دیجیتال

ریبال کارت گرافیک چیست | چگونه می توان آن را انجام داد؟

دلایل ریبال کارت گرافیک | برای ریبال کردن چه ابزاری مورد نیاز است؟

کارت گرافیک جزئی از دستگاه کامپیوتر است که پردازش سیگنال های در ارتباط با رم و سی پی یو را بر عهده دارد، و با منتقل کردن آن به یک مانیتور سبب می شود تا ما بتوانیم عکس، فیلم و … را در نمایشگر مشاهده کنیم. از ابتدای به وجود آمدن کامپیوتر تا به امروز، کارت های گرافیک به دو گروه کارت های اکسترنال و اینترنال دسته بندی می شوند. زمانی که این کارت به مشکل می خورد گاهی باید آن را ریبال کرد تا مشکل رفع شود. ولی ریبال کارت گرافیک چیست با ریبال کارت گرافیک می توانید بدون صرف هزینه زیاد برای تهیه دوباره، کارت گرافیک یا دیگر تراشه های کامپیوتر را تعمیر و نو کنید.

ریبال کارت گرافیک چیست

معنی ریبال کردن در کلمه یعنی توپ گذاری دوباره و در تعمیرات کامپیوتر، به تعویض کردن توپ هایی از جنس قلع چیپ های متفاوت اطلاق می شود. ممکن است تا به امروز سطح های تراشه ای مختلف در کامپیوتر را مشاهده کرده اید. این سطح ها یا صفحات، دارای یک ردیف منظم از توپ های قلعی است که برای ایجاد ارتباط الکتریکی ضروری هستند.

این ورقه قلع، در وضعیت کارکرد قطعه های الکترونیکی کامپیوتر، نقش اساسی دارد. امکان دارد به هر دلیلی، به تعویض این پیوندهای قلعی که به صورت توپ بر روی این سطح ها وجود دارند، احتیاج پیدا کنید. بعد از اینکه دانستیم ریبال چیست و از اجزای تشکیل دهنده تراشه های کامپیوتری از جمله کارت گرافیک مطلع شدیم، حال وقت آن است بدانیم ریبال کارت گرافیک چیست؟

در حقیقت، چنانچه کارت گرافیک یا هر تراشه دیگر در کامپیوتر شما به خوبی کار نکند و توپ های قلعی آن نیاز دارند که مجدد کار گذاشته شوند، انجام این کار را ریبال کارت گرافیک یا ریبال چیپ می گویند.

دلایل ریبال کارت گرافیک

توپ های از جنس قلع تراشه ها، امکان دارد به علت های متفاوتی دچار صدمه و یا خرابی شوند. در این زمان، کارکرد قطعه مورد نظر دچار اختلال می شود. امکان دارد در زمان کار با دستگاه، کامپیوتر به طور ناگهانی هنگ کند. نبود اتصال مداوم، ممکن است از پیامدهای صدمه دیدن و ایراد پیدا کردن توپ های از جنس قلع تراشه ها باشد. در موقعیت های این چنینی، به روش ریبال، می توان قطعه مورد نظر را تعمیر کرد. در حالت کلی، علت های صدمه دیدن توپ های تراشه می تواند به دلایل مختلفی باشد که در ادامه به تعدادی از آنها می پردازیم.

حتما بخوانید:   بهترین کیف پول های ارز دیجیتال کدامند

به دلیل آسیب ‌دیدگی بر اثر گرما

چنانچه تراشه، به مدت زیاد و طولانی، بیش از اندازه گرم شود، ممکن است صدمه به توپ های قلعی وارد شود. از همین رو، کارت گرافیک به نسبت دیگر قطعات بیشتر با مشکل توپ های قلعی و احتیاج به ریبال کردن روبه رو می شود.

به دلیل آسیب دیدگی ناشی از ضربه

امکان دارد در اثر وارد آمدن ضربه به کامپیوتر، اتصال ورقه قلعی قطع شود. ورقه قلعی بایستی به طور صحیح بر روی پایه های تراشه، قرار گیرد تا اتصال ایجاد شود.

به دلیل ترک‌ خوردگی یا فرسودگی

وجود ترک های کوچک در توپ های از جنس قلع، می تواند به سبب قدیمی شدن قطعه و به کارگیری به مدت طولانی، به وجود بیاید. در این صورت هم با ریبال کردن، می توان قطعه را تعمیر کرد.

ریبال کارت گرافیک چیست

ابزارهای مورد نیاز برای ریبال کردن

برای ریبال کردن تراشه های کامپیوتری نیازمند ابزارهایی هستیم که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

 • هویه: ابزاری است که برای لحیم کاری به کار برده می شود. این وسیله گرمای لازم برای ذوب قلع را ایجاد می کند.
 • خمیر لحیم: ماده ای است که برای ایجاد اتصالات میان پایه قطعه ها و صفحه مسی در مدارهای چاپی استفاده می شود.
 • قلع کش مسی: این قطعه از جنس مس است و وظیفه آن جدا سازی کل سطح لحیم از یک ارتباط لحیم کاری شده است.
 • نگهدارنده چیپ BGA: پایه ای معمولی است که برای نگهداری چیپ در هنگام انجام ریبال استفاده می شود.
 • شابلون BGA: مقداری ورقه فلزی است که دارای سوراخ های بسیار بر روی خود برای توپ های لحیم است. که می توان با سشوار صنعتی آن را در روند جایگذاری توپ های قلع گرما داد تا این کار سریع تر انجام شود.
 • توپ های قلع: توپ های ریزی هستند که به صورت نامنظم در روی سطح SMT پخش می شوند. وظیفه آنها ایجاد ارتباط میان چیپ و برد مدار چاپی است.
 • دستگاه BGA: وسیله ای برای فراهم کردن گرما است که اغلب برای ارتباط و یا نابودسازی چیپ های BGA به کار برده می شود.
حتما بخوانید:   بهترین نسخه لینوکس برای مبتدیان

نحوه انجام ریبال چیپ گرافیک

برای دانستن اینکه ریبال کارت گرافیک چیست و نحوه انجام آن بهتر است ابتدا بدانید که، ریبال کردن، از نکات فنی متفاوتی برخوردار است که تعمیرکار سیستم کامپیوتری بایستی در حین تعمیر و تعویض توپ های قلعی از آنها اطلاع داشته باشد. چنانچه در این حیطه علم و تجربه کافی ندارید، بهتر است از تعمیرکاران مجرب مجموعه ایبک امداد کمک بگیرید. چرا که ریبال کردن نیاز به تجهیزات و مهارت کافی نیاز دارد و در غیر این حالت صدمات غیرقابل جبرانی برای تراشه ایجاد خواهد شد.

در حالت کلی، ریبال کردن، روندی است که در آن توپ های قلعی به صورتی گرم می شوند که از تراشه جدا شوند. پس از آن بایستی روی تراشه را تمیز کرد.

سرانجام نیز توپ های قلعی تازه، بایستی با دقت و ظرافت و طبق نقشه تراشه، در محل خود جایگذاری شوند. ولی این امر، دارای جزئیات زیاد و دستور کارهای فنی متفاوتی است. در ادامه مقاله، روند ریبال کارت گرافیک چیست را به طور گسترده شرح می دهیم.

جدا سازی توپ‌ های قلع

در ابتدای کار، بایستی قطعه تراشه از مادربرد جدا شود. برای این کار از سشوار صنعتی استفاده می کنیم. توجه کنید که گرمای مستقیم به قطعه ندهید. برای این منظور از لایه محافظ یا شیلد برای پوشاندن تراشه استفاده کنید. پس از جدا کردن چیپ، با وسیله گرما دهنده، قلع ها را ضعیف می کنیم. برای این کار بایستی تجربه کارکردن با هیتر را داشته باشید و زمان گرمادهی نیز بایستی زیر نظر متخصص این امر صورت گیرد.

در بیشتر مواقع یک الی دو دقیقه، به قطعه گرما می دهند تا پایه های قلعی ذوب شود. از هویه هم برای این کار می توانید استفاده کنید. مهمترین نکته این است که گرمای بیش از اندازه نباید به تراشه داده شود. سرانجام، پس از ذوب شدن ورقه قلع، توپ ها از تراشه جدا می شوند.

تمیزکاری قطعه

فوراً پس از جدا سازی توپ ها، رویه قلع را بایستی با الکل 90 درصد تمیز کنید. چنانچه باقی مانده های قلع روی تراشه مانده باشند، توسط لحیم، رویه تراشه را تمیز کنید. در هنگام انجام کار، طی چند نوبت، رویه تراشه را با خمیر لحیم کاری بپوشانید. این خمیر به انجام ارتباط الکتریکی کمک می کند. همچنین استفاده زیاد خمیر لحیم، سبب متصل شدن توپ های قلعی و برقرار نشدن ارتباط با تراشه می شود.

حتما بخوانید:   مشکلات صوتی رایج سینمای خانگی | رفع مشکلات متداول در سینماهای خانگی

قرار دادن توپ‌های قلع روی تراشه

در آخرین مرحله، توپ های قلعی جدید را روی تراشه قرار دهید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا، ابعاد توپ ها را بایستی به طور صحیح انتخاب کنید. چنانچه انداز توپ ها را درست انتخاب نکنید، نتیجه صحیحی نمی گیرید.
 • بعد از آن بایستی قطعه را داخل دستگاه فیکسچر بگذارید، تا در زمان قرار دادن توپ های جدید قطعه ثابت باشد.
 • پس از آن میزان مناسبی خمیر لحیم را روی تراشه بگذارید تا توپ ها به یکدیگر متصل شوند.
 • بعد از ثابت شدن قطعه، با استفاده از شابلون، توپ های قلعی را روی تراشه جایگذاری کنید.
 • پس از آن توپ های قلع را روی شابلون بگذارید. توپ ها با گذر از سوراخ های موجود بر روی شابلون، بر روی تراشه جای می گیرند.
 • سپس، بایستی به آهستگی فیکسچر را باز کنید تا پایه تراشه از دستگاه جدا شود. دقت کنید محل جایگیری توپ ها عوض نشود.
 • در نهایت با سشوار صنعتی یا هویه، توپ ها را به تراشه متصل کنید. این قسمت از کار دارای حساسیت بالایی است. پایه توپ ها بایستی آب شده تا توسط خمیر لحیم به تراشه متصل شود.

ریبال کارت گرافیک چیست

قرار دادن چیپ روی مادربرد

در این مرحله چیپ را بایستی مجدد بر روی مادربورد قرار داد.

برای این منظور بایستی قطعه را دوباره گرما دهید. زمان مورد نیاز برای این امر بایستی مطابق با قطعه مورد نظر باشد. اینگونه، تراشه دوباره بر روی مادربورد جای می گیرد. تعمیرکار بایستی از متصل شدن صحیح قطعه به مادربرد اطمینان حاصل کند.

در این قسمت همه مراحل ریبال کارت گرافیک چیست صورت گرفته و بایستی بررسی کنید که قطعه به خوبی کار می کند با خیر.

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی نکات مهم و نحوه ریبال کردن کارت گرافیک و چگونگی و نحوه نصب چیپ جدید را برای شما آموزش دادیم. اکنون شما نحوه ریبال کارت گرافیک چیست را می دانید. ولی توجه داشته باشید که شیوه صحیح انجام این کار، نیاز به مهارت و تخصص دارد. در نتیجه بهتر است در صورتی که به ریبال کارت گرافیک نیاز پیدا کردید، از تعمیرکاران مجرب ایبک امداد کمک بگیرید. تا این تعمیرکاران بتوانند با تجربه و مهارت خود در این زمینه، بهترین خدمات را در منزل به شما ارائه دهند.

31

ریبال کارت گرافیک چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش ریبال کردن کارت گرافیک چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x