تقویم تاریخ

سال کبیسه چیست و چگونه به وجود می آید

چرا سال کبیسه هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد؟ | محاسبه سال کبیسه

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که سال کبیسه چیست و یا چرا این نام را برای این سال گذاشته اند. سال کبیسه به سالی گفته می شود که جبران روزهای از دست رفته می باشد. در واقع هنگامی که تحویل سال در بعدازظهر 366 مین روز از سال اتفاق بیافتد، به آن سال کبیسه گفته می شود. همچنین سال کبیسه در تقویم خورشیدی هر چهار سال یک بار اتفاق خواهد افتاد که بر اساس یک سری اطلاعات تعیین می شود. سال کبیسه علاوه بر تقویم خورشیدی، برای تقویم های دیگری از جمله میلادی و قمری نیز وجود دارد که تعداد روزها از سال های عادی یک روز بیشتر می با‌شد. در ادامه شما را با سال کبیسه و چگونگی معین کردن این سال آشنا خواهیم کرد تا بتوانید اطلاعات دقیق تری نسبت به این سال پیدا کنید.

تعریف سال کبیسه

سال کبیسه در واقع به معنی جبران روزهای از دست رفته در سال های عادی می باشد که هر سه سال و یا به ندرت هر دو سال این کمبود جبران می شود. به طور عادی روزهای سال 365 روز می باشند که معمولا در آخر ماه 29 روز محاسبه می شود.

یک روز کسری از آخر سال هر سه سال جمع شده و در یک سال که به آن کبیسه گفته می شود، معین می گردد. البته سال کبیسه 366 روز می باشد که همانطور می دانید یک روز جبران کمبودی های چهار سال قبل بوده تا افراد بتوانند آن را جبران کنند. شاید برایتان سوال باشد که روزهای سال طبق معمول 365 روز است و این جمع شدن روزها هر چهار سال از کجا می آید؟

برای این سوال شما باید گفت که روزهای عادی سال معمولا 365 روز و 6 ساعت می باشد که این 6 ساعت در طی 4 سال به یک شبانه روز یعنی 24 ساعت تبدیل شده که بر این اساس یک روز به سال اضافه می شود و به آن سال کبیسه می گویند.

یک روز اضافه در هر 4 سال یکبار در ماه اسفند رخ می دهد زیرا اسفند معمولا 29 روز بوده که آخرین سال کبیسه در سال 1399 می باشد و دیگری نیز در سال 1403 می باشد.

حتما بخوانید:   روز جهانی باغبانی 16 خرداد 1402 و 6 ژوئن 2023

سال کبیسه در تقویم قمری

در این مطلب می خواهیم بدانید که سال کبیسه در تقویم های قمری به چه صورتی می باشد و چگونه تایین می گردد. معمولا سال های شمسی بر اساس حرکت خورشید به دور زمین شناخته شده اند اما سال قمری ماه به دور زمین در حال چرخش می باشد.

یکی از تفاوت های اصلی در سال شمسی و قمری این است که سال قمری 354 روز می باشد در صورتی که سال شمسی 365 روز است. سال قمری همانند سال شمسی 12 ماه می باشد که یک سری تغییرات در آن ها دیده خواهد شد.

سال کبیسه در ماه های قمری به این صورت است که هر 4 سال یکبار همانند سال شمسی یک روز به آن اضافه شده و می شود 355 روز. در سال قمری هر صد و بیست سال یک ماه دیگر به تقویم اضافه خواهد شد که سال قمری در سال کبیسه هر صد و بیست سال 13 ماه دارد.

سال کبیسه

چه کسی سال کبیسه را نام گذاری کرد؟

همانطور که می دانید کبیسه از ریشه کبس آمده و به معنی پر کردن خاک در چاه می باشد. این سال اولین بار توسط ژولیوس سزار که یک ژنرال رومی بوده است در تقویم های غربی نام گذاری شد. این ژنرال برای نام گذاری سال کبیسه تنها بر یک دلیل استوار بود و آن هم این بود که اگر هر سال را به 4 قسمت تقسیم کنند یک سال کبیسه خواهد بود.

بعد از گذشت چندین سال افراد سعی کردند با یک سری تغییرات بر فرمول سال کبیسه آتبات درست تری نسبت به این موضوع پیدا کنند. سال کبیسه معمولا در تمامی تقویم ها وجود دارد و تنها روند تکرار آن ممکن است متفاوت باشد. این مخترع به گونه ای این سال را مخترع کرد که  بعد از گذشت 4 سال 6 ساعت های باقی مانده از روز آخر تبدیل به یک شبانه روز کامل می شود و یک روز به سال اضافه خواهد شد.

فرهنگ کشورهای دیگر نسبت به سال کبیسه

همانطور که گفته ایم سال کبیسه برای تمامی تقویم ها و اکثر کشورها قاطعیت دارد و می تواند برای تمامی تقویم ها وجود داشته باشد. سال کبیسه برای کشورهای مختلف فرهنگ متنوعی دارد به عنوان مثال کشور انگلیس در سال کبیسه فقط زنان می توانند پیشنهاد ازدواج دهند.

در فنلاند اگر مردی به زنی که به او در سال کبیسه پیشنهاد ازدواج داده است را رد کند باید برای او به عنوان کادو پارچه دامنی بخرد. همچنین در فرانسه روزنامه ای وجود دارد که فقط در سال کبیسه و در روز 29 فوریه انتشار پیدا می کند. البته این سال کبیسه برای افراد مقیم کشور یونان بد یمن و بد شگون محسوب می شود به طوری که تمامی رویداد مهم را در این کشور به گونه تنظیم می کنند که که تاریخ آن در سال کبیسه نباشد. فرهنگ کشورهای مختلف درمورد سال کبیسه متفاوت می باشد و هر کدام از رسم و رسومات مختلف بوده و هر کسی بر اساس فرهنگ خود به سال کبیسه نگاه می کند.

حتما بخوانید:   جدول تعطیلات سال 1402 | تقویم سال 1402

محاسبه سال کبیسه

معمولا برای پیدا کردن سال کبیسه از یک سری محاسبات استفاده می کنند تا بتوانند به درستی این سال را تشخیص دهند. برای محاسبه اگر باقیمانده سال بین 1343 تا 1472 بر 33 تقسیم شود و اعداد 1،5،9،13،26  و 30 باشد آن را سال کبیسه درنظر می گیرند.

اما از سال های 1244 تا 1342 اگر باقی مانده حاصل از تقسیم 21 باشد می توان آن سال را کبیسه در نظر گرفت. این محاسبات برای تقویم های شمسی قاطعیت دارد و می تواند گزینه خوبی برای تعیین سال کبیسه باشد. اما درمورد سال میلادی این محاسبات کمی متفاوت می باشد و موضوع مختلف است. در سال میلادی اگر سال مدنظر بر عدد 4 تقسیم پذیر باشد آن سال را سال کبیسه می گویند.

البته سال اگر بر عدد 400 هم بخش پذیر باشد باز می توان گفت که سال کبیسه می باشد. شاید سوال باشد که چرا دوباره بر 400 بخش پذیر باشد می توان آن سال را کبیسه گفت؟ مثلا 2000 بر 4 بخش پذیر بود و چون همین عدد بر 100 هم بخش پذیر بود، نمی توانست گفت سال کبیسه می باشد. به همین دلیل اگر بر 400 بخش پذیر باشد می توان سال را کبیسه در نظر گرفت.

سال کبیسه

باورهایی که برای سال کبیسه در نظر گرفته شده است

معمولا در سال کبیسه رویداد مکرری رخ می دهد که افراد به این قضیه باور دارند. بازی های المپیک به دلیل هر 4 سال یکبار در سال کبیسه اتفاق می افتد. زیرا در تقویم خورشیدی هر 4 سال یکبار سال کبیسه می باشد. انتخابات رئیس جمهوری آمریکا معمولا در سال کبیسه انجام می شود که مردم بر این باورند هر سالی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود پس سال کبیسه می باشد.

حتما بخوانید:   روز جهانی حادثه چرنوبیل 6 اردیبهشت 1402 و 26 آوریل

معمولا بعضی از کشورها ازدواج در سال کبیسه را خوب نمی دانند، یکی از این کشورها یونان است که ازدواج در این سال را بد یمن و بدشگون می پندارند. به همین دلیل در این کشور جوانان در سال کبیسه ازدواج نمی کنند زیرا باورشان بر این می باشد که این سال، سال خوب و خوشی نیست.

همانطور که می دانید در سال کبیسه به دلیل اضافه شدن یک روز ممکن است کارمندان ارگان مختلف در محل کار حضور پیدا کنند و مشغول به کار خود باشند، اما برای این یک روز اضافی دستمزدی دریافت نمی کنند. این باورها بر اساس سنت های گذشته تا به امروز منتقل شده است که می تواند برای بعضی ها واقعیت و در صورتی می توان آن را خرافات در نظر گرفت.

سال کبیسه

چرا سال کبیسه هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد؟

شاید برای همه سوال باشد که چرا در تقویم های شمسی هر 4 سال یکبار سال کبیسه نامیده می شود. به طور عادی روزهای عادی سال 365 روز و 6 ساعت می باشد. معمولا برای جبران کردن باقی مانده این 6 ساعت تصمیم می گیرند هر 4 سال این 6 ساعت را باهم جمع کرده که یک شبه روز و یا همان 24 ساعت شود. در این صورت بعد از 4 سال یک روز اضافه تر خواهیم داشت، به همین دلیل سالی را که 366 روز داشته باشد را سال کبیسه نامیده اند.

این یک روز به دلیل جمع شدن 6 ساعت های باقی مانده از سال عادی می باشد که در این صورت زمان هدر نمی رود و بعد از گذشت چهار سال یک روز به روزهای دیگر اضافه خواهد شد. در این سال یک روز اضافه شده مربوط به ماه اسفند بوده که به جای 29 روز 30 روز در نظر گرفته شده است.

این سال بر اساس دیدگاه هر کسی می تواند خوشی و یا ناخوشی باشد. معمولا سال کبیسه برای تمامی تقویم های شمسی، قمری و میلادی وجود دارد که البته ابتدا از کشورهای غربی شناخته و مخترع شده است. البته افرادی که قصد دارند بدانند سال کبیسه چیست و چرا در سال های مکرر اتفاق نمی افتد مطالب را به طور کامل مطالعه نمایند.

نتیجه گیری

سعی کردیم در این مطلب مبحث مربوط به تعریف سال کبیسه را به صورت مفصل توضیح دهیم. اگر شما نیز اطلاعات دیگری در این خصوص دارید، می توانید در پایین این صفحه مطرح کنید.

31

سال کبیسه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونگی محاسبه سال کبیسه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x