Uncategorizedصنعت

بهترین دستگاه جوش چیست؟

نکات مهم در هنگام خرید بهترین دستگاه جوش

دستگاه های جوش از ابزار آلات صنعتی هستند که کاربرد بسیار زیادی دارد. از پرکاربردترین و بهترین دستگاه جوش می توان به دستگاه جوش اینورتر و دستگاه جوش co2 اشاره نمود گروه صنعتی آوا الکتریک یکی از تولیدکنندگان برتر دستگاه های جوش در ایران است که با بالاترین کیفیت و در سطح بین المللی این محصولات را تولید می کند.

بهترین دستگاه  جوش

دستگاه جوش وسیله ای بسیار موثر و کارآمد می باشد که در تولیدات صنعتی بسیار ضروری است و برای اتصال قطعات به کار می رود. البته عملیات جوشکاری بسته به نوع دستگاه و قطعاتی که قرار است به هم متصل شوند، ممکن است چند مرحله ای باشد.

به همین جهت دستگاه های جوش مختلفی با عملکردی خاص تولید شده اند تا در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

با پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در صنعت جوشکاری کشور حاصل شده، امروزه طیف گسترده ای از انواع دستگاه های جوش را داریم که نیاز است در اینجا به معرفی هر یک بپردازیم.

 انواع دستگاه جوش

منشاء تامین انرژی در دستگاه های جوش و عملکرد آنها بسته به نوع دستگاه متفاوت است. در همین راستا انواع دستگاه جوش را با عملکرد هایشان بیان نموده ایم.

دستگاه جوش اینورتر

دستگاه های جوش اینورتر نسل جدیدی از دستگاه ها در صنعت جوشکاری هستند که مزایای بسیار زیادی دارند. با استفاده از این دستگاه کیفیت اتصال قطعات بسیار بالا و بدون نقص خواهد بود.

این دستگاه ها وزن کمی دارند و به راحتی قابل حمل و نقل می باشند و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. منبع الکتریکی این دستگاه به صورت dc می باشد.

مبدل های الکتریکی در دستگاه جوش اینورتر قدرت زیادی دارند و عملکرد سایر مبدل ها به آن وابسته است. توجه داشته باشید در دستگاه های جوش اینورتر از هسته های آهنی مانند دستگاه های قدیمی استفاده نمی شود. بلکه به جای آن از مدارهای الکترونیکی بهره مند شده اند و البته همین مساله باعث کیفیت متفاوت این دستگاه با عملکردهای خاص شده است. بنابراین در هنگام خرید باید به ظرفیت کار آن که روی دستگاه نوشته شده است، دقت نمایید.

حتما بخوانید:   تعمیرات آبمیوه گیری دلونگی Delonghi

دستگاه جوش co2

 از دیگر انواع دستگاه های جوشکاری، دستگاه جوش co2 می باشد که با استفاده از یک قوس الکتریکی گرمای لازم برای جوشکاری را ایجاد می کند. دلیل نامگذاری این دستگاه این است که از گاز co2 یا کربن دی اکسید جهت اتصال قطعات استفاده می شود.

امروزه از این دستگاه به عنوان یکی از پرکاربردترین دستگاه های جوش در صنایع مختلف استفاده می شود که با توجه به رشد تکنولوژی نیاز به استفاده از این دستگاه نیز گسترده تر شده است.

از جمله روش های جوشکاری که با این دستگاه انجام می شود، روش mig است که به وسیله سیم جوش انجام می شود و به واسطه آن می توان قطعات بسیار نازک و ظریف را به یکدیگر متصل کرد.

دستگاه جوش دیزلی

دستگاه های جوش دیزلی زیر مجموعه ژنراتورها محسوب می شوند و بعد از تولید جریان الکتریسیته، جریان را به صورت انبر و الکترود جوش هدایت می کند.  و در نهایت قوس الکتریکی ایجاد می نماید.

این دستگاه ترکیبی از یک موتور و یک ژنراتور می باشد که بر روی یک شاسی مخصوص سوار شده است. دستگاه جوش دیزلی اتصالات با کیفیت و مرغوب ایجاد می کند، اما آلودگی زیست محیطی و صوتی زیادی نیز دارد.

دستگاه جوش دینام

یک نوع دستگاه با مولد جریان و مستقیم است به این صورت که با حرکت دورانی برق مورد نیاز جوشکاری را تامین می کند. این دستگاه از یک موتور ژنراتور مولد جریان مستقیم را دوران می دهد، تشکیل شده است. و همچنین شامل دو نوع دینام جوش کارگاهی و موتور جوش می باشد.

تفاوت دستگاه های جوش اینورتر و co2 با دیگر دستگاه های جوش قدیمی

تفاوتی که میان دستگاه جوش اینورتر و co2 با دستگاه های قدیمی تر وجود دارد، در روش تبدیل کردن جریان های متناوب به جریان مستقیم dc می باشد.

دستگاه های قدیمی تر از یک دستگاه تقویت ولتاژ با هسته آهنی جهت تغییر مقدار جریان استفاده می کردند. اما در دستگاه های جدیدتر این مسئله متفاوت شده است. به این صورت که این دستگاه ها از ابتدا جریان ورودی متناوب را به وسیله یک رکتی فایر به جریان مستقیم تبدیل می کنند.

این جریان ‌ها فرکانس بالایی بین 10 هزار تا 20 هزار هرتز دارند. به همین دلیل لازم است مدارهای الکترونیکی جایگزین هسته آهنی در دستگاه جوش اینورتر شود.

حتما بخوانید:   ضربه زن حفاری چیست DRILLING JAR / جار حفاری هیدرولیکی

پس هنگام خرید دستگاه های جوش اینورتر و co2 باید نسبت به کیفیت لوازم یدکی و قطعات آن اطمینان حاصل نمایید.

 تفاوت دیگر این دستگاه ها با دستگاه های جوش قدیمی تر، سبک ‌تر و کوچک‌ تر بودنشان است که قابلیت حمل و نقل را برای کاربر آسان می کند.

همچنین دستگاه های جدیدتر مصرف برق کمتری دارند و در جوشکاری صنایع مختلف مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 دستگاه های اینورتر و co2 به لحاظ تکنولوژی به کار برده شده در آنها هزینه ساخت کمتری نیز دارند و در مقابل قدرت جوش آنها نیز بالاتر است. بنابراین با قیمت مناسب تری می توانید آنها را خریداری نمایید.

عوامل موثر در انتخاب و خرید بهترین دستگاه جوش

 معیارها و مشخصاتی وجود دارند که برای انتخاب انواع دستگاه های جوش باید آنها را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

  • متریال و قطعاتی که قرار است به هم متصل شوند.
  • موقعیت جوشکاری

هرچند که دستگاه های جدید اینورتر و co2 امکان جوش تمامی قطعات و اتصالات را دارند، اما نوع کیفیت اتصال به این است که چه نوع فلزی را می ‌خواهید جوش دهید.

مسئله بعدی موقعیت جوشکاری است. یعنی زاویه استفاده از دستگاه به چه صورتی است؟ جوشکاری هایی که بر روی سطوح صاف انجام می شوند با جوشکاری هایی که روی سطوح عمودی یا زاویه دار صورت می گیرد، با هم متفاوت هستند. از جمله عواملی که بر موقعیت جوشکاری تاثیر می گذارند، عبارتند از: سرعت جریان سیم و ترکیب گاز.

به جهت اینکه هر یک از مواد در زمان جوشکاری تغییر شکل می دهند جوشکار باید متخصص و دارای علم شناخت ترکیبات مواد باشد تا بتواند کاری با کیفیت ارائه نماید.

بهترین دستگاه جوش

راهنمای خرید بهترین دستگاه جوش

عملکرد دستگاه جوش زمانی مشخص می شود که بتواند به طور مداوم جوش بزند و سپس برای خنک شدن به زمان نیاز دارد. این پارامتر زمان را به صورت درصدی در تمامی دستگاه های جوش مشخص می کنند. بنابراین در هنگام خرید به عملکرد دستگاه جوش توجه نمایید.

در صورتی که چرخه عملکرد دستگاه روی 10 درصد باشد، به معنای این است که این دستگاه نیازی به هیچ گونه توقف در حین کار ندارد و قدرت جوشکاری به صورت مداوم را دارد.

دستگاه های جوشکاری همراه با انبر الکترود و کابل رابط خریداری می شوند. انبر نگهدارنده الکترود قدرت نگه داشتن الکترود با تعداد مختلف را دارد و کابل نیز وظیفه انتقال جریان به انبر و در نهایت به الکترود را دارد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک | خدمات تعمیر میکسر Unique

بنابراین برای افزایش کیفیت جوشکاری نیاز است که شدت جریان تولید دستگاه توسط کابل رابط با کیفیت بیشتری منتقل شود.

نکات مهم در استفاده از دستگاه های جوش

جوشکاری مانند هر حرفه دیگری نیاز به تخصص مهارت دارد. بنابراین افراد باید چندین سال در این حرفه مشغول شوند تا تجربه های لازم را کسب نمایند. از آنجایی که این شغل و استفاده از دستگاه های جوشکاری تا حد زیادی خطرناک می باشد، لازم است نکات مهمی را در استفاده از دستگاه های جوش در نظر داشته باشید.

تجهیزات ایمنی جوشکاری مانند کلاه ایمنی و عینک باعث می شود که قطعات خورد شده در هنگام جوشکاری با سر و چشم تان برخورد نکند.

استفاده از دستگاه های جدید تا حد زیادی این خطرات را کاهش می دهد. به طور مثال دستگاه جوش اینورتر علاوه بر اینکه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود خطر آتش سوزی یا برق گرفتگی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

شناخت عناصر و قطعات جوشکاری در حین کار بسیار مهم است زمانی که می دانید قطعه ای که جوش می کنید بعد از ذوب شدن چه عکس العملی دارد، هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند. اما در مواردی که نسبت به قطعه شناخت کافی ندارید احتمال هرگونه خطری وجود دارد. بنابراین بهتر است از قبل در خصوص انواع قطعات جوشکاری و واکنش های شیمیایی آنها اطلاعات لازم را کسب نمایید.

از جوشکاری در فضاهای بسته که احتمال آتش سوزی وجود دارد و همچنین به دلیل پرتاب جرقه در هنگام جوشکاری بپرهیزید.

بهترین دستگاه جوش

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی بهترین دستگاه جوش و عملکرد آن پرداختیم. در نهایت نکات مهم هنگام خرید آن را بیان کردیم. حال مسئله مهمی که ممکن است دغدغه شما باشد، قیمت این دستگاه است. یکی از عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه جوشکاری برند تولید کننده آن است. طبیعی است که دستگاه های با کیفیت قیمت بیشتری نیز دارند. اما شما می توانید با خرید مستقیم آن از اورین الکتریک آن را با قیمتی مناسب تر و کیفیتی بالا تهیه نمایید. برای این کار می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید.

بهترین دستگاه جوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در خرید بهترین دستگاه جوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا