تعمیراتتعمیرات یخچال

چرا یخچال فریزر عرق می کند ؟

بررسی علت های عرق کردن یخچال فریزر و راه حل آن

این روزها با پیشرفت تکنولوژی ما در خانه امکانات زیادی داریم که کارها را برای ما راحت تر می کند و بعضی از وسایل برقی در خانه های ما هستند که بیشتر از بقیه با آنها سرو کار داریم مانند یخچال ؛ هر وسیله ی برقی که با آن سروکار داریم در صورت استفاده ی نامناسب و فرسودگی بر اثر استفاده ی طولانی مدت نیاز به تعمیر پیدا می کند.برای تشخیص عیب وسیله ی برقی ابتدا باید علت اصلی آن را پیدا کنیم در این مقاله در ایبک با ما باشید تا بتوانید در این رابطه دانش عیب یابی و رفع علت های عرق کردن یخچال فریزر و راه حل کردن مشکل عرق کردن یخچال فریزر – آموزش درست کردن مشکل عرق کردن یخچال را داشته باشید.

 عرق کردن یخچال

یخچال از جمله دستگاه های بسیار حساسی است که نیاز به مراقبت زیادی دارد امروزه در برندهای متفاوتی در بازارها یخچال های گوناگونی موجود می باشد و با پیشرفت هایی که وجود دارد ولی باز هم احتمال دارد که در زمان استفاده از این دستگاه با مشکلاتی روبرو بشوید.از انجایی که در تمام طول سال یخچال همیشه روشن است و کار می کند کار مداوم باعث می شود که ایراداتی در آن به وجود بیاید از جمله ی این ایرادات پیدا شدن شبنم در داخل یخچال یا به اسطلاح عرق کردن است.

حال می خواهیم بفهمیم که علت این عرق کردن چیست و آیا به یخچال صدمه ای می رساند یا نه؛

خراب شدن نوار دور یخچال؛

یکی از دلایل عرق کردن و نشت آب درون یخچال خراب شدن نوار دور در آن است که ممکن است پاره شده یا آسیب دیده باشدکه در این صورت درب یخچال کامل بسته نمی شود و هوای بیرون به داخل کابین یخچال نفوذ میکند و باعث عرق کردن آن می شود بنابراین در اولین فرصت باید در صدد ترمیم و تعویض آن براییم. برای اینکه لاستیک دور درب زود خراب نشود باید از بازو بسته کردن زیاد درب خودداری کنیم و لاستیک را به طور منظم هر چند وقت یکبار تمیز کنیم .

برفک زدن اپراتور یخچال؛

یکی دیگر از علل عرق کردن یخچال برفک زدن اپراتور می باشد. اگر اپراتور یخچال برفک یا یخ بزند، جریان هوا توانایی وارد شدن به یخچال را پیدا نمی کند و بنابر این منجر به نشتی آب از یخچال می‌شود.

حتما بخوانید:   راهنمای شارژ گاز یخچال دوو Daewoo
 لوله ی تخلیه ی آب؛

در یخچال در حالت عادی رطوبت تشکیل می شود ولی این رطوبت مشکلی ایجاد نمی کند زیرا به کمک لوله ی تخلیه خارج و به داخل ظرف جمع آوری آب می ریزد و از آنجا به وسیله ی گرمای گمپرسور تبخیر می شود، اما گاهی پیش می آید که لوله ی تخلیه به دلایلی مثل جمع شدن آشغال در لوله راه عبور آب مسدود می شود که در این صورت قادر به تخلیه ی آب از داخل یخچال نیست و این آب به کابین یخچال بر می گردد حتی گاهی منجر به یخ زدن آب در کابین یخچال می شود بنابراین قبل از هر کاری باید لوله ی تخلیه را از پشت یخچال چک کنیم و راه آب را باز کنیم. همچنین تراز نبودن یخچال نیز باعث می شود قطراب آب و شبنم های روی دیواره ها به داخل لوله تخلیه منتقل نشوند و منجر به عرق کردن یخچال شود بنابر با تراز کردن یخچال این مشکل حل می شود.

 عرق کردن یخچال

بازو بسته کردن زیاد درب یخچال؛

بازو بسته کردن زیاد درب یخچال یکی دیگر از مواردی است که باعت عرق کردن آن می شود. افراد خانواده به خصوص کودکان علاقه ی زیادی به باز کردن درب یخچال دارند به دلیل باز و بسته کردن پیوسته و بیش از اندازه درب یخچال هوای گرم محیط مدام به داخل یخچال نفوذ می کند که در این صورت نه تنها باعث مشکل عرق کردن داخل یخچال ؛ بلکه به کمپرسور یخچال فشار وارد شده و باعث خرابی آن نیز می‌شود. در نتیجه بهتر می باشد درب یخچال را برای مدتی کمتر باز و بسته نموده تا شاید بتوانید عاملی که باعث عرق زدن درون یخچال می شود را بر طرف کنید.

غذا را بدون درب و داغ در یخچال گذاشتن؛

مواد غذایی که در یخچال وجود دارند رطوبتی را نیز با خود همراه می آورند. از دیگر علل عرق کردن یخچال قرار دادن غذا ی داغ داخل یخچال است که زیرا غذای داغ با از دست دادن دمای خود باعث عرق کردن یخچال می شود و همچنین غذاهایی را که در یخچال می گذارید اگر در بسته نباشند علاوه بر ایجاد بوی بد در یخچال و کاهش کیفیت مواد غذایی در شبنم زدن دیواره ها و سقف نیز نقش دارند. مواد غذایی گرم و سرد دارای رطوبت هستند بنابر این پس از ورود به داخل یخچال رطوبت آن را افزایش میدهند، به همین دلیل بهتر است هرگونه ماده غذایی را در ظروف درب دار قرار داده و سپس درون یخچال بگذارید.

تنظیم نبودن هوای بیرون با داخل یخچال؛

یکی از مهمترین موردی که باعث شبنم زدن درون یخچال می شود، تنظیم نبودن دمای یخچال است. این اختلاف دما اغلب در فصل های گرم تابستان باعث شبنم زدن درون یخچال می شود. زمانی که اختلاف دما بین هوای بیرون و درون یخچال زیاد باشد، پس از هر بار باز و بسته شدن یخچال، حجم زیادی از گرما و بالعکس وارد یخچال می شود. این عامل در زمان کوتاهی باعث ایجاد شبنم درون یخچال شده و قطره های ریز و درشتی را روی بخش های مختلف یخچال به وجود می آورد. برای حل این مشکل می توانیم با استفاده از لوازم سرمایشی مثل پنکه و غیره اختلاف دمای درون و بیرون یخچال را کم کرد تا مشکل شبنم زدن دیواره یخچال نیز رفع شود. از این رو می توان میزان دمای یخچال را مقداری پایین آورد تا میزان شبنم در یخچال کم بشود. گاهی هم در مواقعی شاید دمای یخچال متعادل نبوده و بالا یا پایین باشد. هرچه قدر میزان دمای درون یخچال بالاتر باشد، کمپرسور هم بیشتر کار کرده و باعث اختلال در کارکرد قسمت های مختلف یخچال مثل ترموستات می شود. اگر دمای ترموستات روی کم قرار گرفته شده باشد، هوای کلی یخچال دمای کمتری را جذب خواهد کرد و مقدار رطوبت در سردترین نقطه ی یخچال هم افزایش یافته و در این موقع زمان کمتری برای تخلیه و تبخیر قطرات آب وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:   علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

بنابر این قطعه ی کمپرسور برای بالا رفتن قدرت خنک کنندگی باید مدت زمان بیشتری را کار کند و در نتیجه این امر باعث می شود که در اثر کارکرد بیشتر با تعمیرات روبرو بشوید منجر به عرق کردن یخچال شود. بنابراین بهتر است دمای یخچال در حالت متعادل یعنی بین ۰ تا ۵ درجه سانتی گراد تنظیم شود تا از عرق کردن درون یخچال جلوگیری گردد.

پر کردن بیش از حد یخچال

یکی دیگر از دلایل عرق کردن یخچال پر کردن بیش از حد یخچال است . این کار مانع از گردش هوا در محیط داخلی یخچال شده و باعث گیر کردن هوای گرم در قسمت‌هایی از محفظه یخچال می‌شود؛ همچنین به کمپرسور فشار وارد کرده و در نهایت مشکل را به صورت عرق در داخل یخچال نشان می دهد.

قرار گرفتن یخچال در محل نامناسب؛

اگر یخچالتان را تازه خریده اید و با عرق کردن داخل کابین مواجه هستید بدون شک مشکل محل قرار گرفتن یخچال است .بعضی از مکان ها هستند که نباید یخچال در آنجا قرار بگیرد من جمله؛ مکانهایی که گرمای محیط اطراف یخچال را زیاد می کند مثلا کنار اجاق گاز،سماور و یا پکیج. اگر یخچال نزدیک این وسایل قرار بگیرد باعث فشار به کمپرسور و در نتیجه کاهش عمر آن می شود و همچنین منج به عرق کردن یخچال می شود. همچنین اگر محل زندگی شما در منطقه‌ای قرار دارد که از نظر آب و هوایی، مرطوب است، بیشتر با مشکل عرق کردن داخل یخچال سرو کار خواهید داشت در چنین مناطقی به دلیل رطوبت بالای محیط، هر زمان که درب یخچال باز و بسته می‌شود، میزان قابل توجهی از رطوبت هوای بیرون از یخچال هم به فضای داخلی دستگاه وارد می‌شود که همین امر موجب عرق کردن داخل یخچال می‌شود. بهتر است در این مناطق از رطوبت‌ گیرهای درون یخچال استفاده کنید و ترجیحا، درب یخچال را کمتر باز و بسته کنید. مورد دیگر این که باید بین دیوار و یخچال فاصله باشد تا هوا به راحتی عبور کند.

حتما بخوانید:   روش تعویض روغ کمپرسور یخچال و زمان مناسب تعویض
فیلتر آب در یخچال؛

یکی دیگر از دلایل عرق کردن یخچال مسدود شدن فیلتر های آب موجود در یخچال است که ممکن اشت کثیف و مسدود شود بنا بر این باید به موقع فیلتر ها بررسی و تمیز یا تعویض شوند.

آب‌سردکن یخچال؛

آب سرد کن در یخچال ها به چند لوله آب متصل است و اگر این لوله ها به هر دلیلی آسیب ببینند آب را به داخل یخچال می ریزند و باعث جمع شدن آب در یخچال می شوند، بنا بر این باید اتصالات آب سرد کن بررسی شود تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود و در صورت خراب شدن تعمیر یا تعویض شود.

11.کندانسور؛

گرم نبودن کندانسور هم یکی دیگر از علل عرق كردن داخل يخچال و نشانه وجود مشکل در عملکرد آن است. زمانی که کندانسور سرد شود دیگر یخچال توانایی خنک کردن خود را ندارد. علت این مشکل را می‌توان در لوله‌های کندانسور جستجو کرد، با بروز مشکل در کندانسور، گاز به همراه روغن وارد مدار اصلی این قطعه شده و در نهایت باعث گرفتگی لوله‌های کندانسور می‌شود. که باعث خنک نکردن یخچال می‌شود.

اما با همه ی این مواردی که گفته شد و موارد دیگری باز ممکن است باشد که منجر به عرق کردن یخچال شود بررسی علت عرق کردن داخل یخچال و رفع مشکلات مربوط به آن و نیز انجام سرویس، همگی نیازمند دانش تخصصی در رابطه با نحوه‌ی عملکرد یخچال، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد آن‌ها‌ست. به علاوه، داشتن تجربه و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی یخچال و یا امور تعمیرات، مسئله‌ی بسیار حساسی است که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آن‌ها را ندارد، پس بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید ، شما میتوانید سوالات خود را در انتهای این مطلب مطرح کنید تا توسط کارشناسان ایبک پاسخ داده شود.

 

عرق کردن یخچال فریزر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی علت های عرق کردن یخچال فریزر و راه حال های آن

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا