تعمیرات یخچال

تعمیر یخساز یخچال ویرپول Whirlpool

همانطور که می دانید یخچال پر کاربردترین و ضروری ترین وسیله در هر خانه ای محسوب می شود. امروزه یخچال ها با سیستم های پیشرفته تر و امکانات کاربردی تری تولید می شوند. یخچال ساید بای ساید ویرپول جزء پرفروش ترین و محبوب ترین برند های یخچال در در دنیا می باشد. این یخچال امکانات پیشرفته و بسیار کاربردی مانند یخساز خودکار دارد. یخساز خودکار یا ice maker در یخچال یخ را به شکل اتوماتیک و در اندازه های کوچک تولید می کند. البته رایج ترین مورد خرابی در یخچال ویرپول مربوط به بخش یخساز آن می باشد.

روش راه اندازی بخش یخساز یخچال ویرپول

یخساز یخچال ویرپول در مدل های مختلف این یخچال به دو روش راه اندازی می شوند. در برخی از مدل ها برروی صفحه ای که روی درب یخچال قرار دارد میتوانید دکمه های ice off و ice on را ببینید، با فشار دادن این دکمه ها می توان یخساز یخچال را روشن و خاموش کرد؛ اما در برخی از مدل ها  در کنار مخزن یخساز اهرم فلزی قرار داده شده که با پایین آوردن آن به صورت دستی می توان یخساز را راه اندازی کرد. اگر به ساخته شدن یخ در یخچال نیازی ندارید و از یخ استفاده نمی کنید بهتر است که  یخساز را خاموش کنید تا کارکرد یخچال و مصرف انرژی کاهش یابد و یخ درون محفظه تجمع پیدا نکند.

روش ریست کردن یخچال ویرپول

اگر عملکرد بخش یخساز در یخچال شما دچار مشکل شد ممکن است با ریست کردن آن تمامی مشکلات حل شده و به صورت عادی کار کند. برای ریست کردن یخساز یخچال ویرپول باید پوشش روی مخزن یخ ساز را جدا کنید، سپس در زیر قسمت یخساز دکمه ریست یا reset switch را به مدت چند ثانیه فشار دهید در این هنگام یخساز یخچال ریست میشود.

یخچال ویرپول

عیب یابی و تعمیر یخساز یخچال ویرپول

همانطور که در بالا ذکر شد رایج ترین مورد خرابی در یخچال ویرپول مربوط به بخش یخساز آن می باشد. یخساز یخچال ویرپول از قطعاتی نظیر شیر برقی، مخزن، فیلتر، لوله ورودی آب، برد و موتور ساخته شده است. اشکال در هر کدام از این بخش ها می تواند منجر به خرابی بخش یخساز شود.در این مقاله در ایبک امداد قصد داریم شما را با خرابی های رایج بخش یخساز یخچال ویرپول، علت ها و روش عیب یابی و تعمیر آن آشنا کنیم. نقص در عملکرد یخساز یخچال ویرپول ممکن است به دلایل متفاوتی رخ داده باشد برخی از این دلایل را میتوانید در خانه رفع کنید و یخساز مجددا عمل کرد درست خود را آغاز کند اما برای رفع بعضی از عواملی که باعث خرابی یخساز شده نیاز دارید که از یک تعمیرکار با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. در این قسمت رایج ترین مشکلات مربوط به عملکرد یخساز یخچال ویرپول، علت ایجاد آن و نحوه رفع برخی از این مشکلات در خانه را برایتان شرح می دهیم.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماکروفر ویرپول Whirpool | خدمات نمایندگی ماکروفر ویرپول

خارج نشدن یخ از یخساز یخچال ویرپول

اگر یخ از یخساز خارج نمی شود، دلایل آن به دو دسته تقسیم می شوند؛ ممکن است به دلیل ایجاد نقص در قطعات یخساز، یخ تولید نشود و یا ممکن است که مسیر خروجی یخ مسدود باشد.

 • اگر یخساز یخچال برای مدت طولانی روشن بوده ولی از یخ های تولید شده در مخزن استفاده نکرده اید ممکن است پر شدن بیش از حد مخزن مانع از خروج  یخ شده باشد.
 • چسبیدن یخ ها به همدیگر درون یخساز مانع از خروج یخ می شود.
 • اگر دمای یخچال به حد کافی پایین باشد یخساز نمی تواند یخ تولید کند بنابراین دمای یخچال خود را روی 20- قرار دهید. با این کار یخساز به درستی عمل خواهد کرد.
 • ممکن است شیر برقی ورودی به بخش یخساز دچار مشکل شده باشد و آب وارد قسمت یخساز نشود یا آب بیش از حد وارد شود در این صورت یخساز، یخ تولید نمی کند. باید شیر برقی و قطعات سازنده آن بررسی و در صورت خرابی تعویض گردد.
 • از دیگر دلایل مرتبط میتوان خراب بودن سوئیچ درب یخچال را نام برد. این قطعه باید بررسی گردد و در صورت خراب بودن تعویض شود.
 • در صورتی که موتور یا کمپرسور یخچال دچار اشکال و خرابی شده باشد یخساز عملکرد درستی ندارد، بنابراین حتماً باید موتور و سلامت آن بررسی شود.
 • برد یخچال قطعه ای مهم می باشد، تمامی عملکرد های یخچال روی برد برنامه ریزی شده، بنابراین چنانچه این قطعه آسیب دیده باشد یخچال نمی تواند کار تولید یخ را انجام دهد.
 • اگر هرگونه خرابی و یا انسداد در بازوهای انتقال‌دهنده یخ ایجاد شود، مانع از تولید یخ می شود.
حتما بخوانید:   دلایل خاموش شدن صفحه نمایش یخچال سامسونگ و ال جی

چرا یخ در یخساز یخچال ویرپول به هم می چسبد؟

چنانچه با این مشکل مواجه شدید می توانید با بررسی نکاتی که در این قسمت گفته می شود مشکل را بیابید و عیب یابی کنید:

 • علت این اتفاق می تواند پایین بودن دمای یخچال و فریزر باشد؛  اگر دمای یخچال به اندازه کافی پایین نباشد یخ هایی که در یخساز تولید شده آب می شوند و پس از آن که  یخچال دوباره سرد شد این یخ ها به هم می‌چسبند. ممکن است علت پایین نبودن دمای یخچال خرابی فن باشد که باید بررسی گردد.
 • در صورتی که شیر برقی در ورودی یخساز خراب باشد و آبگیری بیش از حد صورت بگیرد یخ ها درون یخساز به هم می‌چسبند.
 • علت دیگری که باعث به هم چسبیدن یخ ها می شود این است که برای مدت طولانی یخساز روشن بوده اما از یخ های درون مخزن استفاده نشود و یخ ها تجمع پیدا کند. برای حل این مشکل باید مخزن را پاکسازی کنید و در صورتی که نیاز به یخ ندارید قسمت یخساز را خاموش کنید.

چرا آبگیری در یخساز یخچال ویرپول کم و یا به درستی انجام نمی شود؟

 • اگر فیلتر آب در یخچال فرسوده  یا خراب شده باشد مانع از از ورود آب به یخساز می شود. لازم است که هر ۶ ماه یکبار فیلتر آب سرویس و پاکسازی گردد و در صورتی که فیلتر خراب شده باشد باید تعویض گردد.
 •  شیر برقی و شلنگ ورودی آب به یخچال را بررسی کنید در صورتی که هر کدام از این قسمت ها دچار خرابی باشند آب به درستی وارد یخچال نمی شود.
 •  مسیرهای ورودی آب آب به یخچال باید بررسی شود و دچار انسداد نباشد .
 • اگر فشار آب ورودی به یخچال پایین باشد آبگیری به میزان کم صورت می گیرد.
 • در صورتی که مخزن یخ بیش از اندازه پر باشد مانع از آبگیری درست یخساز می شود.

برای اینکه  بتوانید در صورت وجود نقص در عملکرد یخساز یخچال ویرپول، خودتان عیب یابی کنید در این قسمت با چند قطعه مهم در بخش یخساز، وظیفه آنها و محل قرارگیری آنها در یخچال آشنا خواهید شد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی ویرپول Whirpool | نمایندگی تعمیرات ویرپول در کرج

یخچال ویرپول

سنسور یخساز یخچال ویرپول

سنسور قطع ای های بسیار مهم و کاربردی در بخش یخساز یخچال می باشد، این قطعه دستور ساخت یخ را به یخساز منتقل می کند. ممکن است علت خرابی در عملکرد بخش یخساز، همین قطعه سنسور باشد. محل قرارگیری سنسور در پنل پشتی یخچال است که با باز کردن پنل می توانید آن را بیابید.

ترمودیسک یخساز یخچال ویرپول 

از قطعات دیگری که در بخش یخساز یخچال مهم هستند میتوان ترمودیسک را نام برد. کار این قطعه آن است که از بالا رفتن بیش از حد دمای المنت جلوگیری کند، به این صورت که وقتی دمای المنت از حدی بالاتر رود جریان برق المنت را قطع کرده و المنت خاموش میشود. محل قرارگیری این قطعه معمولاً در کنار المنت برفک زدا یا ترموستات می باشد. درست کار نکردن هیتر المنت و نوسانات برق می توانند عامل خرابی ترمودیسک باشند.

شیر برقی در یخساز یخچال ویرپول

از بخشهای مهم در یخساز یخچال ویرپول شیر برقی می باشد. این قطعه در تمامی یخچال هایی که دارای بخش یخساز هستند وجود دارد. محل قرارگیری شیر برقی در قسمت پنل پشتی یخچال است و آبی که یخ ساز برای تولید یخ به آن احتیاج دارد از طریق شیر برقی وارد یخچال می شود. در صورتی که این قطعه خراب شود آب وارد یخساز نمی شود یا ممکن است که آب بیش از حد وارد قسمت یخساز شود، در هر صورت در عمل تولید یخ مشکل و خلل وارد میشود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره سیستم یخساز در یخچال ساید بای ساید ویرپول و نقص ها و مشکلاتی که در این سیستم ممکن است با آنها مواجه شوید صحبت کردیم، همچنین علت هر کدام از این نقص ها و خرابی ها گفته شد. با توجه به مطالب ذکر شده برخی از خرابی ها را می توان با رعایت نکات کوچک در منزل برطرف کرد، اما چنانچه نتوانستید مشکل یخسازتان را در خانه برطرف کنید لازم است که برای این کار از تکنسین های مجرب در زمینه تعمیرات یخچال کمک بگیرید. توجه کنید، زمانی که متوجه شدید سیستم یخساز یخچال ویرپول شما عملکرد درستی ندارد هر چه سریعتر اقدام به تعمیر و عیب یابی آن کنید تا خرابی و نقص در این قسمت آسیب بیشتری به بخش های دیگر یخچال شما وارد نکند.

111111111111111111

31

تعمیر یخساز یخچال ویرپول Whirlpool

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر یخساز یخچال ویرپول Whirlpool

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا