خدمات پرستاری و مراقبتی

مناسب ترین سرگرمی برای سالمندان چیست | آنچه باید پرستار سالمند بداند

به نظر شما بهترین سرگرمی برای سالمندان چیست؟ امروزه بازنشستگی به بازی شطرنج و یا تماشا کردن تلویزیون ختم نمی شود. سالمندی به معنای بی تحرکی، خوابیدن و خانه‌نشینی نیست. سالمندان خواستار تحرک بیشتر، ماجراجویی و یادگرفتن مطالب جدید هستند. در اصل افرادی که بازنشسته می شوند فرصت بیشتری دارند تا بتوانند کارهای جدید انجام دهند، کارهایی که همیشه آرزوی آن را داشتند. آنها می‌خواهند برای خود سرگرمی پیدا کنند. شاید در اوضاع امروزی که ویروس کرونا گسترش پیدا کرده، انجام بعضی از فعالیت های گروهی و سرگرمی ها به جهت حفظ سلامتی، اجرا نشدنی باشد ولی امکان بعضی از سرگرمی ها وجود دارد و می توان آنها را برای سالمند فراهم کرد.

مناسب ترین سرگرمی برای سالمندان چیست؟

سرگرمی ها اهمیت زیادی برای سالمندان دارد زیرا وقتی سن فرد افزایش پیدا می کند، زمان بیشتری داشته و نیاز به یک سرگرمی برای اوقات فراغت خود دارد. یکی از دغدغه های سالمندان می تواند یافتن سرگرمی مناسب باشد. همانطور که می دانید انسان در هر سنی که باشد از جهت اجتماعی و جسمی باید فعالیت داشته باشد تا بتواند از دوران زندگیش بهره‌برداری مناسب کند. این بهره‌مندی باعث می‌شود تا فرد سالمند سطح جسمی و اجتماعی بالایی داشته باشد و بتواند از جهت مشکلات سلامتی، به کمترین سطح برسد. انتخاب چند سرگرمی جدید در این زمینه بسیار مفید است.

۱- ورزش بهترین سرگرمی برای سالمندان

فعالیت های ورزشی می تواند به تندرستی، تناسب اندام و پر انرژی بودن فرد کمک زیادی بکند. علاوه بر این، در هنگام ورزش دیدار با افرادی که هم سن و سال سالمند هستند، باعث علاقه مندی فرد به فعالیت‌های گروهی شده و روحیه او را بهبود می بخشد. ایده های عملی در سالمندان مثل باغبانی و آشپزی باعث می شود فرد احساس غرور و موفقیت کند و همچنین عزت نفس در او تقویت خواهد شد. البته مطالعه کتاب و همچنین بازی های کامپیوتری هم می تواند مغز سالمند را فعال کرده و خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را هم کاهش بدهد.

ورزش های زیادی هستند که سالمندان می توانند بدون تجربه قبلی و آمادگی جسمانی، از آنها استفاده کنند. ورزش اگر به صورت گروهی و دسته جمعی باشد بسیار بهتر بوده و در بالا رفتن سلامت روانی و جسمی سالمند تأثیر بسیار زیادی دارد.

حتما بخوانید:   تسکین درد رویش دندان در نوزادان و درمان های خانگی

محبوب ترین ورزش ها که افراد سالمند هم ممکن است از آنها استقبال کنند عبارتند از:

 1. اسکوآش
 2. تنیس
 3. فوتبال
 4. پیاده روی
 5. نرمش
 6. والیبال
 7. و…..

همانطور که می دانید ورزش برای سلامتی جسم بسیار عالی است ولی علاوه بر آن می‌تواند باعث سلامت روان سالمند هم بشود و سرگرمی خوبی برای سالمندان خواهد بود. البته دقت کنید که هر روز و یا هر هفته یک برنامه مشخص ورزشی را تعیین کنید و طبق آن برنامه عمل کنید.

سرگرمی برای سالمندان

۲- باغبانی و پرورش گل و گیاهان

یکی از محبوب ترین سرگرمی ها برای همه افراد و در تمام سنین، باغبانی است که باعث بالا رفتن روحیه فرد می شود. بیشتر افراد سالمند به گل و گیاهان علاقه فراوانی دارند و از بودن در کنار گل ها احساس لذت می کنند. باغبانی فایده های زیادی برای سالمندان دارد و می تواند به یک عادت مثبت تبدیل شود. وقتی سالمند یک دانه را می کارد و شاهد رشد آن است، از این رشد احساس لذت خواهد کرد.

باغبانی بهترین سرگرمی برای سالمندان است و آنها می توانند گلخانه و یا باغچه خود را با گیاهان و گل های زیبا تزیین و آراسته کنند و حتی میوه و سبزیجات هم پرورش دهند. استفاده از سبزیجاتی که خود سالمند آنها را پرورش داده، لذت فراوانی برای او دارد.

باغبانی برای سالمند مزایای زیادی دارد که بعضی از آنها عبارتند از:

 • باغبانی سطح استرس فرد را کاهش می دهد.
 • احساس خوبی از ثمر دهی و نتیجه کار، به فرد دست می دهد.
 • سالمند در هنگام باغبانی از هوای تازه استفاده می کند.
 • باغبانی می تواند به فعال بودن و تناسب اندام کمک کند.
 • تهیه میوه، سبزی، مواد غذایی سالم و مغذی با باغبانی، برای سالمند امکان پذیر است.
 • بهترین سرگرمی برای افراد سالمند و مسن باغبانی است.

بعد از اینکه فرد از خواب بیدار می شود، به جای نشستن در روی مبل، می تواند فعالیت مفید داشته باشد. طبق تحقیقات، افرادی که از گیاهان مراقبت کرده و آنها را آبیاری می کنند به صورت چشمگیری عملکرد مغز آنها بهبود پیدا کرده و چربی کمر آنها هم کاهش پیدا کرده است.

۳- استفاده از رایانه و بازی کامپیوتری

امروزه استفاده از بازی های کامپیوتری در بین سالمندان رواج زیادی دارد. آنچنان که در سال ۲۰۱۴ گزارش شده که یک چهارم سالمندان بالای ۵۵ سال، دارای کنسول بازی هستند و بعضی از افراد هم از تلفن های هوشمند و تبلت برای بازی های کامپیوتری استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   مزایای ورزش سالمند در روی ویلچر چیست و چگونه امکان پذیر است؟

این بازی ها می توانند سرگرمی خوبی برای سالمندان بوده و مغز آنها را هم به چالش بکشد. بازی های کامپیوتری باعث می شود که حافظه فرد تقویت شده و از زوال عقل و کاهش حافظه هم جلوگیری می کند.

۴- شبکه های اجتماعی سرگرمی مناسب برای سالمندان

شبکه های اجتماعی همانطور که بین جوانان محبوبیت زیادی دارد در بین افراد سالمند هم دارای طرفداران فراوانی است و طبق مطالعات ۵۸ درصد افراد بالای ۵۵ سال، شبکه های اجتماعی مخصوص خود دارند. البته کرونا هم باعث شد تا افراد بیشتر به شبکه های اجتماعی روی بیاورند.

شبکه های اجتماعی که بین سالمندان محبوبیت زیادی دارد عبارتند از:

 1. اسکایپ
 2. فیس بوک
 3. واتس آپ
 4. تلگرام
 5. اینستاگرام
 6. و….

این شبکه‌ها می‌تواند برای سالمند مفید بوده و به صورت آنلاین خانواده خود را هم ملاقات کند و همچنین با دوستان ارتباط داشته باشد.

۵- مطالعه کتاب

یکی از سالم ترین و بهترین سرگرمی ها و تفریحات برای سالمندان، مطالعه ی کتاب های مفید است که به تقویت حافظه، کاهش استرس، افزایش مهارت ها برای تصمیم گیری و خواب راحت تر و بهتر کمک زیادی به سالمند می کند. اگر سالمند قبل از خواب مطالعه کند نه تنها برای خواب او مفید است بلکه می‌تواند باعث بالا رفتن عملکرد مغز سالمند شود و از بیماری های پارکینسون، زوال عقل و همچنین آلزایمر جلوگیری کند. طبق گفته دانشمندان، مطالعه می‌تواند به عنوان ورزش ذهن نامیده شود.

۶- آشپزی مناسب ترین سرگرمی برای سالمندان

تهیه و پختن غذاهای سالم برای تمام اعضای خانواده، در سالمند احساس خوبی را ایجاد می کند. وقتی سالمند برای اعضای خانواده غذا تهیه می کند باعث شادی و سرزندگی او شده و متوجه می شود که می تواند مفید باشد و امور خانواده را به راحتی کنترل کند. پختن غذاهای مورد علاقه در سالمندان ایجاد حس شادی و نشاط می کند.

۷- یادگیری موسیقی های جدید

در صورتی که سالمند شما به موسیقی علاقه داشته باشد، می تواند یک مهارت جدید بیاموزد. یادگرفتن سازهای موسیقی باعث می شود سالمند چالشی جدید برای ذهن خود پیدا کرده و مهارت های خود را ارزیابی کند. هماهنگی دست ها و چشم ها برای یاد گرفتن ساز های موسیقی، موجب تقویت مغز می شود زیرا مغز فرد تلاش می کند تا نت موسیقی را خوانده و به شکل همزمان دست ها را حرکت دهد. ساز های زیادی برای سالمندان وجود دارد که می‌توانند با یادگیری آنها، سرگرمی خوبی برای خود ایجاد کنند مانند: ویولن، ساکسیفون، پیانو، گیتار و… که نسبت به علاقه سالمند می تواند یکی از این ساز ها را برای او انتخاب کنید‌.

حتما بخوانید:   پرستار کودک در منزل | نکاتی که باید پرستار کودک رعایت کند

۸- کلاس های آموزشی

برای اینکه فرد بتواند مغز خود را فعال نگه دارد، فراگیری دانش جدید می تواند بسیار مفید باشد. بعضی از انجمن ها که مخصوص سالمندان هستند، کلاس هایی را برای آنها تشکیل دادند تا بتوانند به راحتی از برنامه‌های فرهنگی و علمی استفاده کنند. معمولاً هر سالمندی علائق خاصی دارد، باید با توجه به علاقه ی او، این کلاس ها را انتخاب کنید تا او هم بتواند ساعتی در کنار همسالان خود باشد.

۹- کلاس های هنری

سالمندانی که بازنشسته شده اند، تمام عمر خود را مشغول کسب درآمد و فعالیت های روزانه بودند. دوران بازنشستگی می تواند فرصت خوبی برای خلاقیت های زیاد باشد. یکی از این فعالیت‌ها نقاشی با رنگ روغن، آبرنگ و یا حتی طراحی با مداد است، که برای سالمندان بسیار سرگرم کننده است. ابتدا باید هنر مورد علاقه سالمند را پیدا کرده و او را در کلاس های هنری ثبت نام کنید تا هم سالمند شما چیزهای جدید یاد بگیرد و هم دوستان جدید  پیدا کند. نقاشی برای افزایش روحیه سالمند اهمیت زیادی دارد.

شاید امروزه به دلیل وجود کرونا محدودیت هایی برای رفت و آمد وجود داشته باشد و بعضی از آموزشگاه ها به جای کلاس های حضوری، از کلاس های آنلاین استفاده می کنند. سالمند شما هم می تواند از فرصت استفاده کرده و در هر کلاسی که به آن علاقه دارد، شرکت کند. می توانید در اینترنت جستجو کنید و کلاس هایی را که قیمت مناسبی هم دارند، پیدا کنید البته بعضی از این کلاس ها رایگان هم هستند.

سرگرمی برای سالمندان

سخن پایانی

به این نکته مهم توجه کنید درست است که سالمند باید فعال باشد ولی امن بودن او هم از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی کنید فعالیتی را برای سالمند خود انتخاب کنید که دارای خطرات نباشد. در کنار آموختن کارها و سرگرمی های جدید، باید اعتماد به نفس در سالمندان افزایش پیدا کند و علاوه بر سلامت جسم، به سلامت ذهن و روح آنها هم کمک کند.

به این نکته مهم توجه کنید که ملاقات با اعضای خانواده و دوستان می‌تواند بهترین سرگرمی برای سالمند شما باشد. نیازی ندارد که شما حتماً برای سالمند خود کار خاصی انجام بدهید، فقط کافی است که در کنار او بوده و گاهی به او سر بزنید. دیدن اعضای خانواده به سلامت روحی سالمند کمک زیادی می کند.

31

مناسب ترین سرگرمی برای سالمندان چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آنچه باید پرستار سالمند بداند

امتیاز کاربر: 2.45 ( 1 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x