خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

با گرفتگی سیفون روشویی چکار کنیم | رفع گرفتگی فاضلاب روشویی

روشویی سرویس های بهداشتی که به آن سینک سرویس بهداشتی هم می‌گویند یکی از متداول ترین وسایل مورد استفاده در رختکن، سرویس بهداشتی و حمام است. همانطور که از اسم آن هم پیداست برای شستن دست و صورت از آن استفاده می کنند. شاید شما هم با گرفتگی روشویی روبه‌رو شده باشید و بخواهید بدانید که چگونه باید گرفتگی سیفون روشویی را برطرف کنید؟

با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد شما را با رفع گرفتگی سیفون روشویی آشنا کنیم.

با گرفتگی سیفون روشویی چه کار کنیم؟

وقتی که روشویی سرویس بهداشتی و یا حیاط مسدود می‌شود بسیاری از اشخاص نمی دانند که باید چه کاری انجام بدهند و چگونه این مشکل را برطرف کنند. در صورتی که با روش های بسیار آسان می توان گرفتگی سیفون روشویی را برطرف کرد. ما می‌خواهیم در ادامه این روش ها را به شما معرفی کنیم. روش هایی که در عین حرفه‌ای بودن بسیار هم ساده است و می‌تواند هر نوع گرفتگی سیفون روشویی را به راحتی برطرف کند؛ تا شما نیازی به لوله بازکن نداشته باشید. مسدود شدن روشویی سرویس بهداشتی و یا حمام یک معضل خانگی معمول است که به دلیل استفاده از محصولات بهداشتی و یا مو، ایجاد می شود.

حتماً می دانید که لوله های فاضلاب که به چاه منتهی می شوند دارای یک زانویی ۴۵ درجه و یا ۹۰ درجه می باشند که به آن سیفون یا شترگلو می گویند. کار سیفون جلوگیری کردن از نفوذ بو و گاز فاضلاب به ساختمان است. وقتی که آب به سیفون وارد می شود بخشی از آب داخل سیفون مانده و باعث می شود که نتواند از راه لوله فاضلاب داخل منزل نفوذ کند. همچنین این لوله خمیده باعث خواهد شد تا حشراتی مانند موش فاضلاب و سوسک نتواند وارد منزل شود. پس سیفون بسیار ضروری و لازم است؛ ولی وجود همین لوله خمیده در فاضلاب باعث خواهد شد که احتمال گرفتگی لوله هم بیشتر شود. به دلیل وجود خمیدگی، زباله ها و فضولاتی که به داخل لوله وارد می شوند در آنجا به دام افتاده و در اثر انباشته شدن این مواد، لوله دچار گرفتگی می شود و باید برای رفع گرفتگی آن فکر کنیم وقتی گرفتگی در سیفون روشویی ایجاد می‌شود باید از روش مناسبی مشکل را برطرف کرد.

حتما بخوانید:   آموزش خارج کردن اشیاء گرانقیمت از چاه فاضلاب

شاید بپرسید که چگونه باید گرفتگی لوله روشویی را برطرف کنیم؟ بسیاری از اشخاص برای رفع گرفتگی روشویی به روش های شیمیایی روی می آورند ولی همانطور که می دانید استفاده از محلول های شیمیایی می تواند به لوله و اتصالات آن آسیب وارد کند زیرا اسید ها و محلول های شیمیایی دارای خواص خورنده بوده و احتمال دارد برای شما مشکل ساز شود. غیر از روش های شیمیایی روش های دیگری هم وجود دارد که می توانید به راحتی مشکل گرفتگی سیفون روشویی را برطرف کنید:

 1. استفاده از تجهیزات و لوازم موجود در منزل
 2. استفاده از تلمبه دستی
 3. تمیز کردن سیفون روشویی به وسیله باز کردن آن

گرفتگی سیفون روشویی

۱- استفاده از تجهیزات و لوازم موجود در منزل

به جای اینکه از محصولات شیمیایی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی استفاده کنید شاید بهتر باشد از روش های خانگی و لوازمی که معمولاً در منزل موجود هستند کمک بگیرید.
مواد شیمیایی می توانند باعث مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک شوند ولی روش های خانگی مشکلی ایجاد نکرده و به راحتی هم گرفتگی را رفع خواهند کرد.

برای رفع گرفتگی سیفون روشویی به مواد زیر نیاز دارید:

 • جوش شیرین
 • پارچه
 • لیمو
 • سرکه
 • آب جوش

وقتی مواد مورد نیاز را تهیه کردید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا مواد مورد نیاز را اندازه بگیرید که شامل یک لیوان سرکه سفید، یک چهارم لیوان جوش شیرین و یک قابلمه بزرگ آب جوش می باشد.
 • یک دستمال زبر آماده کنید.
 • جوش شیرین را داخل سوراخ لوله فاضلاب بریزید.
 • حالا در داخل سوراخ روشویی یک لیوان سرکه را هم بریزید.
 • امکان دارد از لوله صدایی فش فش بشنوید که به دلیل واکنش شیمیایی می باشد و کاملاً طبیعی بوده و به این معنی است که مواد داخل روشویی در حال واکنش شیمیایی هستند.
 • حالا سوراخ را به وسیله دستمال زبر که آماده کرده اید ببندید تا از بیرون آمدن حباب ها جلوگیری کرده و واکنش شیمیایی بهتر انجام شود.
 • یک ربع صبر کند و به مواد داخل سیفون اجازه دهید تا واکنش خود را به طور کامل انجام دهند.
 • در همین هنگام که منتظر تمام شدن واکنش شیمیایی هستید آب قابلمه را که به نقطه جوش رسانده اید بردارید.
 • آب جوش را داخل سینک روشویی بریزید این کار باعث کم شدن فشار سرکه و جوش شیرین و همچنین رفع انسداد لوله خواهد شد.

وقتی آب می ریزید دقت کنید و ببینید آیا آب روشویی به راحتی تخلیه می شود یا خیر؟ اگر به راحتی تخلیه نشد نشان دهنده این است که هنوز انسداد برطرف نشده است می توانید این مرحله را یک بار دیگر هم تکرار کنید در این مرحله قبل از اینکه آب جوش را بریزید کمی هم آبلیمو در سوراخ روشویی بریزید تا بوی بد روشویی هم از بین برود.

حتما بخوانید:   روش لوله بازکنی فنر با دریل | فنر زدن لوله فاضلاب با دریل

نکته مهم: سیفون سینک حمام معمولاً به دلیل مو و صابون و… مسدود می شود که در نهایت ممکن است باعث بوی بد فاضلاب شود در این مرحله استفاده از آبلیمو در داخل سینک روشویی، می تواند بوی بد را از بین ببرد و به تجزیه مواد داخل سیفون کمک کند.

۲- استفاده از تلمبه دستی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

روش دوم برای رفع گرفتگی سیفون روشویی استفاده از تلمبه دستی می باشد. تلمبه یک روش قدیمی برای باز کردن گرفتگی روشویی است برای این منظور شما فقط به یک تلمبه و یک چراغ قوه نیاز دارید برای این کار دریچه روشویی را برداشته و شیر آب را باز کنید تا روشویی از آب پر شود. برای این منظور باید حدود یک اینچ آب در داخل روشویی باشد حالا تلمبه را روی راه آب بگذارید و یک بار فشار دهید تا کف لاستیک تلمبه به روشویی بچسبد.

با دسته تلمبه حدود ۲۰ بار آن را به شدت بالا و پایین کنید دقت کنید و از محکم بودن تلمبه در روشویی اطمینان داشته باشید زیرا باعث مکش بیشتر می شود.
حالا تلمبه را بردارید و انسداد را چک کنید. می توانید به وسیله یک چراغ قوه این کار را انجام دهید. داخل سیفون را نگاه کنید و ببینید آیا انسداد برطرف شده یا خیر؟ در صورتی که هنوز گرفتگی وجود داشت می توانید دوباره این کار را تکرار کنید تا گرفتگی برطرف شود.

۳- تمیز کردن سیفون روشویی به وسیله باز کردن آن

اگر دو روشی را که گفتیم امتحان کردید ولی مشکل برطرف نشد حالا باید روش سوم را امتحان کنید برای این روش به وسایل زیر نیاز دارید:

 • آچار فرانسه یا پیچ گوشتی
 • یک سطل متوسط
 • سیم لوله پاک کن یا فنر

اگر در منزل فنر یا سیم لوله پاک کن ندارید باید یک سیم را صاف کرده و سر آن را مانند یک قلاب دربیاورید. البته از آویز لباس هم می توان استفاده کرد، آویز لباس را صاف کنید و آنرا قلاب کرده و برای رفع گرفتگی سیفون از آن استفاده کنید. برای تمیز کردن سیفون روشویی به روش زیر عمل کنید:

 • سطل را در زیر سینک روشویی بگذارید تا آب کثیف داخل لوله، در روی زمین نریزد.
 • حالا سیفون را باز کرده و اگر متوجه شدید که باز نمی شود می توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید.
 • در مرحله بعدی لوله های حلقوی را هم باز کنید این کار را به آرامی انجام دهید و مراقب باشید که سطل از زیر سیفون کنار نرفته باشد زیرا ممکن است باقی مانده ی آب داخل لوله زمین بریزد.
 • در این مرحله اگر گرفتگی شدید بود و نتوانستید انسداد را ببینید می توانید به وسیله فنر و یا سیم لوله پاک کن گرفتگی را بیرون بکشید و در صورت نیاز از پیچ گوشتی هم می توان برای بیرون کشیدن گرفتگی استفاده کرد.
 • حالا آشغال ها و لایه های رسوبی داخل سیفون را کاملاً پاک کنید و بعد از اینکه سیفون را تمیز کردید آن را بشویید و بعد از شستن، پیچ سیفون را ببندید.
 • فقط دقت کنید که واشر آن درست در جای خود قرار بگیرد زیرا اگر واشر را در جای خود قرار نداده باشید آب سیفون نشت خواهد کرد.
 • حالا سیفون را در جای خود بگذارید و پیچ سیفون را از داخل روشویی ببندید.
حتما بخوانید:   آشنایی با طرز کار سیفون توالت فرنگی و ایرانی

برای اینکه از برطرف شدن مشکل مطمئن شوید کافی است که شیر آب را باز کنید، اگر آب به صورت عادی از داخل روشویی تخلیه شد معلوم می شود که مشکل برطرف شده در غیر این صورت باید فکر دیگری برای رفع گرفتگی سیفون روشویی کرد.

ممکن است گرفتگی مربوط به سیفون نبوده و لوله فاضلاب مسدود شده باشد در این صورت باید با استفاده از روش های خانگی مشکل را برطرف کنید و در صورتی که مشکل برطرف نشد حتماً با شرکت‌های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله دستگاه های مخصوص و فنر برقی مشکل گرفتگی لوله برطرف شود.

گرفتگی سیفون روشویی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با گرفتگی سیفون روشویی آشنا کردیم. سیفون روشویی ممکن است به دلایل مختلفی مانند مو، صابون و مواد اضافه در سیفون، دچار گرفتگی شود. برطرف کردن گرفتگی سیفون روشویی بسیار راحت بوده و نیازی به مراجعه به لوله بازکنی نیست.
می توانید با روش های خانگی و استفاده از جوش شیرین، سرکه و آب جوش مشکل را به راحتی برطرف کنید و یا سیفون را باز کرده و آن را تمیز کنید ولی اگر با این روش‌ها مشکل برطرف نشد و همچنان آب از سینک روشویی تخلیه نمی شد احتمالاً لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده است که در این صورت باید با شرکت های لوله بازکنی معتبر تماس بگیرید تا به وسیله دستگاه های مخصوص مشکل گرفتگی لوله فاضلاب برطرف شود.

111111111111111111

31

با گرفتگی سیفون روشویی چکار کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش استفاده از تلمبه دستی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا