تعمیرات لباسشویی

علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

یکی از مشکلات اساسی مرتبط با ماشین لباسشویی نشتی آب از دستگاه می باشد که این مشکل به سرعت نیاز به تعمیرات دارد. نشتی آب از ماشین لباسشویی می تواند بسیار پر خطر نیز باشد زیرا به جز آسیب دیدن بدنه ماشین لباسشویی ریسک برق گرفتگی هم به همراه خواهد داشت. بنابراین بدون آنکه به میزان نشتی آب دقت کنید به سرعت باید نسبت به بررسی و تعمیر آن اقدام نمایید.

علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

برای آنکه از علت نشتی آب از ماشین لباسشویی آگاه شوید باید دستگاه را روشن کرده و یک چرخه شستشو را انتخاب نمایید. پس از آن با دقت اطراف دستگاه مخصوصاً قسمت های پشتی و زیرین آن را بررسی کنید. اطراف جاپودری و درب ماشین لباسشویی را هم فراموش نکنید. اگر نشتی آب در مراحل اولیه رخ داد و پس از آن قطع شد علت نشتی آب را می توان در موارد زیر دانست.

خراب شدن شلنگ تخلیه

وقتی که نشتی آب از ماشین لباسشویی فقط زمان چرخش دیگ اتفاق بیفتد ممکن است مشکل از شلنگ تخلیه باشد.

 • شلنگ تخلیه را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • اتصالات شلنگ تخلیه را بررسی کرده و از عدم آسیب دیدگی و ترک خوردگی آن مطمئن شوید.
 • ممکن است جسم خارجی باعث مسدود شدن شلنگ تخلیه شده باشد بنابراین آن را کنترل کرده و اگر جسمی داخل آن گیر کرده بود آن را خارج کنید.
 • بررسی کنید که شلنگ تخلیه حتماً به ماشین لباسشویی متصل و محکم شده باشد.
 • چنانچه به تازگی ماشین لباسشویی خریداری کرده اید و متوجه نشتی آب از آن شدید ممکن است در قسمت نصب دستگاه مشکلی رخ داده باشد.

علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

 • معمولاً در قسمت دریچه تخلیه که محل اتصال شلنگ تخلیه می باشد ممکن است انسداد ایجاد شده باشد بنابراین باید از عدم گرفتگی این قسمت هنگام نصب مطمئن شوید.

مشکل در شلنگ ورودی آب

ممکن است علت نشتی آب از ماشین لباسشویی وجود ایرادی در شلنگ ورودی آب دستگاه باشد.

 • پشت دستگاه شیر آب گرم و سرد متصل است. ممکن است این بخش دچار مشکل شده باشد. اگر هر گونه پارگی و نشتی داشت باید آن را تعویض کنید.
 • دقت کنید که شلنگ ورودی آب در جای خود به صورت صحیح متصل شده باشد و هیچ ایرادی هم نداشته باشد. البته خیلی محکم بستن آن نیز می تواند باعث حذف شدن اتصالات شود.
 • دقت کنید هر بار پس از آن که شلنگ را باز کردید و خواستید دوباره آن را در جای خود قرار دهید حتما از یک واشر لاستیکی نو استفاده کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است که ماشین لباسشویی دچار نشتی از قسمت واشرها شود.
 • برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است در شلنگ های آب رخ دهد بهتر است از نوع پلیمری آن و یا شلنگ هایی که دارای پوشش فلزی می باشند استفاده کنید.
 • این نوع شلنگ های پلاستیکی دارای استحکام بیشتری می باشند.

ایراد در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

ممکن است علت نشتی ماشین لباسشویی به خاطر وجود مشکلی در پمپ تخلیه باشد. پمپ تخلیه در واقع قسمتی است که باعث تخلیه آب از مخزن می شود. پمپ تخلیه می تواند به صورت تسمه ای و مستقیم بچرخد و یا پمپ مگنتی برقی جداگانه باشد. در هر صورت پمپ تخلیه دارای یک شلنگ ورودی و یک شلنگ خروجی از مخزن لباس می باشد. اگر آب از دستگاه نشتی داشته باشد باید اطراف پمپ تخلیه مورد بررسی قرار گیرد. مطمئن شوید که در محل اتصال پمپ و شلنگ بست وجود دارد و از محکم بودن آنها نیز اطمینان حاصل کنید. اگر نشتی از پمپ بود باید پمپ و یا قاب آن به صورت کلی تعویض شود. پمپ تخلیه زیر ماشین لباسشویی قرار می گیرد و اگر قاب پشتی دستگاه بیرون آورده شود می توانید به آن دسترسی داشته باشید. قبل از اینکه اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی کنید حتماً باید آن را از پریز برق جدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ماشین لباسشویی بوش | آموزش نصب شیلنگ تخلیه لباسشویی بوش

بروز مشکل در دریچه ورودی آب

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از ماشین لباسشویی بروز ایراد در دریچه ورودی آب می باشد. این دریچه کنترل ورود آب سرد و گرم را به داخل ماشین لباسشویی انجام می دهد. شیر پشت ماشین لباسشویی می باشد و شلنگی به آن متصل شده که از پنل عقب به دستگاه وارد می شود. دقت کنید دریچه و شلنگ بدون هیچ گونه آسیب دیدگی و ترک خوردگی به هم متصل باشند زیرا بروز هر گونه آسیبی در این قسمت می تواند در نشتی آب موثر باشد.

بررسی واشر مخزن

واشر مخزن و یا همان لاستیک دور درب ماشین لباسشویی که بین بدنه و مخزن داخلی قرار دارد چنانچه دچار آسیب شده باشد نشتی آب از دستگاه رخ می دهد. وقتی که درب ماشین لباسشویی بسته می شود شیشه درب پلاستیک کاملا می چسبد و از نشتی آب جلوگیری می کند.علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

 

حالا اگر لاستیک پاره شده باشد و یا لولای درب دچار خرابی شده باشد شیشه نمی تواند کاملاً به لاستیک بچسبد و به همین خاطر دچار نشتی آب می گردد. بسیاری از مواقع کثیف شدن قسمت زیرین شیشه درب ماشین لباسشویی باعث می شود که شیشه کاملاً به لاستیک نچسبد و آب از همین بخش نشتی پیدا می کند. بنابراین ابتدا لاستیک را چک کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید و سپس لولای درب را بررسی کنید و لبه های لاستیک و همچنین بخش داخلی شیشه چنانچه دچار جرم شده بودند آنها را نیز تمیز کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.

خراب شدن شیر برقی آب

یکی دیگر از دلایل ایجاد نشتی در ماشین لباسشویی خراب شدن شیر برقی آب می باشد. شیر برقی ورود آب گرم و سرد را به لباسشویی کنترل می کند. شیر برقی در قسمت پشتی ماشین لباسشویی محلی که شلنگ آب به دستگاه متصل شده است قرار دارد. وقتی که پنل بالایی را بردارید می‌توانید به این قسمت دسترسی داشته باشید. اگر نشتی آب از ماشین لباسشویی از قسمت پشتی آن بود و به هنگام آبگیری کردن دستگاه رخ داد، ممکن است شیر ورودی آب دچار خرابی شده باشد. بنابراین بررسی کنید اگر شلنگ ورودی درست وصل نشده حتماً آن را محکم کنید و چنانچه شیر دچار خرابی و شکستگی شده بود حتماً آن را تعویض نمایید. قبل از انجام این کار حتماً برق ماشین لباسشویی باید قطع شود.

خراب شدن هیدرواستات ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما به هنگام پر کردن آب درون مخزن دچار نشتی شود ممکن است که هیدروستات آن خراب شده باشد. هیدرو استات در ماشین لباسشویی یک سوئیچ فعال فشار می باشد که جهت تعیین کردن سطح آب بوده و اگر آب از اندازه نرمال خود بیشتر شود فعال خواهد شد و چنانچه هیدروستات خراب شود آب بیش از حد به مخزن وارد می شود و دستگاه دچار نشتی می گردد. این بخش به طور معمول در کنار کنترل پنل دستگاه قرار می گیرد و یک لوله گنبدی شکل و یا شلنگ متصل به مخزن دارد. ماشین لباسشویی هایی که دارای برد الکترونیکی می باشند میکروسوئیچ آنها در بخش فاضلاب زیر مخزن وجود دارد. هنگامی که آب مخزن پر می شود هوای داخل لوله متراکم شده و دیافراگم درون هیدرو استات را می‌فشارد. در این شرایط هیدرو استات باعث کنترل کردن شیر آب می شود و وقتی که سطح آب به میزان مناسبی رسید آن را قطع می نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت قطع نشدن آب ماشین لباسشویی

خراب شدن شلنگ هیدروستات

اگر لوله دچار نشتی باشد فشار لازم جهت فعال کردن قطعه هیدروستات وجود ندارد و در این شرایط آب بیشتر از اندازه نرمال پر شده و نشتی خواهد کرد. خراب شدن هیدروستات باعث نشتی و سرریز شدن آب از ماشین لباسشویی می گردد و برای آنکه مطمئن شوید شلنگ خراب شده است یا نه ابتدا باید مشکل شلنگ گنبدی هوا را برطرف کنید. اگر شلنگ دچار پارگی و یا ترک شده بود آن را تعویض کنید.

 • برای تشخیص آن شلنگ را بیرون آورده و آن را داخل آب قرار دهید.
 • یک طرف آن را بگیرید و از طرف دیگر فوت کنید.
 • بررسی کنید که آیا حبابی به وجود می آید یا خیر
 • انسداد شلنگ را نیز بررسی کنید و اگر شلنگ سالم بود ممکن است میکروسوئیچ خراب شده باشد در این صورت باید تعویض گردد.

خراب شدن زبانه درب ماشین لباسشویی

زبانه درب در ماشین لباسشویی مسئول نگه داشتن و محکم کردن درب هنگام شست و شو می باشد. زبانه درب همچنین از باز شدن آن به هنگام شستشو جلوگیری می‌کند.علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟ اگر زبانه درب ماشین لباسشویی دچار پوسیدگی شده باشد و یا به قدر کافی محکم نباشد ممکن است آب از دستگاه نشتی کند. بنابراین آن را کنترل کرده و اگر دچار مشکل شده بود تعویض نمایید.

بررسی جا پودری در ماشین لباسشویی

جرم و رسوب در جا پودری دستگاه یکی دیگر از دلایل نشتی آب می باشد. اگر منافذی که داخل جا پودری ماشین لباسشویی تعبیه شده است به علت جرم گرفتن دچار انسداد شود فشار آبی که به مخزن وارد می شود باعث پاشیدن آن به بیرون خواهد شد. بنابراین جا پودری را بررسی کنید و اگر دچار نشتی شده بود آن را تعمیر و یا تعویض نمایید. همچنین جرم ها و رسوبات را در آن کاملاً از بین ببرید.

سخن پایانی

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای ماشین لباسشویی ها ایجاد شود نشتی آب از دستگاه می باشد. بروز نشتی در ماشین لباسشویی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی علل مختلف نشتی آب از ماشین لباسشویی پرداختیم و راهکارهای رفع آن را نیز توضیح دادیم. چنانچه در این مورد پرسشی داشتید می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت نشتی آب از ماشین لباسشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا