خدماتخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟

یکی از قدیمی ترین و آسان ترین روش ها جهت باز کردن لوله با استفاده از تلمبه پلاستیکی و یا چاه بازکن دستی می باشد که در بیشتر منازل وجود دارد و باز کردن لوله بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته انجام می گردد. استفاده کردن از تلمبه دستی و چاه بازکن بسیار آسان است اما نکات مهمی باید در رابطه با کار کردن آن مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه بهتر شود. علاوه بر آن در بعضی مواقع ممکن است تلمبه های دستی گرفتگی را برطرف نکنند و می‌توانند باعث سخت ‌تر شدن کار نیز شوند. در ادامه به بررسی روش های باز کردن لوله به کمک تلمبه دستی می پردازیم.

تلمبه پلاستیکی یا چاه بازکن دستی چیست؟

برای باز کردن لوله های فاضلاب نیاز به تجهیزات متعددی می باشد که ارزان ترین و آسان ترین آنها چاه بازکن دستی و یا تلمبه پلاستیکی می باشد. چاه بازکن از جنس پلاستیک است و ساختاری مانند فنجان و یا کاسه دارد و به دسته چوبی و یا پلاستیکی متصل می باشد. پلاستیکی که در تلمبه های دستی مورد استفاده قرار گرفته قابلیت انعطاف زیادی دارد و با فشاری که دست به آن وارد می کند به سمت پایین و بالا حرکت کرده و باعث باز کردن لوله فاضلاب خواهد شد. علاوه بر آن لبه تلمبه که قسمت گردی می باشد بعد از قرار گرفتن بر روی سطوح گوناگون چسبندگی ایجاد کرده و از ورود هوا جلوگیری می‌کند و همین امر باعث می شود که مشکل سریعتر و آسانتر برطرف شود.

ساده ترین روش باز کردن لوله فاضلاب در منزل

گرفتگی لوله فاضلاب از بزرگ ترین مشکلاتی است که ممکن است در هر خانه ای به وجود آید و باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط شود. پس بهتر است خیلی سریع مشکل برطرف گردد. برای برطرف کردن مشکل راهکارهای ساده و راحتی وجود دارد. از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها استفاده از تلمبه دستی و چاه بازکن دستی می‌باشد.چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟ از مهمترین نشانه هایی که وجود گرفتگی در لوله فاضلاب روشویی، ظرفشویی، چاه حمام و توالت را اعلام می کند انتشار بوی زننده و نامطبوع در فضای خانه می باشد که به علت دیر تخلیه شدن و یا عدم تخلیه کامل آب ایجاد می شود. برای آنکه این مشکل به وجود نیاید باید از ورود اجسام خارجی به درون چاه جلوگیری شود اما گاهی اوقات ممکن است این اتفاق بیفتد و چاه لوله فاضلاب دچار گرفتگی شود. ساده ترین، ارزان ترین و سریعترین روش استفاده از تلمبه دستی می باشد که در هر خانه ای وجود دارد. برای عملکرد بهتر تلمبه پلاستیکی به هنگام باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب بهتر است مقداری کمی پارافین دور لبه پلاستیکی آن بمالید. با انجام این کار می‌توانید میزان چسبندگی تلمبه پلاستیکی را بیشتر کنید و از ورود هوا به داخل لوله جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   نگهداری استخر روباز در فصل زمستان

روش برطرف کردن انسداد لوله فاضلاب به کمک تلمبه دستی

استفاده کردن از تلمبه دستی و چاه بازکن دستی بسیار راحت است و برای انجام آن لازم است مراحل زیر را دنبال کنید.

  • دهانه تلمبه دستی را بر روی لوله ای که دچار انسداد شده است بگذارید.
  • دقت کنید همه دهانه لوله با تلمبه کاملا پوشانده شود تا هوا وارد و خارج نگردد.
  • برای آنکه تلمبه چسبندگی بهتری به دهانه لوله داشته باشد بهتر است از قبل آن را خیس کنید.
  • پس از آنکه تلمبه به دهانه لوله متصل شد دسته تلمبه را چندین مرتبه به طرف بالا و پایین حرکت بدهید.
  • با حرکت دسته تلمبه به سمت بالا و پایین هوایی که داخل تلمبه ایجاد شده است به درون لوله ها انتقال پیدا کرده و مجدداً بر می گردد.
  • با تکرار این کار فشار هوای ایجاد شده به باز کردن گرفتگی های لوله کمک می کند و باعث رفع انسداد می شود.
  • برای مرحله آخر پس از آنکه گرفتگی لوله به کمک تلمبه دستی برطرف شد آب داغ را می توانید با فشار به لوله ها وارد کنید. با این کار همه لایه های چربی و دیگر موادی که داخل لوله انباشته شده است در دیواره لوله ها کاملا تمیز شده و از بین می رود.

چه زمانی نمی توان از تلمبه دستی استفاده کرد؟

تلمبه های دستی می توانند انسداد در لوله های فاضلاب را به آسانی برطرف کنند اما گاهی اوقات نیز می توانند باعث بروز مشکلات متعددی شوند در نهایت توجه کنید که اساس کار تلمبه دستی ایجاد فشار هوا و انتقال آن به درون لوله فاضلاب می باشد که در این صورت مواد انباشته شده در لوله به طرف جلو هدایت می‌شود و گرفتگی لوله بر طرف خواهد شد. به همین خاطر است که چنانچه گرفتگی لوله ها به علت گیر کردن اجسام و اشیای مختلف مثل اسباب بازی و یا صابون باشد استفاده کردن از تلمبه دستی و چاه بازکن دستی کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. در این حالت بهتر است از یک قلاب فلزی استفاده کنید تا بتوانید جسمی که داخل لوله فاضلاب گیر کرده را از آن بیرون بیاورید. اگر جسم گیر کرده داخل لوله فاضلاب به سمت جلو حرکت کند، خارج کردن آن به مراتب سخت تر خواهد شد. به همین خاطر قبل از استفاده کردن از تلمبه دستی باید این مورد را در نظر بگیرید و به آن توجه کنید.

حتما بخوانید:   جابجایی و حمل گاو صندوق توسط شرکت حمل چگونه است

کاربردهای مختلف تلمبه و یا چاه بازکن دستی

با در نظر گرفتن اینکه چه شرایطی باعث ایجاد گرفتگی در لوله های فاضلاب شده‌اند و روش برطرف کردن گرفتگی به کمک تلمبه و یا چاه بازکن دستی متفاوت می باشد از مهمترین موارد کاربرد چاه بازکن و یا تلمبه های پلاستیکی می توان موارد زیر را نام برد.

رفع گرفتگی در توالت فرنگی به کمک تلمبه دستی

چنانچه توالت فرنگی دچار گرفتگی شده باشد و آب داخل کاسه به سختی از مسیر لوله عبور می کند به معنای وجود انسداد در لوله فاضلاب توالت فرنگی می باشد. چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟جهت باز کردن گرفتگی می توانید از تلمبه پلاستیکی استفاده کنید اما به این نکته دقت کنید که نباید تلمبه را بیش از اندازه در کاسه توالت وارد کنید چون باعث کثیف کاری و سخت شدن کار خواهد شد. دهانه تلمبه دستی را در بخش رویی لوله تخلیه قرار دهید و چندین مرتبه دسته آن را به سمت پایین و بالا حرکت دهید پس از آن تلمبه را از دهانه لوله جدا کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده و آب به راحتی عبور می کند یا خیر. در صورتی که مسیر باز نشده بود دوباره این کار را چندین بار تکرار کنید و در آخر می توانید سیفون توالت فرنگی را بکشید تا مسیر کاملاً پاک شده و باز شود.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی به کمک تلمبه پلاستیکی

گیر کردن باقی مانده های غذا و انباشته شدن آنها روی هم، همچنین انباشته شدن پرز و چربی در سینک ظرفشویی می تواند باعث گرفتگی در لوله های آن شود. در این شرایط آب خیلی کند تخلیه می شود. یکی از آسان‌ترین راهکارها جهت برطرف کردن این مشکل استفاده کردن از تلمبه دستی می باشد. شما می توانید تلمبه را بر روی دهانه بخش تخلیه قرار دهید و چندین مرتبه آن را به طرف بالا و پایین حرکت دهید تا مشکل برطرف شده و انسداد لوله ها رفع شود.

حتما بخوانید:   بهترین روش برای نصب ناودان خانه چیست؟

برطرف کردن گرفتگی در چاه حمام با استفاده از تلمبه دستی

اگر لوله حمام با استفاده از پرز و مو و چربی و مواد صابونی دچار گرفتگی شده باشد می توان از تلمبه دستی برای برطرف کردن گرفتگی استفاده کرد. برای انجام این کار اطراف چاه حمام را کمی خیس کنید و پس از آن تلمبه را بر روی آن بگذارید. چندین مرتبه تلمبه را به سمت بالا و پایین حرکت دهید و پس از آن چاه بازکن را از روی دهانه چاه جدا کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده یا خیر. اگر مسیر لوله باز نشده بود همین کار را چندین مرتبه انجام دهید تا گرفتگی برطرف شود.

برطرف کردن گرفتگی در لوله فاضلاب و حیاط به کمک تلمبه دستی

چنانچه لوله های فاضلاب حیاط توسط مصالح ساختمانی دچار گرفتگی شده باشند استفاده از تلمبه دستی راهکار مناسبی نمی باشد. باز کردن لوله فاضلاب چنانچه با مصالحی مانند سیمان، گچ، قیر و … مسدود شده باشد به تجهیزات پیشرفته نیاز دارد و نمی توان به کمک تلمبه دستی آن را برطرف کرد.چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟ اما اگر گل‌ و لای و برگ درختان باعث ایجاد گرفتگی در لوله فاضلاب حیاط شده باشد می‌توان از یک تلمبه دستی کمک گرفت و مشکل را برطرف کرد. برای انجام دادن این کار می توانید تلمبه را بر روی دهانه لوله قرار دهید و با حرکت دادن دسته به سمت بالا و پایین فشار زیادی به لوله ها وارد کنید تا مشکل برطرف شود.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن آنچه در این مقاله بیان شد برطرف کردن انسداد های سطحی و جزئی با استفاده از تلمبه دستی انجام پذیر است اما همه گرفتگی ها را نمی توان با این روش برطرف کرد. گاهی نیاز به تجهیزات پیشرفته و فنر برقی جهت رفع مشکل می باشد. شما کاربران عزیز جهت دریافت خدمات لوله بازکنی می‌توانید به صورت شبانه روزی با مرکز خدماتی ایبک امداد تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید. تکنسین های ماهر ایبک امداد در کمترین زمان ممکن به محل مورد نظر شما اعزام شده و به برطرف کردن مشکل اقدام خواهند کرد.

تلمبه دستی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چطور می توانیم به کمک تلمبه دستی انسداد لوله را برطرف کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا