تعمیرات ظرفشویی

علت خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی چیست؟

در دنیای امروز ماشین ظرفشویی یکی از لوازم بسیار پرطرفدار در خانه ها می باشد. علاوه بر آن ماشین ظرفشویی جهت شستن ظروف از نظر میزان مصرف آب و همچنین صرف وقت بسیار مقرون به صرفه می باشد. هنگامی که با مشکلی در عملکرد ماشین ظرفشویی روبرو شدید بهتر است از کارشناسان تعمیر ماشین ظرفشویی ایبک امداد کمک بگیرید تا بهترین خدمات را دریافت کنید. ماشین ظرفشویی با هر برند و مدلی که باشد و هر چقدر هم کیفیت خوبی داشته باشد، گاهی اوقات ممکن است دچار مشکلات و اختلالاتی شود. گاهی ممکن است ظروف داخل ماشین لباسشویی به خوبی شسته نشود و یا خوب خشک نگردند. همچنین باقی ماندن لکه روی ظروف می‌تواند یکی از مشکلات رایج در ماشین ظرفشویی باشد.

علت خشک نشدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی چیست؟

چنانچه پس از پایان کار ماشین ظرفشویی متوجه شدید که ظرف ها خیس مانده اند بهتر است به دنبال علت خشک نشدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی باشید. علل متعددی می تواند باعث بروز این مشکل شود.

 • ممکن است عملکرد داخلی ماشین ظرفشویی دچار مشکل شده باشد. به عنوان مثال المنت خراب شده باشد. در این صورت ظرف ها خشک نمی شوند.
 • گاهی اوقات درست قرار ندادن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی باعث بروز این مشکل می شود. بنابراین هنگام چیدمان ظرف ها باید بسیار دقت کنید.
 • عدم استفاده از مایع جلادهنده می‌تواند باعث خشک نشدن و ایجاد لکه در ظروف گردد.

سایر عواملی که موجب خشک شدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی می شود

هنگامی که ماشین ظرفشویی شما دچار این مشکل شد و ظرف ها داخل آن خشک نشدند باید عوامل زیر را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 • باز نکردن درب ماشین ظرفشویی بلافاصله پس از اتمام کار می تواند یکی از دلایل خشک نشدن کامل ظروف باشد.
 • چیدمان اشتباه ظرفها داخل ماشین ظرفشویی باعث می شود که به خوبی خشک نشوند.
 • کثیف بودن بیش از حد ظرف ها و باقی ماندن مواد غذایی روی آنها یکی از دلایل خشک نشدن کامل آنها می باشد.
 • اگر موتور فن تهویه در ماشین ظرفشویی خراب شده باشد ظرفها خشک نمی شوند.
 • چنانچه المنت گرمایی در ماشین ظرفشویی دچار ایرادی شده باشد ظروف خشک نمی شوند.
حتما بخوانید:   کدهای ارور در ماشین ظرفشویی کنوود KENWOOD

اهمیت قطعه ترموستات المنت در خشک کردن ظروف

ترموستات در ماشین ظرفشویی یکی از قطعاتی است که جهت تنظیم کردن دما و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد المنت به کار برده می شود. زمانی که این قطعه خراب شود هیتر به خوبی کار نمی کند و در نتیجه ظروف خشک نمی شوند. خراب شدن ترموستات می تواند تاثیر زیادی در خشک کردن ظروف داشته باشد.

اهمیت عملکرد فن خشک کن در خشک کردن ظروف

بعضی از مدلهای ماشین ظرفشویی دارای یک و یا دو فن جهت خشک کردن ظروف می باشند. عملکرد فن خشک کن به صورت خروج بخار آب از محفظه دیگ و خشک کردن ظروف است. زمانی که این قطعه دچار ایرادی شود باید تعمیر گردد زیرا اختلال در عملکرد آن  باعث خشک نشدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی می شود.

اهمیت عملکرد کندانس در خشک کردن ظروف

بیشتر ماشین ظرفشویی ها دارای قطعه ای به نام فن جهت خشک کردن ظروف می باشند. فن منبعی به نام کندانس دارد که وظیفه آن خروج بخار آب و انباشته کردن بخار جهت خشک کردن ظروف داخل ماشین ظرفشویی می باشد. اگر انسدادی در مسیر این منبع ایجاد گردد و مجرای آن بسته شود، کیفیت آن کاهش پیدا کرده و ظروف خوب داخل دستگاه خشک نخواهد شد.

عملکرد سیستم باز شدن خودکار درب ماشین ظرفشویی

برخی از ماشین ظرفشویی ها دارای سیستمی می باشد که پس از پایان شستشو درب دستگاه به صورت اتوماتیک باز می‌شود و بخار از دستگاه خارج شده و ظرف ها به خوبی خشک می گردد. شما کاربران عزیز می توانید در پایان چرخه شستشو درب ماشین ظرفشویی را کمی باز کنید تا همه بخار از دستگاه خارج شود و ظرف ها کاملا خشک گردد. اگر ماشین ظرفشویی شما سیستم اتومات باز کردن درب را نداشت، این کار را به صورت دستی انجام دهید تا لکه آب روی ظرف ها باقی نماند.

پیشنهاداتی جهت خشک شدن بهتر ظروف داخل ماشین ظرفشویی

کارشناسان ماهر و حرفه ای ماشین ظرفشویی جهت خشک شدن بهتر ظروف چند توصیه دارند.

 • هنگام چیدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی بهتر است فاصله استاندارد آنها را رعایت کنید و ظروف را خیلی نزدیک به هم قرار ندهید.
 • بهتر است بیشتر از حد مجاز داخل ماشین ظرفشویی ظرف قرار ندهید تا هوا بتواند به راحتی گردش داشته باشد و همچنین ظروف به خوبی شسته شده و خشک گردد.
 • وجود مایع جلا دهنده داخل ماشین ظرفشویی می تواند پیوند بین آب و ظروف را از بین برده و در خشک شدن کامل ظروف نقش اساسی دارد.
 • گرما نقش مهمی در خشک کردن ظروف دارد. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی شما دارای سیستمی می باشد که می توانید دما را افزایش دهید حتما این کار را انجام دهید.
 • بهتر است پس از اتمام چرخه شستشو در ماشین ظرفشویی درب دستگاه را باز کنید تا ظروف بهتر خشک شود.
 • برای خارج کردن ظروف از داخل ماشین ظرفشویی بهتر است نخست سبد پایینی را خالی کنید. در غیر این صورت ممکن است قطره های آب از ظروف بالایی روی ظروف پایینی بریزد و باعث خیس شدن و ایجاد لکه روی آنها گردد.
 • بهتر است جهت مراقبت از ماشین ظرفشویی هنگام شستشو، فیلتر دستگاه و بازوهای آبپاش آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاملاً درست می چرخد.
 • بهتر است هر دو ماه یک بار فیلتر ماشین ظرفشویی را باز کرده و آن را کاملا تمیز کنید تا اگر خرده های مواد غذایی داخل آن قرار گرفته بود برطرف شده و به عملکرد بهتر دستگاه کمک کند.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی نف | نحوه نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی neff

خراب شدن قطعه المنت گرمایی داخل ماشین ظرفشویی

ممکن است گاهی المنت گرمایی که داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد سوخته باشد. در این حالت ظروف با آب سرد شسته می شوند و به همین خاطر عمل خشک شدن انجام نمی شود. جهت بررسی مشکل المنت گرمایی باید ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و آن را از برق جدا کرده و به کمک یک مولتی متر از سالم بودن اتصالات مطمئن شوید. المنت گرمایی زیر مخزن ماشین ظرفشویی قرار دارد‌. برای دسترسی به آن باید پنل پایینی دستگاه را باز کنید. همچنین ترمینال ها و مدار الکتریکی در ماشین ظرفشویی باید مورد بررسی قرار گیرند. در صورت نیاز می توانید از تکنسین ها و متخصصین ایبک امداد جهت رفع ایراد ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

باز نشدن دریچه و خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ها از یک دریچه جهت خروج هوای گرم و همچنین بخار آب استفاده می کنند. اگر این دریچه عملکرد درستی نداشته باشد و باز نشود نم و رطوبت روی ظرف ها باقی می ماند و همین مشکل می تواند دلیلی برای خشک نشدن ظروف باشد.

فعال نبودن برنامه خشک کن در ماشین ظرفشویی

گاهی در انتخاب برنامه ممکن است دقت کافی نداشته باشید و برنامه ای انتخاب کنید که خشک کن نداشته باشد. در این شرایط ماشین ظرفشویی نمی تواند ظروف را خشک کند. برنامه خشک کن در بعضی از ماشین ظرفشویی ها به طور دستی فعال خواهد شد و چنانچه قبل از آغاز برنامه شستشو آن را فعال نکنید عملیات خشک کردن هم انجام نمی شود.

حتما بخوانید:   علت نشتی آب در ظرفشویی چیست ؟

خراب شدن موتور فن تهویه در ماشین ظرفشویی

برخی از ماشین ظرفشویی ها جهت انجام عملیات خشک کردن ظروف از فن تهویه استفاده می کنند. اگر موتور این فن دچار خرابی شده باشد ظرفها به خوبی و درستی خشک نخواهند شد. چنانچه این مشکل برای دستگاه شما پیش آمده بود برای اطمینان از خراب بودن موتور تهویه باید تیغه فن را با دست خود بچرخانید و اگر فن و یا تیغه خراب شده بودند بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید. برای انجام این کار بهتر است از تکنسین های ماهر ایبک امداد کمک بگیرید تا ایراد به وجود آمده در ماشین ظرفشویی را برطرف کنند.

کثیف بودن بیش از حد ظروف

یکی از مواردی که می تواند باعث خشک نشدن ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی شود، کثیف بودن بیش از اندازه ظروف می باشد. بهتر است قبل از قرار دادن ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی تا جایی که امکان دارد مواد غذایی را از روی آن پاک کنید. برخی از ماشین ظرفشویی ها دارای سنسورهایی می باشند که میزان آلودگی ظروف را تشخیص داده و به صورت اتوماتیک برنامه ای جهت شستشوی آن انتخاب می کنند که دارای دمای زیادی باشد. اگر ظرف ها کثیفی کمتری داشته باشد دمای کمتری نیز جهت شستشو نیاز می باشد. البته لازم به ذکر است شستشوی ظروف با آبی که دارای دمای کمی است باعث می شود که عملیات خشک کردن نیز به خوبی انجام نشود زیرا میزان تبخیر در این برنامه کمتر خواهد بود. چنانچه ماشین ظرفشویی شما با هر برند و هر مدلی دچار اختلال و مشکل گردید و عملکرد درستی نداشت می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و درخواست سرویسکار جهت بررسی دستگاه کنید.

سخن پایانی

ماشین ظرفشویی ها یکی از لوازم موجود در آشپزخانه می باشند که کارایی بسیار زیادی داشته و می‌توانند در مصرف هزینه و وقت صرفه جویی کنند. گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی در ماشین ظرفشویی مواجه شوید. خشک نکردن ظروف یکی از این مشکلات می باشد. در این مقاله دلایل ایجاد این مشکل و راه حل های رفع آن را توضیح دادیم. امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید.

31

علت خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت خشک نشدن ظرف در ماشین ظرفشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x