌دهند، که به جای شارژ کارتریج آن را خریداری کنند. بنابراین در این صورت باید به مراکز فروش مراجعه کرده و از بین کارتریج های متفاوت باید کارتریج مقرون به صرفه و باکیفیت را انتخاب کنید.

در ابتدا باید اطلاع داشته باشید، که در بازار کارتریج ها دو نوع اصلی و طرح وجود دارند. کارتریج اصلی ساخته شده شرکت سازنده پرینتر بوده و کیفیت آن بسیار خوب است و این موجب می شود، که افراد کارتریج طرح را انتخاب نکرده و این کارتریج ها را ترجیح می‌دهد.

کارتریج طرح مثل نمونه اصلی است. کیفیت آن قابل قبول و قیمت پایین‌تری دارد. این موجب شده است، که طرفداران خاص خود را داشته باشد. کارتریج طرح در مقایسه با کارتریج اصل در دقیقه تعداد چاپ برابری دارد. در بسیاری از موارد کارتریج طرح با کارتریج اصلی تفاوت ندارند، اما از لحاظ تعداد دفعه های شارژ تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

کارتریج های اصل را می‌توانید پانزده تا سی بار شارژ کنید، ولی کارتریج های طرح را فقط می‌توانید دوازده بار شارژ کنید. در صورتی که به دنبال کیفیت خوب و بالای چاپ متون و تصاویر هستید، از کارتریج اصل باید استفاده نمایید. چنانچه کارتریج را برای مدارس و سازمان‌ها می خواهید و حجم کاری بالایی دارید بهتر است، که کارتریج طرح را انتخاب کنید و این گزینه مناسب تر است.

کارتریج ها درجات مختلفی دارند کارتریج های طرح که دارای درجه یک هستند، به پرینتر شما آسیبی نمی رسانند. کارتریج هایی که دارای درجه دو هستند کیفیتشان پایین تر است و تعداد و عملکرد چاپ را پایین می آورند. کارتریج های دارای درجه سه دارای قطعه های کارکرده می باشند و عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه می سازند.

باید توجه داشته باشید، که کارتریج که سازگار و متناسب با پرینتر شما است را انتخاب نمایید. خرید کارتریج را از مراکز و فروشگاه های معتبر انجام دهید. انتخاب کارتریج نامناسب و غیر استاندارد موجب می‌شود، که قطعه های مختلف پرینتر آسیب ببینند و در این صورت شما متحمل هزینه های بسیار زیادی خواهید شد.

کارتریج را از مارک ها و برند هایی که شناخته شده هستند انتخاب نمایید. از جمله مواردی که موجب می‌شود عمر مفید پرینتر شما افزایش یابد همین خرید و انتخاب مواد مصرفی با کیفیت و مناسب می باشد. بنابراین در زمان انتخاب کارتریج باید به نکات مهم این موضوع توجه کافی داشته باشید. در غیر اینصورت پرینتر شما در حین کار کردن با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد.

کارتریج چیست؟ | انواع مختلف کارتریج موجود در بازار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی انواع کارتریج ها و کاربرد آنها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا