خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

لایروبی چاه چیست و چه زمانی به لایروبی چاه نیاز داریم؟

لایروبی همان کفتراشی چاه می باشد که یکی از عملیات اصلی برای بالا بردن کارایی چاه های مختلف است، به مرور زمان و وقتی عمر چاه بالا می رود، باید چاه را کفتراشی و لایروبی کرد. انجام لایروبی بسیار ضروری بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است. لایروبی چاه باید در زمان مناسب انجام شده و با روش های کاملاً استاندارد صورت بگیرد زیرا اینکار حساسیت و خطرات بسیاری دارد.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با مزایای لایروبی کانال فاضلاب و دلایل لایروبی چاه، آشنا کنیم با ما همراه باشید.

لایروبی چاه چیست؟

کف و دیواره چاه و همچنین کانال های فاضلاب بعد از گذشت زمان، به دلایل مختلفی ممکن است با چند لایه پوشیده شود به صورتی که برای جذب آب، با اختلال روبرو شده و به طور مرتب دچار گرفتگی می شود. رسوب مصالح ساختمانی، گرد و خاک، چربی و آب صابون و… در دیواره و کف چاه می تواند دلیل به وجود آمدن این لایه ها باشد به همین دلیل عملیات لایروبی چاه فاضلاب را انجام می دهند تا لایه های اضافه ای که در دیواره ها و کف چاه قرار گرفته از بین رفته و کارایی چاه بهبود یابد. لایروبی چاه های کشاورزی برعکس لایروبی چاه فاضلاب است و انجام آن باعث می شود سطح آب در آن بالا برود.

لایروبی چاه های عمیق باید به طور مرتب انجام شود تا شرایط استخراج کردن آب از آن بهتر شده و همچنین کار کرد آن هم بهبود یابد. در محیط های صنعتی و همچنین منازل مسکونی لایه های زیاد بر دیواره و همچنین کف چاه، باعث خواهد شد تا چاه بوی بد تعفن بدهد و حتی در صورت تخلیه چاه هم ممکن است این بو برطرف نشود و تنها لایروبی چاه می تواند دوباره چاه را زنده کرده و بوی بد آن را برطرف کند. با لایروبی چاه، لایه های لجنی که در دیواره های چاه وجود دارد به روش های مختلفی، تمیز می شود و اصطلاحاً به آن می گویند که چاه نفس می کشد.

حتما بخوانید:   نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب|اصول لوله کشی فاضلاب

لایروبی چاه

لایروبی چاه های سپتیک چیست؟

دلایل زیادی باعث می شود تا چاه به شبکه فاضلاب متصل نباشد اگر بستر خاک در محل مورد نظر به ماسه و شن نرسد در نتیجه جذب آب دچار اشکال شده و در این صورت امکان اتصال به شبکه فاضلاب مرکزی وجود ندارد در این شرایط است که حوضچه سپتیک در زیرزمین مکان مورد نظر، حفر کرده و دیواره ها و کف آن را با مصالح نفوذناپذیری عایق می کنند. به مرور زمان و در صورت نیاز، تخلیه چاه سپتیک برای جلوگیری از نم و رطوبت و همچنین پر شدن چاه انجام می‌شود.

راکد بودن فاضلاب در حوضچه سپتیک باعث خواهد شد تا چربی و مواد موجود در فاضلاب، بر روی دیواره چاه رسوب کند و باعث پر شدن زود هنگام آن شود. بهترین راهکار برای حل مشکل پر شدن زود هنگام چاه و همچنین رفع بوی بد چاه فاضلاب، لایروبی چاه سپتیک است که با این کار می توان کارایی چاه را بالا برده و از بوی بد فاضلاب در آن جلوگیری کرد.

چه زمانی لایروبی چاه لازم می شود؟

سوالاتی که ممکن است شما هم داشته باشید این است که چه زمانی برای لایروبی چاه فاضلاب مناسب است؟  آیا در مناطقی که به فاضلاب های مرکزی متصل می شوند هم باید چاه فاضلاب را لایروبی کرد؟

باید بگوییم در حالت کلی نمی‌توان زمان مشخصی را برای این کار در نظر گرفت ممکن است چند سال و یا چند ماه طول بکشد تا کف تراشی چاه لازم شود.  زیرا محیط چاه که مسکونی باشد یا صنعتی و همچنین نوع و میزان مصرف از چاه، می تواند در تعیین زمان لایروبی اثر بگذارد. پر شدن زودهنگام چاه های فاضلاب و همچنین حوضچه سپتیک، ایجاد بوی بد فاضلاب و همچنین گرفتگی های مداوم در لوله، نشانه هایی است که مشخص می کند چاه نیاز به لایروبی دارد.

مزایای لایروبی چاه چیست؟

همانطور که گفتیم لایروبی چاه و یا همان کفتراشی کانال فاضلاب به دلایل مختلفی انجام خواهد شد. لایروبی چاه فاضلاب مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها موارد زیر است:

  1. بالا بردن کارایی چاه
  2. جلوگیری کردن از رطوبت
  3. صرفه جویی کردن در هزینه

در ادامه این موارد را برایتان توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

حتما بخوانید:   اجزای چاه فاضلاب و استانداردهای لازم در حفر چاه

۱- بالا بردن کارایی چاه

همانطور که گفتیم رسوب در دیواره های چاه باعث خواهد شد که چاه فاضلاب، به راحتی آب را جذب نکرده و به طور مداوم دچار گرفتگی شود. لایروبی و رسوب زدایی چاه فاضلاب می تواند چاه را دوباره زنده کند و عملکرد و کارایی آن را در جذب فاضلاب زیاد کند، با انجام لایروبی می توان از بوی بد فاضلاب جلوگیری کرده و به بهداشت محیط هم کمک کرد.

۲- جلوگیری کردن از نم و رطوبت

ریختن مواد اسیدی در چاه برای تمیز کردن و رسوب زدایی چاه های فاضلابی، یکی از کارهایی است که اکثر مردم در محیط های صنعتی و مسکونی انجام می دهند، در صورتی که زیاد این کار انجام شود لوله های فاضلاب آسیب دیده و باعث ترکیدگی لوله خواهد شد. اولین نشانه این ترکیدگی و همچنین نشت آب، وجود رطوبت و نم در محیط است که می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد. لایروبی کردن چاه با روش های استاندارد، از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کرده و شما می توانید با انجام به موقع لایروبی، شاهد رطوبت در محل زندگی خود نباشید.

۳- صرفه جویی کردن در هزینه

بسیاری از افراد وقتی می‌بینند که چاه کارایی درستی ندارد و زود به زود پر می شود و همچنین بوی بد تعفن از آن بیرون می آید تصمیم می گیرند که چاه جدید حفر کنند. حفر چاه جدید می‌تواند بسیار هزینه‌ بر و زمان‌ بر باشد و کنده کاری و کثیفی زیادی هم به همراه دارد در این شرایط می توان با کمترین زمان و هزینه کم، چاه قدیمی را لایروبی و زنده کرد. علاوه بر این، تخلیه چاه هم به صورت مداوم می تواند هزینه بر باشد؛ اگر شما چاه را کفتراشی کنید می توانید یکی از مهم ترین دلایل پر شدن مداوم چاه را هم از بین ببرید.

روش های لایروبی چاه فاضلاب چیست؟

با توجه به نوع رسوبات و همچنین نوع چاه، روش‌های مختلفی برای لایروبی چاه فاضلاب وجود دارد. برای لایروبی ابتدا باید چاه کاملاً تخلیه شده و نیروهای حرفه ای و متخصص وارد کانال فاضلاب شوند و با وسایل مکانیکی و دستی رسوبات چاه را رفع کنند. تراشیدن کف چاه و همچنین دیواره چاه، تا جایی باید ادامه پیدا کند که خاک پیدا شود اینکار برای چاه فاضلاب کاربرد بسیاری دارد. در طی مراحل لایروبی مواد زائد و لجن های موجود در چاه تخلیه می شوند و داخل چاه کاملاً تمیز و بدون لایه های اضافه خواهد شد.

حتما بخوانید:   اجرای لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان ویلایی در تأسیسات

قیمت کف تراشی و لایروبی چاه چقدر است؟

شاید برایتان مهم باشد که بدانید قیمت لایروبی چاه چقدر است؟ موارد مختلفی تعیین کننده قیمت لایروبی چاه می باشند که عبارتند از:

  1. اندازه چاه
  2. مقدار رسوب چاه

 ۱- اندازه چاه

اندازه چاهی که به لایروبی نیاز دارد با قیمت آن ارتباطی مستقیم دارد هر چقدر اندازه و عمق چاه بیشتر باشد قیمت لایروبی هم بالاتر خواهد بود دلیل آن هم می تواند زمان و همچنین تعداد نیروهای انسانی که باید این عملیات را انجام دهند، باشد.

۲- مقدار رسوب چاه

نوع رسوب و همچنین مقدار آن، یکی دیگر از موارد مهمی است که می‌تواند در هزینه این لایروبی اثرگذار باشد مثلاً اگر دیواره چاه با مصالح ساختمانی پوشانده شده باشد رفع این رسوبات بسیار زمان‌ بر بوده و به ابزار متعددی نیاز دارد. علاوه بر آن، مقدار رسوب و لجنی که از چاه خارج می شود هم در قیمت لایروبی چاه تاثیر دارد.

لایروبی چاه توسط چه کسی باید انجام شود ؟

لایروبی چاه از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است زیرا در هنگام تراشیدن دیواره، خطر ریزش چاه وجود دارد اگر این عملیات به صورت غیر اصولی انجام شود و اشخاص حرفه ای آن را انجام ندهند ممکن است خطرات زیادی به همراه داشته باشد به همین دلیل حتماً برای لایروبی چاه باید به شرکت های لوله بازکنی معتبر مراجعه کنید تا شرکت های لوله بازکنی به وسیله افرادی با تجربه و حرفه ای و همچنین به وسیله ابزار های مجهز، لایروبی چاه فاضلاب را انجام دهند.

لایروبی چاه

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با لایروبی چاه فاضلاب آشنا کنیم و برای شما بهترین زمان جهت لایروبی چاه و مزایای این کار را به طور کامل توضیح دادیم در صورتی که چاه فاضلاب منزل شما زود به زود پر می شود و همچنین بوی بد فاضلاب در آن، با تخلیه چاه هم از بین نمی رود، متوجه خواهید شد که چاه به لایروبی نیاز دارد در این صورت به شرکت های معتبر لوله بازکنی مراجعه کنید تا چاه فاضلاب لایروبی و کف تراشی شود.

اگر در زمینه لایروبی چاه سؤالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

00000000000999999

31

 

لایروبی چاه چیست و چه زمانی به لایروبی چاه نیاز داریم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لایروبی چاه توسط چه کسی باید انجام شود ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا