تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل خراب شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟

بررسی دلایل فاسد شدن و خرابی مواد غذایی در یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می دانید یخچال وظیفه خنک کردن مواد غذایی را بر عهده دارد ، اگر یخچال نتواند میزان خنکی لازم را تامین کند نتیجه ای جز خراب شدن مواد غذایی در یخچال در پی نخواهد داشت ، لازم به ذکر است که یکی از بدترین مواردی که می تواند در طول مدت استفاده از یخچال فریزر اتفاق بیفتد همین خراب شدن مواد غذایی در یخچال است که هم از سمتی ضرر مالی برایتان خواهد داشت و اگر هم که متوجه موضوع نشوید بدون شک پیامدهای بسیار بسیار خطرناک برای سلامتی شما در پی دارد ، چرا که مواد غذایی هستند که اگر خراب شوند می توانند صدمه شدیدی به سلامتی شما بزنند برای مثال اگر کشک خراب شود تبدیل به ماده مسموم کننده بسیار قدرتمندی خواهد شد ، یا اینکه شیر در یخچال خراب شود هم می تواند صدمات زیادی به شما وارد کند ، پس نتیجه خواهیم گرفت که خراب شدن مواد غذایی در یخچال از هر نظری که تصور کنید می تواند ضرر و زیان داشته باشد پس باید در این مورد بسیار دقیق و اصولی عمل نماییم.

در مقاله های گذشته به بررسی آب شدن مواد غذایی در یخچال فریزر پرداختیم و شما با حل آن مشکل به خوبی آشنا شدید ، مشکل فاسد و خراب شدن مواد غذایی هم کمی شبیه به همان موضوع است البته با اهمیت بالاتر و کمی تفاوت که در ادامه با این موضوع و راهکارهای آن آشنا خواهید شد.

خراب شدن مواد غذایی در یخچال

پیدا کردن دلیل خراب شدن مواد غذایی در یخچال

حال به سراغ مواردی که باعث خرابی مواد غذایی می شوند خواهیم رفت و هر کدام را بصورت مختصر برایتان توضیح داده و راهکار حل هر کدام را شرح خواهیم داد.

 • باز و بسته کردن زیاد از حد درب یخچال باعث فاسد شدن مواد غذایی خواهند شد ، چون سرمای یخچال خارج می شود و مستقیما خرابی در پی دارد ، راهکار این موضوع این است که درب را به مدت طولانی باز نگه ندارید تا هوای سرد یخچال تخلیه نشوند.
 • درست انجام ندادن چیدمان مواد غذایی و  عدم استفاده از درپوش برای مواد غذایی هم باعث فاسد شدن آن ها می شود برای اینکار باید درپوش مناسب روی درب قرار داده شود و همچنین سبزی و میوه در باکس های کشویی مخصوص پایین قرار گیرند.
 • درست تنظیم نکردن دمای یخچال ، یخچال های قدیمی را در فصول سرد روی یک و دو و در فصول گرم روی سه و چهار تنظیم کنید و در یخچال های جدید فصول گرم روی چهار و پنج و فصول سرد را روی پنج و شش تنظیم نمایید تا مشکل حل شود.
 • سرد شدن زیاد از حد یخچال هم می تواند باعث فاسد شدن مواد غذایی شود ، ابتدا چک کنید یخچال یکسره نباشد و برای تنظیم به سراغ دریچه دمپر بروید و آن را تنظیم نمایید.
 • عدم وجود برودت ، برای این مورد در یخچال های قدیمی به سراغ بررسی شارژ گاز یخچال و ترموستات بروید و برای دستگاه های جدید سنسور محیط ، دیفراست ، فن و موتور یخچال را بررسی نمایید تا مورد خراب و معیوب را پیدا کنید.
 • خراب شدن و یا درست عمل نکردن ترموستات ، ترموستات موظف است تا کمپرسور را خاموش و روشن کند که با خراب شدن آن سرمای مناسب در یخچال وجود نخواهد داشت پس این قطعه نیز باید به دقت بررسی شود.
حتما بخوانید:   راهنمای فارسی یخچال فریزر کندی Candy | تنظیمات یخچال فریزر کندی

دلایل اصلی خرابی مواد غذایی یخچال

خراب شدن مواد غذایی در یخچال چند دلیل اصلی دارند که چند مورد را در ابتدای صحبت بیان کردیم و حال به سراغ نام بردن و سپس بررسی دقیق و فنی هر کدام خواهیم پرداخت.

 1. زیاد باز و بسته کردن درب یخچال فریزر
 2. از بین رفتن و خرابی لاستیک لای درب یخچال
 3. از کار افتادن ترموستات یخچال فریزر (سنسور یخچال)
 4. چیدمان نامناسب مواد غذایی و عدم استفاده از درب پوش
 5. قرار دادن مواد غذایی در ظرف هایی که مناسب آن ها نیست
 6. یخ زدن مواد غذایی در یخچال به علت بالا بودن دمای یخچال فریزر
 7. عدم وجودت برودت مناسب و سرمای مناسب برای جلوگیری از خرابی مواد غذایی

در ابتدای مقاله موضوع اهمیت سرمای مناسب را برای شما بیان کردم ، سرمای مناسب بدون شک اهمیت بی چون و چرایی برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی در یخچال  دارد ، همانطور که گفته شد کار یخچال این است که میزان سرمای مناسب را برای محیط درون خود فراهم کند تا مواد غذایی قرار گرفته درون آن بتوانند در آن محیط در سلامت کامل برای مدت طولانی تر از محیط بیرون سلامت بمانند.

در یخچال فریزرهای ساید بای ساید و معمولی چند مورد است که می تواند میزان سطح سرمای یخچال ساید شما را کاهش دهد که در زیر آن ها را برایتان شرح خواهیم داد.

 • در دستگاه های قدیمی : از کار افتادن ترموستات ، کمپرسور دستگاه ، کاهش گاز دستگاه بخاطر نشتی و یا خرابی رله اورلود دستگاه.
 • در دستگاه های جدید : از کار افتادن سیستم دیفراست ، خرابی فن ، خرابی در سنسور یخچال ، باز هم نشتی گاز ، خرابی رله اورلود و خرابی کمپرسور.
حتما بخوانید:   چرا رله مشعل گازی ریست می‌شود؟ تعمیر رله مشعل گازی

از سمتی موضوعی که هیچگاه نباید آن را فراموش کنید تنظیم نامناسب دمای یخچال می تواند مستقیما باعث افت میزان سرمای داخل محیط یخچال شود و از سمتی باز هم افت سرما یعنی فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال.

خراب شدن مواد غذایی در یخچال

آموزش تنظیم درجه دمای یخچال

تا به اینجا متوجه شده اید که تنظیم نبودن دمای یخچال می تواند باعث کاهش سرما و از سمتی خراب شدن مواد غذایی در یخچال شود ، پس باید با این مورد بصورت کامل آشنا شوید با ما باشید تا با تنظیم کردن آن بتوانید از خرابی مواد غذایی جلوگیری به عمل آورید.

 • در تمام یخچال ها دما را بر روی منفی هجده درجه تنظیم کنید
 • دمای یخچال های نسل جدید الکترونیکی در گرما روی چهار و پنج و سرما روی پنج و شش تنظیم کنید
 • دمای یخچال های نسل قدیم را در فصل گرما روی دو و سه و در فصل سرما بر روی یک و دو تنظیم نمایید
 • دستگاه های نسل جدید به این حالت تعریف شده که عدد کمتر نشانه سرمای بیشتر خواهد بود و در نسل قدیم دقیقا برعکس می باشد.

زیاد باز و بسته کردن درب یخچال فریزر و خرابی مواد غذایی

دلیل خراب شدن مواد غذایی در یخچال چه چیزی است ؟ خوب به اولین جواب خواهیم رسید و آن هم باز و بسته کردن زیاد از حد درب یخچال است ، اگر شما هم مثل من از آن دسته افرادی هستید که وقتی حوصله تان سر می رود اولین جایی که به سراغ آن می روید یخچال است ، باید بدانید که شدیدا به سلامت یخچالتان آسیب می زنید و این امر شدیدا از عمر دستگاه کم خواهد کرد ، از سمت دیگر باعث خروج سرمای درون یخچال شده و کم شدن سرمای یخچال باعث خرابی و فساد مواد غذایی خواهد شد ، همیشه این مورد را تذکر داده ام و بدون شک باز هم خواهم گفت اگر سلامت یخچال و سلامت مواد غذایی در نتیجه سلامت زندگی خود و خانواده تان برایتان مهم است پس درب یخچال را زیاد باز نگه ندارید و درست از این وسیله نگهداری نمایید.

در نسل جدید یخچال ها وقتی درب را زیاد باز نگه دارید صدای بوق خواهید شنید ، به این صدا توجه کنید و اهمیت دهید که این بوق سلامت دستگاه شما را تضمین می کند، در یخچال های جدید و مخصوصا یخچال های ساید بای ساید سیستمی طراحی شده که یک درب اضافه در یخچال وجود دارد و بعضی موارد مثل بطری آب و… که مصرف زیادی از آن دارید را می توانید در آن قرار دهید تا بدون باز کردن درب یخچال بتوانید از آن استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال فریجیدر چگونه است؟

تنظیم درست و مناسب دمای یخچال

یکی دیگر از موارد مهمی که در خراب شدن مواد غذایی در یخچال تاثیر چشمگیر دارد تنظیم نامناسب دمای یخچال خواهد بود ، در بخش قبل متوجه شدید که باز نگه داشتن درب یخچال موجب افت سرمای یخچال خواهد شد و این افت سرما یعنی خرابی و فاسد شدن مواد غذایی ، حال تصور کنید خودتان با تنظیم نادرست و ناصحیح این مورد باعث خرابی مواد غذایی درون یخچال شوید ، دقت کنید تنها افت سرما نیست که باعث خرابی مواد غذایی شما می شود باید بدانید که سرمای زیادتر از حد مناسب نیز می توانید این امر را به وجود آورد.

 • در یخچال های قدیمی در فصول گرما دما را روی سه و چهار تنظیم کنید
 • در یخچال های قدیمی در فصول سرما دما را روی یک یا دو تنظیم نمایید
 • در یخچال های قدیمی در هر فصلی که باشید باید دما روی منفی پانزده تنظیم شود
 • در یخچال های نسل جدید در فصول گرم بر روی چهار و پنج و در فصول سرود پنج و شش تنظیم شود همچنین فریزر هم تمام فصول منفی هجده تنظیم شود.

خراب شدن مواد غذایی در یخچال

سخن آخر

یخچال یکی از مهمترین وسایل برقی یک آشپزخانه به شمار می رود ، پس در نگهداری و مراقبت از آن باید دقت زیاد کنید ، در یک مورد همیشه تاکید بسیار دارم و آن هم باز نگه داشتن بی مورد درب یخچال است ، یکی از بدترین سرگرمی های سابق خود من هم همین رفتن بی مورد سر یخچال بود که بدون اینکه تشنه یا گرسنه باشم به سراغ یخچال می رفتم و کمی آنالیز انجام می دادم و بعد از دو دقیقه درب آن را بدون کوچکترین حرکت خاصی می بستم ، اینکار بزرگترین اشتباهی است ، که یک فرد می تواند برای یک وسیله برقی مثل یخچال ایجاد کند.

اگر شما هم در این زمینه خاطره یا تجربه ای دارید می توانید این خاطرات شیرین و یا تجربیات با ارزش را با ما از طریق بخش دیدگاه ها در میان بگذارید تا همگان بتوانند از این تجربیات بهره مند شوند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خراب شدن مواد غذایی در یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

بررسی دلایل خراب شدن مواد غذایی در یخچال و راه های حل آن

امتیاز کاربر: 4.25 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x