علمینجوم و فضا

اینترنت ماهواره ای استارلینک starlink چیست | استارلینک چگونه کار می کند

روش کار اینترنت ماهواره ای استارلینک | مزایای استفاده از اینترنت استارلینک

یکی از ماهواره هایی که از لحاظ سرعت و کیفیت بسیار بالا می باشد اینترنت ماهواره ای استارلینک می باشد. این نوع از اینترنت توسط شرکت اسپیس اکس که در کشور آمریکا برقرار می باشد، طراحی و راه اندازی شده است. استارلینک یک منظومه ماهواره ای می باشد که از هزاران ماهواره کوچکتر در قسمت مدار پایین زمین وجود دارد. این شرکت ماهواره ای برای دسترسی سریع افراد به شبکه های مجازی، اینترنت های پر سرعت را در تعدادی از کشورها ارسال کرده تا نیازهای مردم را برطرف کند. به صورت کلی اینترنت ماهواره‌ ای طول عمر زیادی ندارد و معمولا برای مناطقی که تا به حال از اینترنت استفاده نکرده اند، راه اندازی می شود و بعد از مدتی از بین خواهد رفت. در این مقاله می خواهیم به صورت کامل درمورد این نوع از اینترنت بحث کنیم.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

منظومه ماهواره‌ ای استارلینک به مناطق مختلف جهان وعده اینترنت را می دهد تا بتواند نیازهای مردم را برطرف گرداند. یکی از سرمایه گذاران حرفه ای در جهان درمورد استارلینک تحقیقاتی کرده است که توانسته حدس بزند این نوع از منظومه شمسی که یک نوع اینترنت ماهواره ای محسوب می شود در محدوده زمین قرار خواهد گرفت.

طبق بررسی های انجام شده استارلینک در ابتدا ساده و بسیار پر سرعت بوده که سرعت بالای آن حتی از خط های DSL  نیز پر قدرت تر می با‌شد. امروزه بیشتر از ۱۰۰۰ ماهواره های اینترنتی برای ارائه خدمات آماده شده اند تا بتوانند به صورت پر قدرت در دسترس افراد قرار بگیرند. البته در ادامه و سال های آینده قصد بر این است که ماهواره های بیشتری در مدار برای برقراری اینترنت قرار بگیرند تا با افزایش جمعیت کمبود اینترنت احساس نشود.

این ماهواره ها ابتدا به موشک هایی متصل می شوند و سپس در فضا در مدارهای مختلفی منفجر می شوند و در صورت انفجار ۶۰ ماهواره در مدار آزاد خواهد شد. شبکه های ماهواره ای استارلینک در ابتدا در مناطق شمال آمریکا و جنوب کانادا فعالیت کرده و سپس در انگلیس فعالیت خود را آغاز کرده است. البته استارلینک قصد دارد در سراسر نقاط جهان شروع به کار کند و به صورت پر قدرت نیازهای مردم را رفع گرداند.

چگونگی شروع به کار استارلینک

بسیاری از مناطق مختلف آمریکا از داشتن اینترنت پر سرعت محروم می باشند، یا ممکن است اینترنت آن ها به شدت ضعیف باشد. در مواردی ممکن است در مناطق مختلف کابل و یا فیبرهای نوری وجود نداشته باشد که در این صورت ممکن است سیگنال های مناسبی به سرور نرسد. در این چنین شرایطی اینترنت برای افراد ممکن است کمی ضعیف و دشوار باشد.

دکل های ماهواره ای برای اینترنت استارلینک باید بسیار بلند باشد تا بتواند سیگنال های اطراف کوه را پوشش دهد. استارلینک با فناوری های نوینی که دارد، می تواند به راحتی به تمامی افراد منطقه، سیگنال های مناسبی را ارائه دهد. یکی از مهم ترین مشخصه استارلینگ مسافت پایین آن با زمین است که در این صورت تاخیر سیگنال را می تواند جبران کند و سریعتر فرکانس های قوی تری را ارائه کند. سرعت بالا استارلینک یکی از اصلی ترین مشخصه های لازم برای دریافت این اینترنت می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  هوش مصنوعی چیست | تاریخچه و کاربرد هوش مصنوعی

اینترنت ماهواره ای استارلینک

استفاده از اینترنت استارلینک در ایران

استفاده از این نوع اینترنت بسیار ساده است و تنها نیازمند یک دیش مخصوص می باشد که بتواند اینترنت پرسرعت را ارائه دهد. البته شرکت اسپیس ایکس بارها اعلام کرده است که هیچوقت بدون اجازه دولت ها اینترنت را به کشورهای دیگر ارائه نخواهد داد در این صورت حتما باید اجازه دولتمردان کشور صادر شود تا افراد بتوانند از این سرعت و قدرت و نامحدود استفاده کنند.

یکی از مدیران ارشد شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده است که هیچوقت قصد شکستن قوانین کشورها را ندارد و به همین دلیل بدون اجازه اینترنت استارلینک را به کشورهای دیگر نمی دهد. در این صورت کشورها به صورت پی در پی در حال مذاکرات با این شرکت قرار می گیرند تا از خدمات این شرکت بتوانند استفاده کنند.

به دلایل فوق اگر مذاکرات لازم از جانب ایران با شرکت اسپیس ایکس انجام گردد، اجازه دریافت استفاده از این اینترنت برای آن ها فراهم خواهد شد. البته ایران به دلیل تحریم های آمریکایی دریافت این اینترنت از جانب آن کشور بسیار سخت و دشوار می باشد. بعضی از افراد با سو استفاده و قاچاق سیگنال های این اینترنت را وارد ایران کرده اند که بعد از مدت کوتاهی این اتصال قطع خواهد شد.اگر شرکت اسپیس ایکس متوجه این انتقال سیگنال شود در اولین فرصت فرکانس های موجود را قطع می کند.

چگونگی جلوگیری از انتقال سیگنال توسط شرکت اسپیس ایکس

این شرکت به گونه ای ماهواره های خود را تنظیم کرده است که هیچوقت اجازه نمی دهد سیگنالی بدون اجازه از کشور خارج شده و در اختیار افراد سودجو قرار بگیرد. کشورهایی همچون روسیه، هندوستان و چین به دلیل توانا بودن در از بین بردن ماهواره ها در مدار، شرکت هیچوقت با این کشورها وارد تنش نمی شود. و همکاری خاصی با این کشورها انجام نخواهد داد.

شرکت اسپیس ایکس با داشتن متخصصان حرفه ای در این زمینه از هر گونه سواستفاده و به هم زدن قوانین کشورها جلوگیری می کند. برای استفاده از خدمات این نوع اینترنت حتما باید مذاکرات لازم با این کشور انجام شود تا بتوانند از این اینترنت استفاده کنند. کشور ایران طبق بررسی های لازم یک مذاکرات کوچکی در این زمینه انجام داده است تا بتواند این اینترنت را وارد ایران کند و از قدرت بالا آن استفاده کنند.

مزایای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک

این نوع از اینترنت با اینترنت های معمولی تفاوت هایی دارد که مزایا استفاده از اینترنت ماهواره‌ ای بسیار بیشتر از دیگر اینترنت ها خواهد بود. در ادامه مطلب نمونه هایی از مزایا استفاده از اینترنت استارلینگ را برایتان شرح خواهیم داد:

  • این اینترنت نسبت به اینترنت های کابلی از سرعت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد که به راحتی افراد می توانند کارهای اینترنتی خود را بدون هیچ معطلی انجام دهند.
  • این نوع از اینترنت به دلیل داشتن پهنای وسیعی از باندها توانسته به صورت همزمان قدرت اینترنت را برای هزاران نفر فراهم کند، بدون اینکه کیفیتی از آن کاسته شود. در صورت استفاده همزمان هیچگاه اینترنت سرعت خود را از دست نمی دهد.
  • این نوع از اینترنت برخلاف اینترنت های دیگر به خط های تلفن نیاز ندارد و همچنین وابسته به آن نیز نمی باشد.
  • اینترنت استارلینک به صورت وسیع در کشورها پوشش دهی شده تا تمامی افرادی براساس یک سری قوانین بتوانند از آن استفاده کنند.
  • استفاده از اینترنت استارلینک در تمامی مناطق حتی محروم ترین نقطه در زمین با استفاده از GPS می تواند کار کند و خدمات خود را ارائه دهد.
  • استفاده از اینترنت ماهواره‌ ای استارلینگ از امنیت بیشتری برخوردار می باشد که از هک شدن داده ها و ایجاد سیگنال های غریبه در سرور نیز می تواند جلوگیری کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  اتصال مستقیم به اینترنت ماهواره ای با موبایل | برنامه استارلینک 2023

استارلینک چیست

بعضی از افراد استارلینک را به عنوان نوعی اینترنت در نظر می گیرند در صورتی که یک نوع پروژه برای شرکت اسپیس ایکس می باشد. اینترنت های نسل گذشته با داشتن سرعتی ضعیف و اختلال در ایجاد سیگنال برای مردم بسیار سخت و طاقت فرسا می باشند. شرکت اسپیس ایکس با انجام این پروژه نیازهای بیشتری از مردم را برطرف کرده است.

این شرکت توسط یکی از ثروتمندترین فرد جهان به نام ایلان ماسک توانسته پروژه ای به نام استارلینک را ایجاد کند تا پوشش اینترنت به تمامی نقاط جهان به صورت مکرر انجام شود. همچنین کشورهایی به دلیل اینترنت ضعیف در تکاپو برای حمایت از این نوع اینترنت می باشند که به راحتی افراد بتوانند بدون هیچ دردسری کارهای اینترنتی خود را انجام دهند.

شرکت اسپیس ایکس ابتدا در سال ۲۰۱۸ اولین ماهواره خود را به فضا پرتاب کرد که تا به الان حدودا ۱۸۰۰ ماهواره دیگر نیز پرتاب شده است تا به صورت مستقل این شرکت بتواند بر روی این پروژه کار کند. البته این شرکت با داشتن تخصص کافی از تمامی شرکت های اینترنتی از لحاظ اینترنت ماهواره ای پیشی گرفته است.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

تفاوت استارلینک با ADSL

اینترنت ای دی اس ال جزو اینترنت هایی می باشد که امروزه معمولا افراد از آن استفاده می کنند که ممکن است در مواردی دچار اختلال و مشکلاتی شود. اینترنت استارلینک مهم ترین تفاوت آن با اینترنت ای دی اس ال این است که از لحاظ سرعت و کیفیت حرف اول را می زند و هیچوقت در صورت استفاده همزمان دچار اختلال و ضعیف شدن نخواهد شد.

یکی دیگر از تفاوت های رایج آن ها این است که افراد در مناطق های خاص و نزدیک به مودم می توانند از ای دی اس ال استفاده کنند. در صورتی که استفاده از اینترنت استارلینک در دور ترین نقطه محروم امکان پذیر می باشد و سیگنال هایی را ارائه خواهد داد.

همچنین اینترنت ای دی اس ال باید طبق قوانین کشور نسبت به یک سری سایت ها فیلترهای لازم را انجام دهد تا قانون آن کشور حفظ شود. اما اینترنت ماهواره ای استارلینک از این فیلتر کردن مستثنا می باشد. به همین دلیل شرکت اسپیس ایکس بدون اجازه به کشوری اینترنت ارائه نمی دهد.

همچنین اینترنت ای دی اس ال باید به صورت ماهانه و یا روزانه شارژ شود تا افراد بتوانند از آن استفاده کنند اما اینترنت استارلینگ به این صورت است که با پرداخت یکبار هزینه می توانید به صورت نامحدود از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینترنت ماهواره ای استارلینک و روش کار آن پرداختیم. در پایان اگر نظر یا سوالی دارید، می توانید در قسمت نظرات همین صفحه مطرح کنید.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا