خودرو

علت موثر در کپ کردن خودرو چیست | مهم ترین دلیل کپ کردن خودرو

نحوه عیب یابی کپ کردن خودرو و تعمیر آن

کپ کردن خودرو شاید اتفاق رایجی نباشد اما به طور معمول با داشتن اطلاعات در این زمینه افراد می توانند به راحتی در هنگام مواجهه با این مشکل آن را برطرف گردانند. در مواردی اگر رانندگان دلایل کپ کردن خودرو را بدانند، می توانند قبل از ایجاد این اتفاق ماشین را کنترل کرده و از وجود این حادثه جلوگیری نمایند. کپ کردن خودرو، معمولا در اکثر ماشین ها می تواند رخ دهد که بیشترین آمار کپ کردن خودرو مربوط به ماشین 206 تیپ 2 می باشد. شما برای چگونگی برطرف نمودن این مشکل می توانید از شرکت های سیار، برای انجام خدمات تعمیرات استفاده کنید. زیرا در دورترین نقطه از کشور می توان با ثبت درخواست در این شرکت از خدمات آن ها در این زمینه استفاده کرد. علت کپ کردن خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه شرح داده می شود.

علت کپ کردن خودرو

کپ کردن خودرو علت های فراوانی دارد که در صورت رعایت کلی می توان از هرگونه اختلال برای سیستم ماشین جلوگیری کرد. به صورت کلی مهم ترین علت کپ کردن خودرو به دلیل عدم احتراق صحیح می باشد. زیرا در مواردی ممکن است به دلیل مخلوط بودن هوا و بنزین در محفظه احتراق، مشکلی برای خودرو به وجود آید.

این روند ترکیب هوا و بنزین می تواند بر سیستم های مختلفی از ماشین اثر بگذارد. و سبب اختلال در سیلندرهای ماشین گردد. به همین دلیل بهتر است هر از چند گاهی به صورت کلی ماشین خود را چکاپ کنید. همچنین به دلیل عدم شناخت صحیح نوع بنزین ممکن است خطراتی همچون کپ کردن ماشین ایجاد گردد.

به صورت کلی عوامل زیادی می تواند سبب ایجاد این مشکل شود که با دانستن هرکدام از این عوامل راحت تر می توانید به تعمیر ماشین بپردازید. البته شرکت های آنلاین در این زمینه به شما بهترین خدمات را ارائه می دهند و در هر نقطه از کشور به کمک شما در کمترین زمان ممکن می آیند.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای جلوگیری از پنچری خودرو | چکار کنیم پنچر نشویم ؟

کپ کردن خودرو چگونه ایجاد می شود؟

زمانی که پدال گاز به درستی کار نکند و سبب اختلال در فرایند خودرو شود، کپ کردن خودرو به وجود می آید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که راننده برای افزایش دور موتور خود بر روی پدال گاز محکم فشار وارد کند که در این صورت سرعت موتور بالا نمی رود، بلکه فقط ماشین به سمت جلو پرتاب می شود که به شکل کلی به این اختلال کله کردن خودرو نیز می گویند.

معمولا این اتفاق ممکن است هر از چند باری برای رانندگان به وجود آید که در صورت تکرار زیاد سبب ایجاد اختلال در کارکرد ماشین و موتور می گردد. این روند زمانی ایجاد می شود که هوا و بنزین هر دو در محفظه به صورت ترکیبی وجود داشته باشند. و در هنگامی که هوا وارد سنسور شود، این مشکل ایجاد خواهد شد. معمولا این اتفاق به دلیل عدم صحیح سوخت گیری می تواند ایجاد گردد که به مرور زمان می تواند سبب اختلال در کارکرد قسمت های دیگر ماشین گردد.

عوامل موثر در کله کردن ماشین

مهم ترین عامل همانطور که به آن اشاره شد، عدم صحیح سوختگیری خودرو است. که در صورت مخلوط بودن هوا و بنزین ممکن است کله کردن خودرو رخ دهد. یک سری عوامل دیگر می تواند این اختلال را بر ماشین شما ایجاد کند که با داشتن آگاهی لازم در این زمینه، می توانید خیلی راحت از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

گرفتگی نازل سوخت

هنگامی که هوا و بنزین به صورت ترکیبی وارد نازل دستگاه شوند، ممکن است سبب ایجاد رسوب و کثیفی شده و به درستی سوختگیری را انجام ندهد. به صورت کلی اگر سوخت به صورت خام و قبل از تبدیل شدن به حالت پودری وارد محفظه احتراق گردد، سبب می شود تا شتاب اتومبیل در صورت فشردن پدال گاز به شکل صحیح صورت نگیرد و دور موتور به همان اندازه بالا نرود.

با وجود این روند نادرست در خودرو ممکن است کپ کردن برای خودرو موردنظر ایجاد گردد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید به صورت دوره ای و منظم انژکتورها را شستشو دهید تا کثیفی و آلودگی از آن ها برداشته شود. به دلیل گرفتگی در قسمت انژکتور ممکن است شتاب و دور موتور به درستی بالا نرود و سبب کله کردن خودرو شود.

اختلال در عملکرد سنسور اکسیژن

وظیفه اصلی سنسورهای اکسیژن کنترل کردن میزان درصد اکسیژن به محفظه احتراق می باشد. اگر این میزان درصد به محفظه وارد نشود، ممکن است کپ کردن خودرو ایجاد گردد. به صورت کلی اگر در سنسور اکسیژن مشکلی ایجاد شود، دیگر این قطعه نمی تواند به درستی اطلاعات لازم را به کامپیوتر مرکزی خودرو ارسال کند. همچنین میزان اکسیژن موردنیاز برای محفظه را ایجاد نخواهد کرد. با وجود این مشکل ممکن است کپ کردن خودرو برای رانندگان رخ دهد.

حتما بخوانید:   چگونه سلامت باتری و برق خودرو را بسنجیم | اهمیت باتری خودرو

به صورت کلی اگر به صورت صحیح این عملکرد ایجاد نشود، ممکن است فشرده شدن پدال گاز به هیچ عنوان دور موتور را افزایش ندهد و یک اختلال بزرگ ایجاد گرداند. برای کارکرد صحیح یک خودرو باید تمامی عوامل درگیر با یکدیگر به درست کار کنند تا خودرو شما به درستی حرکت کند و مشکلی برایش به وجود نیاید.

علت کپ کردن خودرو

اختلال در عملکرد ECU

زمانی که در کامپیوتر مرکزی خودرو اختلالی ایجاد گردد، می تواند سنسورهای اکسیژن را نیز از کار بیندازد. اختلال در این سیستم می تواند به صورت کلی موجب ایجاد اختلال در قسمت های دیگر خودرو شود.

همچنین اختلال در این سیستم به راحتی خودرو را دچار مشکل می کند. و کارکرد صحیح آن را از کار می اندازد. تمامی اطلاعات انجام شده در تمامی قسمت های خودرو به این سیستم ارسال شده و دستورات لازم را دریافت می کند که با این وجود اختلال در کامپیوتر مرکزی خودرو سبب اختلال در کل ماشین می شود.

عیب در سنسور هوا

در مواردی اگر سنسور هوا دچار مشکل شود، کامپیوتر مرکزی نمی تواند به درستی میزان هوای ورودی را تخمین بزند که در چنین شرایطی هوا به صورت تقریبی وارد سیستم احتراق می شود. در این صورت ممکن است به دلیل عدم صحیح وجود هوا در محفظه احتراق خودرو دچار کپ کردن شود.

کثیف شدن سنسور دور شمار

یکی دیگر از مواردی که می تواند سبب اختلال در سنجش درصد اکسیژن رسیده شده به محفظه احتراق شود، کثیف شدن سنسور دور شمار می باشد. این سنسورها اگر کثیف شوند، می توانند بر روی دندان های فلایول اختلال ایجاد کنند و سوخت رسانی به خودرو را با مشکل مواجه گردانند. پس زمانی که سوخت کافی به خودرو و سنسورها نرسد، کپ کردن خودرو ممکن است ایجاد گردد.

برطرف کردن اختلال کپ کردن خودرو

در مواردی ممکن است به دلیل نوع موتور با خراب شدن سنسور اکسیژن کپ کردن خودرو به وجود آید. در مواردی اگر متوجه بوی بد اگزوز، خام سوزی بنزین و روشن شدن چراغ سنسور اکسیژن شدید، باید به اختلال در سنسور اکسیژن مشکوک شوید.

معمولا مهم ترین نشانه های موجود برای کپ کردن خودرو در انواع ماشین ها از جمله 206 تیپ 2 همین نشانه های فوق می باشد که باید هر چه سریعتر به برطرف کردن این مشکل اقدامات لازم صورت گیرد.

حتما بخوانید:   سلکتور گیربکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

همچنین ممکن است درصورت اختلال در نرم افزار ایسیو در ماشین 206 تیپ 2، کپ کردن خودرو رخ دهد که در صورت مواجه شدن با این مشکل در هنگام رانندگی باید هرچه سریعتر ماشین را در یک کنار پارک کنید. و با شرکت های خدمات آنلاین ارتباط برقرار کنید و مشکل خود را با متخصصان شرکت در این زمینه در میان بگذارید تا هر چه سریعتر بتوانند این مشکل را برطرف کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

علت کپ کردن خودرو

هنگام مواجه شدن با کپ کردن خودرو چه اقداماتی باید انجام داد؟

این اتفاق شاید چندان رایج نباشد. اما ممکن است در مواردی برای راننده در هنگام رانندگی رخ دهد که با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه به راحتی می توان ماشین را کنترل کرد.

در هنگام مواجه شدن با کله کردن خودرو بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید. و پای خود را از روی پدال گاز بگیرید و پس از آن با دنده سنگین در سمت راست حرکت کنید و در مکانی مناسب ماشین را پارک نمایید.

یادتان باشد تا زمانی که خودرو به طور کامل ایست نکرد، پدال گاز را فشار ندهید. زیرا ممکن است ماشین به سمت جلو پرتاب شود که خطرناک است. بعد از اینکه خودرو را یک مکان مناسب متوقف کردید، آن را خاموش کنید. و به هیچ عنوان دوباره روشن نکنید و برای برطرف کردن این مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید.

هنگامی که با تعمیرکار تماس گرفتید، بهتر است آن را به طور کامل از نشانه های کپ کردن خودرو آگاه کنید و از تجربه آن در این زمینه استفاده نمایید.

نتیجه گیری

به صورت کلی در هنگام مواجه شدن با کپ کردن خودرو بهتر است با داشتن اطلاعات و آگاهی لازم به هدایت ماشین خود بپردازید. یادتان باشد علت کپ کردن خودرو متفاوت است پس به صورت خودسرانه برای برطرف کردن این مشکل دست به کار نشوید.

اگر هنگام مواجه شدن با این مشکل به تعمیرکار مجربی دسترسی نداشتید، می توانید با ثبت درخواست خود در شرکت های سیار همچون ایبک امداد از مهندسان و متخصصان آن ها در این زمینه کمک بگیرید و هر چه سریعتر به برطرف کردن مشکل موردنظر بپردازید.

31

علت کپ کردن خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل مختلف کپ کردن خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x