تعمیراتتعمیرات یخچال

رله اورلود یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش کامل عیب یابی رله اورلود و انواع رله اورلود در یخچال فریزر

در عصر که ما در حال زندگی در آن هستیم لوازم برقی خانگی در هر خانه­ای جایگاه بسیار خاصی داشته و باید گفت که زندگی نمودن بدون آن­ها در شرایط فعلی غیرممکن شده است. با توجه به اینکه این دستگاه ­ها برای کارکرد خود از جریان الکتریکی (برق) بهره می­برند، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و در صورت عدم دقت به کیفیت این لوازم در هنگام خرید، به طور قطعی در آینده نچندان دور دچار مشکلات متعددی می­گردید. تجهیزات الکترونیکی خانگی برای استفاده بوده و مقصود اصلی از ساخت آن­ها راحت و آسان نمودن زندگی برای مردم می­باشد. در نتیجه بشر نیز بایستی تمام دقت خود را برای نگهداری درست و استفاده صحیح از آن­ها به کار گرفته که برای تحقق این امر در ابتدا بایستی دانش خود را نسبت به این لوازم، قطعات تشکیل دهنده آن، علل خرابی، کارایی هریک از قطعات، عوامل مؤثر در افزایش عمر لوازم خانگی و … افزایش دهد.

در مقاله های قبلی در رابطه با برد الکترونیکی یخچال ، انواع موتور یخچال  ، دلایل خاموش شدن یخچال و… بصورت کامل و تخصصی صحبت کردیم ، در این مقاله نیز به سراغ رله اورلود یخچال فریزر می رویم تا شما را با تمام بخش ها و اتفاقاتی که میتواند در طول مدت استفاده از یخچال فریزر روبرو کند آشنا کرده باشیم و آموزش تعمیر و عیب یابی کامل آن ها را به شما شرح دهیم ، در این مقاله با متخصصین آیبک امداد باشید تا با رله اورلود و عملکرد آن و همچنین تعمیر یا تعویض آن کاملا آشنا شوید.

رله اورلود یخچال فریزر

از جمله مهم­ترین لوازم خانگی که امروزه با زندگی بشر پیوند عمیق و ناگسستنی­ای خورده و عدم وجود آن در هر خانه قابل تصور نبوده یخچال است. یخچال وسیله­ای بوده که در حال حاضر هیچکس نمی­تواند منکر لزوم وجود آن در هر خانه­ای شود. این وسیله بسیار کاربردی باعث شده تا ماندگاری مواد غذایی، دارو و … به میزان قابل ملاحظه­ای افزایش یافته و مقدار زیادی از دغدغه ­های بشر در حوزه تأمین مواد غذایی کاهش یابد. اما بهره­مندی از این امکان نیازمند روشن و فعال بودن دائمی یخچال و درگیر بودن مستمر اجزای الکترونیکی اجزای تشکیل دهنده آن بوده که این امر باعث افزایش احتمال خرابی و ایجاد اختلال در یخچال می­باشد. رله اورلود یکی از قطعاتی که پیوسته بدلیل نقش مؤثری که در یخچال داشته در معرضی خرابی بوده زیرا رله اورلود وظیفه حفاظت از کمپرسور را در برابر نوسانات الکتریکی، افزایش دمای کمپرسور و … را برعهده دارد.

این موضوع که چه میزان کنترل جریان ورودی تجهیزات الکترونیکی در حفظ سلامت آن­ها مؤثر بوده بر کمتر کسی پوشیده است و بدین دلیل اغلب مردم برای محافظت و افزایش عمر تجهیزات مذکور، سعی کرده تا با استفاده از محافظ برق، جریان برق ورودی به لوازم الکترونیکی خود را کنترل نمایند. رله اورلود نقشی مانند محافظ برق را برای کمپرسور یخچال بازی می­کند.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از یخچال سامسونگ Samsung

اورلود یا OLP که مختصر شده عبارت (overload protector) به معنای کنترل بار اضافی، وسیله­ای بوده که در اکثر لوازم خانگی الکترونیکی یه­منظور پیشگیری از بروز هرگونه آسیب احتمالی، از قبیل سوختن و سایر خطرات پیش­بینی نشده، تعبیه شده است.

این رله یکی از اجزای بسیار حساس و مهم موتور(کمپرسور) یخچال و فریزر بوده که وظیفه کنترل جریان ورودی را برعهده دارد. این قطعه بدلیل کارکرد دائمی خود همواره در معرض خرابی بوده که برای شناخت علت اختلال و خرابی، را­های تست این قطعه الکترونیکی و آشنایی با چگونگی تویض آن اطلاعات لازم را داشته باشیم. وجود آگاهی نسبت به علل خرابی رله اورلود می­تواند باعث شود تا با جلوگیری و پیشگیری از آن­ها عمر این قطعه و در نتیجه عمر دستگاه شما به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

رله اورلود یخچال چه کاربردی دارد؟

در صورتی که کمپرسور یخچال دچار نقص شده یا سیم­پیچی­های آن خراب گردیده، جریان برق ورودی کاهش یافته و یا در مسیر جریان گاز، گرفتگی و انسدادی وجود داشته باشد، جریان الکترونیکی ورودی کمپرسور(برق اضافی) افزایش یافته، یا دمای دستگاه بیش از حد زیاد شود، رله اورلود وارد عمل شده و اقدام به انجام وظیفه خود به عنوان یک محافظ به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب جدی به موتور می­نماید.

انواع رله اورلود :

قطعه الکترونیکی اورلود در دو نوع مغناطیسی و حرارتی وجود داشته که در لوازم الکترونیکی با توجه به نوع آن وسیله مورد استفاده قرار می­گیرد. به عنوان مثال اورلود یخچال فریزر و یا اورلود کولرگازی و … از انواع اورلودهای کاربردی و شناخته شده می­باشند.

اورلود حرارتی: این اورلود به صورت سری در مدار قرار گرفته و در زمانی که حرارت دستگاه به هر دلیلی افزایش یابد، جریان را قطع نموده تا دما به حالت عادی بازگشته و پس از تغییر دما مجدد اورلود اجازه عبور جریان اکتریکی را به سایر قطعات می­دهد. در این نوع دو فلز متفاوت با مقداری فاصله از یکدیگر قرار گرفته و زمانی این فلزها به یکدیگر اتصال می­یابند که دما از حد مشخصی افزایش یافته و سپس جریان برق قطع می­گردد و تا لحظه­ای که دما به درجه عادی نرسیده جریان الکترونیکی متصل نمی­شود. تنظیم دمای یخچال از عواملی بوده که در صورت عدم توجه به آن می­توان به بهبود عملکرد آن کمک شایانی نمود.

اورلود مغناطیسی: اورلود مغناطیسی بوبینی بوده که در صورت عبور جریان اضافی(بیش از حد مشخص شده)، میدان مغناطیسی آن به میزان لازم برای قطع مدار رسیده و در نتیجه اقدام به قطع مدار می­نماید. این رله از یک هسته از نوع مغناطیسی که دور سیم پیچیده شده، تشکیل شده است.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر یخساز یخچال کنوود kenwood

رله اورلود یخچال فریزر

دلایل اورلود یخچال چیست؟

برای کشف مشکل در یخچال و علت اورلود آن بهتر است که از یک تعمیر کار ماهر کمک بخواهید در غیر اینصورت دلایل اورلود یخچال(عملکرد رله اورلود) عبارت است از:

 1.  کاهش یا افزایش جریان الکتریکی(ولتاژ)
 2. افت گاز مبرد
 3. نقص و اختلال در ترموستات یخچال
 4. خرابی کمپرسور
 5. افزایش بیش از حد دمای محیط

در صورت اورلود یخچال چه کارهایی باید صورت گیرد؟

در زمانی که بیخچال در حالت اورلود قرار گرفت بایستی برای خارج نمودن دستگاه از این حالت ابتدا صبر کنید تا مدت زمانی طی شده تا حرارت کمپرسور یا موتور به میزان لازم کاهش یابد. در صورتی که اختلالی وجود نداشته باشد یخچال باید به حالت خود بازگشته و مجدد موتور(کمپرسور) به حالت عادی برگردد. در شرایطی که کمپرسور یخچال خنک نشد و به حالت قبل بازنگشت و کار نکرد، می­توان نتیجه گرفت که در دستگاه مشکلی وجود داشته که برای کشف آن باید از تهمیرکاران مجرب و متخصص استفاده نمود.

تست اورلود یخچال:

برای تست نمودن رله اولود یخچال شما به یک مولتی­متر ساده لازم داشته و باید اقدامات ذیل را برای این کار انجام دهید:

 1.  در وهله اول یخچال را خاموش نموده و اتصال برق آن را به صورت کامل قطع کنید.
 2.  رله اورلود حرارتی در مجاورت رله PTC و پایه ­های موتور(کمپرسور) قرار دارد. در این مرحله باید رله را از کمپرسور جدا نموده و در ادامه اورلود را خارج نمایید.
 3.  سیم­های اورلود(2 قطعه سیم) را از پایه های آن جدا نموده و متعاقباً مولتی متر را روی محل تست (connectivity) یا دیود قرار دهید.
 4. یک عدد از سیم­های دستگاه مولتی متر را به یکی از پایه­ های اورلود(حرارتی) و سیم دیگر را به پایه­ کمپرسور که مربوط به اورلود بوده قرار دهید.
 5. در صورت وجود اتصال، اورلود سالم بوده و نیازی به جایگزین بودن آن وجود نداشته اما در صورت عدم وجود اتصال بایستی از تعمیرکاران متخصص کمک بخواهید.

نشانه ­های اختلال و خرابی رله اورلود یخچال:

اختلال، نقص یا خرابی در هریک از قطعات لازم الکترونیکی از جمله یخچال در ابتدای امر با نشانه ­هایی همراه بوده که این موضوع در خصوص خرابی رله اورلود نیز صدق می­کند. شما می­توانید در صورت مشاهده برخی شواهد متوجه شوید که این قطعه خراب شده یا هنوز سالم است. از نشانه ­های اختلال و خرابی در ربه اورلود عبارت است از:

 1.  خاموش بودن یخچال بدون اینکه شما اقدامی برای خاموش نمودن آن انجام داده و سایر شرایط ها عادی و نرمال باشد.
 2. در صورتی که هیچ علتی برای خاموش شدن ناگهانی یخچال خود نیافتید باید گفت که به احتمال قوی رله اورلود دچار مشکل شده و بایستی مورد بررسی قرار گیرد.
حتما بخوانید:   چگونه آبگرمکن دیواری بوتان مدل b3112 را تعمیر کنیم؟

عوامل خراب شدن رله اورلود یخچال چیست؟

برای کارکرد بهتر کلیه لوازم الکترونیکی بایستی به تمام قطعات و تجهیزات آن توجه نموده و در صورت بروز هرگونه شواهد و علائمی، اختلال و خرابی را در اولین وهله بررسی نمایید. رله اورلود نیز از این موضوع مستثنی نبوده و بایستی به صورت نوبه­ای مورد بررسی قرار گیرد. از دلایل خرابی در رله اورلود می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.  اولین عامل خراب شدن رله اورلود یخچال مربوط به وجود مشکل در ترموستات می­باشد.
 2. ترموستات قطعه­ای بسیار مهم، حساس و کاربردی در یخچال بوده که وظیفه تنظیم دما را بر عهده داشته و در زمان هرگونه عملکرد غیرعادی، به کمپرسور فرمانی مبنی بر قطع هرگونه فعالیت را می­دهد.
 3. از دیگر عوامل خراب شدن این رله کاهش یا افزایش جریان الکتریکی ورودی به یخچال می­باشد.
 4.  جانمایی یخچال در فضا و محیط بسیار گرم نیز می­تواند باعث ایجاد خرابی در رله اورلود گردد.
 5. خارج شدن و کاهش گاز کمپرسور هم می­تواند از جمله این موارد باشد.
 6. در مواردی وجود اختلال در سیم­پیچی رله اورلود هم می­تواند از دلایل خراب شدن این قطعه الکترونیکی باشد.

با توجه به اهمیت یخچال در زندگی روزمره بشر، آشنایی با قطعات این وسیله و شناخت علل خرابی و کاربرد هر یک از اجزای آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می­باشد. یکی از مهم­ترین قطعات این دستگاه عبارت است از رله اورلود که وظیفه حفاظت از قلب تپنده یخچال را در برابر نوسانات الکتریکی(افزایش یا کاهش فشار برق) و افزایش دما بر عهده دارد. این قطعه با بهره­مندی از یک فیوز حرارتی در مواقع وجود فشار بیش از حد جریان برق ورودی به کمپرسور را قطع کرده و یخچال را خاموش نموده تا از ایجاد هرگونه آسیب جلوگیری نماید. دلایل اصلی ایجاد مشکل و اختلال و در نتیجه اورلود یخچال نیز عبارت است از: افزایش یا کاهش جریان الکتریکی – وجود اشکال در کمپرسور – وجود اشکال در ترموستات – افزایش بیش از حد دمای محیط .

سخن آخر

در صورت بروز مشکلات مربوط به عملکرد رله اورلود که موجب خاموش شدن یخچال می­گردد اگر دانش کافی اینکار را کسب کرده اید میتوانید خودتان دست به آچار شوید و اقدام به تعمیر آن نمایید و حتی اگر سوال یا مشکلی در هنگام کار برای شما پیش آمد از طریق بخش دیدگاه ها در انتهای این صفحه از تجربیات متخصصین آیبک امداد بهره مند شوید ، اما اگر تجربه کافی برای این امر را ندارید بهتر است که شما در اسرع وقت از یک تعمیر کار متخصص و مجرب برای حل این مشکل کمک بخواهید.

 

 

رله اورلود یخچال

اهمیت رله اورلود
میزان خرابی
در دسترس بود بازار

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی رله اورلود یخچال و نحوه تعمیر و تنظیم این قطعه

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا