تعمیراتتعمیرات یخچال

موتور یخچال چیست و چه ویژگی‌هایی را ایفا می‌کند؟

موتور یخچال یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال به حساب می‌آید. برخی از افراد و صاحبان یخچال در رابطه با موتور یخچال بسیار مشکل دارند. این قطعه ارزشمند پر هزینه‌ترین قطعه یخچال به حساب می‌آید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با موتور یخچال و ویژگی‌های آن سخن به عمل آوریم. با ما تا پایان این مقاله منحصر به فرد همراه باشید.

موتور یخچال

موتور یخچال چیست؟

موتور یخچال قطعه‌ای است که کار پمپاژ را انجام می‌دهد. در این حالت مبرد را در یک حلقه یا مدار حرکت می‌دهد. در بعضی از موارد مبرد توسط موتور فشرده می‌شود. در این حالت می‌گوییم موتور یخچال تحت فشار زیاد است. نگه داشتن مایع مبرد در فشار بالا دشوار است. همانطور که یک تایر دوچرخه نیاز به پمپاژ دارد تا به اندازه کافی سفت شود تا بتواند راحت سواری دهد. بنابراین بخشی از مدار یخچال ما برای ایجاد فشار بالا به پمپاژ مداوم نیاز دارد.

همچنین یکی دیگر از وظایف موتور این است که گاز را از سمت فشار کم به سمت فشار بالا برگرداند تا بتوان آن را به مایع تبدیل کرد و کل فرآیند دوباره در یک چرخه مداوم شروع شود.

فشار گاز توسط موتور یخچال چگونه افزایش می‌یابد؟

قوانین گاز را به خاطر بسپارید. قانون بویل می‌گوید: با کاهش حجم، فشار بالا می‌رود. موتور از یک پیستون در یک سیلندر تشکیل شده است که به بالا و پایین حرکت می‌کند. انواع مختلفی از موتورها وجود دارد، اما همه آن‌ها از مکانیزم اصلی یک پیستون و سیلندر برای ایجاد یک عمل پمپاژ استفاده می‌کنند.

موتور یخچال

موتور یخچال چگونه کار می‌کند؟

اصل کار موتور یخچال به راحتی قابل درک است. اساساً با تغییر حجم گاز یا هوا کار می‌کند. برای افزایش فشار سیال از پیستون یا دیفیوزر استفاده می‌کند.

هنگامی که سیال عامل وارد یک دیفیوزر می‌شود، سرعت سیال را به انرژی فشار تبدیل می کند. به این ترتیب یک موتور، گاز یا هوا را فشرده می ‌کند. پس از فرآیند فشرده سازی، هوای فشرده به یک مخزن ذخیره تبدیل می‌شود. امروزه شرکت‌های زیادی اقدام به تولید و عرضه موتور یخچال می‌کنند. ساخت این ماشین‌ها در ابتدا با استفاده از چوب انجام می‌شد، اما در حال حاضر از تکنیک‌ها و مواد مدرن بسیاری برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی

چگونه متوجه خرابی موتور یخچال شویم؟

علائم زیر نشان می‌دهد که موتور یخچال شما خراب است و باید آن را تعویض کنید:

 تراکم ایجاد می‌شود

یخچال خنک نمی‌شود و نشتی دارد، این اولین علامت تراکم است. این تراکم ممکن است کپک ایجاد کند که برای محصولات داخل یخچال بسیار خطرناک است. محصولات آسیب دیده مانند غذا می‌توانند بیماری‌های مختلفی ایجاد کنند.

گرمای شدید موتور یخچال

اگر دمای بسیار بالایی در آشپزخانه خود احساس می‌کنید (اگر یخچال خود را در آشپزخانه خود نگه می‌دارید) و فر شما کار نمی‌کند، موتور یخچال خود را بررسی کنید. برای بررسی، دست خود را نزدیک سیم پیچ پشت یخچال قرار دهید و مطمئن شوید که بیش از حد گرم شده است یا خیر (مراقب باشید به سیم پیچ دست نزنید). اگر این کویل‌ها دمای بسیار بالایی دارند، می‌تواند نشان دهنده این باشد که موتور شما بیش از حد گرم شده است و نیاز به تعویض دارد.

موتور یخچال

غذای شما فاسد است

فرض کنید مشاهده می‌کنید که غذای شما در شرایط معمولی یخچال فاسد شده است و خنک شدن نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه و دوغ در حال افزایش است. در این صورت، این یکی دیگر از علائم واضح است که یخچال شما نیاز به تعمیر دارد. اگر رسیدن به دمای مناسب یخچال بیش از حد طول بکشد، غذا خراب می‌شود و هزینه قبض برق شما نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، اگر مشاهده کردید که غذای شما فاسد شده است، فورا با یک تکنسین تماس بگیرید تا تلفات را به حداقل برسانید.

فریزر شما در حال یخ زدن است

اگر درب فریزر شما به تا حد زیادی یخ زد، در چنین مواقعی می‌توانید یخچال را از برق بکشید تا یخ از نقطه انجماد خارج شود. اگر شرایط فوق پس از اتمام ذوب ادامه یابد، این علامتی است که یخچال شما نیاز به تعمیر دارد. در چنین شرایطی باید برای تعمیر آن با یک تکنسین تماس بگیرید.

نویز و لرزش بیش از حد

سر و صدا و لرزش گاهی اوقات می‌تواند بخشی از کارکرد عادی یخچال باشد، اما این صداها باید به اندازه‌ای کم باشند که به سختی شنیده شوند. اگر صدای بلند یا مبهم بیش از حد شنیدید، این نشانه مشکل یخچال شماست. در چنین شرایطی ممکن است یخچال و مواد غذایی موجود در آن در خطر باشد. در بسیاری از موقعیت‌ها، می‌توانید لرزش بیش از حد را به سادگی با فشردن قطعات شل یا تنظیم پایه‌های مبرد از بین ببرید.

قبض آب و برق بالاتر از حد معمول

اگر قبض آب و برق شما بالاتر از حد معمول به نظر می‌رسد، ممکن است به دلیل ناکارآمد بودن یخچال باشد. این به این دلیل است که یخچال شما مدت زیادی طول می‌کشد تا خنک شود. اگر می‌خواهید کارایی یخچال خود را افزایش دهید اما نمی‌توانید به عملکرد مورد نیاز دست پیدا کنید، باید یخچال خود را تعویض کنید.

موتور یخچال

چهار مرحله برای تنظیم مجدد موتور یخچال

تنظیم مجدد موتور یخچال یک گزینه مفید برای هر کسی است که به دنبال یخ زدایی دستگاه خود یا تنظیم دمای آن است. تنظیم مجدد گاهی اوقات می‌تواند سایر مشکلات داخلی مانند خرابی چرخه‌های تایمر را نیز حل کند. بنابراین اگر به نظر می‌رسد یخچال شما مشکل دارد، یکی از اولین چیزهایی است که باید امتحان کنید.

حتما بخوانید:   آشنا شدن با معنی دکمه های آسانسور

در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

 یخچال خود را از برق بکشید

با جدا کردن سیم برق از پریز، یخچال خود را از منبع برق جدا کنید. ممکن است بعد از انجام این کار، صداهای کوبیدن را بشنوید. این صدا طبیعی است. اطمینان حاصل کنید که یخچال شما برای چند دقیقه از برق خارج می‌ماند. در غیر این صورت ریست کردن کار نخواهد کرد.

یخچال و فریزر را از روی صفحه کنترل خاموش کنید

پس از جدا کردن یخچال از پریز، یخچال و فریزر را با استفاده از کنترل پنل داخل یخچال خاموش کنید. برای انجام این کار، کنترل‌ها را روی صفر تنظیم کنید. یا اینکه آن‌ها را کاملاً خاموش کنید. پس از پایان کار، می‌توانید یخچال خود را دوباره به پریز دیواری وصل کنید.

تنظیمات دمای فریزر و یخچال خود را باز نشانی کنید

مرحله بعدی تنظیم مجدد کنترل یخچال و فریزر است. این کنترل‌ها بسته به نوع و مدل یخچال شما متفاوت است، اما کارشناسان توصیه می‌کنند یخچال خود را در حدود 40 درجه فارنهایت نگه دارید.

صبر کنید تا دمای یخچال ثابت شود

حداقل زمانی که باید منتظر بمانید تا دمای یخچال تثبیت شود 24 ساعت است، پس عجله نکنید.

موتور یخچال

شش دلیل از مواردی که موتور یخچال داغ می‌شود

دمای داخلی خیلی پایین است

یک اشتباه رایج خانگی این است که دمای یخچال خود را خیلی پایین تنظیم کنید. تنظیم دمای یخچال کمتر از حد توصیه شده می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور یخچال و حتی از کار افتادن آن شود. همچنین هزینه و زمان شما را به همراه داشته باشد. اگر دمای یخچال خود را کمتر از 35 درجه فارنهایت تنظیم کنید، موتور سخت‌تر کار می‌کند و باعث می‌شود که سریع‌تر گرم شود.

متأسفانه، اگر دمای داخل یخچال به درستی تنظیم نشود، یخچال‌های مدرن بیش از حد گرم می‌شوند. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد یخچال، تنظیمات دما را در کنترل پنل بررسی کنید و مطمئن شوید که بین 37 تا 38 درجه فارنهایت تنظیم شده است.

ترموستات 

کنترل دما یک عملکرد اساسی یخچال است و ترموستات دما را کنترل می‌کند. اگر خیلی گرم باشد، موتور را فعال می‌کند تا مطمئن شود همه چیز خنک می‌ماند. یخچال دارای ترموستات است که درجه حرارت را در حالت دلخواه شما حفظ می‌کند. هنگامی که به آن سطح رسید، ترموستات موتور را خاموش می‌کند تا دما را حفظ کند.

اگر ترموستات دمای یخچال از کار بیفتد، موتور را حتی در مواقعی که نیازی به کار نداشته باشد، حفظ می‌کند. در نتیجه، بیش از حد گرم می‌شود و در نهایت می‌سوزد. یخچال‌ها دارای ترموستات‌های مختلفی هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. ترموستات‌های مکانیکی قابل اعتمادتر هستند اما تنظیم آن اغلب دشوار است. در حالی که ترموستات‌های الکتریکی کارکرد آسان‌تری دارند اما دوام کمتری دارند.

حتما بخوانید:   ورق نسوز میکا مایکروفر چیست ؟

ترموستات دمای یخچال شما ممکن است در هر زمانی از کار بیفتد. این عامل می‌تواند به دلایل مختلفی باشد:

  • مقدار ولتاژ افزایش پیدا می‌کند
  • افزایش ناگهانی ولتاژ
  • قطع برق
  • ترکیدن قطع کننده مدار
  • فرسودگی دستگاه

یخچال‌ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور منظم نگهداری شوند. اگر اجزای یخچال شما مانند ترموستات مکانیکی یا دماسنج دیجیتال شروع به خرابی کنند، دستگاه شما انرژی بیشتری مصرف می‌کند و کارایی کمتری دارد. باید بدانید که محفظه ترموستات یخچال شما در برابر انبساط و انقباض دما آسیب پذیر است. هنگامی که به طور مکرر خم می‌شود، رطوبت باقی‌مانده که به بیرون نفوذ می‌کند می‌تواند به قطعات الکترونیکی در ترموستات آسیب برساند.

تهویه ضعیف

پشت یخچال باید فضای کافی برای تسهیل تهویه داشته باشد. اگر هوای داغ نتواند از آن خارج شود، باعث گرم شدن بیش از حد موتور یخچال می‌شود. اگر از همه طرف فضای کافی برای جریان هوا به آن داده نشود، کارایی لازم را نخواهد داشت.

مهم است که از قرار دادن هرگونه اشیا یا مانع در جلو یا بالای یخچال خود اجتناب کنید. این عامل می‌تواند مانع خنک شدن شده و دما افزایش یابد. علاوه بر این، آهنرباها نیز می‌توانند به تغییرات دما کمک کنند. این تغییرات دما می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور یخچال شود.

موتور یخچال

یخچال در سمت آفتابی قرار می گیرد

یکی از رایج‌ترین مشکلات یخچال ها نور زیاد خورشید است. اگر یخچال خود را در یک مکان باز یا بالکن رو به خورشید قرار دهید، ممکن است برای پایین نگه داشتن دمای داخل دچار مشکل شوید. اگر چنین است، دو دلیل ممکن است که موتور شما بیش از حد کار کند. اولین و واضح‌ترین مورد این است که نور خورشید که مستقیماً به یخچال شما برخورد می‌کند.

دلیل دوم کمتر آشکار است، نور خورشید در واقع می‌تواند یخچال را گرم کند. سپس هوای خنک شده توسط موتور یخچال باید به سختی کار کند تا همه چیز خنک شود.

کمبود مبرد

اگر یخچال شما با صدای زیاد کار می‌کند یا به نظر می‌رسد سخت‌تر از حد معمول کار می‌کند، محتمل‌ترین مقصر سطح پایین مبرد است. این یک مشکل رایج در یخچال‌های قدیمی است و می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. سیستم خنک کننده اصلی یخچال از یک مبرد برای گردش در اطراف حلقه بسته استفاده می‌کند. مبرد توسط موتور یخچال تحت فشار قرار می‌گیرد و در سراسر حلقه بسته به گردش در می‌آید. به این ترتیب یخچال شما می‌تواند خنک بماند.

کثیفی کویل‌های موتور یخچال

گرفتگی سیم پیچ موتور یخچال جریان هوا را از طریق یخچال و فریزر محدود می‌کند. همچنین باعث گرم شدن بیش از حد هر دو محفظه می‌شود. گرمای بیش از حد یخچال می‌تواند منجر به خرابی زودرس موتور شود که تعمیر یا تعویض آن هزینه بر است.

موتور یخچال

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. ما در این مقاله تحت عنوان موتور یخچال، شما عزیزان را با نحوه کار و عیب یابی موتور یخچال آشنا کردیم. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا