تقویم تاریخ

روز جهانی باغبانی 16 خرداد 1402 و 6 ژوئن 2023

روز جهانی باغبانی چه روزی است و علت نامگذاری این روز چیست؟

امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت فناوری،  فرهنگ بشریت به سمت زندگی ماشینی کم تحرکی می رود و انسان از طبیعت اطراف بی نصیب می ماند در این هنگام است که بیشتر از هر زمانی نیاز انسان به طبیعت احساس می شود. ما در این مقاله به معرفی و اهمیت حرفه باغبانی می پردازیم.

معرفی شغل باغبانی

در این شغل باید اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید از جمله پرورش انواع گل و گیاه زینتی، گیاهان دارویی و درختان تا بتوانید طراحی فضای سبز را عهده دار شوید.

یک باغبان خوب باید از دانشی در موارد زیر بهره مند باشد:

 • گیاهان
 • زمان عوض کردن خاک گلدان
 • کود دهی مناسب
 • آبیاری به موقع
 • طراحی باغ و باغچه
 • انتخاب گیاه مناسب
 • انتخاب ابزارهای مناسب برای باغبانی
 •  مراقبت و نگهداری از گیاهان و درختان

روز جهانی باغبانی در تقویم ایران و جهان

روز جهانی باغبانی در تقویم شمسی : ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

روز جهانی باغبانی در تقویم میلادی : ۶ ژوئن ۲۰۲۳

روز جهانی باغبانی در تقویم قمری : ۶ ذی القعده ۱۴۴۴

 باغبان کیست؟ تفاوت بین کشاورزی و باغبانی چیست؟

باغبانی زیرمجموعه‌ای از کشاورزی می باشد که با گیاهان سروکار دارد کشاورزی به کشت محصولات زراعی می پردازد در حالیکه باغبان فقط با کشت سر و کار دارد.

وظایف و مسئولیت های شغل باغبانی :

 1. پرورش گیاهان و آشنایی با علم آنها
 2. نظارت بر گل و گیاهان
 3. علاقه مند بودن به پرورش گیاهان و مشغول بودن در محیط های گلخانه ای
 4. آشنایی با طراحی فضای سبز
 5. آشنایی با ابزارهای مورد نیاز در باغبانی
 6. آگاهی نسبت به چگونگی برداشت محصول
 7. تسلط بر بسته بندی محصولات برداشت شده
 8. تسلط بر چگونگی کاشت گیاهان
 9. آشنایی با انواع گیاهان و درختان و روش مراقبت از آنها

روز جهانی باغبانی

علم باغبانی چند شاخه دارد ؟

باغبانی را می‌توان با توجه به نحوه مصرف و هدف از تولید محصول به سه دسته تقسیم کرد:

 1. زینتی
 2. سبزی
 3. میوه

بر همین اساس باغبانی هم به چهار شاخه تقسیم می‌شود که هر کدام را برای شما توضیح می دهیم:

 • گل کاری:‌ به علم شیوه پرورش گیاهان، که از نظر گل، میوه و شکل ظاهری برای زیبایی و تزیین جاهای متفاوتی مثل منزل، باغچه، فضای سبز استفاده می شوند، را گل کاری گویند.
 • سبزی کاری: به شیوه پرورش گیاهانی که قسمتی و یا بیشتر آن (میوه، ساقه یا ریشه) برای تغذیه انسان استفاده می شود را سبزی کاری می گویند.
 • فضای سبز: از عوامل گیاهی طبیعی یا مصنوعی هستند که با به کارگیری از خلاقیت و هنر باغبان، احساس بشری را بر می انگیزند به آن فضای سبز می گویند.
 • میوه کاری: نحوه کشت و پرورش دادن طولانی مدت بخشی یا تمام میوه که بیشتر به صورت خام به مصرف می‌ رسد را میوه کاری می گویند.
حتما بخوانید:   18 دسامبر روز جهانی زبان عربی 1401

نکات مهم در رابطه با علم باغبانی

 1. خاکی مناسب است که بتواند هوا و آب را از خود عبور دهد.
 2. پس اینکه از چه نوع خاکی استفاده می کنید بسیار مهم است یکی از مهمترین موارد در باغبانی خاک مناسب است کود مناسب در پرورش گیاه نیز حکم غذا برای گیاه را دارد.
 3. نکته دیگری که باید در باغبانی به آن توجه کنیم آب ندادن بیش از حد به گیاه است آب مناسب برای گیاهان ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است تا ریشه را تقویت و گیاه بتواند آرام آرام رشد کند.
 4. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان صبح خیلی زود و یا در شب می باشد برای اینکه گیاه مدت زمان بیشتری آب را در خاک خود دارد و کمتر در معرض نور قرار می گیرد و تبخیر می شود.
 5. اگر ناودان در خانه دارید باید مراقب باشید هنگام باران آب به درون باغچه نریزد و به گیاه و ریشه گیاه آسیب نرساند.
 6. چمن عامل مهمی در حفظ زیبایی است باید به موقع آبرسانی شود همینطور نباید آب روی سطح زمین انباشته شود.
 7.  هر چند وقت یکبار گیاهان پژمرده و شاخه های خشکیده را هرس کنید.
 8.  کاشتن یک درخت میوه در بین رنگ های جذاب گلها برای روح شما خوب است و به شما حس آرامش می‌دهد.
 9. همچنین برای زیباتر کردن باغچه می توانید از مجسمه و گلدان گل و حباب های روشنایی استفاده کنید که اینکار برای زیبای باغچه در شب هم تاثیر بسزایی دارد.
 10. گل های بنفشه و رز می‌تواند انتخاب مناسبی برای باغچه شما باشد با توجه به اینکه گل رز مورد علاقه ایرانی ها است می‌توان از آن برای گلکاری در منزل استفاده کرد.
 11. در آخر اگر حیاط شما بزرگ است بهتر است از میز و صندلی در کنار دستتان برای استراحت استفاده کنید.

وسیله های مورد نیاز در باغبانی

وسیله های باغبانی به چند دسته مختلف تقسیم می شوند از قیچی باغبانی گرفته تا سیستم آبیاری قطره ای. اما مواردی که برای شما نام می بریم نیاز همه ی باغبان ها می باشد چه شما باغبانی تازه کار باشید و چه اینکه در این حرفه مهارت زیادی داشته باشید حتماً باید از این وسایل در کار خود استفاده کنید:

 • دستکش باغبانی: با توجه به اینکه باغبانی یک سرگرمی جالب و جذاب است اگر احتیاط نکنید و از دستکش باغبانی استفاده نکنید این سرگرمی جذاب می تواند باعث آسیب دیدگی شما شود برای خریدن دستکش ، باید دستکش مقاومی انتخاب کنید که البته سنگین هم نباشد.
 • بیلچه باغبانی: بیلچه برای کارهای کوچک مثل پر کردن باغچه و گلدان کارایی بیشتری دارد.
 • بیل: این وسیله برای جاهای بزرگتر مثل فضای سبز کاربرد دارد از بیل برای کندن چاله، زیر و رو کردن خاک استفاده می شود بهتر است از جنس استیل مقاوم باشد.
 • شن کش: وسیله ای که  برای مکان های بزرگتر مثل حیاط های بزرگ و باغ از آن استفاده می‌شود. کاربرد آن در جمع کردن برگ های خشک و زرد روی سطح چمن و باغچه ها می باشد.
 • کج بیل: کج بیل نوعی بیل باغبانی است که برای جمع کردن و کنار زدن خاک، ایجاد شیار روی سطح خاک و کندن علف های هرز از آن استفاده می شود و در دو نوع کج بیل یک طرفه و کج بیل دوطرفه موجود است.
 • شیلنگ بلند با سر شیلنگی قابل تنظیم و آبپاش: شیلنگ مناسب باغبانی شیلنگی است که در قسمت سر خود آبپاش قابل تنظیم داشته باشد که آبیاری را به صورت بارانی انجام دهد.
 • قیچی هرس: برای گیاهانی که نیاز به هرس دارند از این وسیله استفاده می کنند که این وسیله شاخه های اضافی را از بین می برد و برای فرم دهی به درختچه ها استفاده می شود.
 • فرغون: برای جابجا کردن مقدار زیادی خاک و گیاهان و وسایل دیگر استفاده می شود.
حتما بخوانید:   روز جهانی خلاقیت و نوآوری ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

باغبانی و تاثیر آن بر سلامت بدن

بر اساس مطالعات صورت گرفته باغبانی از جمله فعالیت هایی است که ارتباط مستقیم با سلامت عقل و جسم انسان دارد. باغبانی باعث افزایش یادگیری، افزایش تمرکز و همچنین جلوگیری از استرس و افسردگی می شود از کوچک شدن مغز جلوگیری می کند در نتیجه همین عمل به ظاهر ساده باعث افزایش آرامش و توانایی های فردی انسان می شود.

نکته مهم در باغبانی

اگر باغبان ماهری نیستید سعی کنید باغچه خود را زیاد شلوغ نکنید با سبزیجات کم این کار را شروع کنید تا رسیدگی به آن برایتان مشکل نباشد سپس به مرور و تحقیق در مورد گیاهان مورد نیاز و با کسب مهارت جدید در میوه شناسی، سبزی شناسی، گل شناسی  به تعداد آنها بیفزایید.

اگر بخواهید سبزیجات، میوه و گل و گیاهان آپارتمانی یا هر چیز دیگری را پرورش دهید سرگرمی رضایت بخشی را برای خود ایجاد کرده اید که سال ها از آن لذت خواهید برد. چه چیزی از این بهتر که با پرورش غذای خود نیز تغذیه تازه و طبیعی را برای خانواده فراهم کنید و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه هم خواهد شد.

همانطور که باغداران می‌دانند مزایای باغبانی بیشتر از محصول است گذران وقت و فعالیت بدنی را به دنبال دارد و همینطور فرصتی برای پیوستن به طبیعت را برای شما فراهم می کند مهم نیست که چگونه باغبانی می‌کنید در زمین، در ظروف، در سطل ماست، در جعبه فقط بکارید و از اینکار لذت ببرید.

روز جهانی باغبانی

روز جهانی باغبانی

روز ملی باغبان در ۱۴ آوریل روز تشویق است که باغبانان بیل به دست می گیرد تا بتوانند سفر باغبانی خود را آغاز کنند و اگر آب و هوا اجازه دهد باغبانی همیشه یک کار دوست داشتنی برای دوستداران صبور در فضای باز بوده است یک باغبان خوب برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی می‌کند زیرا طبیعت اطراف خود را بر اساس دیدگاه و نیازهای خود تشخیص می‌دهد.

حتما بخوانید:   لیست تعطیلات سال 1403| تقویم سال 1403

با فرارسیدن روز ملی باغبانی در فصل بهار این فرصتی عالی برای باغبانان است که بکارند و برای تابستان آماده شوند. تاریخچه روز ملی باغبانی، توسط اسپرینگ پرس در سال ۲۰۱۸ برای جشن گرفتن و تشویق باغداران و اشتراک گذاری دانش تخصصی خود تاسیس شد.

تاریخچه باغبانی

باغبانی جنگلی یک سیستم تولید مواد غذایی مبتنی بر جنگل، به عنوان قدیمی ترین شکل باغبانی در جهان شناخته شده است باغبانی جنگلی را می توان در دوران ماقبل تاریخ در کنار سواحل جنگل یا نقاشی های مصر باستان مربوط به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مشاهده کرد.

در قرون وسطی باغ های کلبه ای در زمان الیزابت رواج پیدا کردند این  باغ ها معمولاً حاوی غذا و گیاهان بودند و گل هایی برای اهداف تزیینی اضافه کردند اما بتدریج طرح بازتر و ساختارشان کمتر شد و در اواسط قرن نوزدهم در اروپا با انواع باغهایی که امروزه با آنها آشنا هستیم، مواجه شدیم.

باغبانان اولیه در ایالات متحده اساس دروگرها بودند در قرن هفدهم و هجدهم کسانی به اندازه کافی خوش شانس بودند که صاحب زمین و در نتیجه باغ بودند. سعی می‌کردند با برداشت هر محصولی که مناسب بود از آن برای کسب درآمد استفاده کنند باغبانی خانگی در دهه ۱۸۰۰ با بزرگتر شدن روستاها و تولید انبوه شروع به تبدیل شدن به یک فعالیت تفریحی کرد باغ های زینتی جای باغ های خوراکی را گرفتند تحقیقات در مورد بیماری ها و آفات گیاهی آغاز شد.

کلام آخر

در این مقاله از تقویم تاریخ ایبک به سراغ روز جهانی باغبانی رفتیم و گفتیم که از قدیم الایام کاشت و پرورش گیاهان مورد توجه بوده است اما امروزه با گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی بیشتر مردم از آن محروم شده اند.

اهمیت باغبانی در این جا مشخص می شود اگر مردم از تاثیرات مثبت گیاهان اطلاع داشتند روزانه مقداری از وقت خود را صرف باغبانی می کردند باغبانی باعث کاهش وزن شده و از استرس،  آلزایمر و پوکی استخوان جلوگیری می کند. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند پرداختن به اینکار شما را از رفتن نزد پزشک بی نیاز کرده و شما می توانید وقت بیشتری برای گذراندن با خانواده و لذت بردن از گل و گیاه داشته باشید.

111111111111111111

31

روز جهانی باغبانی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی با روز جهانی باغبانی و علت نامگذاری آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا