پزشکی

کامپوزیت دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

همه چیز در رابطه با کامپوزیت دندان ، معایب و مزایای کامپوزیت دندان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

داشتن دندانی هایی زیبا علاوه براین که به زیبایی چهره شما می افزاید سبب می‌شود تا شما حس بهتری پیدا کنید امروزه متخصصان با استفاده از روش های نوین و کارآمد زیباسازی دندان را سبب می شوند از نمونه این روش ها کامپوزیت دندان است در کامپوزیت از همان موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شود بهره مند می‌شویم  این مواد به صورت خمیری به روی دندان قرار می گیرد دندان پزشک با فرم دهی به این مواد و با کمک نور آبی آن را سخت می کند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها با توجه به اندازه ذرات آن کاربرد های مختلفی دارند به طور کلی کامپوزیت ها به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه آنها را نام خواهیم برد.

 1. کامپوزیت هیبرید: اگر بخواهیم دندان های عقبی دهان را کامپوزیت کنیم باید از مواد استفاده کنیم که استحکام و دوام بالایی دارد از این رو برای کامپوزیت دندان های پشتی از کامپوزیت های هیبریدی بهره می گیرند.
 2. کامپوزیت های میکرو فیلد: این نوع کامپوزیت ها به دلیل صافی و درخشانی آن برای دندان های جلویی استفاده می گردد این نوع کامپوزیت در مقایسه با کامپوزیت های هیبریدی استحکام کمتری دارند.
 3. کامپوزیت های نانو فیلد: استحکام در کنار زیبایی از ویژگی های بارز این نوع کامپوزیت هاست این نوع کامپوزیت ها جدیدا به بازار عرضه گشته اند و به شدت مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است.
 4. کامپوزیت های ای پی اس: از دیگر کامپوزیت های موجود در بازار هستند که نسبت به کامپوزیت های پیشین به دلیل داشتن ذرات سرامیکی استحکام و ثبات رنگی بیشتری دارند این نوع کامپوزیت ها نیز مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

 1. اصلاح شکل و رنگ دندان ها: از فایده اصلی کامپوزیت ها اصلاح حالت غیر نرمال دندان ها و اصلاح آنها به حالت طبیعی است.
 2. اصلاح فاصله موجود در بین دندانها:اگر فاصله بین دندانهایتان زیاد است و شما از این حالت راضی نیستید و دوست دارید آن را اصلاح کنید کامپوزیت می تواند به شما کمک کند.
 3. سفید کردن دندانها :سفیدی بیش از حد دندانها با بلیچینگ امکان پذیر نیست شما می توانید این کار را با استفاده از لمینیت یا کامپوزیت انجام دهید.
 4. رفع نامنظمی های خفیف: کامپوزیت می‌تواند نامنظمی های خفیف موجود در بین دنده هایتان را رفع کند بنابراین کامپوزیت در مواردی می‌تواند جایگزین ارتودنسی شود.
حتما بخوانید:   راهکارهایی برای رفع و از بین بردن افسردگی | درمان افسردگی

کامپوزیت کردن چه مزایایی را برای شما به همراه دارد؟

از تفاوت هایی که کامپوزیت با دیگر درمان ها دارد این است که دندان های اصلی شما تراش نمی خورند و تنها موادی روی دندانهایتان چسبانده می‌شود این روش نیازی به بی حسی ندارد و تنها در یک جلسه می‌تواند، انجام بگیرد توجه کنید اگر دندان هایتان پوسیدگی و یا حساسیتی دارد به پزشک اطلاع دهید تا از بی حسی استفاده کند علاوه بر این موارد کامپوزیت ها قابل ترمیم هستند.

معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها نیاز به پالایش دارند واین پالایش ممکن است تغذیه شما رابطه مستقیم داشته باشد علاوه بر آن سریع تر از لمینت زرد می‌شوند اگر تعداد دندان هایتان زیاد است بهتر است لمینت های سرامیکی استفاده کنید.

کامپوزیت دندان

بیشتر کامپوزیت ها برای کدام دندانها مورد استفاده قرار می گیرند؟

امروزه تقاضای کامپوزیت برای دندانهای جلویی بیشتر از سایر قسمت هاست کامپوزیت دندانهای جلویی لبخند هالیوودی را به شما هدیه می‌دهد.

کامپوزیت دندان در چند مرحله صورت می‌گیرد؟

مانند هر عمل دیگری کامپوزیت کردن نیز مراحلی دارد و رعایت آن می‌تواند در عمر و دوام کامپوزیت و همچنین کیفیت آن تاثیر بگذارید.

 1. تمیز کردن سطح دندان ها: اولین مرحله در کامپوزیت دندانها تمیز کردن سطح دندان با استفاده از برس ایت در این مرحله دندانپزشک با حرکت دورانی برس بر روی دندانهایتان اقدام به تمیز کردن دندان های شما می کند.
 2. امتحان کردن و تایید بیمار: دندانپزشک کمی از مواد را بر روی دندان هایتان قرار می دهد تا شما آن را دیده و تایید کنید معیار انتخاب رنگ کامپوزیت بستگی به علایق و سلیقه شما دارد و می توانید آن را روشن و یا طبیعی انتخاب کنید.
 3. خشک کردن: خشک کردن دهان برا اجرای کامپوزیت امری لازم است دندان پزشک برای انجام این کار از وسیله خاصی استفاده می کند.
 4. سفت کردن مواد: با قرار گیری مواد بر روی دندان هایتان دندان پزشک با کمک نور آبی اقدام به سفت کردن و فرم دهی به آن می کند این کار نیاز به تخصص و تجربه دارد.
 5. اضافات برداشته می شود: آخرین مرحله کامپوزیت برداشتن اضافات مواد و پولیش کاری آن برای جلوگیری از لب پریدگی دندان ها در آینده است این کار برای ایجاد یک سطح درخشان و صاف برای دندان هایتان ضروری است.
حتما بخوانید:   چگونه بدون استفاده از دارو، فشار خون سالمند را کاهش دهیم؟

عوارض کامپوزیت دندان

به طور کلی اگر کامپوزیت دندان توسط پزشک متخصص صورت گیرد عارضه ای ندارد ما اگر به صورت غیر اصولی کامپوزیت دندان را انجام دهید و مراقبت های پس از درمان را رعایت نکنید ممکن است عارضه های زیر را پدید آورید.

 1. التهاب لثه: برای از بین بردن التهاب لثه باید کامپوزیت برداشته شود و پس از از بین رفتن التهاب دوباره کامپوزیت در جای خود قرار گیرد.
 2. تغییر رنگ کامپوزیت: تغییر رنگ کامپوزیت عوامل گوناگونی دارد اما اگر کامپوزیت به درستی بر روی دندان قرار نگیرد ممکن است تغییر رنگ آن به سرعت نمایان شود.
 3. ایجاد پوسیدگی: از دیگر عوارضی که ممکن است پس از کامپوزیت غیر اصولی نمایان گردد ایجاد پوسیدگی است.

پس از کامپوزیت رعایت چه اصولی لازم است؟

پس از انجام کامپوزیت لازم است به یک سری نکات توجه کنید رعایت این نکات در عمر و کیفیت کامپوزیت تاثیر گذار است.

 1. نشکستن مغزیجات: شکست مغزیجات با استفاده از دندان های طبیعی سبب لب پریدگی آنها می شود بنابراین پس از کامپوزیت از شکستن آنها با استفاده از دندان های خود خودداری کنید.
 2. نشکستن یخ: اگر در روز های گرم تابستان به سر می‌برید و هوس خوردن یخ و خرد کردن آن را دارید به شما توصیه می‌کنیم از انجام این کار بپرهیزید.
 3. نخوردن ته دیگ خوردن ته دیگ همراه با غذا و خرد کردن آن با استفاده از دندان ها از عادات نادرست و رایج بین ایرانیان است این کار لب پریدگی دندان ها را تسریع می‌بخشد.
 4. مصرف نکردن مواد رنگی: اگر له تازگی دندان هایتان را کامپوزیت کرده این خوردن و آشامیدن مواد رنگی از قبیل چای و قهوه و..را به حداقل رسانید.
 5. دخانیات مصرف نکنید: مصرف دخانیات سبب زردی دندان ها و پوسیدگی آن ها می شود بنابراین در دوره کامپوزیت از مصرف آن خودداری کنید.
 6. به دندانپزشک مراجعه کنید پس از گذشت یک یا دو ماه به دندان پزشک خود برای بررسی دندانهایتان مراجعه کنید.
 7. رعایت بهداشت دندان: بسیاری از ما اعتقاد داریم پس از کامپوزیت دندان ها رعایت بهداشت دندان ها الزامی نیست اما این باوری غلط است نه تنها بعد از کامپوزیت رعایت بهداشت دندان ها و دهان ضروری است بلکه افزون تر هم می‌شود.
حتما بخوانید:   اختلال شخصیت مرزی چیست و چگونه درمان می شود؟

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

همانطور که در پاراگراف های پیشین شرح دادیم از کامپوزیت می توان برای از بین بردن نامنظمی های خفیف دندان بهره برد دندانپزشک با بررسی نامنظمی ها تصمیم می گیرد کدام یک از این روش ها برای شما مناسب تر است اما اگر دوست ندارید ارتودنسی به مدت طولانی بر روی دندان ها یتان قرار نگیرد می‌توانید از دندان پزشک بخواهید از کامپوزیت استفاده کند.

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه کامپوزیت دندان همانند سایر درمانها با توجه به کلینیک پزشکی و یا منطقه زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد اما  مواد چینی در مقایسه با مواد آلمانی آمریکایی و ژاپنی از قیمت و کیفیت پایین تری برخوردار هستند هزینه کامپوزیت دندان برای هر کدام آنها از نهصد هزار تومان تا یک میلیون و دویست هزار تومان متغیر است.

کامپوزیت دندان

تفاوت لمینیت و کامپوزیت در چیست؟

اولین تفاوت آنها روش استفاده و روی دندان قرار گرفتن آن ها است در لمینیت دندان ها نیاز به تراش دارند اما در کامپوزیت فقط مواد بر روی دندان ها قرار می‌گیرد از طرفی عمر لمینت و کامپوزیت متفاوت است اگر از لمینت به خوبی مراقبت کنید عمر آن  می تواند ۱۵ سال باشد اما همین شرایط برای کامپوزیت ها ۵ سال است علاوه بر این لمینت ها در برابر تغییر رنگ مقاوم تر از کامپوزیت ها هستند.

نتیجه گیری

کامپوزیت از روش های مرسوم برای ایجاد و اصلاح زیبایی دندان ها است که در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به این موضوع پرداختیم ، اما اگر به صورت اصولی انجام نگیرد نتیجه عکسی را می‌تواند به همراه داشته باشد بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به کلینیک در مورد دندانپزشک متخصص خود اطلاعات به دست آورید وسواس داشتن در انتخاب کلینیک امری طبیعی و لازم برای شما است امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت کافی را برده باشید هدف ما کمک کردن به شما برای انتخاب بهترین روش و است اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید در قسمت دیدگاه آن را با ما به اشتراک بگذارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کامپوزیت دندان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با کامپوزیت دندان و مزایا و معایب کامپوزیت دندان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x