مجله

لاندری روم چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درمورد لاندری روم و کارکرد های آن

نکات برگزیده مطلب
  • ما در این مقاله تمام آن چیزی را که باید درباره لاندری روم و کارکرد آن بدانید را برای شما شرح می دهیم.

با توجه به گزارشات اخیر متوجه می شویم که موضوع هایی مانند لاندری روم چیست یا واکینک کلوزت چیست و در هتل ها و رستوران های مدرن کشور ها چه کاربردی دارد به دفعات زیاد از طرف مخاطب های امروزه مطرح شده و همچنین در معماری دنیای مدرن این روز ها جایگاه ویژه ای کسب کرده است که ما امروز شما را با این موضوعات آشنا می کنیم.

لاندری روم 2

در سفرهای خارج از کشور یا فیلم های خارجی اگر به مدل خانه ها دقت کنیم متوجه تفاوت هایی می شویم، یکی از این تفاوت ها استفاده از لاندری روم است. لاندری روم اتاقی مجزا در خانه است که مخصوص مراحل شستشوی لباس ها تا اتو و مرتب کردن آن هاست،و دو لباسشویی هم در این اتاق وجود دارد،حتما برای شما سوال می شود که چرا خارجی ها از دو ماشین لباسشویی استفاده می کنند؟و مزیت این کار چیست؟

در این مقاله شما با اجزای اصلی لاندری روم و دلیل استفاده از دو ماشین لباسشویی آشنا می شوید.

در گذشته در اکثر خانه ها قسمتی با کاربرد همین لاندری روم برای شستشو و مرتب کردن لباس ها وجود داشت اما در زیر زمین ها و یا انبار خانه ها بود و از لحاظ ظاهری هم این مزایای بروز را نداشته است.

لاندری در معنای لغوی به معنای اتاق یا مکانی برای شستشو است که آن را با اسم رختشوی خانه هم می شناخته اند.ضمن اینکه کاربرد این اتاق در گذشته بیشتر برای مکانی برای شستشوی پرده ها بوده است اما این موارد به مرور تغییر کرده است.این اتاق در قدیم فقط از لحاظ کاری استفاده می شده است اما امروزه شما می توانید در نقشه های معماری خانه ها هم قسمتی مخصوص آن طراحی کرده و تمام جزئیات را هم در نظر بگیرید.

معمولا در اکثر خانه هایی که در خارج از کشور وجود دارد ما یک اتاق مخصوص شستشو می بینیم ، نام این اتاق لاندری روم است و معمولا در خانه های حداقل متوسط و بزرگ هم حتما تعبیه شده است.حالا چرا در این اتاق از دو ماشین لباسشویی استفاده می شود؟به طور کاربردی هرکدام از این ماشین ها یک عمل را انجام می دهد،یکی برای شستشو و دیگری برای خشک کردن لباس ها است.

لاندری روم3

استفاده از دو ماشین لباسشویی چه ویژگی هایی دارد؟

این کار باعث می شود تا به دستگاه شما فشار زیادی وارد نشود واین فشار و وظیفه بین دو دستگاه تقسیم شود، وقتی هر ماشین لباسشویی بخشی از کار را انجام دهد فرآیند خشک کردن و شستشو هر کدام بهتر و درست تر انجام می شود و همین کار باعث خواهد شد تا طول عمر وسیله شما بالا برود، همچنین داغی وسایل از دلایل عمده و اصلی خرابی اکثر دستگاه های برقی است و وقتی شما با این کار فشار کمتری به وسیله وارد کنید جلوی آن را خواهید گرفت.

حتما بخوانید:   18 ژوئن روز جهانی پیک نیک 1402

به همین دلایل و با توجه به مواردی که گفته شد اکثر افراد در خارج از این امکان استفاده کنند و این موضوع به قسمتی جدا نشدنی از خانه هایشان تبدیل شده است،لازم است بدانید که لاندری روم بیشتر در خانه های بزرگ و بعضاً هم متوسط دیده می شود.

لاندری روم ،کاربرد ها و اجزای اصلی آن

یک مسئله مهم و جالب راجع به این موضوع این است که می دانید که ما به طور متوسط عمرمان را صرف شستن لباس های خود می کنیم؟شاید شما بگویید که این مسئله جزو کارهای مهم در طول روز نیست اما قرار دادن فضایی مختص به لباسشویی و خشک کن می تواند این فرآیند را برایتان خوشایند تر کند.

بعضی از صاحب خانه ها شانس زیادی داشته و قسمتی مخصوص رختشویخانه دارند اما اگر شما در خانه خود مشخصا این فضا را ندارید میتوانید با استفاده از فضاهای بی استفاده که حتما الان در گوشه ای از خانه تان فقط وجود دارند شما هم این فضای مخصوص را برای خود درست کنید.مثلا می توانید بخشی از آشپزخانه و کابینت ها را از بقیه آشپزخانه جدا کرده و آن را طوری طراحی کنید که کنار یا بالای لباسشویی و خشک کن شما جای وسایل شوینده باشد.و اینگونه درب کابینت ها این فضا را از دید بقیه هم پنهان می کند.

یا یک مورد دیگر که می توانید از آن استفاده بهینه ببرید کمد دیواری های شما است،فقط لازم است که در طراحی و جایگذاری وسایل خود دقت و ظرافت به خرج دهید تا نتیجه بسیار تمیز و زیبای آن را ببینید.کمد های دیواری میتوانند خود یک لاندری روم مرتب باشند اینگونه که شما دستگاه لباسشویی وخشک کن خود را پایین کمد قرار داده و بر روی آن ها قفسه هایی تعبیه کنید که لباس ها و وسایل خوشبو کننده و پاک کننده تان را بگذارید،بعضی از کمد دیواری ها در فضای راهروی خانه قرار دارند و شما با این کار عملاً جای زیادی از خانه را هم اشغال نکرده اید.فضاهای زیر پله و زیر شیروانی ها در بعضی از خانه ها هم برای این کار مناسب است.

حتما بخوانید:   لمینت دندان چیست و چگونه انجام میشود؟

لاندری روم یا اتاق رختشویی چیست؟

لاندری روم یا اتاق رختشویی یکی از اصلی ترین قسمت های هر خانه ای در خارج از کشور است.این اتاق را به گونه ای طراحی می کنند که لباس های کثیف را از آشپزخانه جدا کند تا این قسمت زیبا و مرتب باشد و برای هر کدام جایی مخصوص وجو داشته باشد.در بعضی خانه ها این اتاق محلی برای قرار دادن لباس ها در آن است.همچنین لاندری روم نه تنها در خانه ها بلکه در هتل ها و رستوران ها نیز استفاده می شود. وقتی از این امکان استفاده نکنید به مرور لباس های کثیف شما باعث شلوغی خانه تان شده و نظم و زیبایی را هم از بین می برد. این فضا باعث شده شما از محیط بیشتری در آشپزخانه خود بهره برده و بتوانید فعالیت های بیشتری هم انجام دهید.یکی دیگر از نکات مهم و مفید این اتاق این است که می توانید از آن برای آویزان کردن و تقسیم بندی کردن لباس های کثیف و تمیز خود استفاده کنید و در کنار آن می توانید جایی مختص اتو،میز اتو،سبد لباس و رخت آویز هم داشته باشید،همچنین محل قرار دادن تمامی محصولات شوینده تان هم می تواند همین اتاق باشد.

اگر شما مایل نخواهید بود که این فضا و وسایل را در آشپزخانه تان داشته باشید میتوانید در سرویس حمام و دستشویی خود جایی برای این کار در نظر بگیرید،مثلا تعدادی کابینت در قسمت رختکن حمام خود قرار داده چون معمولا این فضاها دارای لوله کشی از قبل بوده و شما با یک طراحی جزئی می توانید لاندری روم خود را آن جا داشته باشید.

اگر در خانه ای با متراژ بالا زندگی می کنید هم میتوانید بجز آشپزخانه و قسمت هایی که در بالا ذکر شد اتاقی جداگانه برای این کار در نظر بگیرید و این کار این مزیت را هم دارد که بجز طراحی زیبا و مدرن در خانه خود دیگر در آن اتاق لباس ها پس از شسته شدن میتوانند در همان جا با نور طبیعی آفتاب خشک شده آن ها اتو کنید و در کمد مخصوص بازگردانید.

محل دیگری که می تواند برای شما کاربرد لاندری روم را داشته باشد پارکینگ خانه شما است . اگر یک انباری یا پارکینگ در منزل خود دارید این فضا کاملا مناسب این است که روند شستشوی لباس هایتان دور از خانه باشد و در معرض دید نبوده و به راحتی وسایل دیگر شما را هم به آنجا منتقل کرده و استفاده کنید.

لاندری روم5

یکی از نکات خیلی مهم در این اتاق ها دیزاین آن است که باید توجه خاصی به آن شود،اینکه چگونه و کجا با توجه به فضایی که در اختیار دارید این اتاق را طراحی کنید که بیشترین کاربرد را برایتان داشته باشد و محیط بیشتر از نیاز از خانه شما را هم اشغال نکند.ابعاد استانداردی برای این فضا در نظر گرفته شده است که آن با توجه به اینکه شما برای هتل یا رستوران یا خانه خود می خواهید استفاده کنید متفاوت است و شما باید این را در نظر گرفته باشید و با توجه به آن تحقیق کنید.اما حداقل فضایی که باید در نظر بگیرید یک ونیم در یک ونیم متر است که البته اگر بزرگتر باشد خیلی بهتر است.

حتما بخوانید:   آشنایی با یخچال های درب فرانسوی

اجزای اصلی لاندری روم

اجزای اصلی لاندری روم متشکل از قسمت هایی مربوط به شستشو و مواردی است که در بالا گفتیم اما بعضی ها با به کار بردن این خلاقیت که آن را در بخشی از آشپزخانه خود قرار می دهند وسایل آشپزخانه خود را هم آنجا قرار داده و با این کار فضای آشپزخانه خود را هم بیشتر می ‌کنند.این ها همه مربوط به انتخاب و سلایق هر فردی انجام می شود و از لحاظ اصولی هیچ اجباری در آن نیست و بسته به دکوراسیون منزل خود می توانید آن را بچینید فقط نکته مهم در اتاق لاندری روم این است که کاربرد اصلی این اتاق شامل قرار گیری ماشین لباسشویی و روند شستشو وخشک کردن لباس ها است.

اگر به جزییات ظاهری این اتاق دقت کرده و اهمیت دهید می توانید نکات بسیاری رو حائز اهمیت شمرده و با این کار زیبایی و دکوراسیون خانه خود را افزایش دهید،برای مثال شما میتوانید انواع کمد و قفسه برای این اتاق در نظر گرفته و یا قفسه های خود را به آن‌ جا منتقل کنید،می توانید این اتاق را طوری طراحی کنید که سینک ظرفشویی شما هم در آن قرار بگیرد و باتوجه به جای مناسب برای هر کدام از این ها و دقت به نور کافی و ترکیب رنگ وسایل با یکدیگر چیدمان زیباتری داشته باشید،همچنین دقت به ضد آب بودن کفپوش و حتی و مواد به کار رفته در آن می تواند جلوی بوجود آمدن خیلی از مشکلات در آینده را گرفته و این اتاق را برای شما زیبا ‌تر کند.

 

 

لاندری روم چیست و چه کاربردی دارد-

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

با توجه به گزارشات اخیر متوجه می شویم که موضوع هایی مانند لاندری روم چیست یا واکینک کلوزت چیست ور در هتل ها و رستوران های بروز کشور ها چه کاربردی دار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا