مجله سلامت پوست

پیرسینگ چیست | انواع پیرسینگ کدامند؟

پیرسینگ در واژه فارسی به عنوان آژین کاری شناخته می شود. پیرسینگ در واقع به معنای سوراخ کردن بدن و آویزان کردن زیورآلات می باشد. در ایران پیرسینگ فقط برای سوراخ کردن گوش و آویزان کردن گوشواره استفاده می‌شود. البته باید گفت که بعضی از کشورها به صورت افراطی به این کار اقدام می کنند. در این مقاله در مورد پیرسینگ و عوارض آن مطالبی را گردآوری کرده ایم که امیدواریم با خواندن این مقاله، مفید واقع شوید.

تاریخچه پیرسینگ در جهان

در مومیایی هایی که کشف شده نشان می دهد، قدیمی ترین پیرسینگ مربوط به 1500 سال پیش از میلاد مسیح بوده است. پیرسینگ های افراطی بیشتر در فرقه های شیطان پرستان و اقوام آفریقایی دیده شده است. البته باید گفت که پیرسینگ گوش در همه ی کشورها از قدیم تا به امروز دیده شده است. در کشورهای غربی امروزه پیرسینگ،  نقاط مختلف بدن به صورت افراطی در حال گسترش می باشد.

جنس قطعاتی که در پیرسینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد

در توضیح اینکه جنس قطعات پیرسینگ از چه جنسی باید باشد، باید گفت که به خاطر اینکه بدن عفونت نکند باید جنس این قطعات از نقره و طلا باشد چون این فلزات به بدن واکنش نشان نمی دهند. بهتر است که بدانید قطعاتی از جنس نقره و طلا عفونت برای بدن ایجاد نمی کند در واقع ضد عفونت می باشند.

فلزاتی که برای پیرسینگ استفاده می‌شود

  • پلاتین
  • آلیاژهای نیکل دار
  • استیل
  • طلا
  • نقره

new theme

در سال های اخیر بیشتر از استیل استفاده می‌شود، چون دارای قیمت بسیار پایینی می باشد. باید توجه داشته باشید که برای پیرسینگ از آلیاژهای نیکل دار استفاده نکنید چون برای بدن بسیار مضر می باشد.

پیرسینگ گوش

در مورد پیرسینگ گوش باید گفت که انواع مختلفی دارد و به قسمتی از گوش که قطعه به آن وصل می شود بستگی دارد. مثلا نرمه گوش برای آویزان کردن گوشواره بیشتر رواج دارد. البته باید گفت که امروزه پانچ زدن غضروف گوش و سوراخ کردن قسمت های مختلف گوش رواج زیادی دارد. در توضیح بیشتر باید گفت این عمل یک عملی افراطی می باشد.

حتما بخوانید:   پیرسینگ لب چگونه انجام میشود ؟ | طریقه انجام دادن پیرسینگ لب

پرسینگپیرسینگ بینی

در مورد پیرسینگ بینی باید گفت که نواحی مختلف بینی را سوراخ می کنند برای نصب قطعات پیرسینگ البته به روش های مختلف این کار  انجام می‌شود.

پیرسینگ دندان

یکی از مضرترین نوع پیرسینگ، پیرسینگ دندان می باشد که دارای عوارض بسیار زیادی می باشد. وقتی کسی پیرسینگ دندان را نصب کند دیگر نمی تواند مسواک بزند بخصوص کناره های پیرسینگ که به سرعت پوسیده شده و دندان ها خراب می شوند.

پیرسینگ ناف

یکی از پرسینگ هایی که دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد، پیرسینگ ناف است که در دختران جوان بیشتر دیده می شود. البته باید گفت که به دلیل بافت چربی شکم خیلی طول می‌کشد تا زخم پیرسینگ خوب شود. حداقل به 3 ماه زمان نیاز است که زخم ناف خوب شود. البته باید گفت که پیرسینگ ناف در کشورهای آفریقایی رواج داشته است و با گذشت زمان به کشور های دیگر نیز رواج یافته است.

پیرسینگ زبان

افرادی که پیرسینگ زبان را انجام داده اند بوی بد دهان و زرد شدن زبان را مشاهده کرده اند. زبان چون محیطی مرطوب می باشد و مواد غذایی هم برای رشد باکتری ها موثر می‌باشد ایجاد عفونت می کند. یک نکته مهم در مورد پیرسینگ زبان این است که مصرف نوشابه های گازدار برای افرادی که پیرسینگ زبان را انجام داده اند بسیار مضر می باشد چون اسیدی که در نوشابه ها وجود دارد باعث می شود پیرسینگ فرسوده شود.

عوارض پیرسینگ

new theme

پیرسینگ یک عمل جراحی است که سرپایی می باشد و دارای عوارضی هم است که عبارتنداز :

 • خرابی دندان ها
 • درد دائمی
 • التهاب و قرمزی
 • خارش
 • گوشت اضافه
 • انتقال بیماری های ویروسی
 • عفونت

عفونت

رایج ترین مشکل بعد از پیرسینگ عفونت است. البته امکان دارد پیرسینگ از قطعات آلوده به دست آمده باشد و همچنین اگر توسط افراد غیر متخصص انجام شود، عفونت بسیار زیاد می شود.

چه اقداماتی موجب عفونت پیرسینگ می شود :

 • لمس ناحیه ی زخم
 • ضدعفونی نبودن لوازم جراحی
 • انجام پیرسینگ توسط غیر متخصص
 • از حوله برای خشک کردن ناحیه زخم استفاده می شود
 • به استخر رفتن

گوشت اضافه بعد از پیرسینگ

در مورد پیرسینگ باید گفت،  یک مورد بسیار نگران کننده این است که در قسمت مورد نظر به وجود آمدن گوشت اضافه می باشد. البته زمانی گوشت اضافه ایجاد می شود که زخم پیرسینگ در بدن فرد خوب نشده و تبدیل به گوشت اضافه شود. باید دقت داشته باشید که طی تحقیقات به عمل آمده قسمت های بالای سینه و شانه ها و همچنین گردن بعد از انجام پیرسینگ بیشتر دچار گوشت اضافه می شوند.

حتما بخوانید:   ضد آفتاب هایی که هرگز نباید از آنها استفاده کنید | روش درست استفاده از کرم ضد آفتاب

انتقال بیماری ها با پیرسینگ

در مورد انتقال بیماری ها با پیرسینگ باید گفت که اگر این عمل توسط یک فرد متخصص و ماهر صورت نگیرد امکان دارد انواع بیماری ها انتقال یابد. چون اگر لوازم جراحی و قطعات پیرسینگ خوب ضدعفونی نشود می تواند برای فردی که پیرسینگ انجام داده است بسیار خطرناک باشد. پس ویروس و باکتری زمانی منتقل می شود که لوازم جراحی خوب ضد عفونی نشده باشد و همچنین توسط یک غیر متخصص عمل پیرسینگ انجام شده باشد.

خارش

در مورد عمل پیرسینگ باید گفت، زمانی که زخم‌ها در حال بهبودی می باشد فرد دچار خارش شده و فرد مورد نظر با خاراندن قسمتی که پیرسینگ انجام شده ممکن است خطرات زیادی را برای خود فرد ایجاد کند که عبارتنداز :

 • التهاب
 • عفونت زخم
 • خراشیدگی زخم
 • جا به جایی قطعات پیرسینگ در مدل های نگین دار

التهاب و قرمزی

عفونت در پوست باعث می شود التهاب و قرمزی بعد از پیرسینگ ایجاد شود. در توضیح بیشتر باید گفت که بعضی از افراد چون دارای پوستی حساس هستند بیشتر دچار این مشکل خواهند شد پس باید توجه داشته باشند که قبل از این عمل حتما پزشک را در جریان بگذارند.

پرسینگدرد دائمی

دقت داشته باشید که باید عمل پیرسینگ توسط یک فرد متخصص که به اجزای بدن انسان آشنایی کامل داشته باشد انجام شود، چون یک فرد غیر متخصص امکان دارد قطعات پیرسینگ را در کنار یک رشته عصب اصلی قرار دهد و این مسئله باعث می‌شود فرد تا مدت ها با حرکتی کوچک دچار درد شود.

خرابی دندان

پیرسینگ دهان و دندان را به هیچ وجه نباید انجام دهید چون باعث خراب شدن دندان ها می شود، افرادی که پیرسینگ دهان و دندان را انجام می دهند سبب می شود که دندان ها خوب مسواک نشوند و با گذشت زمان باعث پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود. پس زیبایی ارزش آن را ندارد که دندان های خود را خراب کنید.

انواع پیرسینگ

انواع پیرسینگ را معمولا در جاهایی مثل بالای لب، بالای بینی و زیر نقطه اتصال ابروها، روی گونه ها، در اطراف شکم، در دیواره بین دو سوراخ بینی، ماهیچه زیر زبان، روی پوست، زیر گردن و روی پوست سینه، روی پوست پشت گردن، در بین انگشتان، پشت کمر، در وسط زبان، بر روی لب و لاله گوش انجام می دهند.

new theme

در توضیح بیشتر بهتر است بدانید که :

اگر زمان پیرسینگ بی حس کننده استفاده شود، دردی احساس نخواهد شد ولی بعد از چند ساعت درد را احساس خواهید کرد که پزشک با دادن مسکن درد را کنترل خواهد کرد. باید دقت داشته باشید که بعد از عمل پیرسینگ حتما باید آنتی بیوتیک مصرف شود. فقط نوع آنتی بیوتیک و مقدار آن را پزشک تعیین می کند. اگر کسی بخواهد پیرسینگ را جدا کند دچار دردسرهای زیادی خواهد شد و بعد از جدا کردن قطعات پیرسینگ جای عمیق زخم بر روی بدن خواهد ماند. چون امکان دارد پیرسینگ ایجاد عفونت کند بهتر است خانم های باردار این عمل را انجام ندهند چون عفونت هم بر جنین و هم بر مادر تاثیر مخربی می گذارد. اگر شما پیرسینگ را انجام دادید و دچار عفونت شدید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. خارج کردن قطعه پیرسینگ توسط خودتان باعث می شود عفونت وارد خون شما شود. عمل پیرسینگ جزو عمل های سبک و سرپایی می باشد اما باید توسط پزشک متخصص انجام شود. پس از انجام دادن این عمل در آرایشگاه و به صورت سنتی امکان دارد با خطرات زیادی روبه رو شوید. امروزه افرادی که نماد شیطان پرستی و همجنس بازی هستند در اقوام های مختلف این کار را انجام می دهند و بعد از مدتی پشیمان شده و با دردسرهای فراوان باید این قطعه ها را خارج کنند. در مورد پیرسینگ فنری هم باید گفت که بهترین شیوه بوده و فقط خم می شوند این پیرسینگ ها از فلزات نرم بدست آمده اند و فرد فقط با فشار اندک آن را خم می کند. پس این پیرسینگ های فیک فنری بافت بدن را سوراخ نمی کند و به صورت فنر در جای خود ثابت می ماند و ظاهر آن هیچ فرقی با پیرسینگ های واقعی ندارد.

حتما بخوانید:   چه مواردی باعث به وجود آمدن زخم معده می شود؟

پس در پایان باید گفت که امروزه عمل پیرسینگ در بین جوانان بسیار طرفدار دارد. خیلی از جوانان بدون اینکه به نماد پیرسینگ ها دقت کنند آن ها را در قسمت های مختلف بدن انجام می دهند، در صورتی که بعضی از این پیرسینگ ها نماد شیطان پرستی و همجنس بازی می باشد. دقت داشته باشید که پیرسینگ افراطی باعث می شود شما با مشکلات زیادی رو به رو شوید چون عمل پیرسینگ می تواند شما را دچار عفونت کند و جای پیرسینگ دچار التهاب و قرمزی شود. از  همه شما عزیزان درخواست می کنیم که اگر قصد انجام عمل پیرسینگ را دارید این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

31

پیرسینگ چیست|انواع پیرسینگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پیرسینگ چیست|انواع پیرسینگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x