تعمیرات کولر گازی

علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی چیست؟

کولرها یکی از لوازم بسیار ضروری جهت خنک کردن محیط خانه و یا هر محیط دیگری می باشند و به خصوص در فصل تابستان تحمل کردن هوای داغ بدون کولر در واقع غیر ممکن است. هر کدام از برندهای مختلف کولر با در نظر گرفتن شیوه عملکرد و سیستمی که دارند می توانند گاهی دچار مشکلاتی نیز گردند. به عنوان مثال داغ شدن موتور کولر گازی یکی از مشکلات رایج آنها می باشد. بررسی مشکل داغ شدن موتور و کمپرسور کولر گازی و تعمیر آن بر عهده سرویسکار مجرب و ماهر می باشد.

کمپرسور کولر گازی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

اگر یک کولر گازی دارای سیستم استاندارد باشد کمپرسور آن باید در قسمت بیرونی خانه قرار بگیرد. عملکرد کمپرسور به گردش درآوردن هوای سرد می باشد و این چرخش جهت انتقال گرما بین سیم پیچ ها و رساندن انرژی به خنک کننده ها ضروری است. نیروی لازم کولر گازی جهت خنک کردن فضا انرژی است که به موتور وارد شده تا بتواند کار خود را درست انجام دهد. انرژی الکتریکی به فن کولر قدرت می دهد تا چنانچه نتواند عملیات خنک کردن را انجام دهد در شرایط فن قرار بگیرد. کمپرسور دارای قطعاتی به نام پیستون و سیلندر می باشد. کمپرسور با فشرده کردن گاز خنک کننده باعث افزایش دمای خنک کننده می شود و همین موضوع باعث پر فشار کردن گاز خواهد شد.

علت داغ کردن کمپرسور در کولر گازی چیست؟

همانطور که گفتیم کمپرسور اصلی ترین بخش کولر گازی به شمار می آید و مهمترین علت داغ شدن آن اتصالی برق و یا سیم پیچی موتور می باشد که در نهایت می تواند باعث سوختن کمپرسور گردد. اگر سیم پیچی کندانسور نیز کثیف باشد باعث بالا رفتن فشار و داغ شدن کمپرسور خواهد شد. علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی چیست؟علاوه بر آن خراب شدن فن کندانسور، نشتی گاز خنک کننده و یا نزدیک بودن کمپرسور به منابع گرما زا مانند خشک کن می‌تواند موجب داغ شدن آن شود. چنانچه کمپرسور روی دور کم باشد و یا به صورت مستقیم زیر آفتاب سوزان قرار بگیرد باعث افزایش دمای آن خواهد شد. همین موضوع می تواند چرخه بی پایان از اتصالی کردن را به وجود آورد و باعث بدتر شدن اوضاع شود. یعنی هر چقدر دمای کمپرسور افزایش پیدا کند اگر به موقع خاموش نگردد حرارت زیاد آن موجب داغ شدن بیش از حد کمپرسور و سیم پیچی داخلی آن خواهد شد و می تواند به راحتی باعث سوختن کمپرسور گردد.

حتما بخوانید:   ارور کولر گازی پاناسونیک Panasonic

چگونه می توانیم تشخیص دهیم که کمپرسور داغ شده است؟

با توجه به آن که کمپرسور در پنل خارجی کولر گازی قرار دارد اگر داغ شود و یا مشکلی برای آن به وجود آید ممکن است شما متوجه آن نشوید و به یک باره این قطعه از کار بیفتد. به همین خاطر بهتر است علائم و نشانه های خراب شدن کمپرسور را بدانید تا از بروز آسیب و خسارت بیشتر به دستگاه جلوگیری کنید. یکی از بهترین راه ها جهت تشخیص داغ شدن کمپرسور تست بدنه می باشد که به راحتی داغ شدن موتور را نشان می دهد. علائم و نشانه های داغ شدن کمپرسور در کولر گازی عبارتند از:

  • باد کولر گازی خنک نیست و محیط به اندازه کافی خنک نمی شود.
  • فن کولر کار می کند ولی کمپرسور کار نمی کند.
  • دستگاه روشن است و در حال کار کردن می باشد و ناگهان خاموش می گردد.

بررسی های اولیه کولر گازی پس از داغ شدن کمپرسور

تعمیرکار پس از آنکه تشخیص می دهد کمپرسور داغ شده است در اولین اقدام به بررسی اتصالات الکتریکی در کولر گازی می‌پردازد زیرا مهمترین علت داغ شدن کمپرسور در کولر گازی اتصالی در سیستم برق آن می باشد. بهتر است به هیچ عنوان این کار را خودتان انجام ندهید و حتما از یک تعمیرکار بخواهید تا به سرویس کولر گازی شما بپردازد. از مواردی که سرویسکار به بررسی آنها می پردازد عبارتند از:

  • برق ورودی دستگاه و همچنین اتصال درست بین کمپرسور و کولر گازی
  • بررسی سالم بودن خازن کمپرسور
  • بررسی اتصال خازن و تست کنداکتور و همچنین برق کنداکتور

چنانچه کمپرسور داغ شود سیم پیچی های موتور نیز در معرض آب شدن و سوختگی قرار می گیرد و در نهایت اتصالات برق کولر گازی دچار مشکل شده و موجب سوختن قسمت زیادی از کمپرسور خواهد شد.

داغ شدن کمپرسور کولر گازی به علت کثیف شدن فیلترها

چنانچه فیلتر هوا در کولر گازی دچار آلودگی و کثیفی شده باشد هوا نمی تواند به راحتی در مسیر آن حرکت کند. بنابراین بخشی که هوا را به سمت بیرون انتقال می دهد بیشتر و طولانی تر کار می‌کند و انرژی بیشتری نیز مصرف خواهد کرد تا بتواند جریان هوا را نگه دارد.technician service removing air filter air conditioner cleaning 35076 3617 640x426 1 در نتیجه این فشار اضافی باعث داغ شدن موتور کولر شده و حتی ممکن است باعث خاموش شدن سیستم شود. بنابراین تمیز کردن فیلتر را جدی بگیرید.

حتما بخوانید:   لیست جامع و کامل از ارورهای کولر گازی پاناسونیک | عیب یابی کولر گازی در محل

داغ شدن کمپرسور در کولر گازی به علت کثیف شدن و یا یخ زدگی سیم پیچی کندانسور

شاید برایتان باور پذیر نباشد اما یخ زدن سیم پیچی کندانسور می تواند باعث داغ شدن موتور کولر شود. اگر سیم پیچی کندانسور یخ بزند و یا کثیف شود کولر گازی نمی تواند گرمای لازم را از هوای اطراف بگیرد به همین خاطر در این شرایط دمای هوا آنقدر که باید کم نمی شود و چرخه خنک کنندگی بیشتر طول می کشد و در واقع مصرف انرژی بیشتر شده و کمپرسور داغ می شود.

کم شدن گاز مبرد در کولر گازی و داغ شدن کمپرسور

گاز مبرد مسئول خنک کردن سیستم کولر گازی می باشد و اگر این میزان خنک کنندگی کم شود سیستم نمی تواند فضای خانه را به اندازه کافی خنک کند زیرا برای انتقال گرما از فضای داخلی خانه به محیط بیرون به خنک کننده نیاز دارد. در این شرایط نیز کولر طولانی تر و بیشتر کار می کند تا بتواند فضا را خنک کند و به همین خاطر کمپرسور داغ می کند.

کهنه شدن کمپرسور و داغ شدن آن

اگر مدت زیادی از عمر کولر گازی شما گذشته باشد قدرت کار آن کاهش پیدا کرده و عملکردش کم می شود. چنانچه کولر گازی شما قدیمی باشد بنابراین برای خنک کردن فضا نمی تواند کارکرد خوبی داشته باشد. این موضوع به خصوص در فصل تابستان بسیار مشکل ساز می شود زیرا انرژی زیادی به اجزای داخلی کمپرسور وارد شده و دمای سیستم بسیار بالا می رود و در نهایت کمپرسور کولر گازی داغ خواهد کرد.

کم یا زیاد شدن ولتاژ برق و آسیب به کمپرسور

زیاد شدن و کم شدن ولتاژ برق می تواند بلای جان بسیاری از لوازم برقی مخصوصاً کولر گازی باشد. یکی از آسیب هایی که نوسان ولتاژ برق به کولر گازی وارد می کند سوختن خازن آن می باشد که در نتیجه باعث داغ شدن کمپرسور خواهد شد. بنابراین جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه توسط نوسانات برق بهتر است از یک محافظ برق استفاده کنید تا به قطعات داخلی دستگاه خسارتی وارد نشود. اگر از محافظ برق استفاده نمی کنید چنانچه با داغ شدن کمپرسور کولر گازی خود مواجه شدید حتماً خازن آن را مورد بررسی قرار داد زیرا احتمال سوختن آن زیاد است.

حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی کولر گازی | شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر

عایق کاری نامناسب و داغ شدن کمپرسور

پس از آنکه پنل خارجی را در جای درست خود نصب کردید حتماً باید آن را توسط یک تکنسین ماهر عایق کاری کنید تا عملکرد دستگاه بهتر شده و آسان تر بتواند محیط داخل خانه را خنک کند. چنانچه از کولر به درستی نگهداری نشود بعد از مدتی تابش نور آفتاب می تواند باعث پوسیده شدن دستگاه شود. همچنین باد و باران نیز می توانند به آن آسیب وارد کند به همین خاطر همه این موارد در افزایش دمای کمپرسور و داغ شدن آن موثر است. بنابراین عایق کاری مناسب پنل خارجی کولر گازی را پس از نصب فراموش نکنید.

از کار افتادن فن در کولر گازی و داغ شدن کمپرسور

وظیفه فن در کولر گازی خنک نگه داشتن قطعات داخلی دستگاه می باشد. یکی از مواردی که باعث داغ شدن کمپرسور کولر گازی خواهدشد از کار افتادن فن است. چنانچه فن از کار بیفتد و یا عملکرد درستی نداشته باشد و یا سوخته باشد می تواند باعث افزایش دمای کمپرسور شده و موجب داغ شدن آن خواهد شد. حتی کج شدن پره های فن باعث می‌شود که کارکرد آن با مشکل مواجه شود و در نهایت داغ شدن کمپرسور را به دنبال خواهد داشت.

چگونه می توانیم از داغ شدن کمپرسور در کولر گازی جلوگیری کنیم؟

بهترین روش جهت جلوگیری از داغ شدن کمپرسور کولر گازی تعویض کردن فیلتر هوای آن می باشد. بنابراین قبل از آنکه فصل گرما از راه برسد به سرویس کردن کولر اقدام کنید و اگر گاز آن کم شده است حتماً آن را شارژ نمایید. فیلتر نو و تمیز موجب می‌شود که عملکرد دستگاه تا حد زیادی بهتر شود.علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی چیست؟ چنانچه در نگهداری از کولر دقت نکنید ممکن است آسیب جدی به قطعات داخلی آن وارد شود و حتی کولر شما ممکن است بسوزد زیرا گرمای کمپرسور و داغ شدن بیش از حد آن می تواند باعث سوختن سیم پیچی داخلی کمپرسور شده و به مدار های دستگاه نیز آسیب وارد خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی مواردی که می تواند باعث داغ شدن کمپرسور کولر گازی شود پرداختیم. همانطور که می دانید کمپرسور مهمترین قسمت از کولر گازی است و اگر دچار اختلال شود کولر گازی به طور کلی از کار می افتد. بهتر است جهت تعمیر و سرویس اصولی و درست کولر گازی خود از تکنسین ها و تعمیر کاران ماهر ایبک امداد راهنمایی بخواهید.

31

کمپرسور کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x