مجله

دومین‌جمعه ماه ژوئیه روز جهانی کباب 22تیر ماه 1402

روز جهانی کباب چه روزی است و علت نام گذاری این روز چیست ؟

روز جهانی کباب چه روزی است ؟

این روزها تقویم را که ورق می زنیم روزهای خوشمزه‌ای به چشم می خورد، بعد از روز جهانی شکلات نوبت به یک روز خوشمزه و بی نظیر دیگه یعنی روز کباب رسید، کباب یکی از محبوب‌ترین و بی نظیرترین غذاهایی است که می‌تواند روی سفره هر فرد وجود داشته باشد ، اما بزرگان تاریخ از این روز با ارزش نیز غافل نشدند و برای این روز هم یک روز جهانی در تقویم به ثبت رسیده است تا همگان بتوانند این غذای خوشمزه را برای همیشه یک بار در سال هم که شده به یاد بیاورد، گاها در مناطق مختلف شنیده می شود که کباب یک غذای ایرانی است! اما باید بدانید که این غذا تاریخچه قفقازی دارد و در زمانهای بسیار دور ناصرالدین شاه قاجار این غذا را از قفقاز به ایران آورد، اما نه به همانگونه که قبلا قفقازی ها میل می کردند بلکه با کمی تغییرات که به شکل امروزی که شما میل می‌کنید و به آن کباب چنجه میگویید وارد ایران شد.

لازم است بدانید اولین چلوکبابی در ایران چلوکبابی نایب بود، البته نام این کبابی در نوشته های محمد حسن اعتماد السلطنه که از مردان سیاسی زمان قاجار بود و البته فرزند قاتل امیرکبیر هم بودند دیده می شود ، در بسیاری از نوشته ها آمده است که اولین کبابی ها در مرز قفقاز به وجود آمده و کباب در آنجا با پلو و کره به مردم ارائه می شد.

کباب یک غذای بسیار غنی و با ارزش به شمار می رود ، در موارد کمی افراد منع مصرف گوشت را به علت بیماری های خاص دارند و در غیر آن مصرف آن می تواند برای سلامتی و کیفیت بهتر زندگی بسیار مفید باشد ، چرا که نه مواد نگهدارنده دارد و نه از ترکیبات شیمیایی ساخته می شود ،  یک گوشت خالص و خوش طعم که می تواند قدرت جسمانی شما را به مراتب افزایش دهد.

تا اینجا تا حدی با کباب و ورود آن به کشور آشنا شدید ، البته اگر شما هم مثل من عاشق کباب باشید تمام این موارد مطرح شده رو قبلا دنبال کردید ، در ادامه به سراغ اولین کبابی های ایران خواهیم رفت و با آن ها و انواع کباب هایی که در ایران ارائه می شوند شما را آشنا خواهیم کرد.

روز جهانی کباب

روز جهانی کباب در ایران و جهان

خوب تا به اینجا با موارد مهم و اصلی داستان آشنا شدید ، اما لازم است بدانید که روز جهانی کباب چه روزی است و در تقویم چه روزی را برای این غذای بی نظیر ثبت کرده اند .

حتما بخوانید:   انواع برندهای مخلوط کن، بهترین مارک مخلوط کن در ایران

روز کباب در تقویم شمسی : جمعه – ۲۲ تیر ماه سال ۱۴۰۲

روز کباب در تقویم قمری : ۱۲ ماه ذی الحجه سال ۱۴۴۴

روز کباب در تقویم میلادی : ۱۲ ماه جولای سال ۲۰۲۲

البته موردی که باید بدانید این است که در بعضی تقویم ها و وب سایت ها روزهای مختلفی را برای روز جهانی کباب نامیده اند ، وب سایت روزهای سال روز 20 تیر و گوگل روز 24 تیر ماه و از سمتی سایت های دیگر بصورت سراسری 22 تیرماه را روز جهانی کباب نامیده اند ، البته هر کدام از این روزها که باشد مهم نیست ، مهم این است که این غذای دوست داشتنی و بی نظیر هیچ زمان فراموش نشود و بتوانیم همیشه آن را به یاد داشته باشیم ، اما برای اینکه مطمئن باشیم در این رابطه به سراغ موتور جستجوی Bing مایکروسافت رفتیم و با سرچ روز جهانی کباب به این نتیجه رسیدیم «۱۲ جولای مصادف با ۲۲ تیرماه» ، معمولا بینگ اعتبار بیشتری برای نمایش مناسبت های تاریخی دارد و روی این مورد تاکید بیشتری می کند.

روز جهانی کباب

قدیمی ترین کبابی های ایران

در بازار تهران محلی به نام سبزه میدان وجود دارد ، در زمان گذشته دور در شرق سبزه میدان تهران یک کبابی به اسم چلوکبابی شمشیری وجود داشت ، مالک این کبابی حاج حسن شمشیری بودند که در دوران رضاشاه این کبابی را تاسیس کردند ، این کبابی یک ساختمان چهارطبقه بود که برای اشراف و مقام های رده بالای دولت طبقه مخصوصی وجود داشت ، بعد از اینکه صنعت نفت در کشور ملی می شود ایشان بخاطر اینکه از مصدق طرفداری می کردند به دست اردشیر زاهدی دستگیر می شوند و به جزیره دور افتاده ای تبعید شدند.

هنوز هم در تهران و شهرهای دیگر ایران افراد زیادی هستند که سبک پخت و پز کباب های شمشیری را استفاده می کنند و نام کبابی شمشیری را بر روی مغازه های خود نصب می کنند تا یاد و خاطره اولین کبابی های ایران زنده بماند.

کباب و شهرت آن در ایران

در کشور ایران کباب شهرت بسیاری دارد و به قول معروف یک غذای لاکچری به شمار می رود ، معمولا در جنوب کشور بره و یا بزغاله ها را بصورت کامل لای فویل پیچیده و روی ذغال کباب می کنند ، در شمال کشور گوشت را بصورت چنجه در می آورند و روی آتش می گیرند و یا روی ذغال که در بیشتر نقاط کشور رسمی ترین نوع آماده کردن کباب هم همین است.

اگر به شمال کشور و شهر رشت سفر کرده باشید حتما با واژه کباب کثیف آشنا شدید ، کباب کثیف به دکه های کباب فروشی گفته می شود که در خیابان شریعتی که در جنب میدان شهرداری قرار دارد بنا شده اند ، این دکه ها کباب کثیف ندارند و تنها به علت اینکه در مغازه ارائه نمی شوند لقب کثیف را به خود گرفته اند ، اگر زمانی از این منطقه رد شدید حتما به سراغ کباب های این قسمت بروید چرا که معنی یک کباب واقعی را می توانید در این قسمت حس کنید.

حتما بخوانید:   تفاوت مایکروفر و توستر چیست

البته این نوع کباب پزی در همه جای کشور وجود دارد که با القاب مختلفی شناخته می شوند و کباب کثیف یکی از این القاب می باشد ، کباب با اینکه بسیار ساده برای پخت به چشم می خورد اما نیاز به یک آشپز ماهر و کاربلد دارد تا یک کباب خوب از کار در آید.

روز جهانی کباب

کباب و شهرت آن در جهان

حال از روز جهانی کباب خواهیم گذشت و به سراغ شهرت کباب خواهیم رفت ، همانطور که می دانید کباب از گوشت تهیه می شود و البته بهتر بگوییم گوشت قرمز ، ماهی و مرغ هم می توانند کباب شوند ولی کباب اصلی همان کباب گوشت قرمز خودمان است که بصورت تکه تکه یا چرخ شده با ادویه و پیاز و …. آماده و روی ذغال درست می شود ، البته در بعضی جاها مستقیم روی شعله آتش هم کباب را آماده می کنند که این مورد کاملا به آشپز مربوط است ، حتی دیده شده که کباب رو با شکلات هم سرو می کنند و به مشتری ارائه می دهند .

چون گوشت قرمز در تمام دنیا در دسترس است درست کردن کباب هم در تمام دنیا مقدور است ، اما در کشورهایی مثل قفقاز ، ایران و ترکیه کباب تنوع بسیار دارد و بیشترین استفاده را در این کشورها تا به امروز داشته است ، البته از یاد نبریم که در کشورهای دیگر انواع خاصی از درست کردن کباب وجود دارد که در کشور ما به علت نوع پخت و پزمان از آن ها استفاده نمی کنیم.

یک مورد را به یاد داشته باشید اسم کباب در تمام دنیا یکسان نیست و اگر به کشورهای عربی سفر کردید و شیش کباب توی لیست منو دیدید بدانید همان کباب چنجه خودمان است که گوشت را با آبلیمو و ادویه جات آماده می کنیم و روزی ذغال به صورت کامل مغز پخت می کنیم می باشد. البته مورد دیگه هم که باید بدانید ممکن است در سفرهای داخلی کشور به کردستان سفر کنید و اگر اسم کباب قنجه شنیدید تعجب نکنید که همان کباب چنجه خودمان است ، و یا در شیراز به کباب چنجه کنجه می گویند، برای مورد آخر هم در کشورهای خارجی به کباب کوبیده دوست داشتنی خودمان کباب لوله می گویند.

کباب و انواع مختلف آن

در مقاله روز جهانی کباب قبل از هر چیز می خواهم شما را با اشک کباب آشنا کنم ، حتما در هنگام پخت کباب دیده اید که موقع درست شدن چربی های گوشت روی ذغال می ریزد و یک صدای فیس و سپس دود و بوی خاصی بلند می شود ، این قطره های چربی را اشک کباب می گویند که معمولا کبابی های کنار خیابان از این ترفند برای جذب مشتری استفاده می کنند و با وسوسه کردن مشتری آن را جذب می کنند. در بعضی مکان ها هنوز دیده می شود که مقداری چربی گوشت را هر چند دقیقه روی ذغال می اندازند تا بوی کباب همه جا بلند شود و وسوسه مردم را به همراه داشته باشد.

حتما بخوانید:   از کجا متوجه شویم یخچال چند فوت است؟

خوب به سراغ چند مدل از کباب های خوشمزه ایرانی خواهیم رفت که حتما بسیاری از آن ها را می شناسید.

  • شیشلیک لر یا همان دنده کباب😋
  • کباب های خوشمزه بناب 😋
  • کباب محبوب و خاص چنجه😋
  • کباب ترش که بسیار عالی است😋
  • کباب کوبیده از گوشت چرخ شده 😋
  • کوبیده مرغ که از گوشت چرخ شده مرغ است😋
  • کباب برگ سلطانی که در نوع خود بی نظیر است😋
  • جوجه کباب زعفرانی که مزه خاص و بی نظیر دارد 😋
  • و…

روز جهانی کباب

انواع روش های خوردن کباب

به بهترین قسمت داستان در مقاله روز جهانی کباب که خوشمزه ترین قسمت است رسیدیم ، کباب در مکان های مختلف با انواع مختلف و مخلفات مختلفی ارائه می شود ، اما اگر به اصول کباب خوردن برگردیم ، کباب با یک تکه نان به همراه گوجه فرنگی کباب شده ، پیاز ، دوغ و در کنار این موارد سماق میل می شود که گاها بر سر میز سبزیجات هم ارائه می شود ، البته میل بعضی از افراد برای کباب بیشتر با برنج است و به آن پلوکباب و یا چلوکباب می گویند ، زمانی که در کنار کباب پلو ارائه می شود روی برنج کره هم می ریزند که یک بوی خاص و طعم بی نظیری به خود می گیرد ، مدل های دیگری از کباب هم هستند که به صورت لقمه ای یا ساندویچ مانند ارائه می شوند مثل کباب های ترکی که معمولا بصورت ساندویچ به دست شما می رسد.

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایبک با روز جهانی کباب آشنا شدید ، متوجه شدید که کباب از قفقاز به ایران آمد و یکی از غذاهای لاکچری در ایران و کشورهای دیگر به شمار می رود، از سمت دیگر با خاصیت های این غذا آشنا شدیم و متوجه شدیم که ای غذا انواع مختلفی دارد که حتی با گوشت مرغ هم درست می توان کرد اما نوع اصلی آن کباب با گوشت قرمز است ، اگر شما هم در پخت کباب تجربه خاصی دارید و یا خاطره ای در رابطه با کباب داشته اید از شما دعوت می کنم تا در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا همگان از این خاطرات شیرین بهره مند شوند.

روز جهانی کباب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با روز جهانی کباب و تاریخچه این غذای خوشمزه

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا