خدمات ساختمان

آربور چیست | آربور در کجا بکار می رود؟

شاید سوال کنید آربور چیست؟ باید بگوییم آربور یکی از سازه هایی است که در باغ ها، فضای سبز و ویلا قرار داده می شود. این سازه بسیار کاربردی بوده و برای تزیین فضای سبز از آن استفاده می کنند که در ورودی خانه و باغ نصب شده و معمولاً در روی دیوار آن، گیاهان رونده را برای زیبایی فضا قرار می دهند. آربور یک کلمه فرانسوی بوده که به معنی گیاه یا چمن می‌باشد.

با اینکه آربور ساختاری اساسی دارد ولی در مقایسه با سازه های دیگر مثل پرگولا و یا آلاچیق ساختار کوچکتر و ظریف تری دارد. ساختار آربور به شکلی است که می توان آن را با چوب پلاست درست کرده و قابلیت اجرا به شکل پروژه های مستقل و یا مرکز باغ و یا روف گاردن و حتی فضاهای دیگر را هم دارد. این سازه به طور کلی دو یا چهار ستون دارد که دارای سقف های توری ساده هم می باشد، البته می توان با پوشاندن کناره ها به وسیله تاک و یا گیاهان فراینده، جلوه‌ای بسته ایجاد کرد.

آربور چه تفاوتی با پرگولا دارد؟

بیشتر افراد تصور می کنند که پرگولا و آربور سازه های مشابهی دارند. هر چند که هر دو این سازه ها از مصالح یکسانی درست می شوند ولی در حقیقت باید بگوییم که پرگولا سایبانی است که در آن می توانید میز و صندلی قرار داده و برای استراحت از آن استفاده کنید ولی آربور طاق هایی هستند که در روی ورودی نصب می شوند و مانند یک سقف کوچک در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند، البته در بعضی از آربورها نیمکت های کوچکی هم جهت نشستن افراد قرار داده می شود.

برای ساخت آربور از چه مصالحی استفاده می شود؟

امروزه آربورها را اکثراً از مصالح ساختمانی که در فضای سبز رایج هستند می سازند. یکی از مهم ترین مواد که برای ساختن آربور مورد استفاده قرار می گیرد، مصالح چوبی می باشد که جلوه بسیار زیبایی را به فضای سبز می دهد. به دلیل عدم مقاومت و نگهداری چوب در برابر پوسیدگی و باران، امروزه برای ساخت آربور از مصالح پلاستیکی و فلزی استفاده می شود که به راحتی قابل جابجایی هستند. معمولاً آربورهای فلزی دائمی تر بوده و مقاومت بیشتری دارند. اگر از آربور فلزی استفاده می کنید باید برای محافظت از آن در برابر زنگ زدن، از لایه پوششی استفاده کنید. یکی از طراحی های مدرن برای آربور استفاده از نرده می باشد که طراحی بسیار زیبایی دارد.

حتما بخوانید:   پروفیل آلومینیومی چه کاربردی در ساختمان دارد؟

بهترین متریالی که می توان با آن سازه آربور را اجرا کرد، استفاده از چوب پلاست است که امروزه به جای چوب طبیعی از آن استفاده می شود. در ظاهر این چوب شباهت زیادی به چوب های طبیعی دارد ولی نسبت به چوب طبیعی، کیفیت بالاتری دارد. این متریال بسیار مقاوم بوده و باعث می شود به آسانی بتوان برای ساختن سازه های مختلف مثل آلاچیق چوبی، آربور، پرگولا و… از آن استفاده کرد. به همین دلیل استفاده از چوب پلاست گزینه بسیار مناسبی برای ساخت آربور است. اگر تصمیم گرفتید که به وسیله چوب پلاست آربور را بسازید، باید بگوییم تصمیم بسیار درست و منطقی گرفته‌اید زیرا ساختن و اجرای آربور به وسیله چوب پلاست، باعث مقاومت و استحکام بالای این سازه خواهد شد.

طراحی چوب پلاست به دلیل اینکه در فضای باز انجام می شود، باعث خواهد شد سازه شما مقاومت خوبی در مقابل شرایط مختلف آب و هوا داشته باشد و آسیبی در مقابل تابش نور خورشید و بارش باران های فراوان به آن وارد نشود.

آربور چیست

استانداردهایی برای طراحی آربور

در هنگام معماری منزل، حتماً باید فضایی را برای طراحی آربور در نظر بگیرید. اینکار به هماهنگی با چشم انداز منزل کمک  شایانی می کند. آربور را باید در ارتفاع ۸ الی ۱۰ فوت قرار دهید که فضای مناسبی برای نگهداری از انگور و یا گیاهان دیگر است که در روی آن قرار بگیرند و مکانی برای راه رفتن هم باشد.

پشتیبانی آربور به وسیله ستون هایی انجام می شود که باید تیرهای افقی و یا قوس ها را نگه دارد. امکان دارد سقف به صورت خمیده، مشبک و یا حتی پوشیده باشد. تیرهای چوبی آربور می تواند به صورت اساسی و یا جزئی باشد. طراحی آربور به وسیله چوب پلاست بهترین شکل بوده که به دلیل مقاومت بالای چوب پلاست، بهترین گزینه است.

حتما بخوانید:   چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

انواع آربورها از جهت شکل

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم آربور سازه‌ای است که به عنوان سقف در ورودی ساختمان و یا باغ در فضاهای باز نصب می شود و برای زیبا کردن آن از گیاهان رونده در کنار آربور استفاده می‌ کنند. این سازه چهارچوبی است که قطر آن کم بوده و دو دیواره و یک سقف دارد و از طرفین هم باز است. آربورها معمولاً با توجه به سقف های مورد استفاده شده به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱- آربور با سقف مسطح

یکی از متداول ترین انواع آربور سقف مسطح است که در مکان های زیادی دیده می شود. آربوری که سقف مسطح دارد به راحتی با تمام دکوراسیون ها و فضاهای سبز قابل انطباق است و می توان آن را در تمام مکان های مورد نظر نصب کرد. آربور سقف مسطح را به انواع سقف تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

  • یکپارچه
  • چهارچوب
  • نرده ای

۲- آربور با سقف طراحی خاص

با اینکه امروزه از آربورها برای زیبایی دکوراسیون فضای سبز استفاده می شود ولی در بعضی از مکان ها، با طراحی سقف های مدرن جای خود را در فضای سبز باز کرده است. این سقف ها دارای طراحی مدرن و هندسی هستند که می توان آنها را در قسمت های مختلفی از فضای سبز نصب کرد.

۳- آربور با سقف گنبدی

آربور با سقف های گنبدی یکی دیگر از آربورهای مدرن است که می توان گفت یکی از معماری های غربی و شرقی می باشد و برای مکان هایی مانند ورودی بنا در باغ یا فضای سبز است.

۴- آربور با سقف قوسی

آربور با سقف قوسی هم از معماری رومی گرفته شده و در بعضی از جاها مورد استفاده قرار می گیرد. این سقف به وسیله گیاهان رونده تزیین شده و جلوه بسیار زیبایی را به فضا می دهد.

آربورها از جهت کاربرد به چند نوع تقسیم می شوند؟

باید بگوییم که آربورها فقط برای تعیین کردن ورودی ساختمان و فضای سبز نیستند بلکه کاربردهای دیگری هم دارند. با توجه به محل نورپردازی، فضاسازی و نصب، آربور به انواع مختلفی هم تقسیم می شود:

  1. استفاده از آربور به عنوان حصار
  2. استفاده از آربور جهت نورپردازی
  3. استفاده از آربورها برای فضای نشستن
  4. استفاده از آربور به عنوان دروازه
  5. استفاده های دیگر از آربور

۱- استفاده از آربور به عنوان حصار

بعضی اوقات آربور را در محل ورودی حصار نصب می کنند و این می تواند نقش تعیین کننده حصار را هم داشته باشد. در کنار آربور معمولاً حصارها و پرچین ها، مرز فضای سبز را مشخص می کنند.

حتما بخوانید:   مراحل تعمیر و نوسازی ساختمان‌های قدیمی و بناهای تاریخی

۲- استفاده از آربور به عنوان نورپردازی

یکی دیگر از استفاده های آربور در محل ورودی، نورپردازی مکان است که هم می تواند باعث زیبایی فضا شود و هم محل را در شب روشن کند و امنیت ساکنین تأمین شود.

۳- استفاده از آربور برای نشستن

همانطور که ابتدا هم گفتیم آربورها در ورودی ساختمان و فضای سبز نصب می شوند. در زیر بعضی از این آربورها نیمکت های کوچکی هم قرار داده می شود تا در مدت کوتاهی بتوان برای نشستن از آن استفاده کرد. این نیمکت ها معمولاً کوچک هستند و فضایی برای نشستن دو نفر را بیشتر ندارند. البته بعضی از آربورها هم فقط برای نشستن مورد استفاده قرار می گیرند.

۴- استفاده از آربور برای دروازه

در بعضی از مکان ها هم از آربور به عنوان دروازه ورودی استفاده می شود. آربورهایی که به عنوان دروازه نصب می شوند، دارای نرده های دو تیکه ای هستند.

۵- استفاده های دیگر از آربور

به جز مواردی که برای استفاده از آربور برایتان توضیح دادیم در بعضی از مناطق هم استفاده های دیگری از آن می شود. یکی از مهم ترین این استفاده ها مخصوصاً در کشورهای غربی، در مراسم ازدواج است. در این کشورها آربور به عنوان یک محراب برای برگزار کردن مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده دیگری که از آربور می شود این است که حد و فاصله بین زمین های فضای سبز را با آن مشخص می کنند.

آربور چیست

سخن پایانی

در پاسخ به این سوال که آربور چیست؟ باید بگوییم آربور یکی از تزئینات زیبای فضای سبز است که به عنوان سقف در ورودی ساختمان، ویلا و یا باغ نصب می شود. آربورها هم مانند پرگولا و آلاچیق انواع مختلفی داشته و برای ورودی فضا استفاده می‌شوند. بعضی از آربورها دارای فضای کوچکی برای نشستن هستند. بعضی از آربورها هم دارای دروازه های کوچکی هستند تا محدوده فضا را مشخص کنند. معمولاً استفاده های دیگری هم از آربور در فضای سبز می شود و کاربردهایی مثل برگزاری مراسم ازدواج، نورپردازی، تعیین کردن محدوده های فضای سبز و… دارند.

31

آربور چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آربور در کجا بکار می رود؟

امتیاز کاربر: 2.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

3 2 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x