جهانگردی

ویزای شینگن چیست و چه مدارکی لازم دارد

ویزای شینگن برای اقامت کوتاه مدت | انواع ویزای شینگن

شینگن به نوعی ویزای کوتاه مدت گفته می شود که مجوز ورود افراد خارجی را به هر یک از اعضای منطقه شینگن تا 90 روز جهت سفر با اهداف تجاری و گردشگری صادر می کند. از جمله پرکاربردترین نوع ویزا برای کشورهای اروپایی شینگن است که به واسطه آن افراد قادر هستند آزادانه به کشورهای عضو رفت و آمد کنند. و هیچ نوع محدودیتی در منطقه شینگن برای این افراد وجود ندارد. با همه این تفاسیر در صورتی که قصد اقامت، کار یا تحصیل را در یکی از کشورهای اروپایی عضو شینگن دارید، طبیعتا باید بیشتر از 90 روز در آنجا بمانید. در این صورت نمی توانید با ویزای شینگن به این مناطق بروید. بلکه باید ویزای ملی آن کشور را تهیه کنید. در این مقاله به بررسی مطلب ویزای شینگن چیست و مدارک مربوط به آن می پردازیم.

ویزای شینگن برای اقامت کوتاه مدت

در صورتی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارید و در این سفر اهداف زیر را دنبال می کنید، باید ویزای شینگن بگیرید. از جمله این اهداف عبارتند از:
• سفرهای تجاری
• دیدار با خانواده و آشنایان
• سفر تفریحی و گردشگری
• تماشای بازی های ورزشی یا مسابقات فرهنگی
• دیدارهای رسمی
• درمان های پزشکی
• تحقیق و بررسی های علمی

با توجه به این اهداف، کنسولگری شینگن می تواند یک یا چند بار ویزای شینگن را برای شما صادر کند. اعتبار این نوع ویزا بسته به درخواست شماست که در فرم تقاضای شینگن مدت اقامت را ذکر کرده اید. به این صورت که اعلام کرده اید که قرار است در منطقه شینگن چند روز بمانید.

افرادی که برای ورود به اروپا نیاز به ویزا دارند

آیا همه کسانی که قصد سفر به اروپا را دارند، باید ویزا داشته باشند؟ چه کسانی می توانند بدون ویزا به کشورهای اروپایی رفت و آمد کنند؟ تمامی افرادی که تابعیت کشورهایی به جز کشورهای عضو شینگن را دارند، باید جهت ورود به خاک آنها ویزا تهیه کنند. برخی از کشورها با کشورهای عضو شینگن به توافقنامه آزادسازی ویزا نرسیده اند. بنابراین طبیعی است که تبعه آنها باید ویزا جهت ورود به این کشورها را دریافت کنند.

حتما بخوانید:   شرایط ثبت نام در لاتاری 2025 | لاتاری چیست

مدارک لازم جهت ورود به کشورهای اروپایی

در صورتی که تبعه ایرانی بخواهد وارد کشورهای اروپایی شود، جدای از اینکه معاف از ویزا می باشد یا خیر، باید مدارکی را ارائه دهد. از جمله مدارکی که زمان ورود به منطقه کشورهای عضو شینگن باید ارائه نمایید، عبارتند از:
• پاسپورت
• ویزای شینگن
• بلیط رفت و برگشت
• گشت بودجه کافی
• بیمه مسافرتی

همچنین توجه داشته باشید که هنگام ورود به منطقه شینگن مامور مرزی در ویزای شما مهر ورود ثبت کرده باشد. در غیر این صورت جریمه یا بازداشت خواهید شد.

کدام یک از کشورهای اروپایی می تواند ویزای شینگن صادر کند؟

منطقه شینگن شامل 27 کشوری است که معاهده شینگن را پذیرفته اند که به واسطه آن شهروندان کشورهای عضو اجازه دارند بدون محدودیت و نیاز به ویزا و کنترل مرزی کاملا آزادانه به کشورهای عضو شینگن سفر کنند. بنابراین تمامی کشورهای عضو شینگن امکان صدور ویزای شینگن را دارند.

ویزای شینگن چیست

با ویزای شینگن چه مدت می توانید در اروپا بمانید؟

با توجه به نوع ویزای صادر شده از طرف کنسولگری و سفارت خاص هر کشور شینگن محدودیت های متفاوتی برای ویزای خاص با در نظر گرفتن هدف سفر و سایر شرایط مدت زمان اقامت شما تعیین می شود. با این وجود رایج ترین نوع ویزایی که صادر می شود، تامین کننده اقامت 90 روزه شماست.

در صورتی که به صورت مکرر به کشورهای اروپایی رفت و آمد می کنید، می توانید جهت دریافت ویزای اتحادیه اروپا با اعتبار 5 ساله اقدام کنید. اما باید در نظر داشته باشید که نمی توانید بیش از 90 روز در یک دوره زمانی 180 روزه در منطقه شینگن بمانید. حتی اگر ویزای چند بار ورود به اروپا را دارید که ممکن است تا پنج سال تاریخ اعتبار داشته باشد.

نکات مهم در خصوص ویزای شینگن

  • لازم است درخواست شینگن را در کنسولگری کشوری که قصد سفر به آن را دارید، تسلیم کنید. یا اگر قصد دارید به بیشتر از یک کشور شینگن بروید، کنسولگری کشوری که طولانی ترین دوره را در آن سپری خواهید کرد، باید اجازه ورود شما را بدهد.
  •  اگر قصد بازدید از چندین کشور شینگن را دارید مدت اقامت شما برابر می باشد باید در کنسولگری کشوری که زمان ورود به خاک آن ابتدا از مرزهای خارجی ها عبور می کنید درخواست دهید.
  •  به عنوان یک قاعده کلی، شما باید برای ویزا در کنسولگری با صلاحیت سرزمینی برای کشوری که به طور قانونی در آن اقامت دارید، درخواست دهید.
  •  در صورتی که هیچ کنسولگری کشور شینگن که تمایل به بازدید از آن را دارید، در کشور محل اقامت شما وجود ندارد، باید با مقامات مرکزی ) وزارت امور خارجه یا اداره مهاجرت) آن کشور تماس بگیرید. در آنجا می توانید اطلاعاتی در مورد اینکه آیا آن کشور شینگن توسط کشور دیگری در کشوری که در آن اقامت داریدT نمایندگی می شود یا خیر، دریافت کنید.
  • در فهرست حضور و نمایندگی کنسولی می توانید بررسی کنید که چه کنسولگری در کشور شما حضور دارد یا چه کنسولگری نماینده کشور شینگن است که قصد سفر به آن را دارید.
  •  درخواست شما اصولاً باید حداقل 15 روز پیش از سفرتان به کنسولگری ارسال شود و نمی توان آن را زودتر از شش ماه قبل از شروع سفر مورد نظر تسلیم کرد.
  •  اطلاعات دقیق تر در مورد روش های ارائه درخواست ویزا را می توان در وب سایت های اختصاصی کشورهای عضو یافت.
حتما بخوانید:   انواع روش های مهاجرت به آمریکا | اقامت آمریکا

انواع ویزای شینگن

سه نوع ویزای شینگن با توجه به شرایط مختلف و اهداف سفر تان می توانید دریافت کنید که عبارتند از:

ویزای شینگن A

ویزای نوع A به شهروندان کشورهای غیر شینگن این امکان را می دهد تا از طریق ترانزیت یا منتظر پرواز اتصال خود در منطقه بین المللی یک فرودگاه واقع در یک کشور شینگن باشند.

ویزای شینگن B

ویزای نوع B برای سفرهایی است که کمتر از 5 روز طول می کشد.

ویزای شینگن C

این نوع ویزا رایج ترین و پرکاربردترین نوع ویزای شینگن است که توسط سفارتخانه ها، کنسولگری ها، ارائه دهندگان خدمات خارجی یک کشور عضو شینگن صادر می گردد. این ویزا به دارنده آن این امکان را می دهد تا در مدت 3 ماه بدون محدودیت اقامت داشته باشند.

مراحل گرفتن شینگن در ایران

در صورتی که از ایران می خواهید درخواست شینگن بدهید، لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

تعیین نوع ویزا

ابتدا باید مشخص کنید که چه نوع ویزایی احتیاج دارید. با توجه به اینکه هدف شما از سفر چیست ویزاهای متفاوتی وجود دارد. مثلاً انواع ویزاهای تجاری و کاری، توریستی، ورزشی، فرهنگی علمی، تحصیلی، ملاقات با خانواده و … را می توانید تهیه کنید.
بنابراین برای اینکه بتوانید روند دریافت ویزا را آسانتر و سریعتر طی کنید، لازم است ابتدا هدف خود از سفر را مشخص کنید و مطابق با آن نوع ویزای خود را درخواست دهید.

تعیین کشور مقصد

مرحله مهم دیگر در جهت اخذ ویزا مشخص نمودن کشوریست که قصد دارید به آن سفر کنید. چرا که لازم است درخواست خود را به سفارت کشور مقصد یا کنسولگری آن ارسال کنید. اگر می خواهید به بیش از دو کشور اروپایی سفر کنید، باید ویزا را از کشوری بگیرید که تعداد روزهای بیشتری را در آنجا اقامت می کنید. حال اگر مدت اقامت شما در هر دو کشور برابر است، لازم است درخواست خود را به کشوری که ابتدا وارد آن خواهید شد، ارائه کنید.

حتما بخوانید:   چرا کانادا مهاجرپذیر است | دلایل مهاجرت به کانادا

ارائه درخواست ویزا در زمان مناسب

از آنجایی که گرفتن شینگن کاری زمانبر است، باید زمان مناسبی را قبل از سفر نسبت به آن اقدام کنید. طبیعتاً هر چه زودتر درخواست خود را ارسال کنید و اقدامات اولیه را انجام دهید، زودتر و آسان تر شینگن را دریافت می‌ کنید. بهترین زمان جهت ارائه درخواست شینگن حداقل 90 روز قبل از سفر است.

دریافت وقت به صورت آنلاین

امروزه اکثر سفارت خانه ها شرایطی را فراهم کردند که به صورت آنلاین به متقاضیان وقت بدهند. بنابراین جهت اخذ ویزای شینگن لازم است از سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید، وقت بگیرید.

ارسال فرم درخواست ویزا

فرم درخواست ویزا را از اینترنت دانلود کنید آن را پر کنید. فرم را در دو نسخه چاپ کنید و هر دو را امضا کنید. همچنین مدارک دیگری از قبیل شناسنامه و کارت ملی، پاسپورت، دو قطعه عکس رنگی سه در چهار، بلیط رفت و برگشت، بیمه سفر، بودجه مالی و سایر مدارک که هر یک از سفارت ها از متقاضیان درخواست می کنند را به سفارتخانه مذکور ارسال کنید.

ویزای شینگن چیست

مراجعه جهت مصاحبه

بعد از اینکه درخواست شما مورد تایید قرار گرفت، یک روز برای مصاحبه شما تعیین می شود که لازم است در تاریخ تعیین شده به سفارتخانه مورد نظر مراجعه کنید. توجه کنید که مدارک را با خود به همراه داشته باشید. در این مصاحبه از شما در خصوص محل اقامتتان، هدفتان از سفر و … سوالات پرسیده می شود. لازم است در نهایت صداقت به آن پاسخ دهید.

پرداخت هزینه شینگن

برای درخواست شینگن لازم است هزینه ای بابت آن پرداخت کنید. این هزینه با توجه به سن و شرایط فرد متقاضی متفاوت است. در نهایت باید منتظر بمانید تا پاسخ درخواست اخذ ویزای شينگن شما ارسال گردد. معمولا تا 15 روز کاری زمان می برد.

98989

31

ویزای شینگن چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل اخذ ویزای شینگن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا