تعمیراتتعمیرات یخچال

علت نوسان دمای یخچال چیست؟

بررسی کامل دلیل نوسان دمای یخچال و راه حل آن

اگر دمای یخچال شما پیوسته در حال تغییر است یعنی نوسان دمای یخچال را تجربه می کنید ، سعی کنید دریچه ها را بررسی کنید، کویل ها را تمیز کنید و نوار پلاستیکی درب را بررسی کنید. دمای یخچال نیز ممکن است با توجه به باز شدن درب بیش از حدی که در معمول داشته است تغییر کند، یا شخص دیگری تنظیمات دما را تغییر داده باشد. همچنین می تواند ناشی از یک قطعه الکتریکی معیوب باشد. در ادامه دلایل احتمالی این امر و روشهای رفع آن را مختصرا توضیح خواهیم داد.

نوسان دمای یخچال

اگر به تعمیرات یخچال علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم تا این تعمیرات را به صورت تخصصی و رایگان آموزش ببینید.

رفتن به بخش تعمیرات

نوسان دمای یخچال به دلیل باز کردن درب

اگر درب یخچال شما بیش از حد طولانی و یا اغلب اوقات باز است، یخچال برای حفظ درجه حرارت پایدار از پیش تعبیه شده مجبور به فعالیت بیشتر در قسمت کمپرسور خنک کننده و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر باز و بسته شدن مکرر درب نیز می تواند منجر به فعالیت بیش از حد یخچال شما شود ، برای همین مورد است که همیشه توصیه می کنیم که درب یخچال را در مواقعی که نیاز ندارید باز و بسته نکنید.
یخچال شما ممکن است حس کند که دما در حال افزایش است و یک حجم هوای سرد تولید می کند. با این حال این هوا زمانی در یخچال به دام می افتد که درب به سرعت بسته می شود و دما بیش از حد افت می کند.
راحت ترین راه برای حل این مشکل را به شما معرفی خواهم کرد و البته بهتر بگوییم بهترین راه پیشگیری را معرفی خواهیم کرد. اگر شما اخیرا متوجه شده اید که دمای یخچال شما در نوسان زیادی است، سعی کنید تعداد دفعاتی را که درب یخچال را باز می کنید به حداقل برسانید ، نتیجه این کار را بعد از یکی دو روز می توانید مشاهده کنید و بررسی کنید که دمای یخچال پایدار شده است یا خیر.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات آبمیوه گیری پاناسونیک Panasonic

تنظیمات دمای یخچال و رابه آن با نوسان دمای یخچال

مرحله بعدی برای عیب یابی نوسان دمای یخچال بررسی تنظیمات دمای یخچال شما است، چرا که تغییر در تنظیمات ترموستات می تواند باعث بروز این مشکل شود از سمت دیگر ممکن است شخص دیگری که از یخچال استفاده می کند در حال تغییر ترموستات باشد. تنظیمات ترموستات را از نو بررسی کنید تا ببینید آیا تغییر می کند یا نه.
در صورتی که در بخش تنظیمات ترموستات یخچال تغییرات مداوم را مشاهده می کنید حتما سعی کنید با یک متخصص تماس بگیرید تا آن را برای شما بررسی کند دلیل تغییر آن را دریابید که اگر مشکل فنی در این قسمت یخچال شما وجود دارد آن را رفع کند و اگر مشکل فنی در این بخش دیده نشد احتمالا باید با سایر افرادی که از یخچال استفاده می کنند بر سر یک محدوده دمای مشخص به توافق برسید چرا که تغییر زیاد درجه ترموستات در طول شبانه روز باعث اختلال در ریتم عادی خنک سازی یخچال شما و در نتیجه کاهش عمر آن خواهد بود.

مسدود شدن دریچه های پشتی یخچال

دریچه های مسدود شده دلیل شایعی برای نوسان دمای یخچال هستند، هوای گرم به عنوان بخشی از فرایند خنک کننده محسوب می شود. اگر اين هوا نتواند از قسمت پشت یخچال خارج شود یخچال را گرم می کند و باعث ایجاد نوسانات دمایی می شود برای حل این مشکل مطمئن شوید که یخچال خود را به اندازه ده الی بیست سانتی متر از همه جهات برای اطمینان از تهویه مناسب در معرض هوای آزاد و خارج از موانع فیزیکی قرار داده شده است ، جریان هوا همیشه باید در اطراف یخچال جریان داشته باشد تا یخچال بتواند به خوبی و بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه دهد.

نوسان دمای یخچال

مسدود شدن حسگرهای ترموستات و ایجاد نوسان دمای یخچال

حسگرهای ترموستات مسدود شده می توانند همین مشکل را ایجاد کنند. اگر ظروف غذایی بیش از حد به ترموستات یخچال نزدیک باشند، می توانند کارایی ترموستات را کمتر کنند. ظروف مواد غذایی گرم توسط گرماسنج منجر به فعالیت کاذب یخچال خواهد شد. از سوی دیگر، اگر غذای سرد بیش از حد به حسگر نزدیک باشد، ترموستات ممکن است اجازه دهد بقیه یخچال بیش از حد گرم بمانند.
برای رفع مشکلات ناشی از حسگرها یا دریچه های مسدود شده، مواد غذایی موجود در یخچال خود را دوباره مرتب کنید. غذا را از کناره ها و پشت یخچال دور کنید. سعی کنید به طو معمول غذا را از هر دریچه قابل مشاهده ای بر روی دیوارها یا سقف دور کنید. سپس اجازه دهید یخچال برای چند ساعت کار کند و ببینید که آیا درجه حرارت تثبیت می شود یا نه.

حتما بخوانید:   رله استارت یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

خرابی نوار پلاستیکی لای درب و نوسان دمای یخچال

یکی از مشکلات دمای یخچال که رفع آن آسان است یک نوار درب معیوب است. اگر نوار درب یخچال شما دارای نفوذ و اصطلاحا کیپ نباشد، آنگاه هوای سرد مدام در حال نشت خواهد بود. که منجر به تغییرات دما و یخچالی خواهد شد که مدام در حال کار کردن است.
ساده ترین راه برای بررسی نوار پلاستیکی درب این است که به آن نگاه کنید. هر بخش از نوار پلاستیکی درب که به نظر می رسد پیچ خورده ، حباب دار و یا کثیف شده می تواند دلیل نوسان دما باشد شما می توانید نوار پلاستیکی درب جدید تهیه و نصب کنید تا با نوسان دما خداحافظی کنید!

کثیف شدن کویل های کمپرسور و نوسان دمای یخچال

اگر علت نوسان دما در یخچال شما ترموستات یا سایر موارد ذکر شده نیست، پس وقت آن رسیده است که شروع به بررسی مسائل عمیق تر کنید.
برای اینکه یخچال شما هوای خنک ایجاد کند، باید از یک سیستم یخچالی برای حذف گرما از داخل استفاده کند. اساسا ، یک چرخه ثابت از فشرده سازی گاز و تبخیر در کار درونی یخچال در جریان است. گرمای این چرخه بیرون کشیده می شود و باید به جایی برود و این چیزی است که کویل های کمپرسور برای آن به وجود آمده اند!
سیم پیچ کمپرسور که به صورت لوله های فلزی هستند در ناحیه پشت یا پایین یخچال شما قرار گرفته اند . این کویل ها باید تمیز بمانند البته اگر قرار باشد کار خود را برای آزاد کردن گرما انجام دهند . کویل های کمپرسور کثیف شده یا گرد و غبار باعث مسدود شدن آن شده باشد نیز می تواند باعث نوسان زیاد دمای یخچال شما شود. آن ها بايد تميز بمانند تا گرمای داخل رو خارج کنند.
تمیز کردن کویل کمپرسور آسان است برای این کار یخچال خود را از برق جدا کنید و آن را از دیوار دور کنید تا بتوانید به کویل ها برسید. یک پارچه مرطوب بردارید و کویل ها را به آرامی پاک کنید. یخچال را وصل کنید و مطمئن باشید که به برق متصل است و دوباره بعد از شروع کار می توانید تست کنید که مشکل رفع شده است یا خیر که معمولا در این قسمت مشکل رفع خواهد شد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی LG

خرابی قطعات و بروز نوسان دمای یخچال

در نهایت اگر هیچ یک از راه حل های بالا مشکل شما را حل نکند، آنگاه یخچال شما احتمالاً دارای برخی قطعات خراب است. با گذشت زمان، مدارهای موجود در ترموستات یا کمپرسور می توانند آسیب ببینند و این نتیجه یخچالی است که به نظر می رسد بدون هیچ دلیلی در دمای مشخصی قادر به کار کردن نیست. اگر این مورد به نظر می رسد، معمولا بهتر است یخچال خود را به یک کار تعمیرکار حرفه ای بسپارید!

سخن آخر

در این مقاله ایبک امداد به سراغ نوسان دمای یخچال رفتیم این مورد را بصورت کامل و تخصصی برای شما شرح دادیم ، متوجه شدید که این مشکل می تواند به کثیف شدن قطعات یخچال ، عدم جریان مناسب هوا در یخچال و یا خرابی قطعات یخچال ارتباط داشته باشد که هر کدام از این موارد باید در سریعترین حالت بررسی شوند ، البته در مواقعی هم هست که افراد دیگر در منزل شما با دستکاری تنظیمات یخچال باعث بروز این مشکل می شوند و شما باید در این مورد با همه افراد خانواده هم نظر و هم عقیده باشید تا دچار مشکل خرابی و… در یخچال که وسیله ای با ارزش و گرانبهاست نشوید ، اگر شما هم در این زمینه تجربه ی فنی خاصی دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا تجربه های شما با همه به اشتراک گذاشته شود.

نوسان دمای یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با نوسان دمای یخچال و دلایل بروز آن همراه راه حل

امتیاز کاربر: 4.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا