تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل سرمای زیاد یخچال چیست ؟

چرا یخچال بیش از حد نرمال سرما دارد و راه های حل این مشکل چیست

در مقاله های گذشته در مورد یخچال بسیار صحبت کردیم ، مواردی مثل تراز کردن و مشکلات تراز نبودن و تاریخچه یخچال و یا مقاله بزرگ یخچال چی بخرم و… که در هر کدام از این مقالات شما با بسیاری از مواردی که از حضور تعمیرکار در زندگی شما جلوگیری می کرد آشنا شدید و سعی کردیم تا آموزش تعمیر و تعویض قطعات یخچال را بصورت دقیق برایتان شرح دهیم & در این مقاله از تیم ایبک امداد به سراغ سرمای زیاد یخچال خواهیم رفت که اصلا این سرمای زیاد یخچال چطور اتفاق خواهد افتاد و چه ضرر و زیان هایی برای یخچال و مواد غذایی درون یخچال می تواند داشته باشد ، با ما باشید تا با سرمای زیاد یخچال نیز بیشتر آشنا شوید و راه های حل و عیب یابی آن را بیاموزید.

اگر زمان آن رسیده که فیلتر آب یخچال را تعویض کنید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید تا با فیلتر های اصلی و تقلبی بیشتر آشنا باشید.

رفتن به مقاله فیلترهای اصلی و تقلبی آب یخچال

سرمای زیاد یخچال

امروزه یخچال یک وسیله ضروری در منازل مردم می باشد ، با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و لزوم نگهداری مواد غذایی و ایضاً جلوگیری از فاسد شدن آن ، یخچال جزء لاینفک زندگی هر فردی است به علت پیشرفت های بشر و انتقال برق به غالب نقاط جهان حتی در دور دست ترین نقاط دنیا هم این دستگاه برای تسهیل زندگی مردم قابل استفاده است . هر وسیله برقی می تواند در زمان استفاده ،اشکالات ریز و درشتی داشته باشد در این دستگاه هم گاهی اوقات  سرمای بیش از حد یخچال  موجب یخ زدگی مواد غذایی درون یخچال می شود و نتیجه ای خلاف انتظار را برای استفاده کننده از این محصول به بار می آورد ، در صورتی سرمای بیش از حد یخچال  عملاً یا زمان زیادی برای آب کردن یخ مواد غذایی تلف می شود یا در کل اقلام موجود در یخچال غیر قابل استفاده می شوند فلذا ضمن رعایت اصولی که در این مقاله خواهد آمد باید علت سرمای بیش از اندازه یخچال بصورت فنی مورد بررسی قرار گیرد در این مقاله به برخی از علل های شایع  سرمای بیش از حد یخچال پرداخته می شود .

غالباً سرمای یخچال به علت عدم تنظیم درست درجه سرمای یخچال می باشد بهترین دما برای یخچال 34 تا 40 درجه فارنهایت می باشد برای اینکه دقیقاً این دما را در درون یخچال داشته باشید بهتر است از یک دماسنج استفاده شود البته در صورت داشتن برد الکترونیکی ، دما بصورت دیجیتالی تنظیم می شود و نیاز به دماسنج نیست . لازم به ذکر است که سرمای مناسب برای یخچال های امروزی بین عدد 5 تا 6 می باشد و برای فریزر هم این عدد بین 16 تا 18 درجه متغیر است البته در یخچال های قدیمی درجه ترموستات بین 4 تا 5 بسته به تعداد اعداد درج شده (تا 5 ، تا 9 ) در آن متغیر است ، اگر از تنظیم صحیح درجه یخچال تان مطمئن هستید باید بدانید که  عموماً شش علت رایج در یخچال های مختلف سبب سرمای شدید می شود که عبارت هستند از :

 • خرابی دریچه دمپر ورودی هوا
 • نقص و اختلال در عملکرد ترمیستور یا سنسور دما
 • نقص و خرابی برد اصلی الکترونیکی
 • معیوب بودن ترموستات ( که بیشتر در یخچالهای قدیمی شایع می باشد . )
 • عیب در ناحیه برد کنترل دما
 • بالا رفتن دور فن یخچال
حتما بخوانید:   آموزش کامل سفید کردن یخچال

عملکرد نادرست یا معیوب بودن و اختلال در عملکرد یکی از موارد بالا می تواند تاثیر مستقیم و اساسی در سرمای بیش از حد متعارف یخچال داشته باشد . از این رو به طور اجمال به بررسی جداگانه همه علت های  مذکور می پردازیم .

خرابی دریچه دمپر ورودی هوا

یکی از قطعات مهم یخچال که سبب تعادل جریان هوای فن اپراتور می شود دمپر هواست ، در واقع همین قطعه که بصورت مکانیکی کار می کند ، سبب کنترل سوپاپ ( فلپر ) یخچال می شود و نیز هوای سرد ورودی از فریزر به درون یخچال را کنترل می کند ، اگر دستگیره کنترلی آزادانه حرکت نکند دریچه دمپر باز مانده و منجر به ورود هوای سرد به یخچال می گردد در این صورت  قطعاً این قطعه معیوب می باشد ، البته عملکرد سوپاپ هم باید بررسی شود و باید توجه داشت ، به علت اینکه جنس این قطعه از پلاستیک یا پلی استایرن است در موقع تعویض خیلی آسیب پذیر می باشد فلذا باید در هنگام تعویض دقت شود که این قطعه پلاستیکی آسیب نبیند و آب بندی لوله های آن خراب نشود . در برخی از یخچال ها که از حباب سنجش برای تنظیم دما استفاده می شود ، باید دقت شود تا در مکان خود درست کار کند .

نقص در ترمیستور یا سنسور دما

یکی از رایج ترین علل سرمای یخچال نقص در عملکرد ترمیستور ( که جنسش از یک کپسول پلاستیکی دارای دو سیم است ) می باشد ، این قطعه پس از اندازه گیری دما ، اطلاعات را به مدار کنترل رسانده و مدار هم بر اساس اطلاعات فرستاده شده این قطعه ، انرژی ورودی فن ها و کمپرسور ها و تبخیر کننده ها را تنظیم می کند و همین امر سبب کنترل دمای هوای درون یخچال می شود . اختلال در عملکرد این قطعه سبب کار کردن غیر عادی و بیش از اندازه فن کمپرسور و تبخیر کننده می شود و در واقع به علت عدم تشخیص درست دمای یخچال ، فرمان بسته شدن دریچه دمپر یا خاموشی موتور ، به برد داده نمی شود و دمای درون یخچال را از حد نصاب پایین تر می آورد البته باید توجه داشت که به علت مقاومت ویژه ترمیستور عیب یابی این قطعه بدون اطلاع از مشخصات فنی اش کاری سخت است . در یخچال های امروزی با پیشرفت های حاصل شده ، صفحه مانیتوری تعبیه شده که در صورت اختلال در سنسوری کد خطا یا ارور بر روی صفحه مشخص و اقدام برای تعمیر یخچال را سریع تر و راحت تر کرده است .

حتما بخوانید:   آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

نقص برد اصلی الکترونیکی

برد الکترونیکی وظیفه کنترل دما در یخچال های امروزی را دارد در واقع کار این قطعه رساندن انرژی به کمپرسور  و فن موتور یخچال می باشد ، یکی از قسمت های برد الکترونیکی موظف است انرژی الکتریکی لازم برای قطع و وصل کمپرسور موتور و انتقال فرمان جهت ایجاد سرما به دیفراست یخچال را عهده دار باشد ، تمام سنسورهای یخچال به این برد الکترونیکی متصل هستند و از آن فرمان می گیرند . در صورت معیوب بودن این قطعه ، ولتاژ بی وقفه به کمپرسور و فن رسیده  و سرمای شدید در یخچال را در پی خواهد داشت . تعمیر یا تعویض این قطعه حتماً نیاز به تخصص بالا دارد لذا پیشنهاد می شود اگر تخصص کافی ندارید از تعمیرکاران مجرب در این خصوص بهره بگیرید .

سرمای زیاد یخچال

 معیوب بودن ترموستات یا برد کنترل دما

در یخچال های قدیمی کار قطع و وصل یا به عبارت دیگر خاموش و روشن کردن کمپرسور موتور یخچال به عهده ترموستات می باشد عملکرد این قطعه تقریباً شبیه برد کنترل دما در یخچال های پیشرفته امروزی می باشد و کنترل کننده دمای قسمت های مختلف یخچال است . این قطعه نقش رساندن ولتاژ لازم به کمپرسور ، موتور فن تبخیر کننده و چگالنده را ایفا می کند ، این قطعه زمانی که دمای دستگاه افزایش می یابد فن ها و کمپرسور یخچال را روشن نموده و سبب خنک کردن یخچال می شود  که در صورت اختلال در عملکرد و خرابی سبب سرمای بیش از حد متعارف در درون یخچال و ایضاً یخ زدگی مواد یخچالی می شود ، سلکتور یا چرخانه ی یخچال را از کمترین تا بالاترین مقدار بچرخانید و به صدای کلیک آن گوش دهید اگر صدایی نشنیدید ترموستات یخچال نیاز به تعمیر و تعویض دارد .

حتما بخوانید:   راهکار حل مشکل روشن نشدن فر برقی چیست؟

بالا رفتن دور فن یخچال

این مشکل عمدتاً زمان تعمیر یخچال توسط تعمیر کاران رخ می دهد که ریشه در عدم توجه و دقت لازم  در مشخصات فنی دستگاه می باشد ، در واقع تعمیرکاران بدون توجه به مشخصات فنی در تعویض فن نو با سوخته است ، عدم تطابق دور چرخش در دقیقه فن جایگزین شده با یخچال ، سرمایش یخچال و مواد غذایی را در پی دارد .

در یخچال های پیشرفته امروزی دیگر خبری از برفک نیست ،  اما در پاره ای از مواقع ممکن است در این نوع از یخچال ها هم  ردپای برفک به علت اختلاط هوای سرد درون یخچال با هوای گرم و مرطوب پیدا شود فلذا دقت در موارد ذیل می تواند از بروز این مشکل جلوگیری نماید :

 • چنانچه در جای مرطوب زندگی می کنید از قرار دادن یخچال نزدیک پنجره خودداری نموده و اجازه ورود هوای شرجی به درون یخچال را ندهید .
 • از قرار دادن یخچال در کنار وسایل گرمایشی خصوصاً اجاق گاز خودداری نمایید .
 • لاستیک دور یخچال را کنترل نموده و در صورت مستعمل بودن حتماً رفع ایراد نمایید .
 • از باز و بستن بدون دلیل و طولانی مدت درب یخچال خودداری نمایید .
 • دمای یخچال و فریزر خود را برابر دستورالعمل و با توجه به فصول سال تنظیم نمایید .

نتیجه گیری

اولین مسیر در اصلاح سرمای بیش از حد یخچال عیب یابی دقیق آن می باشد بنابراین در وهله اول با توجه به مطالب ذکر شده عیب دستگاه خود را پیدا کنید ، این کار شما را در دستیابی به نتیجه مطلوب همراه با سرعت بیشتر کمک خواهد کرد ، در صورتی که برد یخچال ایراد داشت به علت نیاز به مهارت حتماً به متخصصین امر مراجعه نمایید . در صورتی که مواد غذایی درون یخچال بصورت مداوم یخ می زنند بهتر است عملکرد ترمیستور را با یک ولت سنج بررسی نماید ، و اگر متوجه عدم تطابق مقاومت ترمیستور با دمای یخچال  شدید ، باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید . توجه به این نکته ضروری است که ، یخچال های پیشرفته امروزی به دلیل ساختار بسیار پیچیده خود ، به سادگی قابل تعمیر ، توسط افراد غیر متخصص نیستند بنابراین حتماً باید در صورت بروز مشکلات اساسی در خصوص سرمای بیش از حد یخچال با متخصصین امر و تعمیرکاران خبره این حوزه  ارتباط برقرار کرده و از آن طریق مشکل را حل نمایید ،

 

سرمای زیاد یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با سرمای زیاد یخچال و مواردی که می توانند باعث این مشکل شوند.

امتیاز کاربر: 4.65 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا