خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

بررسی دلایل بالا آمدن چاه دستشویی

بالا زدن چاه دستشویی، راه های باز کردن چاه دستشویی

تصور کنید که یک روز صبح از خواب بیدار شدید، و یا در طول روز وارد سرویس بهداشتی شده اید که با بالا آمدن چاه دستشویی و یا بوی نا مطبوع رو به رومی شوید، قبول دارم که حس بسیار بدی خواهید داشت، دیدن این منظره اصلا خوشایند نیست و ما در این مقاله از خدمات ایبک امداد با شما خواهیم بود تا مشکل گرفتگی را به راحتی رفع کنیم تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرده باشید.

چاه دستشویی

خط لوله فاضلاب چیست و در صورت مسدود شدن چه اتفاقی می افتد؟

هر خانه دارای لوله کشی فرعی مختص خود می باشد، که از طریق لوله اصلی یا مشاع آشپز خانه، توالت، حمام و… را به چاه فاضلاب شهری منتقل می کند، که به آن خط لوله فاضلاب می گویند.

یکی از راههای تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب این است، که به سرعت تخلیه لوله های فاضلاب خود توجه داشته باشید. علائم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید بوی فاضلاب، برگشت فاضلاب از توالت هنگام کشیدن سیفون، صدا دادن چاه فاضلاب مانند ( قل قل کردن آب) است.

بالا زدن چاه دستشویی چه علتی دارد؟

اگر لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده باشد، شاید یکی از لوله های فرعی داخل خانه مشکل پیدا کرده است.

 1. گرفتگی سیفون علت شایع بالا زدن چاه دستشویی:

بالا آمدن چاه دستشویی به علت گرفتگی سیفون، خود یک علت بالا زدن چاه فاضلاب است. اگر در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی از فلاش تانک یا آفتابه استفاده نکنید، بعد از مدتی فضولات و…. روی هم جمع می شود و مقداری از آن ته سیفون رسوب کرده و بعد از فشرده شدن به مرور زمان باعث گرفتگی سیفون و بالا زدن چاه دستشویی می شود، و بعد از پر شدن ظرفیت سیفون راه عبور به داخل چاه فاضلاب بسته خواهد شد.

این مشکل ممکن است برای فاضلاب حمام نیز پیش بیاید، که با فنر زدن لوله فاضلاب حمام گرفتگی بر طرف می شود.

 1. گرفتگی لوله فاضلاب علت بالا زدن چاه دستشویی:

حتی افرادی که در نگهداری از سرویس بهداشتی کاملا مراقبت می کنند، باز هم دچار بالا زدن چاه فاضلاب می شوند. این بالا زدن چاه دستشویی ممکن است به علت وجود مشکل در لوله فاضلاب باشد. که در آپارتمان ها و منازل چند واحدی بیشتر پیش می آید. حال اگر لوله فاضلاب گرفته شده باشد، در دیگر منازل آپارتمان هم چاه دستشویی بالا می زند ولی اگر این مشکل فقط در خانه شما رخ داده است، حتما لوله منزل شما از محل بعد از سیفون تا قبل از وصل شدن به لوله فاضلاب اصلی گرفته است، که خود باید اقدام به باز کردن آن قسمت از لوله فاضلاب نمایید.

حتما بخوانید:   اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار

برای این کار بهتر است به لوله باز کنی و یا چاه باز کنی مطمئن مراجعه کنید تا آنها مشکل بالا زدن چاه دستشویی شما را بر طرف کنند.

 1. پر شدن چاه فاضلاب دستشویی:

وقتی افراد به علائم پر شدن چاه فاضلاب دستشویی توجه نمی کنند و برای بر طرف کردن آن اقدامی انجام نمی دهند، در آخر    می تواند علتی برای بالا زدن چاه دستشویی شود. در این مواقع باید با تخلیه چاه تماس بگیرید، در این مواقع بهتر است به این نکته توجه کنید که اگر علت بالا زدن چاه فاضلاب پر شدن آن باشد در این صورت قبل از این که چاه دستشویی بالا بیاید اول کف شور ها و لوله های فاضلاب که نزدیک چاه هستند بالا زده و دچار گرفتگی می شوند که این خود یکی از علامت های پر شدن چاه فاضلاب می باشد.

رایج ترین علل بالا زدن چاه فاضلاب عبارتند از:

 • آشغال آشپزخانه و غذا
 • ریختن مو درون لوله
 • ریختن چربی و روغن بیش از حد درون لوله فاضلاب
 • ضایعات حمام مثل صابون
 • کم بودن شیب لوله
 • ریختن مصالح ساختمانی در لوله
 • ماندن خاک، شن و ماسه در لوله
 • اشکال داشتن شتر گلو
 • انداختن دستمال کاغذی در توالت
چاه دستشویی
علت بالا زدن آب توالت

راه های مقابله بالا زدن چاه دستشویی

معمولا در هنگام بالا زدن چاه دستشویی اولین چیزی که به ذهنمان می رسد، این است که چگونه مشکل را بر طرف کنیم.

در زیر چند روش برای بر طرف کردن این مشکل را برای شما بیان می کنیم:

 • استفاده از آب داغ و مواد شوینده: در مواقعی که بالا آمدن چاه دستشویی به علت گرفتگی لوله یا  پر شدن سیفون باشد، شما    می توانید با مقداری مواد شوینده و آب گرم و چند بار استفاده از فلاش تانک مشکل بالا زدن چاه دستشویی را برطرف کنید.
 • استفاده از فنر لوله باز کن: یک از راه هایی که در اکثر مواقع گرفتگی لوله را رفع می کند، استفاده از فنر لوله باز کن است، که خودتان می توانید با استفاده از فنر دستی مشکل بالا آمدن چاه دستشویی را بر طرف کنید.
 • استفاده از جوش شیرین و نمک: وقتی چاه دستشویی گرفت یکی از بهترین روش ها استفاده از نمک و جوش شیرین است. این دو ماده قدرت بالایی در چربی زدایی دارند، برای استفاده از این راه حل نیاز به نصف استکان جوش شیرین و نصف استکان هم نمک دارید آنها را با هم مخلوط کنید و داخل لوله فاضلاب بریزید.
 • استفاده از جوش شیرین و سرکه: اگر چاه توالت شما گرفت و فاضلاب بالا زد می توانید نصف استکان جوش شیرین را درون لوله بریزید و بعد یک الی دو لیوان سرکه را روی آن بریزید، اگر آب بالا آمد نگران نباشید به دلیل ترکیب این دو ماده می باشد و خطری ندارد به لوله هم آسیبی وارد نمی کند.
حتما بخوانید:   روش استفاده از جلاسنج و کاربرد آن

نکات مهم در صورت بالا زدن چاه دستشویی

چند نکته مهم که در صورت بالا زدن چاه توالت باید مد نظر داشته باشید، عبارت اند از:

 • وقتی آب چاه بالا زد، مجدد نباید آب درون چاه بریزید، زیرا آب و فاضلاب زیاد می شود و محیط اطراف را کثیف می کند.
 • اگر دلیل گرفتگی را نمی دانید، به جای از دست دادن زمان بهتر است با متخصصان لوله باز کنی تماس بگیرید.
 • اگر آب چاه فاضلاب به دلیل افتادن اشیا در آن بالا زده است، بدون تجهیزات سعی نکنید آن را از چاه خارج کنید، چون ممکن است آن شی به جلو حرکت کند.
 • اگر در حین استفاده از توالت متوجه تخلیه کند آن شدید برای جلوگیری از بالا زدن آب به صورت مرتب فلاش تانک را بکشید تا فشار آب مانع از گرفتگی های شدید لوله فاضلاب شود.

جلوگیری از بالا زدن فاضلاب سینک ظرفشویی

 • از ریختن غذا در لوله سینک ظرفشویی خود داری کنید، و در سینک آشپزخانه از یک صافی آبکش استفاده کنید و آشغال را درون آن بریزید.
 • چربی و روغن را در محل تخلیه سینک ظرفشویی نریزید و روغن را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و بعد آن را در سطل زباله بیندازید. در غیر این صورت چربی به لوله ها می چسبد و منجر به گرفتگی سینک ظرفشویی می شود.
 • هر چند وقت یک بار مقداری آب داغ در سینک ظرفشویی بریزید، تا هر گونه چربی که در لوله ها جمع شده است را پاک کند .
 • برای از بین بردن چربی ها و مواد دیگر در لوله می توانید از اسید ها یا محلول جوش شیرین و سرکه استفاده کنید، تا گرفتگی های سطحی بر طرف شود.

چاه دستشویی

جلوگیری از بالا زدن فاضلاب حمام

 1. علت بالا زدن چاه فاضلاب حمام ریختن مو، صابون و مواد اضافی دیگر می باشد. برای جلوگیری از ورود این مواد به لوله حمام از توری های مخصوص استفاده کنید. برخی از مردم ناخودآگاه اشیایی مانند ژیلت، تیغ، لیف و … را درون لوله حمام می اندازند، سعی کنید هیچ اشیایی را درون لوله فاضلاب حمام نیندازید.
 2. اگر در حمام وان دارید، به طور منظم دریچه های تخلیه را تمیز کنید. در صورت ورود هر گونه مواد اضافی مثل مو و.. سرعت تخلیه را کند می کند و یا باعث تخلیه نشدن کامل آب از لوله های وان می شود.

جلوگیری از بالا زدن فاضلاب توالت

 • هرگز هیچ نوع کاغذی را در توالت نریزید. کاغذ می تواند توالت و یا کل سیستم فاضلاب را مسدود کند و باعث بالا زدن چاه دستشویی شود.
 • برای این که از افتادن اشیا در چاه توالت جلوگیری شود، بهتر است از چاه بست استفاده کنید. چاه بست می تواند اشیا کوچک مثل انگشتر را در خود نگه دارد و از افتادن آن به توالت جلوگیری کند.
 • بعد از استفاده از دستشویی حداقل یک بار سیفون را بکشید و یا به خوبی درون لوله آب بریزید، این کار باعث می شود فاضلاب در شتر گلو جمع نشود و از رسوب کردن آن در دراز مدت جلوگیری کند.
 • سعی کنید مواد و آشغال هایی مانند نوار بهداشتی، مو، نخ دندان، دستمال کاغذی گلوله شده، خلال دندان و… را درون لوله توالت نریزید.
 • هرگز رنگ، رقیق کننده رنگ، مصالح ساختمانی، چسب را درون لوله فاضلاب نریزید.
 • اگر چاه یا سپتیک تانک دارید، هر سال یک متخصص را جهت بررسی وضعیت آن بیاورید. در بعضی مواقع دلیل بالا زدن چاه فاضلاب، بسته شدن منافذ خاک چاه جذبی، پر شدن مخزن سپتیک تانک و یا پر شدن چاه می باشد.
حتما بخوانید:   چگونه هارد دوربین مدار بسته را ریکاوری کنیم؟

آیا چاه دستشویی گرفته شده را با اسید باز کنیم یا نه؟

اصلا نباید از اسید های لوله باز کن استفاده کرد. اسیدهایی که در بازار هستند خیلی قوی می باشند و ممکن است اتصالات لوله از جمله چسب های نشت گیری را از بین ببرد و باعث شود لوله ها نشت پیدا کنند. علاوه بر این اسید ها خطراتی دارند که توصیه می شود از آنها استفاده ننمایید:

 • امکان سوراخ کردن لوله های چدنی
 • خطر سوختگی پوست
 • امکان از بین بردن اتصالات لوله
 • انتشار گازهای سمی و خطر ناک برای انسان به ویژه سالمندان و کودکان

اگر چاه فاضلاب بالا زد و لوله باز نشد چه کنیم؟

اگر با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه شدید و نتوانستید گرفتگی را باز کنید، در این زمان است که دیگر کار از دست شما خارج خواهد بود و پیشنهاد اول ما این است که بیشتر خود را درگیر این ماجرا نکنید، چرا که بیش از اندازه در کنار بوی فاضلاب بودن می تواند برای سلامت شما خطرناک باشد، در این حالت با یک متخصص تماس بگیرید تا مشکل شما را رفع کند.

نتیجه گیری

قبل از بررسی راهکارهای مناسب برای رفع مشکل بالا زدن فاضلاب بهتر است، دلایل اصلی رخ دادن این مشکل را بدانیم. بدون شک اگر دلیل مشکل را بدانیم بهتر می توانیم برای رفع آن راه حلی ارائه دهیم. پس اگر مشکل گرفتگی به دلیل کم شدن قطر لوله، دستمال کاغذی، فاضلاب و لجن، دوغاب، رسوب زیاد و سیمان … باشد نیاز به فنر برقی دارد و باید از یک فرد متخصص و با تجربه کمک بگیریم.

 

علت بالا آمدن چاه دستشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش علت بالا آمدن چاه دستشویی

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا