خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

چرا لوله های فاضلاب می گیرد | دلایل گرفتگی لوله فاضلاب

دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب به عوامل زیادی بستگی دارد که می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با آن آشنا کنیم گرفتگی لوله فاضلاب معمولا به آشپزخانه، حمام، توالت، سینک ظرفشویی و…. مربوط می شود. اگر دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب را بدانید شاید بتوانید قبل از بروز گرفتگی، از آن جلوگیری کنید.

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

عوامل متعددی می تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب توالت، حمام، آشپزخانه و… شود. ۹۰ درصد این گرفتگی ها به دلیل مواد زائدی است که وارد چاه می شود. معمولاً وقتی با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو می شوید اولین فکری که به ذهن شما می رسد تماس با شرکت های لوله بازکنی است ولی آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا لوله فاضلاب مسدود شده است؟ چه چیزی باعث می شود که لوله ها دچار گرفتگی شود؟ شاید اطلاع از مواردی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می شود بتواند کمک کند تا با رعایت نکات ساده، کمتر با این مشکل روبرو شوید.
در ادامه می خواهیم دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب را برایتان توضیح دهیم.

عواملی که باعث ایجاد گرفتگی در لوله فاضلاب می شود چیست؟

قسمت گودی زانویی لوله فاضلاب و همچنین تغییر مسیر ناگهانی لوله در حمام و تمام لوله ها، محل مناسبی برای باقی ماندن مو، چربی و اجسام است بعد از مدتی با عبور فاضلاب حجم این نقاط زیاد می‌شود و از عبور فاضلاب جلوگیری می کند و در نهایت باعث گرفتگی لوله فاضلاب خواهد شد.

بسیاری از افراد عادت دارند که دستمال های توالت و لوازم بهداشتی دیگر را در داخل لوله توالت بیندازند و این می تواند باعث گرفتگی های سخت در لوله فاضلاب شود بهترین ابزاری که می توان در هنگام گرفتگی لوله فاضلاب توالت از آن استفاده کرد فنر های لوله بازکنی و یا دستگاه ژنراتور برقی می باشد فنر می تواند به وسیله ارتعاش و چرخش در زانویی لوله، چربی ها و مواد جامد را از بین برده و گرفتگی را برطرف کند.

حتما بخوانید:   بهترین محلول لوله بازکن فاضلاب|مزایا و معایب استفاده از محلول لوله بازکن فاضلاب

لوله های فاضلاب

گرفتگی لوله های فاضلاب با مواد غذایی و چربی

یکی از مهمترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه، روغن و چربی می باشد بعضی از افراد فکر می کنند که چون روغن مایع است می تواند با آب شسته شده و داخل چاه شود به همین دلیل با خیال راحت روغن مایع را در داخل سینک ظرفشویی می ریزند باید بگوییم که این کار می‌تواند باعث گرفتگی های شدید در لوله فاضلاب شود اگر می خواهید با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب روبرو نشوید هیچگاه روغن را در داخل سینک ظرفشویی نریزید مخصوصاً اگر روغن جامد باشد زیرا روغن به دیواره و اتصالات لوله چسبیده و به مرور زمان مواد غذایی دیگر هم به روغن می چسبند و باعث گرفتگی لوله می شود.

در صورتی که لوله فاضلاب آشپزخانه مسدود شده بود می توانید به وسیله محلول های لوله بازکن خانگی مشکل را برطرف کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله پسماندهای غذایی

معمولاً مواد غذایی، دانه های برنج و تکه های نان در هنگام شستشوی ظروف داخل چاه شده و باعث گرفتگی لوله فاضلاب خواهند شد برای اینکه از گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله این مواد جلوگیری کنید بهتر است باقی مانده های غذا را در ظرفی ریخته و سپس آن ها را در سطل زباله بیندازید.

گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله پودر قهوه و چای و غیره

قهوه و چای، نوشیدنی های رایج ایرانی هستند که از آنها زیاد استفاده می شود یکی از عادات غلط مردم ریختن قهوه و چای داخل سینک ظرفشویی است و بدون اینکه بدانند به مرور باعث گرفتگی لوله فاضلاب می شوند.

وقتی این مواد را داخل سینک می ریزند برگ چای و همچنین پودر قهوه به چربی های دیواره لوله چسبیده و مانع از عبور آب می شوند و لوله دچار گرفتگی خواهد شد این پسماندها می‌تواند در ته لوله ته نشین شود و در این صورت فقط می توانید با فنر های برقی مشکل را برطرف کنید.

گرفتگی لوله های فاضلاب به دلیل لوله کشی غیر استاندارد

در صورتی که در شبکه فاضلاب ساختمان اختلالی وجود داشته باشد و لوله کشی استاندارد نباشد می‌تواند باعث گرفتگی در لوله فاضلاب شود. توجه داشته باشید که لوله کشی فاضلاب باید حتماً به وسیله افراد متخصص و ماهر انجام گیرد تا جریان فاضلاب به شکل صحیح انجام شود.
مواردی که می تواند در شبکه لوله فاضلاب اختلال ایجاد کند عبارتند از:

 1.  استفاده کردن از چاه یا سیفون نامناسب در هنگام لوله کشی باعث اختلال در جریان فاضلاب خواهد شد در این صورت برای رفع مشکل باید از فنر استفاده کنید.
 2. قطر لوله ها باید بر اساس حجم فاضلاب ورودی در نظر گرفته شود مثلاً لوله باریک برای سرویس بهداشتی مناسب نمی باشد.
حتما بخوانید:   تفاوت لوله بازکن های مجاز و غیر مجاز چیست؟

شیب لوله فاضلاب باید به طرف خروجی فاضلاب بوده تا از کندی جریان فاضلاب و برگشت فاضلاب به طرف زانویی جلوگیری کند.

مزایای استفاده از زانویی

معمولاً گرفتگی لوله در زانویی و همچنین مکان هایی که شبکه فاضلاب تغییر مسیر داده است رخ می دهد این قسمت ها، مهمترین قسمت لوله کشی فاضلاب محسوب می‌شوند که حداقل باید یکبار از زانوی ۹۰ و ۴۵ درجه در مسیر لوله کشی استفاده شود.
مزایای استفاده از زانویی عبارت است از:

 • بهترین ابزار جهت تغییر مسیرهای شبکه فاضلاب توالت
 • از ورود حیوانات موذی مانند موش سوسک و…. به داخل ساختمان از راه لوله فاضلاب جلوگیری می کند.
 • از خروج بوی بد فاضلاب جلوگیری می کند.

اگر مسیر عبور فاضلاب به طور کامل مستقیم باشد به راحتی بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان نفوذ می کند و این می تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل وجود زانویی الزامی است و گرفتگی در این مکان ها هم می تواند از معایب آن باشد.
زانویی هرچند که خود یکی از مزیت ها محسوب می شود ولی از یک طرف هم عیب بسیار بزرگی دارد و آن عیب این است که بیشتر گرفتگی های لوله فاضلاب مربوط به زانویی می باشد.

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب حمام چیست؟

گرفتگی لوله فاضلاب حمام می تواند به دلیل ورود مو، صابون، اجسامی مانند درب شامپو، تیغ و غیره باشد که در صورت وارد شدن این مواد در چاه فاضلاب، گرفتگی شدیدی در چاه به وجود خواهد آمد برای جلوگیری از بروز گرفتگی در چاه فاضلاب حمام توصیه می کنیم حتماً در روی کفپوش حمام توری مخصوص قرار دهید تا چیزی وارد چاه نشود. البته ذرات صابون به طور اجتناب ناپذیر وارد چاه شده و ممکن است ذرات صابون همراه با مو، باعث مسدود شدن فاضلاب شود.

بعضی از افراد در صورت مشاهده گرفتگی لوله فاضلاب از محلول های لوله بازکنی استفاده می‌کنند که باید بگوییم این کار به هیچ وجه صحیح نیست وقتی داخل لوله پر از آب باشد با ریخته شدن اسید و محلول لوله بازکنی در لوله، محلول در آب حل شده و قدرتی ندارد و بعد از گذشته مدتی ممکن است دوباره چاه دچار گرفتگی شود. ضمناً اسید و یا محلول های لوله بازکن می توانند به لوله و اتصالات آن آسیب بزنند.
در صورت گرفتگی لوله فاضلاب توصیه می کنیم ابتدا از روش های خانگی برای رفع گرفتگی استفاده کنید و در صورتی که مشکل برطرف نشد حتماً باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله دستگاه فنر زن برقی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب برطرف شود.

حتما بخوانید:   برند برتر لوله فاضلاب | با کیفیت ترین لوله فاضلاب

بهترین روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

بهترین و رایج ترین روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب عبارتند از:

 • استفاده از آویز لباس
 • استفاده از جارو برقی تر و خشک
 • بازکردن لوله فاضلاب به وسیله تلمبه لوله بازکنی
 • رفع گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله پاک کننده های خانگی
 • استفاده از محلول های شیمیایی
  رفع گرفتگی لوله فاضلاب با دستگاه های لوله بازکنی

رفع گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله محلول های خانگی

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید توصیه می کنیم ابتدا از روش های خانگی و بی ضرر برای رفع گرفتگی استفاده کنید در صورتی که با روش های خانگی مشکل برطرف نشد باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله دستگاه های مخصوص، گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.
محلول های خانگی که میتوان به وسیله آن گرفتگی لوله را برطرف کرد عبارتند از:

 • مخلوط جوش شیرین و سرکه
 • مخلوط جوش شیرین و نمک و آب گرم
 • آب گرم و مواد شوینده مایع

مخلوط جوش شیرین و سرکه برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

یک لیوان آب جوش را با یک لیوان سرکه مخلوط کنید نصف لیوان جوش شیرین را داخل لوله بریزید و سپس محلول آب و سرکه و هم در روی جوش شیرین بریزید.
بعد از این کار حباب به طرف بالا می آید یک ساعت صبر کند سپس داخل لوله را با آب گرم بشویید به این وسیله می توانید گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه، ظرفشویی، حمام و توالت را برطرف کنید. البته اگر گرفتگی شدید باشد با این روش برطرف نمی شود در این صورت باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید.

لوله های فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل گرفتگی لوله فاضلاب آشنا کردیم در صورت توجه به نکات ساده و کلیدی می‌تواند از گرفتگی لوله فاضلاب جلوگیری کند در صورتی که با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید توصیه می کنیم هیچگاه از اسید ها برای رفع گرفتگی استفاده نکنید زیرا اسیدها می‌توانند به لوله آسیب رسانده و مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد در صورتی که گرفتگی شدید بود حتماً با شرکت های معتبر لوله بازکنی تماس بگیرید..

00000000000999999

31

 

چرا لوله های فاضلاب می گیرد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب حمام چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا