تعمیرات کولر آبی

پمپ لجن کش چیست | کاربرد پمپ لجن کش در تخلیه چاه

از پمپ لجن کش جهت تخلیه چاه فاضلاب استفاده می شود. ممکن است شما هم با پر شدن چاه فاضلاب مواجه شده باشید پس لازم است که با مزایای این دستگاه و کاربرد آن آشنا شوید. برای تخلیه چاه از تانکر های تخلیه چاه، پمپ های لجن کش و…. استفاده می شود. پمپ لجن کش به راحتی می‌تواند تمام فضولات داخل چاه را تخلیه کند.

از ایبک امداد برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پمپ های لجن کش مطالبی را برایتان آماده کردیم با ما همراه باشید.

نشانه های پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

قبل از اینکه شما را با تخلیه چاه فاضلاب به وسیله پمپ لجن کش آشنا کنیم می‌خواهیم نشانه های پر شدن چاه فاضلاب را برایتان توضیح دهیم تا در صورت مشاهده این موارد سریعاً برای تخلیه چاه اقدام کنید.

ساختمان های قدیمی و بعضی از روستاها از سیستم فاضلاب شهری استفاده نمی کنند و می پرسند که از کجا بفهمیم چاه فاضلاب پر شده است؟ برای این که از پر شدن چاه فاضلاب اطمینان پیدا کنید نشانه هایی وجود دارد که می تواند خبر از پر شدن چاه فاضلاب دهد. ولی دقت داشته باشید که بروز این علائم حتما هم دلیل پر شدن چاه نیست ولی به هر حال با مشاهده آن ها می توانید به پرشدن چاه شک کنید و آن را بررسی کنید.

  • منتشر شدن گاز های سپتیک
  • وجود نم در زمین و همچنین دیوارهای اطراف چاه فاضلاب
  • بگوش رسیدن صدای آب
  • بالا زدن فاضلاب از لوله
  • هجوم ناگهانی حشرات موذی
  • نشست زمین اطراف چاه

در ادامه می خواهیم این موارد را به طور کلی برایتان توضیح دهیم:

پمپ لجن کش

۱- بوی بد فاضلاب

همان طور که می دانید فاضلاب بوی بدی دارد زیرا ضایعات و پسماندهای غذایی، از خود گاز سپتیک تولید کرده و این گاز هم دارای بوی زننده است. اگر چاه پر نباشد این گاز حجم کمی داشته و بوی آن در بیرون از لوله فاضلاب مشخص نمی شود ولی اگر چاه پر شود  تراکم گاز سپتیک زیاد می‌شود و شما به راحتی می توانید بوی فاضلاب را استشمام کنید. بنابراین انتشار گاز سپتیک یکی از علائم پر شدن چاه فاضلاب است.

۲- وجود نم در زمین و دیوارهای اطراف چاه

اگر چاه پر شود رطوبت زیاد به بالای چاه رسیده و می تواند باعث شود که نم به زمین و دیواره های اطراف چاه برسد.
شما با لمس کردن خاک و موزاییک می‌توانید به وجود رطوبت در آنها پی ببرید بنابراین اگر متوجه شدید بدون دلیل زمین و دیوارهای بالای چاه دچار نم زدگی شده است می‌تواند یکی از علائم پر شدن چاه فاضلاب باشد.

۳- به گوش رسیدن صدای آب از چاه

یکی از مواردی که نشان دهنده پر شدن چاه فاضلاب است شنیدن صدای آب از چاه می باشد. اگر چاه پر باشد صدای آب مثل ریختن آب از ارتفاع است که به طور واضح شنیده می شود ولی اگر چاه پر نباشد صدای آب بسیار کم بوده و یا اصلاً شنیده نمی شود. در صورتی که متوجه صدای آب از چاه فاضلاب شدید حتماً باید موضوع را پیگیری کنید زیرا ممکن است خسارات جبران ناپذیری وارد شده و زمین نشست کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش کار کولر آبی چگونه است و چه مزایا و معایبی دارد؟

۴- بالا زدن فاضلاب از لوله

در صورتی که متوجه شدید فاضلاب از لوله های آشپزخانه، توالت، حمام و…. بالا زده است می تواند یکی از نشانه های پر شدن چاه فاضلاب باشد البته دقت داشته باشید بالا زدن چاه فاضلاب حتماً هم دلیل پر شدن چاه نیست، ممکن است گرفتگی لوله باعث بالا زدن فاضلاب از لوله ها شود.
برای اینکه تشخیص دهید چاه پر شده و یا لوله ها دچار گرفتگی شده است، باید با شرکت های لوله باز کنی تماس بگیرید تا شخص فنی و متخصص این مورد را بررسی کند.

۵- هجوم ناگهانی حشرات موذی

همانطور که گفتیم اگر چاه فاضلاب پر شده باشد بوی نامطبوعی از آن به مشام می‌رسد و این بوی نامطبوع، می تواند باعث تجمع و هجوم حشرات موذی مانند سوسک شود و این یکی از نشانه های پر شدن چاه فاضلاب است.

۶- نشست زمین و خاک اطراف چاه

یکی از موارد بسیار مهم که می تواند دلیل پر شدن چاه فاضلاب باشد نشست زمین است وقتی چاه پر شود رطوبت بالای چاه باعث نم دار شدن خاک و موزاییک در سطح زمین خواهد شد و اگر به آن توجه نکنید زمین اطراف چاه ریزش می کند.

خطرات پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

در صورتی که چاه فاضلاب پر شود روزنه های خروج آب بسته شده و آب به خاک، دیوارها و قسمت های دیگر ساختمان نفوذ خواهد کرد و این باعث نم زدن دیوارها و به مرور، فرورفتگی پارکینگ، حیاط و ساختمان می شود و ممکن است در نهایت ساختمان ریزش کند.

در صورتی که به علائم پر شدن چاه فاضلاب توجه نشود باعث خسارات جبران ناپذیری خواهد شد و در صورت مشاهده علائم پر شدن چاه فاضلاب باید سریعاً با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا با وسایل مجهز اقدام به تخلیه چاه کنند.

یکی از وسایلی که برای تخلیه چاه از آن استفاده می شود پمپ لجن کش است که در ادامه می خواهیم شما را با کاربرد آن در تخلیه چاه آشنا کنیم.

کاربرد پمپ لجن کش در تخلیه چاه

پمپ های لجن کش مخصوص تخلیه چاه فاضلاب می باشند و از آن برای تخلیه فاضلاب هایی استفاده می شود که غلیظ هستند و همچنین برای فضولات داخل چاه و لجن فاضلاب هم از این دستگاه استفاده می کنند. پمپ های لجن کش باعث می شوند تخلیه چاه به سرعت انجام شده و زمان تخلیه طولانی نباشد و شما می توانید رضایت کامل را از کار این دستگاه داشته باشید.

استفاده از این پمپ در شرکت های تخلیه چاه بسیار رایج است و از آن برای تخلیه چاه های فاضلاب خانگی و کوچک استفاده می شود. روش استفاده از پمپ لجن کش به این شکل است که دهانه مکنده آن را در داخل چاه فاضلاب می گذارند تا فضولات و لجن چاه را مکش کرده و به بیرون هدایت کند این پمپ قدرت زیادی داشته و می‌تواند به راحتی لجن های داخل فاضلاب و همچنین فضولات را از دهانه چاه بیرون بکشد و چاه را تخلیه کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پد سلولزی چیست؟ | پد سلولزی چه کاربردی در کولرهای آبی دارد؟

انواع پمپ های لجن کش

همانطور که گفتیم پمپ های لجن کش مخصوص تخلیه چاه های فاضلاب هستند این پمپ ها انواع مختلفی دارند. این دستگاه در جایی کاربرد دارد که حالت اسیدی و خورندگی داشته باشد. ساختار پروانه دستگاه و همچنین ساختار خارجی آن، از جنس استیل است به همین دلیل از آن در جایی استفاده می‌کنند که اسیدی است اگر این دستگاه از استیل ساخته نمی شد اسید می توانست باعث خورندگی پمپ شود به همین دلیل از آن در زمانی استفاده می شود که مایع داخل چاه خوردندگی داشته باشد.

این پمپ در بازار در نوع پمپ لجن کش استیل تک فاز و همچنین پمپ لجن کش استیل سه فاز وجود دارد. دقت داشته باشید که کار با این دستگاه به تخصص بالایی نیاز دارد و برای تخلیه چاه باید به اشخاص ماهر مراجعه کنید. پمپ لجن کش تخلیه چاه از جنس های دیگری هم تولید می شوند مانند چدن ولی پروانه آن باید از جنس برنج و یا استیل باشد.

از این پمپ در زمانی استفاده می شود که مایع داخل چاه غلظت بالای خورندگی نداشته باشد دقت کنید که مقدار غلظت داخل چاه باید به اندازه‌ای باشد که پروانه پمپ لجن کش بتواند راحت گردش کند در غیر این صورت پمپ می سوزد. همین علت برای استفاده از این پمپ حتماً باید به شرکت‌های مخصوص تخلیه چاه مراجعه کنید.

مزایای استفاده از پمپ لجن کش برای تخلیه چاه چیست؟

همانطور که گفتیم از پمپ لجن کش برای تخلیه چاه فاضلاب خانگی استفاده می شود. این دستگاه می تواند با سرعت زیاد فضولات و لجن های داخل چاه را تخلیه کند یکی از ابزار های مهمی که شرکت های لوله بازکنی برای تخلیه چاه از آن استفاده می کنند پمپ های لجن کش است. یکی از مزیت های این پمپ توانایی بالای آن در تخلیه فاضلاب غلیظ و لجن است استفاده از پمپ های لجن کش بسیار راحت بوده و می تواند چاه را در برابر آسیب ها محافظت کند.

در صورتی که نیاز به تخلیه چاه فاضلاب داشتید توصیه می کنیم از این دستگاه استفاده کنید. استفاده از پمپ لجن کش برای همسایگان مزاحمتی ایجاد نمی کند. به این نکته مهم توجه کنید که برای چاه های فاضلاب بزرگ نمی توان از این پمپ استفاده کرد، جهت تخلیه چاه های بزرگ باید از تانکرهای بزرگ استفاده شود.
روش های زیادی برای تخلیه چاه فاضلاب خانگی وجود دارد که می توانید با توجه به محل چاه یکی از آنها را انتخاب کنید.

پمپ لجن کش

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با پمپ لجن کش آشنا کردیم همانطور که گفتیم این پمپ عملکردی مانند پمپ کف کش داشته و می تواند انواع فاضلاب های خانگی، لجن ها و آب غلیظ و آلوده را جابجا کند از این پمپ باید در چاه های فاضلاب کوچک استفاده کرد و برای چاه های بزرگ بهتر است از تانکرهای بزرگ جهت تخلیه چاه استفاده کنید اگر در زمینه پمپ لجن کش سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

پمپ لجن کش چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشانه های پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا