سلامت پوستمجله

اکسفولیشن یا اسکراب چیست؟ | آرانیک

مراحل انجام اسکراب و روش استفاده از آن چگونه است؟

اسکراب صورت از روش های زیبایی پوست به شمار می رود و امروزه مورد توجه بسیاری از جوانان قرار گرفته است از فواید اسکراب می توان به از بین بردن آلودگی های صورت و همچنین سلول های مرده پوست می توان اشاره کرد.

 1. با حذف سلول های مرده و ظاهر کردن سلول های جدید شادابی و طراوت پوست را سبب می شود.
 2. اسکراب سبب جوانی پوست شما می شود.
 3. اسکراب سبب می شود پوست رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کند.

ضرورت اسکراب صورت در چیست؟

با اسکراب صورت کرم های و محلول ضد آکنه صورت شما سریع تر عمل خواهد کرد زیرا با از بین بردن سلول های سطحی پوست و باز کردن منافذ پوست جذب را تسریع می بخشد اسکراب صورت اگر با دقت انجام نشود می تواند به پوست شما آسیب برساند همچنین اسکراب به صورت خشن و افراطی سبب ایجاد صدمات و خراش می شود توجه داشته باشید اسکراب به صورت متوالی و مستمر نتایج خود را نمایان می کند بهتر است از اسکراب یک یا دوبار در هفته استفاده کنید توجه داشته باشید مراقبت از پوست پس از اسکراب ضروری است بنابراین بهتر است پس از اسکراب از قرارگیری در مقابل نور شدید خورشید خودداری کنید و از کرم های ضد آفتاب هنگام روز استفاده کنید.

روش استفاده از اسکراب چگونه است؟

استفاده از اسکراب نیاز به کمی دقت و همچنین تجربه دارد توجه کنید اگر از اسکراب به صورت اصولی استفاده شود هیچ آسیبی به پوست شما نمی رساند ما در ادامه به بررسی مراحل اسکراب می پردازیم.

مراحل اسکراب پوست

رعایت اصول اسکراب برای داشتن یک پاکسازی عالی ضروری و واجب است ما در ادامه به شرح این مراحل می پردازیم.

 1. انتخاب اسکراب: مهمترین مرحله اسکراب انتخاب بهترین و مناسب ترین محصول است برای اینکه بفهمید کدام محصول مناسب پوست شما است با پزشک مشورت کنید اگر بخواهید با امتحان کردن به نتیجه برسید شاید نیاز باشد چندین محصول را امتحان کنید.
 2. پوست خود را بشویید: قبل از اسکراب بهتر از پوست خود را با استفاده از صابون و یا ژل شستشو بشویید این کار باعث می شود نتیجه اسکراب سریع تر نمایان شود.
 3. پوستتان را مرطوب کنید: برای اینکه از اسکراب نتیجه مطلوبی بگیرید بهتر است پوست خود را قبل از اسکراب مرطوب کنید برای این کار می توانید از دستگاه بخور و یا از آب داغ استفاده کنید توجه داشته باشید رعایت اصول ایمنی برای جلوگیری از آسیب امری ضروری است.
 4. اسکراب را به سطح پوست بمالید: با پخش کردن اسکراب در سطح پوست آن را به آرامی و به صورت دورانی ماساژ دهید از ماساژ به صورت خشن خودداری کنید زیرا ممکن است نتیجه عکسی به همراه داشته باشد.
 5. صورت خود را بشویید: پس از ماساژ اسکراب آن را با استفاده از آب ولرم اقدام به شستشوی صورت خود کنید تا تمام چربی ها و سلول های مرده را از سطح پوست پاک شوند.
 6. پوست خود را خشک کنید: پس از آبکشی صورت خود با یک حوله گرم شروع به خشک کردن صورت کنید .
حتما بخوانید:   18 ژوئن روز جهانی پیک نیک 1402

اسکراب چیست

انواع پوست

پوست شما وابسته به شرایط زندگی و ویژگی های فردی می تواند متفاوت باشد ما در این مقاله به معرفی انواع پوست و ویژگی آنها می پردازیم تا شما راحت تر اسکراب  مناسب با پوست صورت خود را بشناسید و انتخاب کنید.

 1. چرب: اگر ناحیه Tصورت شما همواره چرب است و می درخشد می تواند به این معنی باشد که شما دارای پوستی چرب هستید.
 2. خشک: اگر در طول روز همواره احساس خشکی و کشیدگی بر روی صورت خود دارید به آن معناست که شما دارای پوستی خشک هستید احساس خشکی به ویژه  در قسمت هایی از جمله گونه و پیشانی شدید تر است.
 3. معمولی: بهترین حالتی که می تواند پوست داشته باشد این نوع پوست نه چرب است نه خشک در واقع چیزی بین این دو نوع پوست است.
 4. حساس: اگر پوستی حساس دارید مطمئنا با قرمزی خارش و التهاب رو به رو هستید این نوع پوست ها به شدت حساس است.
 5. مختلط: از دیگر نوع پوست می توان به مختلط اشاره کرد از ویژگی اصلی این نوع پوست می توان به چرب بودن در قسمت T و خشک بودن در قسمت های گونه و فک اشاره کرد.

انواع اسکراب

اسکراب دارای انواع مختلفی است که ما در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم شما می توانید متناسب با پوست خورد نوع دلخواه را برای خود انتخاب کنید.

 1. اسکراب قهوه:از اسکراب هایی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته کافئین موجود در اسکراب قهوه سبب جوانسازی پوست شما می شود اگر آن را ترکیب کنید این کار سبب افزایش گردش خون شما می شود.
 2. اسکراب شکر:شکر قهوه ای خاصیت لایه برداری بسیار قوی دارد اگر شکر قهوه ای را با روغن نارگیل مخلوط کنید یک محلول ضد میکروب را برای پوست خود بوجود خواهد آورد.
 3.  اسکراب موز و شکر:این اسکراب علاوه بر اینکه دارای بوی خوشایندی است به کنترل چربی سطح پوست می شود از میوه های رسیده برای تهیه اسکراب موز و شکر استفاده کنید پس ازاسکراب می توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید.
 4. اسکراب وانیل و شکر قهوه ای:بهتر است برای استفاده از این اسکراب سطح پوست کاملا مرطوب باشد استفاده از این نوع اسکراب حین حمام مرسوم است.
 5. اسکراب مرکبات: اگر یک روز سخت ورزشی داشتید و دوست داشتید سطح پوست خود را لایه برداری کنید ما به شما اسکراب مرکبات را پیشنهاد می دهیم.
 6. اسکراب نمک دریا و اسطوخودوس: برای اینکه نهایت تاثیر را از این اسکراب حاصل شود شما می توانید این اسکراب را با بادام شیرین مخلوط کنید.
 7. اسکراب روغن زیتون و شکر همراه با آبلیمو: این اسکراب برای پوست های چرب بسیار مناسب است و چربی سطح پوست را کنترل می کند آبلیمو موجود در این اسکراب سبب روشن شدن و سفیدی سطح پوست شما می شود.
 8. اسکراب چای سبز و جوش شیرین:خوردن چای سبز تاثیر بسیار زیادی بر درخشندگی پوست شما می گذارد اما اسکراب چای سبز  تاثیر چای را بر پوست دوچندان می کند.
حتما بخوانید:   روز جهانی بستنی | 28 تیرماه 1402

اسکراب چیست

پس از اسکراب به چه نکاتی باید توجه شود؟

با لایه برداری و اسکراب 50 درصد کار های لازم را برای پوست خود به اتمام رسانده اید برای اینکه بهترین نتیجه را از اسکراب برای خود به ارمغان بیاورید لازم است پس از اسکراب به نکاتی توجه کنید ما در ادامه یک سری نکات را برای شما شرح می دهیم.

 1. از دست زدن به جوش ها پس از اسکراب خودداری کنید: اگر پس از اسکراب جوش فعالی بر روی پوست شما باقی مانده بود از دست زدن و ترکاندن آن خودداری کنید این کار باعث می‌شود جای زخم بر روی پوست شما باقی بماند.
 2. آرایش نکنید: پس از اسکراب به دلیل لایه برداری و باز شدن منافذ پوست پوست شما به شدت آسیب پذیر می شود بنابراین پس از اسکراب از انجام آرایش های سنگین خودداری کنید شما می توانید در این هنگام از ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. از تونر استفاده نکنید: بسیاری افراد برای پاک کردن صورت خود از تونر استفاده می کنند اما پس از لایه برداری و اسکراب از زدن تونر به پوست خود و شستشوی آن بپرهیزید.
 4. عدم ماساژ: پس از اسکراب از ماساژ دادن پوست خود خودداری کنید.
 5. ورزش نکنید: پس از اسکراب از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.
 6. از دارو استفاده نکنید: داروهای ضد آکنه امروزه به آسانی در دسترس عموم مردم قرار گرفته است پس از اسکراب از مصرف این نوع داروها خودداری کنید
 7. عدم انجام لیزر: لیزر موهای زائد امروزه با دستگاه های مختلفی در کلینیک های زیبایی صورت می گیرد اگر به تازگی سطح صورت و بدن خود را لایه برداری کرده اید از لیزر کردن بپرهیزید.
 8. عدم انجام وکس: از دیگر راه ها برای از بین بردن موهای زائد می توان به وکس  اشاره کرد پس از لایه برداری و اسکراب از وکس کردن صورت خود خودداری کنید.
 9. دوری از آفتاب: پس از اسکراب پوست در آسیب پذیر ترین حالت خود قرار می گیرد در این هنگام از قرارگیری در مقابل پرتوهای مستقیم نور خودداری کنید.
حتما بخوانید:   ارتودنسی دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

چه نکاتی را در هنگام خرید اسکراب در نظر بگیریم؟

برای خرید  مناسب‌ترین اسکراب برای پوست خود باید یک سری نکات را رعایت کنید ما در ادامه آنها را برای شما نام خواهیم برد.

 1. نشان پروانه بهداشت:نشان پروانه بهداشت سلامت و مفید بودن اسکراب شما را تضمین می‌کند، از طرفی این نشان از ضروری ترین نکته هایی است که باید به آن در هنگام خرید اسکراب توجه کنیم.
 2. به تاریخ اسکراب توجه کنید: در هنگام خرید اسکراب به تاریخ درج شده بر روی اسکراب توجه کنید این تاریخ باید بروز باشد.
 3. طبیعی باشد: طبیعی بودن می تواند سلامت یک مواد را تضمین کند اما توجه کنید بسیاری از گیاهان برای بدن انسان مناسب نیستند.
 4. نداشتن اسانس و عطر شیمیای: داشتن اسانس و عطر برای اسکراب از ارزش و کیفیت آن می‌کاهد بنابراین در هنگام خرید توجه کنید اسکراب شما اسانس و عطر نداشته باشد.
 5. میزان مواد شیمیای: مواد شیمیایی به کار گرفته شده در اسکراب شما باید حداقل باشد.

اسکراب چیست

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به اسکراب و آشنایی با آن پرداختیم، حال که با انواع پوست و اسکراب ها آشنا شدید همواره به یاد داشته باشید زیاده روی در اسکراب می تواند سبب آسیب به پوست شما شود علاوه بر آن رعایت اصول اسکراب ضروری و واجب است بنابراین بهتر است در انتخاب اسکراب خود و کلینیک زیبایی خود نهایت وسواس را به خرج بدهید امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت کافی را برده باشید اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

 

اسکراب چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای شناخت اسکراب و چگونگی انجام اسکراب پوست

امتیاز کاربر: 4.61 ( 4 نتایج)

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. سلام این مطلب تبلیغاته یا شما دارید از این خدمات. آخه یخچال هم مطلب دارید یعنی میگم سرویس دهی خدمات پوست دارید یا نه

 2. سلام وقت بخیر ، کلیه خدماتی پوستی اعم از فیشیال و پاکسازی و درمان جوش و لک در این مرکز انجام میشه
  نشانی موسسه زیبایی آرا نیک : تهران خ ملاصدرا جنب بيمارستان بقیه الاه شماره ۲۰۸ واحد ۸
  ۰۲۱۸۸۶۱۳۷۳۲
  ۰۹۱۲۸۹۰۰۵۷۹

 3. سلام وقت بخیر، بله، کلیه خدماتی پوستی اعم از فیشیال و پاکسازی و درمان جوش و لک در این مرکز انجام میشه
  نشانی موسسه زیبایی آرا نیک : تهران خ ملاصدرا جنب بيمارستان بقیه الاه شماره ۲۰۸ واحد ۸
  ۰۲۱۸۸۶۱۳۷۳۲
  ۰۹۱۲۸۹۰۰۵۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا