تقویم تاریخ

روز جهانی دیابت 14 نوامبر،23 آبان ماه

همه چیز در مورد روز جهانی دیابت، تاریخچه و علت نامگذاری

روز جهانی دیابت هر ساله در 14 نوامبر است که اولین بار در سال 1991 توسط بنیاد بین المللی دیابت و سازمان بهداشت جهانی ایجاد شد. دیابت یک بیماری مزمن است که در آن لوزالمعده در صورت وجود انسولین کافی تولید نمی کند. همچنین منجر به بیماری های جدی می شود و از بسیاری جهات قابل پیشگیری است. به همین دلیل است که ما از این روز برای گسترش آگاهی و آموزش استفاده می کنیم. در این مقاله از سایت ایبک می خواهیم نگاهی به این روز مهم بیندازیم.

تاریخچه روز جهانی دیابت

دیابت را حدود 1550 سال قبل از میلاد مسیح می دانند. استخراج و تزریق موفقیت‌آمیز انسولین به انسان در سال 1922 کشف شد. بنابراین، درک ما از دیابت در مقایسه با راهپیمایی طولانی و دشوار آن در طول تاریخ کاملاً جدید است.

در تاریخ رسمی ایران: دوشنبه، 23 آبان 1401

در تاریخ هجری قمری: الاثنین 19 ربیع الثانی 1444

در تاریخ میلادی: Monday ،2022 November 14

تفاوت بین نوع دو و نوع یک از حدود سال 1850 شروع شد. جایی که متخصصان پزشکی در آن زمان به اندازه کافی می توانستند تفاوت بین این دو نوع را از هم تشخیص دهند.

از آن زمان به بعد، دیابت نوع دوم  90 درصد افزایش یافته است و حدود 425 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا شده اند. این افزایش هشدار دهنده در چنین بیماری قابل پیشگیری یکی از دلایلی است که WHO و IDF می خواستند روز جهانی دیابت را ایجاد کنند. هدف روز جهانی دیابت افزایش آگاهی افراد برای جلوگیری و کاهش روند رو به رشد این بیماری است.

مدیریت روزانه سطح قند خون یک کار وقت گیر و پرهزینه است، زیرا هزینه اقتصادی دیابت در سطح جهان حدود 727 میلیارد دلار (دلار آمریکا) است و تنها در ایالات متحده تقریباً یک سوم آن یعنی 245 میلیارد دلار هزینه دارد.

گرانی و پیشگیری از آن دلیل بیشتری را برای ما ایجاد می کند تا آگاهی نسبت به این بیماری را گسترش دهیم و همچنین از مردی یاد کنیم که با کشف داروی انسولین به درمان بیماری دیابت در سطح جهان کمک کرد.

حتما بخوانید:   روز جهانی سندروم داون

روز جهانی دیابت 14نوامبر

چگونه روز جهانی دیابت را گرامی بداریم

در روز جهانی دیابت دایره آبی را بپوشید

نماد دایره آبی یک سمبل جهانی برای بیماری دیابت است. در روز جهانی دیابت، یک تی شرت، گردنبند یا دستبند با آرم بپوشید یا خودتان یکی بسازید تا دیگران را از این بیماری خطرناک و عوارض آن آگاه کنید.

روز جهانی دیابت فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد دیابت به عنوان یک موضوع بهداشت عمومی جهانی و آنچه که باید به صورت جمعی و فردی برای پیشگیری، تشخیص و مدیریت بهتر این بیماری انجام شود، فراهم می کند.

برگزاری نمایشگاه در روز جهانی دیابت

با مقامات بهداشتی همکاری کنید تا از نمایشگاه دیابت در محل کار یا محله خود حمایت کنید. غربالگری دیابت را ارائه دهید، اطلاعات و بروشورها را منتشر کنید و اطلاعاتی در مورد کارهایی که افراد می توانند برای پیشگیری از دیابت نوع دوم و سالم ماندن انجام دهند ارائه دهید.

علائم دیابت

علائم دیابت می تواند شامل دفع بیش از حد ادرار، تشنگی، گرسنگی مداوم، کاهش وزن، تغییرات بینایی و خستگی باشد، اما به آنها محدود نمی شود. علاوه بر این اضافه وزن و چاقی از عوامل مهم در ابتلا به دیابت به شمار می آیند. طبق یک آمار دقیق از میان هر دو بزرگسال مبتلا به دیابت یک نفر تشخیص داده نشده است. روز جهانی دیابت به ما یادآوری می کند تا در صورت داشتن هرگونه علائم دیابت سریعا برای آزمایش و درمان اقدام کنیم.

برگزاری همایش در روز جهانی دیابت

چرا روز جهانی دیابت مهم است؟

توجه را به اپیدمی دیابت جلب می کند

در طی 25 سال (از 1988 تا 2013) تشخیص دیابت تقریباً 380٪ افزایش یافته است. و این تشخیص ها خطرناک هستند – تا سال 2030 سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می کند دیابت هفتمین علت مرگ و میر در جهان خواهد بود. این وضعیت و شرایط نیازمند توجه است به همین دلیل روز جهانی دیابت را در تقویم گنجانده اند.

دیابت نوع دوم قابل اجتناب است

روز جهانی دیابت به عنوان یک یادآوری برای زندگی سالم و دور از دیابت است. دیابت نوع دوم از راه ورزش و کنترل رژیم غذایی و ورزش منظم و کنترل وزن محدود کرد. مصرف دخانیات دیابت نوع دوم را نیز تشدید می کند و بهتر است از آن اجتناب شود. دارو، فناوری، پشتیبانی و مراقبت برای همه افراد مبتلا به دیابت که به آنها نیاز دارند در دسترس باشد.

حتما بخوانید:   روز جهانی شعر 1فروردین 1402 و 21 مارس

دولت ها برای افزایش سرمایه گذاری در مراقبت و پیشگیری از دیابت.

صدمین سالگرد کشف انسولین فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد تغییرات معنادار برای بیش از 460 میلیون نفر از مبتلایان به دیابت و میلیون ها نفر دیگر در معرض خطر است.

روز جهانی دیابت یک یادآوری برای این بیماری است

دیابت نوع دوم به ابعاد همه گیر افزایش یافته است، اما دیابت نوع یک، که قبلا به عنوان دیابت نوجوانان شناخته می شد، به همان اندازه یک تهدید جدی برای سلامتی است. تقریباً 1.25 میلیون آمریکایی به دیابت نوع I مبتلا هستند، اما علت این بیماری ناشناخته است. با این حال بیماری دیابت روی سلامتی تاثیرات مخربی دارد. روز جهانی دیابت به عنوان یادآوری برای شناخت علائم دیابت، انجام آزمایش و درمان است.

دید کلی نسبت به روز جهانی دیابت

در 14 نوامبر، بنیاد بین المللی دیابت (IDF) روز جهانی دیابت خود را به منظور ترویج اقدام برای مقابله با دیابت به عنوان یک تهدید نوظهور سلامت جهانی برگزار می کند. موضوع امسال “دسترسی به مراقبت از دیابت – اگر نه اکنون، چه زمانی؟” است، با تاکید بر ارائه مراقبت های دیابت برای میلیون ها نفر در سراسر جهان که در حال حاضر به آن دسترسی ندارند، و ارائه مراقبت و حمایت مستمر. به کسانی که قبلا آن را دریافت می کنند.

دید کلی به روز جهانی دیابت

در سطح جهان، از هر 11 بزرگسال، 1 نفر مبتلا به دیابت است و از هر دو نفر، 1 نفر تشخیص داده نشده است. طبق وب سایت IDF، بیش از 700 میلیون نفر تا سال 2045 با دیابت زندگی خواهند کرد. مراقبت های دیابت، زمانی که در دسترس باشد، وقوع عوارض تهدید کننده زندگی را کاهش می دهد که منجر به مرگ 4.2 میلیون نفر در سال 2019 شد. عوارض بالقوه دیابت شامل ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است.

داروها، فن‌آوری‌ها، پشتیبانی و مراقبت‌ها برای مدیریت مؤثر دیابت سال‌هاست که وجود دارند، اما به طور شگفت‌انگیزی تعداد کمی از افراد به آن دسترسی دارند. سازمان بهداشت جهانی از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهد تا برای پیشگیری از دیابت نوع 2 و مراقبت مداوم برای کسانی که قبلاً این بیماری را دارند، سرمایه‌گذاری کنند.

حتما بخوانید:   روز جهانی حبوبات 21 بهمن 1402 و 10 فوریه

هدف مراقبت و کنترل دیابت حفظ سطح قند خون در محدوده سالم است.

اولاً، درمان به شکل دسترسی به انسولین و داروهای خوراکی وجود دارد. انسولین هورمونی است که در بدن وظیفه کنترل قند خون را برعهده دارد. دیابت اغلب منجر به هیپرگلیسمی می شود که به عنوان افزایش سطح قند خون نیز شناخته می شود که با تزریق انسولین قابل رفع است.

اطلاع رسانی در مورد بیماری دیابت در روز جهانی دیابت

هایپرگلیسمی می تواند اثرات مخربی مانند آسیب به کلیه ها، کوری و آسیب عروق خونی داشته باشد. اطمینان از دسترسی همه افراد به انسولین در صورت نیاز به جلوگیری از وقوع این آسیب کمک می کند. بسیاری از مجلات MDPI، مانند داروها و مولکول‌ها، در حال حاضر شماره‌های ویژه مرتبط با اهداف درمانی و کشف دارو برای درمان‌های دیابت، و همچنین تحقیقات مداوم در مورد رابطه بین انسولین و دیابت دارند. می توانید برخی از مسائل ویژه باز مرتبط را در زیر بیابید:

دیدگاه متابولیسم: اهداف درمانی بالقوه بیماری های متابولیک مانند دیابت مرتبط با چاقی، تصلب شرایین و کبد چرب در داروها

محصولات طبیعی زیست فعال برای درمان چاقی، دیابت و پیری در مولکول ها

چاقی، دیابت و سرطان: نقش محور انسولین/IGF. مکانیسم ها و پیامدهای بالینی در بیومولکول ها

مرز تحقیق بعدی به دسترسی به انسولین و دارو مربوط می شود. دسترسی به نظارت بر قند خون بسیار مهم است، زیرا به افراد دیابتی اجازه می دهد تا سطح قند خون خود را به دقت بررسی کنند. در صورت نیاز، انسولین تزریق کنند یا دارو مصرف کنند تا از هیپرگلیسمی جلوگیری کنند.

علاوه بر این، آموزش و تغییر سبک زندگی می تواند تفاوت ایجاد کند. دیابت نوع 2 که معمولاً به دلیل رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن ایجاد می شود، شیوع بیشتری پیدا می کند. آموزش عموم مردم و همچنین ایجاد انگیزه برای تغییر به یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی فعال تر، برای مقابله با افزایش احتمالی موارد دیابت نوع 2 بسیار مهم است. ما همچنین مسائل ویژه ای داریم که بر روابط بین سبک زندگی، رژیم غذایی و دیابت تمرکز دارد.

روز جهانی دیابت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی کامل با روز جهانی دیابت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا