تعمیرات لباسشویی

چرا در خارج از کشور هر خانه دو ماشین لباسشویی دارد؟

دلایل استفاده از دو ماشین لباسشویی همزمان | لاندری روم (Laundry Room) چیست

زمانی که به خارج از کشور بروید یا فیلم های خارجی را تماشا نمایید هر خانه دو ماشین لباسشویی دارد و  توجه شما را جلب خواهد نمود و در ابتدا در ذهن انسان علت آن نقش خواهد بست که یک خانه به چه دلیل به دو ماشین لباسشویی نیاز دارد؟ آیا از هر دو همزمان استفاده می نمایند؟ همچنین در خارج اکثرا لاندری روم دارند برای اینکه دریابید نقش آن چیست و چه ویژگی هایی دارد تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل استفاده هر خانه از دو ماشین لباسشویی

این صحنه را در فیلم ها شاید بار ها دیده باشید که در خانه های فرنگ دو ماشین لباسشویی قرار دارد چیزی که در ایران نه می‌بینیم نه توجیه اقتصادی دارد.

 • در  خارج از کشور معمولا یک اتاق مخصوص شستشو وجود دارد.
 • این اتاق را لاندری روم می نامند که در اکثر خانه ها دیده می شود.
 • خانه های دارای لاندری روم دارای دو ماشین لباسشویی هستند.
 • در واقع یک ماشین لباسشویی برای شستشو و دیگری برای خشک کردن است.
 • این دو محصول در کنار هم قرار داده می شوند تا به محض پایان عملیات شست و شو از دستگاه دیگر برای شست و شو استفاده شود.

در واقع پس از خرید یا اجاره خانه ای که لاندری روم دارد در این اتاق احتمال خیلی زیاد دو ماشین لباسشویی در آن وجود دارد. در واقع این محصولات جزو وسایل خانه است و برای مستاجر یا شخص نمی باشد. البته این مورد احتمال است و ممکن است دو ماشین وجود نداشته باشد لذا در صورت تمایل باید این موارد را خود خریداری نمایید.

nfkcdrk1ttrh

مزایا استفاده از دو ماشین لباسشویی

 • اولین مزایای استفاده از دو ماشین در خانه این است که به ماشین ها فشار نمی آید و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد.
 • در واقع در صورتی که هر ماشین بخشی از کار را بر عهده بگیرد فشار کمتر به ماشین وارد شده و می تواند هر ماشین یک فرآیند را به انجام برساند.

یکی از علل خرابی ماشین ها معمولا داغ شدن دستگاه می باشد و در صورتی که وظایف تقسیم شود و هر ماشین قسمتی از این روند را پیگیری نماید شاهد داغ شدن دستگاه نخواهیم بود.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی هاردستون Hardstone

از طرفی این دو ماشین یکی فقط شست و شو و دیگری فقط خشک کردن را انجام می دهند. در این حالت ماشین لباسشویی که شستشو را بر عهده دارد،  شستشو را کاملا تخصصی و ماشین خشک کن چند مرحله اضافی برای خشک شدن ارائه می دهد. تمامی این موارد باعث شده تا اکثر خانه ها در خارج از کشور  از دو ماشین لباسشویی همزمان استفاده نمایند و برای اکثر افراد  اتاق لاندری  از اهمیت بالایی برخوردار است و در واقع این اتاق جزو جدا نشدنی از خانه های آن ها می باشد. توجه نمایید که لاندری روم معمولا در خانه های بزرگ و متوسط مشاهده می شود.

لاندری روم (Laundry Room) چیست؟

 • لاندری روم یا به فارسی همان اتاق رختشویی یکی از مهم ترین اتاق ها و بخش های هر خانه در خارج از کشور است.
 • اتاق ذکر شده در خانه های متوسط و بزرگ دیده می شود.
 • لاندری روم برای شستشو است.
 • این اتاق برای  قرار دادن دو ماشین لباسشویی به صورت همزمان و در برخی مواقع بخشی از اتاق برای قرار دادن لباس ها طراحی شده است.
 • لاندری روم به صورتی طراحی می شود که از آشپزخانه جدا باشد تا بدین صورت بین لباس های کثیف و آشپزخانه مرزی باشد.
 • لاندری روم علاوه بر منزل، در هتل ها و رستوران ها و دیگر جاهای پر کاربرد استفاده می شود.

این اتاق  در واقع  به خانه نظم خواهد داد. در صورتی که ماشین لباسشویی را همانند خانه های ایرانی در آشپزخانه نگهداری نمایید به مرور لباس های کثیف به ماشین لباسشویی نزدیک شده و نظم خانه و آشپزخانه را از بین می برد.

laundry room 3201

لاندری روم چه کاربردی دارد؟

 • لاندری روم با جدا کردن وسایلی مانند ماشین لباسشویی، اتو و لباس های کثیف به خانه شما نظم دهد.
 • اتاق لباسشویی یا لاندری روم مضرات لباسشویی مانند سر و صدا را از شما دور می کند و دیگر مجبور نیستید در آشپزخانه صدای آن را تحمل نمایید.
 • این اتاق اجازه می دهد از فضای آشپزخانه خود بیشتر استفاده کنید و دسترسی لازم برای انجام هر فعالیتی داشته باشید.
 • در صورت داشتن لاندری روم دیگر لباس های کثیف وارد آشپزخانه نخواهد شد و آشپزخانه شما تمیز تر خواهد بود.
 • در این اتاق ها معمولا مکانی برای آویزان کردن لباس های تمیز و کثیف، میز اتو و اتو، قفسه لباس، سبد لباس های کثیف و رخت آویز تعبیه شده است.
 • می توان برای نظم بیشتر مواد شوینده و پاک کننده، کمد و قفسه های مختلف را در این اتاق قرار دهید.
حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی | ارور de لباسشویی ال جی

اجزای اصلی لاندری روم

لاندری روم اجزای مختلفی دارد که بیشتر این موارد مربوط به شستن و آویزان کردن لباس است. با این حال، افراد با قرار دادن بخشی از وسایل آشپزخانه در این اتاق، فضای آشپزخانه را افزایش می دهند تا از فضای آشپزخانه برای مصارف دیگر خود استفاده نمایند. به عنوان مثال، قرار دادن سینک ظرفشویی در اتاق لباسشویی یکی از مواردی است که بسیار رواج دارد. البته این کار کاملا شخصی و سلیقه ای است و دکوراسیون خانه شما این مورد را مشخص می نماید. بخش اصلی اتاق لاندری را ماشین لباسشویی و خشک کن اشغال می نمایند.

در صورت تمایل می توانید قفسه لباس، سبد لباس ، چوب لباسی یا رخت آویز، انواع مواد شوینده و پاک کننده خود را در این اتاق قرار دهید. چرخ خیاطی، سینک ظرفشویی و یا حتی انواع کمد و … نیز کاملا سلیقه است و به نظر شما بستگی دارد. لاندری روم می تواند با چند تغییر و به خرج دادن سلیقه ظاهر شیک و جذابی به خود بگیرد، به عنوان مثال توجه به محل ماشین های لباسشویی، نور لازم برای اتاق، انتخاب رنگ مناسب در اتاق و دیوارها، ضد آب بودن کفپوش و باقی تجهیزات می تواند این اتاق را زیباتر کند.

نحوه قرار گیری دو ماشین نیز بسته به سلیقه شما دارد گاهی دو ماشین را روی هم قرار می دهند که اصلا توصیه نمی شود و گاهی این موارد در کمد یا کنار هم قرار می گیرند توجه نمایید دو ماشین لزوما شبیه هم نیستند و ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشند.

ابعاد استاندارد لاندری روم

ابعاد استاندارد لاندری روم بسته به عوامل مختلفی دارد. مثلا این اتاق در  هتل و آپارتمان یا خانه ویلایی متفاوت است و باید فضا و خانه را مشاهده نمود و با توجه به آن نسبت به چینش وسایل تصمیم گیری کنید.  حداقل فضای 1.5 در 1.5 متر برای این اتاق در نظر گرفته می شود که با توجه اضافه نمودن وسایل ابعاد نیز باید بزرگتر شود.

در خانه های بزرگتر برای این اتاق فضای کافی برای قرار دادن وسایل همچون ماشین خشک کن و لباس شویی باید در نظر گرفته شود. اما در صورتی که با چیدن وسایل در اتاق لاندری جایی برای وسایل دیگر باقی نماند و با کمبود جا مواجه شدید می توانید از راه های ابتکاری برای این منظور استفاده نمایید.

یکی از پیشنهاد ها  برای طراحی لاندری روم استفاده از اجزای تا شو هست به طور مثال اگر فضای لازم برای  میز اتو ندارید از میز تاشو استفاده کنید. هم چنین برای  وسایل هایی همانند شوینده ها و حوله ها هم می توانید از سبد استفاده کنید.

حتما بخوانید:   دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

یکی از موارد دیگر در دیزاین لاندری روم کوچک استفاده از فضای خالی دیوار ها است. با نصب آویز دیواری می توانید وسایل های کوچک را روی آن ها قرار داده تا فضای کمتری اشغال شود. همچنین مواردی مانند حوله و  لباس را روی آن قرار دهید در ضمن  می توانید شوینده ها را در پلاستیک یا ساک قرار داده و روی آن ها آویزان کنید.

طراحی لاندری روم

تفاوتی در فضای بزرگ یا کوچک اتاق وجود ندارد در هر دو مورد  از شلف ها و قفسه ها غافل نشوید این قفسه ها علاوه بر زیبایی بسیار کاربردی هستند و می توانید وسایل دکوری یا تزئینی را روی آن ها قرار دهید. همانطور که پیش تر نیز گفته شد در بعضی از این اتاق های سینک ظرفشویی وجود دارد و دلیل آن هم پارچه هایی است که جنس شان حساس بوده و نمی توان در ماشین شست و شو نمود برای همین باید این لباس ها را در سینک شست.

نکته دیگر  استفاده از چهارچوب برای لباسشویی  و خشک کن است. این کار علاوه بر زیبایی، حد وسایل و اتاق را مشخص کرده و اتاق را منظم تر جلوه می دهد.

 •   لاندری روم را دور از اتاق خواب قرار دهید تا صدای شما را اذیت نکند.
 • در صورت کمبود فضا می توانید بالکن را به عنوان لاندری روم استفاده کنید.
 • در صورتی که اتاق لباسشویی یا لاندری روم نزدیک حمام باشد می توانید به راحتی لباس های کثیف را به داخل لباسشویی منتقل نمایید.
 • در صورت کمبود فضا در داخل آپارتمان، می توانید پارکینگ، انباری یا موارد این چنینی را انتخاب نمایید.
 • از این نکته غافل نشوید که باید این اتاق به شیر آب و چاه فاضلاب دسترسی داشته باشد.
 • سعی کنید حتما سینک ظرفشویی نیز در این اتاق تعبیه نمایید.
 •  نور مناسب یکی دیگر از نکاتی است که باید در این اتاق ها به آن توجه نمود.
 •  از کفپوش های ضد آب بهره ببرید.
 • در لاندری روم حتما از پرده استفاده کنید.

در مجموع در صورتی که قصد استفاده از لاندری روم را دارید و می خواهید برای هر خانه دو ماشین لباسشویی استفاده نمایید نکات ذکر شده را رعایت نمایید.

98989

31

چرا در خارج از کشور هر خانه دو ماشین لباسشویی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لاندری روم (Laundry Room) چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا